Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

במקרים של חוסר וודאות לגבי האבחון או במידה ויש סיכוי שהחולה זקוק לטיפול חירום כמו במצב של דלקת במעי העיוור או במצב של היריון מחוץ לרחם, נפנה את החולה בדחיפות להמשך בירור וטיפול.  התהליך האבחוני כולל לימוד ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים והרקע של החולה ולאחרי בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות נוספות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים באגן אבחון וטיפול - רקע

ריבוי הגורמים האפשריים להתפתחות כאבים באגן וריבוי מערכות הגוף שעלולות להיות הבסיס לכאבים אלו הופכת את מלאכת האבחון ואת תהליך ביצוע האבחנה המבדלת להליכים מאתגרים. אבחון מדויק מחייב, ראשית חוכמה, הקשבה לחולה. הרבה פעמים המידע שאותו מוסר החולה במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית יכולה להעניק לנו את כול המידע הנדרש על מנת לאבחן נכון את הבעיה. את יתר המידע נפיק מהבדיקה הגופנית ובמידת הצורך מבדיקות מעבדה ודימות. טיפול טוב ויעיל חייב להתבסס על אבחנה מדויקת אחרת הכאבים עלולים להיות כרוניים והבעיה קשה הרבה יותר לריפוי.

אבחון כאבים באגן

היסטוריה רפואית

כאבים באגןבהיסטוריה הרפואית ובלימוד הרקע הבריאותי המשפחתי של החולה נקבל מידע כגון גילו של החולה, רקע של פציעות, ניתוחים ומחלות. האם יש רקע של מחלות בתחום הגניקולוגי כולל בעיות במחזור חודשי (אם מדובר באישה)?, בתחום הגסטרואנטרולוגיה?, מחלות בדרכי השתן והכליות, מערכות עצב, שריר ושלד, דלקות פרקים ועוד.

נלמד מה המיקום של הכאב (חלק קדמי או אחורי, כאבים במפשעה, בגב התחתון, בבטן...), מתי החל הכאב, מתי מופיע הכאב (קבוע או לסירוגין, לפני במהלך או לאחר מחזור או יחסי מין, לאחר אכילה... ) כיצד החל הכאב (היריון, טראומה, אכילה.....), מה אופיו של הכאב (מתמשך, שורף, פועם, דוקר...), מה מקל על הכאב ומה מחמיר את הכאב?

האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים הנלווים לכאבים באגן? האם מלבד כאבים באגן החולה סובל גם מחום ו/או מסימנים ותסמינים הקשורים למערכת השתן כגון צריבה בעת מתן שתן או מסימנים ותסמינים שמקורם במערכת העיכול כגון בחילה, דימום מהרקטום או סימנים ותסמינים הקשורים למערכת הרבייה כגון הפרשות מהווגינה.

בדיקה פיזית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, לזהות את הרקמה או האיבר הפגוע ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על הגוף בכלל ועל האגן בפרט בניסיון לאתר ממצא חריג כולל גוש, נפיחות, אדמומיות, דימום וכיוצא בזה. נתבונן על האופן שבו האגן והגב התחתון שלכם מתמודד על עומסים הנובעים מעמידה, הליכה ובמידת האפשר ריצה וקפיצה. נמשש את חלקי האגן השונים במטרה לחוש מוקדי נפיחות, רגישות וכאב. נבדוק באופנים שונים את טווחי התנועה של האגן ושל המפרקי עמוד השדרה והירך. נערוך בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מתקדמות

המידע שעומד לרשותנו בשלב הזה אמור להעניק לנו את היכולת לקבוע אבחנה במידה גבוהה של ביטחון. במידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות מעבדה רלוונטיות שעשויות להועיל כוללות בדיקות היריון, בדיקות דם לזיהוי הליכים דלקתיים, בדיקות שתן כדי לזהות דלקת בדרכי השתן, אולטרה סאונד של האגן כדי לזהות פתולוגיות שונות כולל היריון מחוץ לרחם ודלקת בתוספתן, לפרוסקופי אבחוני במידה ולא נמצא הגורם לכאבים באגן וצילומי רנטגן ו/או CT ו/או MRI לצורך זיהוי נזקים הנובעים מדלקות במפרקי האגן.

דגלים אדומים דגלים צהוביםדגלים אדומים וצהובים

סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים באגן אינו מכאני מהווים דגל אדום המחייב הפנייה לגניקולוג, גסטרואנטרולוג, אורולוג או חדר מיון לבירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים בין היתר הסימנים והתסמינים הבאים: רקע טראומטי לכאבים, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים מתפתחים, חום המתלווה לכאבים, שריפה בעת מתן שתן או דם בשתן, אובדן משקל בלתי מוסבר, רקע של סרטן, שימוש מתמשך בתרופות סטרואידים שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית ועוד.

מידע שמצביע על מצב נפשי ירוד עשוי להשפיע על קצב ההחלמה מהווה דגל צהוב. סימנים ותסמינים כגון דיכאון וחרדות הנובעים ממגוון סיבות כמו למשל בעיות כלכליות, בעיות חברתיות ובעיות משפחתיות עלולים לגרום לעיכוב משמעותי ואף בלימה בהחלמה.

אבחנה מבדלת של כאבים באגן

על סמך ההיסטוריה הרפואית, התסמינים והסימנים הנלווים ובדיקות המעבדה ננסה לשלול ו/או לחזק כיווני חשיבה עד להגעה לאבחון הנכון. נתונים שיעזרו לנו להחליט כוללים קטלוג של הכאב: כאבים חריפים או כאבים כרוניים. נתון מרכזי נוסף שיש לקחת בחשבון הוא: האם לכאבים באגן נלווים סימנים ותסמינים נוספים האופייניים למערכת השתן והכליות או למערכת הגניקולוגית או למערכת העיכול, או למערכת שריר ושלד?

כאבי אגן חריפים

כאבי אגן חריפים עלולים להתפתח על רקע גניקולוגי כולל מחלה דלקתית של האגן (pelvic inflammatory disease), הפלה, היריון מחוץ לרחם, נזק לשחלות, דלקת בפרוסטטה ועוד. כאבי אגן חריפים עלולים גם להתפתח על רקע גסטרואנטולוגיה כולל דלקת במעי העיוור, תסמונת המעי הרגיז, דלקת זיהומית ועוד. פגיעה במערכות השתן והכליות כולל אבנים בדרכי השתן ובכליות, דלקות זיהומיות בדרכי השתן ובכליות ועוד עלולות גם הן לגרום לכאבי אגן חריפים. גם פגיעה במערכות עצב שריר ושלד כולל קרע שרירים וגידים באגן, פריצת דיסק בגב התחתון ועוד עלולים לגרום לכאבי אגן חריפים. 

כאבי אגן כרוניים 

מגוון גורמים רחב עלול לגרום לכאבי אגן כרוניים. כאבים כרוניים על רקע גניקולוגי יכולים להתפתח בגלל אנדומטריוזיס (Endometriosis), שרירנים (Fibroids), מחלה דלקתית של האגן (Pelvic Inflammatory Disease), הידבקויות ועוד. כאבים כרוניים על רקע גסטרואנטרולוגיה יכולים להתפתח בגלל תסמונת מעי רגיז, מחלת הסעיפים (diverticulitis) ועוד. גם מערכת השתן והכליות עלולה לגרום להתפתחות כאבים כרוניים באגן. הגורם לכאבים אלו עלול להיות: דלקות למיניהן בדרכי השתן והכליות, אבנים בדרכי השתן והכליות. כאבי אגן כרוניים עלולים להיגרם גם בגלל פגיעה במערכות עצב שריר ושלד. כך למשל כאבי גב תחתון כרוניים ומחלות כרוניות כדוגמת פיברומיאלגיה יכולים לגרום לכאבים כרוניים באגן. אין לשכוח את ההשפעות הפסיכולוגיות שיש להתפתחות כאבים כרוניים באגן. 

דלקות פרקים

האם הגורם לכאבים באגן היא דלקת פרקים? ואם כן באיזו דלקת פרקים מדובר? האם הכאבים באגן מקיפים את שני מפרקי העצה והכסל או רק מפרק אחד? במידה ושני הפרקים דלוקים, האם מדובר בדלקת סימטרית? תשובות לשאלות אלו עשויות לסייע לאבחן האם הכאבים במפרקים נגרמים עקב עומסים או טראומה מכנית או לחילופין מדובר בדלקת פרקים סיסטמית כגון דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis), או תת קבוצה של דלקות פרקים המקושרות למחלות מעיים דלקתיות והכוללות את מחלת קרוהן (Crohn's Disease) וקוליטיס כיבית (Ulcerative colitis).

ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית אמורים לספק לי את הרמזים הדרושים כדי להחליט איזו מערכת נפגעה והאם המערכת הזאת מצויה בתחום ההתמחות שלנו שהיא מערכת עצב שריר ושלד. כול כאב באגן שמקורו אינו מערכת עצב שריר ושלד יופנה לרופא המשפחה או חדר מיון להמשך בירור וטיפול. 

טיפול עצמי בכאבים באגן

שלא כמו בגורמי כאב אחרים אני לא מציע להתמהמה עם כאבים באגן. כול עיכוב בין היתר בגלל ניסיונות ריפוי עצמיים עלול להיות בעוכריכם. כמובן שלאחר שאובחנה בעייתכם והובהר לכם שאינה מסוכנת לבריאותכם תוכלו לנסות ולטפל בה באופן עצמי. בכול מקרה עד שאתם מגיעים לאבחון מקצועי נסו להימנע מגורמים שמחמירים את הכאב וכן משימוש בתרופות שכול יעודם הוא טשטוש הכאבים. 

טיפול כירופרקטי בכאבים באגן

הטיפול בכאבים באגן ינוהל בהתאם לגורם לכאבים אלו. כאמור, כאבים שאינם נובעים ממערכות עצב שריר ושלד יופנו לבירור רפואי וטיפול מתאים. על מנת לשפר את הסיכוי להצלחת הטיפול ולהפחית את הסיכון להישנות הכאבים ינסה הכירופרקט להבין מה גרם להם. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מכאניות שעלולות לגרום לכאבים באגן כולל דלקת במפרקי העצה והכסל, דלקת במפרק "מאחה עצמות החיק" (פוביס סימפיזיס), דלקת במפרקי הירך, מתיחות וקרעים של רקמות רכות ועוד. הכירופרקט מאומן לאתר את הליקויים הללו שנגרמו בגלל חבלה, עומס יתר, שיבושים מבניים או ביומכניים, לטפל בהם ולרפאם.

טיפול בכאב

את שיכוך הכאבים באגן הנובעים מפגיעה כזאת או אחרת במפרקי האגן ו/או ברקמות התומכות נשיג באמצעות שילוב של אמצעי עזר חשמליים כגון לייזר רך ואולטרה סאונד עם טכניקות הנעה ידניות. טכניקות אלה יאיצו את ריפוי הדלקת שנמצאת בבסיס הכאבים ומגבלות התנועה. 

שיקום האגן

עם ההקלה בכאבים נתחיל בשיקום האגן עמוד השדרה ויתר המפרקים בשרשרת הקינמטית. תכנית השיקום שתותאם לממצאים עשויה לכלול שיפור טווחי התנועה, חיזוק והגמשה של השרירים הפועלים ומייצבים את האגן ואת המפרקים האחרים בשרשרת הקינטית ושיפור שיווי משקל וחוש החישה העצמית. תכנית השיקום אמורה להכשיר את האגן לשוב ליכולת שלו לעמוד בעומסים הכרוכים בחיי היום יום, עבודה ופעילות גופנית. 

המשיכו לקרוא אודות מגוון גורמים אפשריים לכאבים באגן כולל מאמר שעוסק בנושא אבולוציה וכאבים וכן כאבים במפשעה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)