Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב באיליו פסואס? גורמים ותסמינים אופייניים לפגיעה בשריר זה עשויים להעניק לנו רמזים חיוניים לצורך האבחון. פציעה של שריר המותן כסל היא אחת הסיבות האפשריות להופעת תסמינים במפשעה ובאזור הירך. תפקיד השריר הוא כיפוף הירך.

פציעה וליקוי תפקודי של שריר המותן כסל (נקרא גם "שריר הכסל והמותניים") עלולים לגרום למגוון רחב ומבלבל של סימנים ותסמינים שהופכים את מלאכת האבחון לקשה ומעלים את הסיכון לטיפול לקוי ולכך שהבעיה תהפוך לכרונית. בין יתר התסמינים האפשריים נכלול כאבים במפשעה, באזור הירך, ברגל, בגב התחתון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב באיליו פסואס - רקע

 מוצא שריר המותן כסל מחוליות עמוד השדרה המותני ומהדיסקים הבין חולייתיים והאחז שלו אל עצם הירך הופכים את השריר הזה לשריר מרכזי בתפקוד של עמוד השדרה, האגן והירך. תפקוד לקוי של השריר המדובר עלול לגרום לאזורים אלה להיפגע ולהתפתחות תסמינים שונים כולל כאבים בגב התחתון, כאבים במפשעה, כאבים במפרק הירך ועוד.

מנגנוני הפציעה העיקריים של שריר זה כוללים כפיפה חוזרנית או ביצוע תנועה רוטציה חיצונית חוזרנית של מפרק הירך ופציעה טראומטית. דוגמאות לפעילות שעלולה לחשוף את העוסקים בה לפציעה זאת כוללים אימוני כוח בחד כושר, ריקוד, רכיבה על אופניים, ריצה בעלייה, כדורגל ועוד.

אנטומיה של שריר המותן כסל 

כאמור שני שרירים מרכיבים את שריר המותן כסל: שריר הכסל (Iliacus muscle) ושריר המותן הגדול (Psoas major muscle). שריר המותן מתחיל מהזיזים הצדיים (Transverse processes) של חוליית החזה האחרונה (T12) ושל חוליות המותן (L1-5) וכן מהדיסקים הבין חולייתיים של חוליות אלה, יורד מטה ומסתיים בקצה המרוחק של הירך בתל הירך הקטן. שריר הכסל מתחיל מהחלק העליון של השקע בעצם האגן (Iliac fossa) ובעצם העצה, מצטרף לגיד של שריר המותן ומסתיים יחד אתו בחיבור אל הקצה המרוחק של עצם הירך. בנקודת החיבור הזאת מתרחשות רוב הפציעות.

בקרב 40% מהאוכלוסייה קיים גם שריר המותן הקטן (Psoas Minor). אמתחת שריר המותן כסל (iliopsoas bursa), האמתחת הגדולה ביותר בגוף, נמצאת בין הגיד של השריר לבין מפרק הירך. באמצעות שורשי העצבים L2 - L3 מעניק עצב הירך את העצבוב הנדרש לפעולתו של שריר הכסל ובאמצעות שורשי העצבים L1- L3 לפעולתו של שריר המותן. 

תפקיד השריר 

שריר המותן כסל

שריר המותן כסל הוא שריר רב עוצמה. בין תפקידיו של השריר נמנה כיפוף הירך או עזרה בכפיפת הפלג הגוף העליון, עזרה בייצוב האגן, מפרק הירך ועמוד השדרה המותני ועזרה בפשיטה של עמוד השדרה המותני.

למעשה השריר הזה מהווה רכיב מרכזי בכפיפת מפרק הירך לצורך ביצוע הליכה, ריצה, ריקוד או כול ספורט או תחביב אחרים הנשענים על תנועה זאת. בגלל אחיזתו בחוליות המותן, שריר מותן כסל קצר מידי עלול לגרום לקער מותני מוגבר (Hyper lordosis). קער מותני מוגבר מעלה את העומס על החוליות ועל הדיסקים הבין חוליתיים ומעלה גם את הסיכון לפגיעה בהם.

גורמים לכאב בשריר

כאב בשריר המותן כסל יכול להתפתח בגלל גירוי דלקתי של הגיד (Iliopsoas Tendinitis), בגלל קרע חלקי או מלא של השריר עצמו (Iliopsoas Syndrome) או בגלל גירוי דלקתי של האמתחת (בורסה) המצויה מתחת לשריר (Iliopsoas Bursitis).

הגורמים לכאבים עלולים לכלול נזקי חבלה או שכיח יותר עומסי יתר על הגיד או השריר עקב שהייה במנחים קבועים כגון ישיבה או ביצוע תנועות חוזרניות שכוללות כפיפת הירך חדות או סיבוב החוצה של המפרק באופן חוזרני. תנועות חוזרניות ומאמצים חדים עלולות לגרום נזק לגיד של השריר בנקודת החיבור שלו אל הירך או נזק לשריר עצמו או נזק לבורסה המצויה מתחת לשריר.

גורמי סיכון  

אתלטים המצויים בסיכון כוללים רצים בעיקר בעלייה, אומני לחימה, משחקי כדור המצריכים ניתורים (כדורגל, כדורסל), מתאמני משקולות הכוללים באימונים שלהם כפיפות גו וכפיפות ברכיים, רקדני בלט, רוכבי אופניים ועוד. ישיבה ממושכת עלולה לגרום לשריר להתקצר ובכך לגרום להתפתחות נקודות הדק, לשיבוש בתפקוד השריר, לביצוע תנועות פיצוי על ידי שרירים ומפרקים אחרים ועוד.

סימנים ותסמינים

התסמינים העיקריים בגין פציעה של שריר המותן כסל יכללו כאב, רגישות מקומית ומגבלות תנועה הנובעות מהכאב. הכאב עלול להופיע במגוון מקומות כולל ירך, בטן התחתונה, מפשעה, ישבן, לאורך הרגל, בגב תחתון ומפרקי העצה והכסל. בין יתר מגבלות התנועה האפשריות נציין כאב בכפיפה של הירך, כאב בכפיפה של פלג הגוף העליון, כאב במעברים בין ישיבה לעמידה ובין עמידה לישיבה, כאב בהזדקפות, כאבי מפשעה בהליכה וריצה ועוד.

הסימנים והתסמינים יכולים להתפתח לרוב באופן הדרגתי לאורך ימים ושבועות או לחילופין באופן חד לאחר נזק חבלה שמתרחש למשל כתוצאה מנפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. הכאב שמקורו בגיד של שריר המותן כסל יתפתח לרוב באופן הדרגתי בעוד שהכאב שמקורו בשריר יופיע לרוב באופן מידי.

המשיכו לקרוא אודות גורמים שיש ביכולתם להשליך כאב למפשעה כולל פציעה של הירך וכן פציעה של הגב התחתון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)