Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיכול רגליים? מזיק! אנשים שונים בוחרים לשבת באופנים שונים ההבדלים נובעים בין היתר מאילוצי תרבות, מבנה אישיות, מבנה גופני ומנטליות. חלק מהאנשים, בעיקר נשים, מעדיף לשבת עם רגליים משוכלות, מה שגורם בין היתר נזק לגב התחתון, לאגן, למפרקי הירך ועוד. 

גברים למשל, מעדיפים ישיבה עם ברכיים פסוקות. ישיבה לא נכונה ובכלל זה ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות עלולה להזיק לבריאות וליציבה. חשוב לזכור שכול שהייה במנח שגורם לאחד או יותר מהמפרקים או לאחד או יותר מהשרירים להיות במצב לא נוח, בקצהו של טווח התנועה מעלה את הסיכוי להתפתחות נזקים. כדאי לכם להיגמל מישיבה בשיכול רגליים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיכול רגליים - רקע

ישיבה קצרה בשיכול רגליים אינה מזיקה אבל ישיבה בשיכול רגליים היא הרגל והרגלים קשה לשנות ולכן סביר להניח שאם אתם יושבים בשיכול רגליים אתם יושבים כך הרבה שעות מידי יום. להלן פירוט נזקים אפשריים מישיבה ממשוכת בשיכול רגליים.

- נזקים ליציבה

ראשית חשוב לדעת, אין אפשרות לשמור על יציבה נכונה במהלך ישיבה כאשר הרגליים שכולות. מהי יציבה נכונה? היציבה נכונה כאשר עמוד השדרה ומפרקי הגוף השונים "מונחים" נכון ומתפקדים עם מינימום עומסים על חלק גוף כלשהו וצריכה אנרגטית אופטימאלית. ללא עומסי יתר רקמות הגוף השונות אינן צפויות לשחיקה ובלאי מהירים. יציבה טובה מחייבת שמירה על הקשתות של עמוד השדרה במנחים השונים שבו אנו שוהים במהלך חיינו כולל עמידה, ישיבה או במהלך תנועה.

יציבה טובה מחייבת שמירה על האגן מאוזן וללא רוטציה ממושכת. יציבה טובה מחייבת מנח ראש וצוואר ניטרליים ולא כפופים או עם רוטציה. במהלך הישיבה עם רגליים משוכלות אנו מעוותים ומסובבים את האגן, מכופפים ומסובבים את חוליות עמוד השדרה ומעוותים את מנח הראש והצוואר. יתרה מכך, ישיבה ממושכת עם רגליים משוכלות תוביל בהכרח להרגלי יציבה לקויים ולנזקים גופניים ותקבע את הצורך שלכם לשבת באופן לקוי.

- פגיעה במערכות עצב שריר ושלד

שיכול רגליים במהלך ישיבה מול מחשב, מול הטלוויזיה או בכול מצב ישיבה אחר אמור האגן לשבת על עצמות הישיבה באופן מאוזן וללא רוטציות או כפיפות מיותרות, עמוד השדרה אמור להיות זקוף, נינוח ובמנח ניטראלי וכך גם הצוואר והראש. אגן, עמוד שדרה, צוואר וראש המוחזקים נכון חשופים פחות לעומסי יתר.

ישיבה בשיכול רגליים גורמת לסיבוב חלקי ושיבוש המיקום האופטימאלי של חלקי גוף רבים כולל אגן, מפרקי הירך, עמוד השדרה צוואר וראש. מיקום לא אופטימאלי של האגן יוצר עומסים חריגים על מפרקי האגן ובכך לגרום לנזקים לפרקי העצה והכסל ולכאבים באגן. מיקום לא אופטימאלי של האגן המהווה את ה"תושבת" של עמוד השדרה יגרום גם לעומסי יתר על עמוד השדרה המותני, עמוד השדרה הגבי ועמוד השדרה הצווארי.

עומסי יתר שהם תוצאה של הישיבה הזאת עלולים לגרום למגוון נזקים בחלקי עמוד השדרה השונים כולל שחיקות סחוסים, דלקת פרקים ניוונית, פריצות דיסק בין חולייתי, סיאטיקה, צוואר תפוס, גב תפוס ועוד. עומסי יתר עלולים להתפתח גם במפרקי הירך ולגרום על הציר של הזמן להתפתחות כאבים במפשעה ובירך על רקע דלקת פרקים ניוונית במפרקי הירך ולנזקים לרקמות התומכות במפרק כולל קרע לברום ועוד.

- פגיעה בכלי דם

ישיבה בשיכול רגליים מעלה את לחץ הדם. שיכול רגליים והלחץ שנוצר על כלי הדם עקב כך גורם להגדלת ההתנגדות לזרימת הדם בכלי הדם ברגליים. לחץ דם גבוה עלול עם השנים לגרום לנזקים ללב ולכלי הדם ומכאן הדרך למחלות לב וכלי דם ואף למוות עלולה להתקצר. ישיבה בשיכול רגליים עלולה להעלות את לחץ הדם גם בוורידי הרגליים ולגרום לדעת מומחים בין היתר גם לוורידי עכביש (Spider veins).

ישנם מספר גורמי סיכון להתפתחות וורדי עכביש כולל בין היתר גנטיקה, עמידה או ישיבה ממושכים הריונות ועוד. כאמור, ישנם מומחים הסבורים שגם ישיבה ממושכת בשיכול רגליים מזיקה לוורידי הרגליים ומחלישה אותם ולכן מהווה גורם סיכון להתפתחות וורידי עכביש או החמרה של וורידי עכביש קיימים.

- פגיעה בעצבי הרגל

כאשר אתם יושבים עם רגליים משוכלות באזור הברכיים אתם עלולים להפעיל לחץ משמעותי מתמשך על העצב השוקיתי (Fibular nerve or Peroneal nerve) באזור הברך ולגרום לנזק ונוירופתיה של העצב השוקיתי. עצב השת (Sciatic nerve) מתחיל את מסלולו במקלעת העצבים המותנית, יורד מטה אל גומץ בית הברך (Popliteal fossa) ונחלק שם לשני ענפים: עצב השוקה (Tibial nerve) והעצב השוקיתי המשותף (Common fibular nerve).

העצב השוקיתי המשותף מסתובב באזור הברך סביב צוואר השוקית (Fibula) ובכך ממקם עצמו בעמדה רדודה ובלתי מוגנת, חשוף למכה חיצונית או ללחץ חיצוני כמו זה שנגרם בעת שיכול רגליים. מיקומו האנטומי של העצב השוקיתי המשותף (common Fibular Nerve) בקרבת הברך בעמדה בלתי מוגנת גורמת לכך שנוירופתיה של העצב השוקיתי היא הנוירופתיה השכיחה ביותר ברגל.

הסימנים והתסמינים בגלל פגיעה בעצב השוקיתי כוללים נימול בצד החיצוני של השוק ובגב כף הרגל ובמצבים קשים יותר חולשה של השרירים ברגל שתפקידם להרים את כף הרגל ואצבעות כף הרגל. במצבים קשים במיוחד עלולה אפילו להתפתח שמיטה מלאה של כף רגל (Foot drop) וצליעה אופיינית. ברוב המקרים נזק הנגרם לעצב בגלל שיכול רגליים יהיה זמני וכך גם הסימנים והתסמינים. במקרים של ישיבה ממושכת בשיכול רגליים הנזק והסימנים והתסמינים עלולים להיות קבועים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

יציבה לקויה פוגעת בבריאות

יציבה לקויה פוגעת בבריאות! ההשפעה של יציבה לקויה על הבריאות שלנו עלולה להיות נרחבת ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. יציבה לקויה במצבים השונים ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה פוגעת בבריאות
עקמת בגב

עקמת בגב? אבחון וטיפול המתבצעים מהר ימנעו החמרה והתפתחות סימנים ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת בגב
יציבה אבחון וטיפול

יציבה? אבחון וטיפול ביציבה לקויה הניתנים בשלבים מוקדמים של החיים יאפשרו את שיפורה. האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה היא לא! הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ארוך מכדי לתקנו.

יציבה אבחון וטיפול
יציבה לקויה גורמים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה גורמים
יציבה מהי

יציבה מהי? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

יציבה מהי
שיפור ותיקון יציבה לקויה

שיפור ותיקון יציבה לקויה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון יציבה לקויה
מנח ראש קדמי אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס עקשת

קיפוזיס עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס עקשת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)