Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

הכאבים בעצם הזנב מתחילים לרוב, לאחר גיל 40 ושכיחים פי 5 יותר בקרב נשים. ישיבה עלולה להחמיר את התסמינים. לא מדובר אמנם בבעיה רפואית חמורה שהרי לרוב, גם הזנחה לא תוביל לחסרים נוירולוגיים או לפרוצדורות כירורגיות מסוכנות. אך בכל זאת מדובר בבעיה טורדנית ומתישה ובגלל שחיינו בעידן המודרני כרוכים בישיבה, גם בפגיעה קשה באיכות חיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בעצם הזנב - רקע

כאבים בעצם הזנב (Coccydynia) נובעים מדלקת המתפתחת בעצם הזנב עצמו או ברקמות סביבו. מיחושים אלו שכיחים בעיקר בקרב נשים. ישנם הרבה תסמונות שעלולות לגרום לתסמינים דומים בעצם הזנב. התסמין העיקרי של דלקת בעצם הזנב הוא כאב ממוקד ורגישות בעצם הזנב. כול פציעה של עצם הזנב עלולה להוביל להתפתחות דלקת מקומית ותסמינים בעצם הזנב. האבחון במקרה הזה מתבצע בעיקר על ידי לקיחת היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. לעתים כאשר יש חשש לשבר בעצם הזנב או פתולוגיה אחרת ניעזר בעיקר בצילום רנטגן. זכרו, מדובר בבעיה קשה לריפוי וככול שתמתינו זמן רב יותר הדלקת תחמיר והקושי יגדל. לטיפול שמרני ישנה עדיפות.

אנטומיה של עצם זנב

עצם זנב (Coccyx) הוא החלק האחרון בעמוד השדרה שלנו. עצם הזנב מורכב מ3-5 חוליות נפרדות או מחוברות כאשר אצל 80% מהאנשים מספר החוליות הוא 4. עצם הזנב מחוברת לעצם העצה (Sacrum) על ידי מפרק בעל תנועה מוגבלת הקרוי סקרוקוקסיג'יאל (Sacrococcygeal). הרוחב היורד והולך של חוליות עצם הזנב מקנות לו צורת משולש. 

עצם הזנב מהווה אמנם שארית אבולוציונית אך מדובר בחלק אנטומי שאינו נטול חשיבות. עצם הזנב זו משמשת כנקודת חיבור למספר שרירים, גידים ורצועות. החלק הקדמי של עצם הזנב משמש נקודת אחיזה לשריר הלבטור אני (Levator ani). לשריר זה שהוא למעשה שלושה שרירים נפרדים (Coccygeus, iliococcygeus, pubococcygeus) תפקיד חשוב ביכולת של רצפת האגן (Pelvic floor) למנוע את צניחת תכולת האגן למטה. בחלק האמצעי מצוי האנוקוקסיג'יאל רפה (Anococcygeal raphe) לתמיכה במעי הגס. בחלק האחורי מהווה עצם הזנב נקודת אחיזה עבור שריר העכוז הגדול (Gluteus maximus) שתפקידו למתוח את הירך לאחור. 

מספר רצועות אחוזות גם כן לעצם הזנב. רצועות הסקרוקוקסיג'יאל הקדמית והאחורית (Sacrococcygeal) מחברות את עצם העצה עם עצם הזנב. הזיזים הצידיים של חוליות עצם הזנב מהווית נקודת אחיזה לרצועת הסקרוקוקסיג'יאל הצידית וכן לרצועת הסקרוספינוס (Sacrospinous) שמקורה בזיז של האישיום והסקרוטוברוס (Sacrotuberous) שמחברת גם את עצם העצה עם האישיאל טוברוסיטי.

עצם הזנב. קינמטיקה וביומכניקה

עצם הזנב מהווה חלק מהמשולש שנושא את המשקל שלנו בעת הישיבה שכולל מלבד עצם הזנב גם את שני הבליטות הגרמיות של האישיאל טוברוסיטי (Ischial tuberosities). עצם הזנב חשוף לעומס גדול יותר כאשר אנו יושבים שעונים לאחור. מאידך העברת משקל לישבן אחד כדי למנוע כאב עצם זנב עלולה לעורר בעיות אחרות כגון דלקת ברקמת הבורסה המצויה מתחת לבליטה הגרמית של האישיאל טוברוסיטי או לבעיות בעמוד שדרה. 

כאבים בעצם הזנב

כאשר אנו הולכים או מתכופפים עצם הזנב לא נעה ביחס לעמוד השדרה. בעת ישיבה, בגלל הלחץ ושינוי המיקום של הישבנים עצם הזנב יכול לנוע לפנים מעל 20 מעלות. התופעה של מיחושים בעצם הזנב שכיחה פי חמש יותר בקרב נשים מהשוואה לגברים. יתכן והסיבה לכך היא העובדה שמבנה האגן אצל האישה הוא שונה ומשאיר את עצם הזנב חשוף יותר לחבלות.

מה גורם כאבים בעצם הזנב?

הגורמים העיקריים כוללים:

  • עומס יתר או עומס יתר חוזרני

  • שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט.

  • גידולים סרטניים

  • הקרנות כאב מנזק במקום אחר

עומס יתר או עומס יתר חוזר ונשנה שעלול להתרחש עקב ישיבה, רכיבה על אופניים או חתירה על קיאק, עלול לגרום לנזק בעצם הזנב. חבלה בעצם הזנב יכולה להתרחש בגלל נפילה על הישבן או האגן במהלך פעילות גופנית או בגלל תאונה. פגיעה בעצם הזנב יכולה להתרחש גם בעת ביצוע פרוצדורות רפואיות כגון קולונוסקופיה או במהלך הלידה. בחלק מהמקרים הכאב בעצם הזנב יגיע ממקור אחר כגון: בעיות גב, בעיות במערכת העיכול, בעיות במערכת הרבייה ועוד. במקרים רבים הגורמים למיחושים הללו בעצם הזנב אינם ידועים ואנו מגדירים אותם כאידיופתיים. 

חבלות בעצם הזנב פוגעות לרוב בביומכניקה שלו וגורמות לחוסר יציבות מקומית ולדלקת. מקור נוסף לכאבים באזור עצם הזנב היא פגיעה ברקמות הרכות הפועלות סביב עצם הזנב. ישיבה חוזרת ונשנית או ישיבה ממושכת על עצם זנב לא יציב חוזרת ופוצעת את המקום שוב ושוב. סיבה נוספת להתפתחות של כאבי עצם זנב היא מסת גוף גדולה. אנשים שמנים חשופים פי 3 לפתח בעיות בעצם זנב. על פי הסברה אופן הישיבה של אנשים שמנים גורמת ללחץ גדול יותר על עצם הזנב מה שחושף אותם לפגיעה.

  • מבנה אנטומי כגורם

למבנה האנטומי האינדיבידואלי יש משמעות בכל הנוגע לרמת הסיכון לפגוע בעצם הזנב. כך למשל גם לאורכו של עצם הזנב שנע בין 3 – 10 ס"מ, יש משמעות קלינית. לעצם זנב ארוכה יותר יש סיכוי מוגבר לפגיעה. גם לזווית האנטומית של עצם הזנב נודעת משמעות קלינית, או במילים אחרות, ככול שעצם הזנב בולטת לאחור כך היא חשופה ללחצים. גורם נוסף בעל משמעות קלינית היא מידת גמישותו של עצם הזנב. איחוי של עצם זנב מפחית מגמישותו וחושף אותו לפציעות. אולי זו אחת הסיבות שהשכיחות של פגיעה בעצם הזנב עולה לאחר גיל 40.

סימנים ותסמינים נוספים? 

פגיעה בעצם זנב תכלול לרוב כאבים מקומיים באזור עצם הזנב ללא כאבי גב תחתון אחרים או הקרנות כאב. עם זאת יש לזכור שאחוז גבוה מקרב הסובלים מכאבי עצם זנב סובלים גם מכאבי גב תחתון, כאבים באגן וכאבים במפשעה. הכאבים מחמירים במהלך או לאחר ישיבה, רמת הכאב תלויה במשך הזמן שאנו יושבים וכן בעיצוב של הכיסא. כאבים יכולים להופיע גם בעת מעבר מעמידה לישיבה. 

סימפטומים נוספים: כאבים בעת עשיית צרכים ובקיום יחסי מין, כאבים בעת המחזור החודשי. סימפטומים משניים: לעתים כאשר בעיית עצם זנב נמשכת לאורך זמן יתכן ותתפתחנה בעיות משניות בגין עמידה ממושכת ו/או ישיבה מעוותת. כך למשל עמידה ממושכת עלולה לפגוע בכף הרגל ולגרום לדרבן ופלנטר פשיאטיס, ישיבה מעוותת תגרום לכאבי גב ועצם הבעיה הכרונית עלולה לגרום לפגיעה נפשית, דיכאונות וחוסר שינה.

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול בכאבי עצם זנב וכן אודות פריצת דיסק שעלולה לגרום ללחץ על שורש עצב מותני ולהקרנת כאב לאזור עצם הזנב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)