Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב באיליו פסואס? טיפול יחל רק לאחר אבחון מדויק של הגורם לבעיה. טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. שריר המותן כסל מרבה להיפצע אצל ספורטאים אך לא רק אצלם. השריר המדובר נפצע לרוב באזור הגיד שלו וגם באמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר.

הגורם לדלקת בגיד של שריר המותן כסל (Iliopsoas tendinitis) או לאמתחת (Iliopsoas bursitis) המצויה תחתיו הוא לרוב עומסי יתר על רקע ביצוע כפיפות ירך חוזרניות. גורם נוסף הוא נזקי חבלה. חולה שסובל מדלקת בגיד ו/או באמתחת של השריר הזה הקרוי בעברית גם הכסל והמותניים יתלונן לרוב על כאבים במפשעה ו/או ירך ולעתים גם על כאבי גב תחתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב באיליו פסואס טיפול - רקע

לאבחון הכאב בשריר הכסל והמותניים ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בבדיקות דימות ומעבדה.

היסטוריה של הפציעה

האבחון של כאב בשריר הכסל והמותניים יתחיל בלקיחת ההיסטוריה של הפציעה וכן ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה. בין יתר השאלות שנשאל את החולה נכלול:

היכן ממוקם הכאב?, מתי החל וכיצד החל הכאב (חבלה, עבודה, ספורט, בית ועוד)? בין 1 - 10 כמה כואב לך?, תאר את הכאב? האם הכאב קבוע? מתי הכאב מטריד יותר (בוקר, ערב, לילה) הכאב מעיר משינה?, האם מלבד הכאבים חשים בסימנים ותסמינים נלווים נוספים כולל נימול, חולשה, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד?, ציינו פעילות או מנח שמחמירים או מפחיתים את רמת הכאב (הליכה, ריצה, שכיבה, ישיבה, התכופפות, שיעול, התעטשות, אכילה, נהיגה, לחץ נפשי), ציינו אלו טיפולים נגד כאב עברתם (טיפולי מגע, תרופות ו/או זריקות נגד כאב או נוגדי דלקת, ניתוחים? ).

נלמד ונעריך האם יש קשר בין מקצועו של החולה, הספורט שבו הוא עוסק, הרגליו ותחביביו לבין התלונות הנוכחיות שלו. נלמד ונעריך האם התלונות הנוכחיות קשורות לרקע הבריאותי של החולה ולנטיות הגנטיות שלו ושל משפחתו.

בדיקה גופנית

כאב בשריר המותן כסל, אבחון וטיפולנערוך בדיקה הגופנית שמטרותיה שיחזור הכאב ויתר הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה, לאתר את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן על אזור מפרק האגן, הגב התחתון ומפרק הירך כדי לאתר שינויים בולטים, נתבונן על אזורים אלו בעודם מבצעים פעילות מגוונת כולל עמידה, כפיפה לכיוונים שונים, הליכה, ריצה ואפילו קפיצה.

נמשש של כול האזורים הללו ואת האזורים הסמוכים כדי לזהות נקודות כאב. מישוש של שריר הכסל והמותניים עמוק בתוך האגן יגרום במקרה הזה לכאב משמעותי.

נבדוק את טווחי התנועה של הגב התחתון, האגן ומפרק הירך. נבדוק את כוחם של השרירים שמתפקדים סביב האזורים הללו. בדיקת הכוח של שריר הכסל והמותניים מול התנגדות אמורה לגלות חולשה ביחס לשריר המקביל ולגרום לכאב. שרירים אחרים שנעריך את כוחם כוללים את שרירי העכוז, השריר הארבע ראשי, שריר מותח המחתלה הרחבה (Tensor fasciae latae), שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band) ועוד.

נערוך מגוון בדיקות אורתופדיות כולל בין היתר נערוך את מבחן טרנדלנברג (Trendelenburg’s sign), את מבחן פבר (FABER), את מבחן אובר (Ober’s), את מבחן תומאס (Thomas) ועוד. נערוך בדיקות נוירולוגיות שאינן צפויות למצוא דבר.

בדיקות דימות ומעבדה

בשלב הזה אמור להיות בידנו כול המידע שנזדקק שהזדקקנו לו כדי לאבחן את הבעיה. במידה ונותר ספק נפנה את החולה לביצוע בדיקות משלימות (דימות, מעבדה) שיאפשרו לשלול פתולוגיה אחרת או לאשש את האבחון שלנו. צילום רנטגן ו/או טומוגרפיה ממוחשבת (CT) עשויים להועיל בזיהוי פתולוגיות וליקויים במיקום ובמבנה של האגן, ראש הירך והשקע האסטבולרי הכוללים שינויים ניוניים, נמק א-וסקולרי ונזקים גרמיים אחרים.

דימות תהודה מגנטית הנערך עם שימוש בחומר ניגודי למפרק (Magnetic Resonance Arthrography) יועיל יותר בזיהוי פתולוגיות של רקמות רכות ובכלל זה קרע לברום, נזקים לסחוס ועוד.

אבחנה מבדלת

הסימנים והתסמינים של פציעה בשריר הכסל והמותניים עלולים להידמות לאלה המופיעים במצב של פגיעה אחרת במערכת שרירי ושלד או בגלל חולי של אחד מאיברים הפנימיים בחלל הבטן והאגן. בין יתר הפתולוגיות שעלולות ליצור תמונה קלינית דומה נציין פגיעה של פריצת דיסק מותני, פגיעה במפרק הירך, פגיעה במפרקי העצה והכסל, דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis), דלקת פריפרית של עצב כמו למשל בתופעה הקרויה מרלגיה פרסטטיקה או פגיעה בשרירים ורקמות אחרים (קרע לברום?) הפועלים באזור האגן, גידול סרטני או מחלה אחרת במעי הגס, מחלה של הפרוסטטה, דלקת חצוצרות, אבנים בשופכן ועוד.

האבחון חייב על כן לכלול תהליך שבו הקלינאי באמצעות ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית ובמידת הצורך עם בדיקות מתקדמות מבצע אבחנה מבדלת ושולל את כול הגורמים האחרים שעלולים לגרום לסימנים והתסמינים הללו.

 טיפול

הטיפול השמרני בכאב בשריר הכסל והמותניים יכלול בשלב הראשוני הימנעות מתנועות, פעולות ושהייה במנחים שמחמירים את הכאב וכן טיפולים פסיביים שמטרתם ריפוי הדלקת כגון לייזר רך. בשלב מתקדם יותר נשלב טיפולים שמטרתם האצה בהליכי ההחלמה ושיפור איכות הרקמה הצלקתית.

הטיפולים בשלב הזה יכללו טיפולי מגע הכוללים עיסוי רקמות עמוק, טיפול בנקודות הדק בשריר והנעה של מפרק הירך, מפרקי עמוד השדרה המותני ומפרקי העצה והכסל. לאחר שוך הכאב נעבור לשלב השיקומי. בשלב הזה, נשפר את התפקוד של מפרק הירך ושל המפרקים האחרים לאורך השרשרת הקינמטית ובעזרת תרגילי מתיחה וחיזוק שאותם יבצע החולה בביתו, נחזיר את האיזון לשרירים הפועלים באזור האגן מפרק הירך והגב התחתון. האיזון יכלול חיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים.

מניעה

כדי למנוע כאב בשריר המותניים והכסל יש להימנע מלחשוף את המפרק לגורמי הסיכון להתפתחות כאב כזה. ראשית יש להעריך איפה בשגרת היום שלכם אתם חושפים את השריר הזה לעומסי יתר או לשינויים פתולוגיים ובתפקוד שלו. שינויים ארגונומיים נדרשים ברמת הציוד שמקיף אותנו בבית, בעבודה או במהלך ביצוע פעילות גופנית ובאופן שבו אנו משתמשים בו כולל שינוי בגבהים של המסך, שולחן וכיסא ושינוי באופן הישיבה. במידת הצורך יש לבצע גם שינויים ארגונומיים באופן ביצוע העבודה, תחביבים או פעילות ספורטיבית כדי למנוע עומסים חוזרניים על השריר הזה.

אין לשכוח לבצע חימום ראוי של הגוף לפני תחילת החלק העיקרי של הפעילות הגופנית, אין לשכוח לאפשר לגוף בכלל ולשריר הכסל והמותניים את האפשרות להתאושש מפעילות קודמת ואין לשכוח שבכפוף למנוחות התאוששות מלאכת התחזוקה של הגוף שלנו חייבת להימשך ללא הרף. הקפדה על שרירים חזקים וגמישים הפועלים בגב התחתון, סביב האגן ומפרקי הירך הם הסיכוי הטוב ביותר שלכם למנוע פציעה של שריר הכסל והמותניים או כול פציעה אחרת באזורים הללו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)