Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

השכיחות של כאבים בעצם הזנב אינה גבוהה, יחד עם זאת עבור אותם אנשים ובעיקר נשים הסובלים מהתופעה מדובר בתופעה בעלת נוכחות טורדנית במיוחד. הגורמים להתפתחות כאבים באזור זה כוללים בעיקר נפילה על עצם הזנב, חבלה במהלך לידה, ישיבה ממושכת על משטחים קשיחים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בעצם הזנב אבחון - רקע

עצם הזנב (coccyx) ממוקמת בתחתית עמוד השדרה. כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נגרמים לרוב בגלל חבלה מקומית, ישיבה ממושכת על משטח קשיח ועוד. הכאבים מחמירים בישיבה או בכול פעילות אחרת היוצר לחץ על האזור.

יש חשיבות עליונה לזהות ולטפל בהקדם בכאבים המופעים בעצם הזנב. עיכוב בתחילת הטיפול משמעותו סיכוי רב להפיכת הבעיה לכרונית וקושי גדול יותר לרפא אותה. אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים כרוניים בעצם זנב היא הטיפול המאוחר בבעיה.

את האבחון של מה בדיוק קורה עם עצם הזנב אנו מבססים על המידע שנלקט במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית ובמהלך הבדיקה הגופנית. במידת הצורך נעזר גם באמצעי הדמיה ובבדיקות מעבדה. 

אבחון כאבים בעצם הזנב 

כאבים בעצם הזנב אבחון

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד מהו המיקום המדויק של הכאב, מהי עוצמת הכאבים, מתי החלו הכאבים וכיצד החלו, מהו סוג הכאב, אלו מאמצים מנחים ו/או תנועות מפחיתים את הכאב או לחילופין מחמירים אותו ועוד. נלמד האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים לכאבים בעצם הזנב.

האם למשל, קיימות בעיות במערכת העיכול? או שיבושים במערכת הרבייה? ומה לגבי מערכת השתן? האם ישנן בעיות בגב תחתון או כאבים באזור המפשעה שעלולים להיות מושלכים אל עצם זנב? האם יש רקע של מחלת סרטן? האם יש תסמינים כגון אובדן משקל בלתי מוסבר וכאבים בלתי פוסקים ועוד המרמזים על מחלת הסרטן. 

בדיקה פיזית

נמשיך עם הבדיקה הגופנית כדי לזהות פיזית את מיקום הנזק, סוג הנזק ולהעריך את מידת הנזק. במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאב שלכם. כאב באזור עצם הזנב יכול להתפתח בגלל דלקת בזקיק של שערה מקומית או פגיעה אחרת בכול אחת ממגוון הרקמות המרכיבות את האזור האנטומי של האגן והגב התחתון.

לחילופין יכול הכאב בעצב הזנב להגיע גם כתוצאה מפגיעה או מחלה ברקמה מרוחקת בעלת יכולת להקרין כאב לאזור זה. הבדיקות הגופניות תכלולנה תצפית על האופן שבו אתם נעים, בדיקות טווחי תנועה של הגב התחתון והאגן במצבים שונים, מישוש ידני של עצם הזנב שאמור לגרום לכאב, בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

חשוב לציין שכאמור מישוש עצם הזנב אמור לגרום תחושת כאב. במידה ואין תחושת כאב כתוצאה מהמישוש יש לחשוד שהבעיה אינה בעצם הזנב אלא ברקמה מרוחקת אחרת המשליכה כאב לעצם הזנב.

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

בשלב הזה של המפגש בנינו לבן החולה נקבע ברמת וודאות גבוהה מהי האבחנה. רק אם קיים ספק לגבי האבחון או יש צורך לשלול נזקים אחרים כגון שבר נעזר בבדיקות מתקדמות ובכלל זה בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ו/או בדיקות מעבדה. נערוך בדיקות מתקדמות גם במצב שבו החולה קיבל מספר טיפולים מבלי להשתפר. 

דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

ההיסטוריה הרפואית ו/או הבדיקה הגופנית עלולים לחשוף סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאב בעצם הזנב אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים הסימנים והתסמינים הבאים: אי שליטה על הסוגרים, חום גבוה המתלווה לכאבי הגב, תחושת שריפה בעת מתן שתן או קיום של דם בשתן, אובדן משקל שאינו מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים. 

נחשוף גם סימנים ותסמינים כמו מועקה נפשית ודיכאון. אלו עלולים לנבוע מבעיות נפשיות, חברתיות כלכליות ומשפחתיות. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגלים צהובים וקיומם עלול להאט את קצב ההחלמה ואף להכשילו.

אבחנה מבדלת של כאבים בעצם הזנב

מגוון רחב של סיבות עלול לגרום להופעת סימנים ותסמינים אשר חלקם דומה לאלו המופעים במצב של פגיעה בעצם הזנב. לפני שאנו קובעים שהכאב אכן מגיע מעצם הזנב אנחנו חייבים לשלול את כול האפשרויות האחרות וזאת כדי למנוע פספוס מסוכן של פתולוגיה אחרת וגם כדי שאפשר לטפל באופן יעיל בבעיה. בין יתר ההפרעות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים שעלולים לגרום לאבחון לקוי נמנה הפרעות במערכת שריר ושלד כמו נזקים לעמוד השדרה התחתון, נזקים למפרקי העצה והכסל, נזקים למפרקי הירך ועוד.

גם הפרעות בריאותיות אורגניות עלולות לגרום להופעת סימנים ותסמינים באזור עצם הזנב. בין ההפרעות הללו נמנה טחורים, גידולים סרטניים ומחלות אחרות במערכת הגניקולוגית או במערכת העיכול ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)