Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

לחילופין יכולים המיחושים הללו להיות תוצאה של הקרנת כאב מחלקי גוף מרוחקים כגון עמוד השדרה המותני או חלל הבטן. בכול מקרה, נדרש לבצע אבחון מהיר ומדויק של הרקמה שניזוקה ולהתחיל לטפל בבעיה. עיכוב בהליך האבחוני ו/או בטיפול עלול לגרום להחמרת הבעיה ואף להפיכתה לכרונית.  אחת הסיבות העיקריות לכך שאנשים רבים סובלים מכאבים במפשעה הנמשכים שנים רבות היא העיכוב בתחילת הטיפול.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה אבחון  - רקע

בבואנו לאבחן את המקור לכאבים במפשעה אנחנו צריכים לחשוב על פוטנציאל הפגיעה של כל אחד מהרכיבים האנטומיים של האזור הזה. החל מהעור, הרקמות התת עוריות, רקמות החיבור, השרירים, בלוטות הלימפה, העצב, העורק והוריד הפמוראלי וכלה בפרקי הירך והאגן על המרכיבים האנטומיים שלהם. שיטה זו עשויה להקל על מלאכת האבחון וזאת כיוון שרוב המקרים של כאבים באזור הזה מקורם בפגיעה באחת מהרקמות הרבות (שרירים, גידים, רצועות, קופסית, לברום, סחוסים והחלקים הגרמיים) באזור הזה של האגן.  את מלאכת האבחון נתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית נעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד את הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו. האם יש לכם רקע של סרטן? האם יש רקע של מחלות רלוונטיות עם נטייה תורשתית כמו שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת? האם אתם סובלים מבעיות בגב התחתון (דלקת במפרקי העצה והכסל, בלט דיסק, פריצת דיסק?) שעלולות להקרין כאב אל המפשעה? נלמד מה מיקום הכאב, מה עוצמת הכאב, מתי החל הכאב ומה גרם להופעתו, מה סוג הכאב, נלמד אלו פעולות ו/או מנחים מחמירים או מפחיתים את הכאב.

 ננסה ללמוד האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים? קיומם של תסמינים נוספים מלבד הכאבים במפשעה יכולים להעניק לנו מידע חשוב לגבי המקור האפשרי של הכאב. האם ישנם כאבים בגב התחתון? האם למיחושים מתלווה חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית? האם ישנה צליעה שעשויה להצביע על בעיה במפרק הירך? האם יש דימום בשתן שעשוי להצביע על בעיה במערכת השתן? 

בדיקה גופנית

כאבים במפשעה, אבחוןלאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית נשחזר את הכאב שעליו אתם מתלוננים, נזהה את הרקמה שניזוקה ונאמוד את חומרת הנזק. הכאב במפשעה יכול לנבוע מנזק לכול אחת מהרקמות הפועלות באזור או בסביבה שלה החל מזקיק של שערה, שרירים רצועות ועוד וכלה במפרק הירך.

לחילופין יכול הכאב להגיע גם ממחלה או נזק ברקמה מרוחקת הגורמת לכאבים מוקרנים למפשעה. הבדיקה הגופנית תכלול תצפית על האופן שבו אתם עומדים, הולכים, רצים קופצים. נערוך בדיקת טווחי תנועה של השרשרת הקינמטית של האגן ובכלל זה של הגב התחתון ומפרקי הגפה התחתונה. נמשש את הרקמות בגב התחתון, באגן ובירך בנסיון לאתר רקמה רגישה, כואבת, נפוחה ועוד. נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

רק אם קיים ספק לגבי הדיוק של האבחון או לחילופין החולה אינו מגיב באופן חיובי לטיפולים נפנה את החולה לבדיקות מתקדמות הכוללות בדיקות הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. מטרת הבדיקות הללו היא שלילת פתולוגיות אפשריות ו/או אישור לגבי האבחון.

דגלים אדומים ו/או דגלים צהובים

במהלך ההיסטוריה הרפואית ובמהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר נוכחות של תסמינים המעלים את הסבירות שהגורם לכאבים במפשעה אינם מכאניים. התסמינים הללו המהווים דגל אדום המחייב הפנייה דחופה לצורך בירור רפואי יסודי כוללים: אי שליטה על הסוגרים, חום, תחושת שריפה בעת מתן שתן, דם בשתן, אובדן משקל ללא הסבר, שימוש ממושך בסטרואידים ועוד. נחפש גם סימנים ותסמינים המעידים על מועקה נפשית ודיכאון. סימנים ותסמינים מסוג זה מהווים דגל צהוב וחשיבותם בכך שעצם קיומם מצביע על אפשרות שההחלמה עלולה להיות איטית ואף להיכשל.  

אבחנה מבדלת של כאבים במפשעה

כאמור מספר רב של בעיות עלולות להוות את הגורם לכאבים במפשעה. בתהליך ביצוע האבחנה המבדלת נסנן את ההפרעות הבריאותיות הלא רלוונטיות בהסתמך על ההיסטוריה הרפואית ועל הממצאים מהבדיקות השונות.

חשוב לזכור שכול נזק ודלקת שנוצרים בחוליות הגב התחתון (פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, טראומה ועוד), מפרקי הירך (שחיקת סחוסים, קרע לברום, טראומה ועוד), מפרקי העצה והכסל (שחיקת סחוסים, טראומה, דלקת פרקים אוטואימונית ועוד) ומפרק מאחה עצמות החיק (שחיקת סחוסים, מתיחה, חבלה ועוד) עלולים לגרום בין היתר לכאבים במפשעה.

דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית במפרקי עמוד השדרה או במפרקי העצה והכסל או במפרקי מאחה עצמות החיק או במפרקי הירך עלולה להיות אחראית לכאבים באזור הזה. דלקת זאת שכיחה לאחר גיל 50. תנועה עשויה להפחית את הכאב. צילום רנטגן עשוי להדגים את השינויים הניווניים האופייניים למחלה זאת.

נזק לדיסק בין חולייתי

פגיעה בדיסק בין חולייתי בגב התחתון עלולה לגרום להקרנת כאב למפשעה. בדיקות כגון תמרון ולסלבה (Valsalva maneuvers) יחמירו כאב מסוג זה. בדיקות נוירולוגיות עלולות לגלות פגיעה תחושתית ברצועת עור (דרמטום) ואולי גם חולשה מוטורית ופגיעה בהחזר גידי. כמובן שכלל הבדיקות של המפרקים האחרים יהיו שליליים. כך למשל בדיקת טווחי התנועה של מפרק הירך יהיה נורמאלי. MRI או CT עשויים להדגים את בלט, בקע או פריצת הדיסק.

ליקויים מבניים

דלקות וכאבים במפרק הירך יכולות להתפתח גם על רקע בעיות מבניות מולדות של מפרק הירך (Hip dysplasia). חומרתן של בעיות מסוג זה יכולה לנוע משינויים מבניים קלים שאינם גורמים לתסמינים ועד לשוני מבני קשה הגורם לפריקה מולדת, כאבים מקומיים ומוקרנים, התקצרות הרגל ומגבלות תנועה קשות. צילום רנטגן עשוי להדגים את הבעיה.

נמק העצם

כאבי מפשעה שהחלו בעקבות טראומה כאשר ברקע קיים טיפול מתמשך בסטרואידים וצריכה גבוהה של אלכוהול מעלים את הסבירות של נמק העצם (Osteonecrosis) בראש הירך. צילום רנטגן לא יועיל בשלבים הראשונים. MRI הוא אמצעי הדמיה הנכון למצב הזה. 

לכידה של עצב פריפרי

לכידה עצבית פריפרית עשויה גם היא לגרום לכאבים במפשעה. דוגמה לכך היא לכידה של העצב הפמוראלי החישתי הצדדי (Lateral femoral cutaneous) הגורם לתסמונת הקרויה מרלגיה פרסטטיקה. לתחושת הכאב בקדמת האגן והירך עלולים להתלוות גם תחושת נימול ו/או שריפה.

דלקות פרקים

גם דלקות פרקים ראומטיות אוטואימוניות כגון דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) ודלקת פרקים פסוריאטית עלולים לפגוע בעמוד השדרה, במפרקי העצה והכסל ובמפרקי הירך ובכך לגרום בין היתר לכאבים במפשעה. דלקות אלו גורמות לנזקים לאיברים פנימיים ולהופעת סימנים ותסמינים נוספים ובכך יסייעו באבחון. כך למשל חולה בדלקת פרקים פסוריאטית יסבול גם מנגעים עוריים חולה בדלקת חוליות מקשחת יסבול גם ממגבלות תנועה של עמוד השדרה וחולה בדלקת פרקים שגרונית יסבול גם מכאבים ומגבלות תנועה באצבעות בכפות הידיים. באופן כללי דלקות ראומטיות אוטואימוניות גורמות לנוקשות בוקר משמעותית. בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה יעזרו באבחון. 

דלקת פרקים זיהומית (Osteomyelitis) היא גורם אפשרי נוסף לכאבים במפשעה. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים: כאבים במנוחה ובשינה, חום, צמרמורות ותחושת חולי כללית. MRI ובדיקות דם (ספירת דם, שקיעת דם). נזקים מקומיים למפרקים השונים בשרשרת הקינטית הנגרמים בגלל מחלת הסרטן עלולים בין היתר לגרום למיחושים באזור הזה. בדיקת הדמיה (CT/MRI) עשויים להועיל בזיהוי.

השלכות כאב

כאבי מפשעה עלולים להתפתח על רקע של נזקים לאיברים פנימיים וכאבים מושלכים לאזור המדובר. כך עלול לקרות למשל כתוצאה מפגיעה במערכת העיכול, פגיעה במערכת השתן או פגיעה במערכת הגניקולוגית. כמובן שסימנים ותסמינים אופייניים לכול אחת מהמערכות הללו ובדיקות מעבדה והדמיה עשויות להועיל באבחנה מבדלת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)