Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

מורכבותו האנטומית של האזור וריבוי הרקמות שבה הופכים כול מיחוש בין הבטן לירכיים לאתגר אבחוני. מורכבות אנטומית זאת לא פוטרת אותנו - הקלינאים - מהצורך לאבחן במדויק את מקור הבעיה, שכן, ללא אבחון איכותי אין טיפול איכותי והסיכוי לכך שהבעיה תהפוך לכרונית גדל. הכרת האנטומיה של האגן היא המפתח לאבחון מוצלח. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במפשעה סיבות - רקע

פציעות כדורגלאין כמעט ענפי ספורט מלבד שחמט שאזור המפגש בין הבטן לירכיים לא חשוף בהם לעומסים ולסכנת פציעה. ואכן רופאים רבים ובעיקר אלו המטפלים בספורטאים נתקלים מידי יום בספורטאים המתלוננים על בעיות באזור זה. אזור זה נוטה להיפצע מפעילויות שונות ובמיוחד מפעילויות ספורט הדורשות קירוב והרחקה של פרקי הירך.

בין ענפי הספורט אשר יוצרים עומסים גבוהים על אזור זה ניתן למנות: סקי, גלגליות, שחייה, משחקי כדור (כדורגל), טניס, מחול ועוד. למעשה כ27% משחקני הכדורגל ו 12% משחקני הכדורגל האמריקאי מתלוננים על כאבי מפשעה ולמרות זאת המקור לתלונות הללו  נותר עלום ב30% מהמקרים.

כאבים במפשעה אינם נחלתם של ספורטאים בלבד. אזור אנטומי זה יכול גם להיפגע בגין פעילות המתבצעת בעבודה או בבית, על רקע טראומטי ובכלל זה תאונות דרכים, חבלות, נפילות ופגיעות מקומיות כגון פצע חדירה (סכין).

אנטומיה של המפשעה

המפשעה היא למעשה נקודת החיבור בין הבטן התחתונה לפלג גוף התחתון. מדובר באזור מפתח ליציבות של הגוף.

מפשעהמבנים גרמיים

בנקודה זו נוצר מפרק הירך בין ראש עצם הירך (Femur) עם המרחשת (Acetabulum) באגן. מבחינה ביו מכאנית מפרק הירך נדרש לשילוב של נשיאת משקל הגוף וטווח תנועה נרחב, שילוב שחושף אותו למגוון פגיעות שתוצאתן מיחושים בנקודת המפגש בין הבטן לירכיים.

באזור הזה ממוקמים שני מפרקים נושאי משקל נוספים - מפרקי העצה והכסל (Sacroiliac joint). מפרקי העצה והכסל הם תוצאת המפגש בין עצם העצה (Sacrum) לבין עצמות הכסל (Ilium). תפקיד המפרקים הללו הוא העברת העומס של פלג הגוף העליון לגפיים התחתונות. מלפנים מתעגלים עצמות האגן ויוצרים את המפגש בין שתי עצמות החיק (Pubic symphysis).  

קופסית, רקמה סינוביאלית רצועות ושרירים

מפרקי הירך ומפרק עצה וכסל מונעים על ידי שרירים ונתמכים באמצעות רקמות פסיביות כולל קופסית המפרק (Capsule), רקמה סינוביאלית (Synovial membrane) ומגוון רחב של רצועות. כך למשל סביב שקע המרחשת במפרק הירך ממוקמת רצועה היקפית - הלברום (Labrum) שתפקידה להעמיק את האחיזה בעצם ראש הירך ולהפחית את הסיכוי לפריקתו. כול הרקמות הללו חשופים לפגיעה שעלולה להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במתחם האנטומי שבין הבטן לירכיים. 

בורסות

מקור נוסף למיחושים באזור הזה הוא רקמת שק או אמתחת הקרויה בורסה (Bursa). שקי נוזלים אלו שתפקידן לרפד, לשכך ולהגן מכוחות חיצוניים עלולים להיפגע מעומס יתר ופגיעה טראומטית ולגרום לכאב מקומי. ישנם כ 18 בורסות סביב המפשעה וכולן מהוות גורם שכיח לכאב. בעיקר נכון הדבר לגבי דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis). מדובר בדלקת של שק הבורסה הממוקמת מעל תל הירך הגדול בצד החיצוני של מפרק הירך. התסמין העיקרי הוא כאבים בירך שעלולים להיות חריפים ונפיחות מקומית. כך גם לגבי הבורסה של של שריר הכסל והמותניים

אספקת דם וסחוסים

עיקר אספקת הדם לראש הירך מגיע מענף של העורק הפמורלי. פגיעה בכלי דם זה עלולה להוביל למוות של הסחוס ותאי עצם בראש הירך. התסמינים יכללו כאבים באזור המפגש בין הבטן לירכיים וקשיים הולכים וגדלים לנוע. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. הסחוס במפרק הירך עבה במיוחד ומגיע ל10-15 מ"מ. שחיקה של הסחוס במפרק הירך או במפרק העצה והכסל בגין דלקות פרקים או בלאי עלולים לגרום לכאב באזור הזה. 

עצבוב

מקור העצבים המעצבבים את הירך ואת מפרק העצה והכסל הוא בעמוד השדרה המותני. הצמה העצבית הנקראת לומבו סקרל פלקסוס (Lumbosacarl plexus) עושה דרכה במורד הרגל, מעצבבת את הרקמות ומאפשרת את השליטה המוטורית ואת התחושות כאב, מגע, לחץ, טמפרטורה ומיקום לאורך הרגל. בין העצבים ניתן למצוא ענף של עצב האובטורטור (Obturator) עצב הפמוראל (Femoral) ועצב הסכיאטי (Sciatic). פגיעה בעצבי חוט השדרה יכולים להקרין כאב למפשעה.

גורמים אפשריים לכאב במפשעה

מפשעהפגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות את אזור המפשעה עלולה להוביל להתפתחות כאב באזור הזה. מנגנון שכיח לפגיעה בזור זה כולל נזקי חבלה על רקע פציעות ספורט, נפילה, תאונות דרכים וכיוצא באלו. מנגנון שכיח אף יותר הוא בלאי של אחת מהרקמות המוזכרות מעלה על רקע שימוש חוזרני ועומסי יתר. ספורטאים ובעיקר אלו מקרבם שיוצרים עומס חוזרני עם משקל גוף על המפרקים ועל הרקמות השונות באגן חשופים לסוג זה של פגיעה.

מיחושים במתחם אנטומי בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח גם בגלל מחלות ופתולוגיות שונות כולל כמובן מחלות פריקים ניווניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, פגיעה באספקת הדם ונמק העצם (AVN) ועוד. על הקלינאי לייצר אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי במהירות האפשרית. אבחון נכון ומהיר משמעותו ברוב המקרים טיפול נכון. 

הפרעות בריאותיות שעלולות לגרום לכאבים במפשעה:

נזק לגב תחתון

נזק בגב התחתון וכאבי גב תחתון עלולים לגרום להשלכות כאב אל אזור המפשעה. דלקת בפרקים שבין חוליות עמוד השדרה במותן, דלקת בפרקים של האגן וכמובן דלקת בשורש עצב מותני עלולים להוות גורם שיש לשלול אותו בכול הנוגע לכאבים מסוג זה. כאשר הדיסק הבין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק?) או גורם אחר מייצר לחץ על אחד משורשי העצבים המרכיבים את עצב סכיאטיקה. הלחץ על העצב גורם לדלקת ולכאב שיכול להופיע גם באזור הזה. במקרה של לחץ עצבי, מלבד הכאב יתכנו גם שינויים נאורולוגיים לאורך הרגל ובכללם חולשה, הירדמות אובדן מסת שריר וירידה ברפלקסים.

נוירופתיה

דלקת של עצב פריפרית - לאחר שעזב את חוט השדרה- יכול לגרום לכאבים גם במפשעה. התופעה הזאת יכולה להתרחש בגין גירוי ישיר של העצב או ממחלה עצבית. דוגמה טובה לכך היא שורש עצב פמוראלי שנלכד באגן ומוביל לתופעה הקרויה "מרלגיה פרסטטיקה". הסימפטומים והסימנים מפגיעה עלולים לכלול כאבים בקדמת האגן ובמורד הירך וחסרים תחושתיים ברגל.

מתיחה וקרע של רקמות רכות

מיחושים באזור המפגש בין הבטן לירכיים עלולים להתפתח בגלל מתיחה או קריעה של אחת הרקמות הרכות באזור הזה ובכללן רצועות, גידים ושרירים כתוצאה מחבלה, נקיעה או פריקה של מפרק הירך או מפרק האגן. כל נזק מהסוג הזה עלול לחולל דלקת, שתכלול מיחושים מקומיים בעוצמה כזו או אחרת ומגבלות ביכולת התנועה. טראומה כזאת יכולה גם לגרום לנזקים לעצבים פריפריאליים ובכך לגרום מלבד כאבים במפשעה גם לחסרים נוירולוגיים. פגיעה בכלי דם עלולה ליצור מלבד מיחושים באזור שבין הבטן לירכיים גם דימום, נפיחות ואפילו נמק.

פתולוגיה של המערכת הלימפתית

נפיחות או מחלה של מערכת הלימפה - בלוטות הלימפה הממוקמות באגן עלולות גם הן להוות מקור לכאבים במפשעה. דלקות או תהליכים ממאירים עלולים לגרום להתנפחותן, לכאב מקומי וקושי בתנועה.

הקרנות כאב מאזור אנטומי אחר 

המקור לכאבי מפשעה אינו חייב להיות נזק לרקמה מקומית. לעתים נזק  ברקמה מרוחקת עלול להשליך כאב לאזור הזה כמו למשל במצבים הבאים: הרניה (שבר), אבנים בכליות או בדרכי השתן, דלקת בדרכי השתן, דלקת במעי, נזק או כאבים שמקורם באשכים או בשחלות ועוד.

כאבי פרקים

 • כאבי פרקים יכולים להיגרם מטראומה, מבלאי מצטבר בגין שימוש לא תקין או ממחלות כגון דלקות פרקים. הנזק הנגרם למפרק מוביל להתפתחות דלקת ולכאב. להלן מגוון פגיעות אופייניות לפרקים ברגליים:

 • שברים - שברים של מפרק הירך או האגן או שברים תוך מפרקיים בירך יכולים לגרום לכאבי ירך כמו גם כאבים במפשעה. שברים אלו שכיחים בקרב מבוגרים הסובלים ממחלת דלדול העצם. גורמים כאבים קשים באזור ומגבלת תנועה. מחייבים גיבוס ומנוחה. לפעמים יהיה צורך לנתח ואף להחליף את ראש הירך. יש לזכור שנזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית. 

 • שברי מאמץ - שברי מאמץ באגן ובמפרקי הירך הם תופעה שכיחה יחסית בקרב אתלטים וטירונים ביחידות חיל רגלים. חשיפה לפעילות כגון ריצות ארוכות ומסעות למרחקים ארוכים תוך נשיאת משאות כבדים יוצרים עומס גדול על מפרק הירך והאגן. הטיפול חייב לכלול מנוחה וחזרה הדרגתית לפעילות.

 • פריקות - פריקות אפשריות כוללות פריקה של מפרק הירך, פריקה של מפרק העצה והכסל ופריקה של המפרק בין שתי עצמות החיק (Pubic symphisis). פריקות אלה נגרמות לרוב בגלל תאונת דרכים או תאונות עבודה. בחלק גדול מהמקרים הפריקה של הירך היא קדמית וגורמת כמובן כאבים במפשעה שעלולים להיות קשים ומגבלות תנועה. הטיפול יכלול החזרת המפרק למיקומו, גיבוס ומנוחה ולאחריו שיקום למניעת פריקה חוזרת. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית עתידית.

 • כאבים במפשעה יכולים להופיע בגלל נמק אווסקולארי של ראש הירך (AVN). נמק בראש עצם הירך (ONFH - Osteonecrosis of the femoral head) פוגע בעיקר בצעירים פעילים. הנמק מתפתח בגלל פגיעה בכלי דם שמזינים את ראש הירך. חוסר באספקת הדם גורמת נזק לעצם התת סחוסית ועלולה לגרום לנזקים לסחוס עצמו ולשבר פתולוגי. הגורמים לתופעה כוללים: עישון, טראומה, מצבים מטבוליים שונים ושימוש בסטרואידים. הסימנים והתסמינים כוללים כאבים קשים בקדמת האגן מעל מפרק הירך ומגבלת תנועה.

 • דלקת פרקים ניווניתדלקות פרקים - דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר במפרק הירך, חוליות עמוד השדרה המותני ופרקי האגן. גורמת לשחיקה של הסחוס התוך מפרקי ולנזקים נוספים במפרק. גורמת להגבלה משמעותית בתנועה ולצליעה. מלבד מחלת האוסטיאוארטריטיס כאבים במפשעה יכולים להיווצר בגין מגוון גדול של מחלות פרקים אחרות ובכללן: דלקת פרקים ריאומטית, דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים זיהומית, דלקת פרקים שיגדון (גאוט), זאבת ועוד.

 • שחיקת הסחוס במפרק הירך - שחיקת הסחוס במפרק הירך היא למעשה תוצאה של דלקת פרקים ניוונית. נגרם בין היתר בגלל מבנה לקוי, ניוון ושימוש לא הדרגתי במפרק. הסימפטומים יכללו בין היתר כאבים באזור שבין הבטן לירך.

 • דלקות גידים - דלקת בגי יכולה להתפתח בכול אחד מהגידים שממוקמים בצומת הזאת של האגן מניעים אותו. מתיחה, קרע או חבלה באחד הגידים הללו יוביל לדלקת וכאבים במפשעה.

 • קרע ברצועות הירך - הרצועות התומכות את מפרק הירך נפגעות באופן שכיח בטראומות ספורט ועלולות להוביל למצב של חוסר יציבות של המפרק. שלוש דרגות הנזק האפשריות כוללות מתיחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

 • נקע של מפרק הירך - מתיחה או קרע של הרקמות בצד החיצוני או בצד הפנימי של הירך. גורם לדלקת ונפיחות בצד הניזוק, לשטף דם תת עורי, ורגישות למגע. גורם כאבים ומגבלת תנועה. נזקים תוך מפרקיים עלולים לגרום לדלקת פרקים ניוונית.

 • דלקת בסימפיזיס פוביס (Symphysis pubis) - דלקת ב "מאחה עצמות החיק" הוא גורם אפשרי לכאבים במפשעה ולמגבלת תנועה. כאבים במפרק הזה עלולים להיוותר בלתי מאובחנים או מאובחנים באופן שגוי זמן רב.

 • דלקת באאמתחת סביב הירך-  דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) המצויה בחלק החיצוני של מפרק הירך. הבורסה היא רקמה דמוית שק המצויה סביב הברך וקרויה כך. פגיעה בשק הזה עלולה לגרום לדלקת, לכאבים חריפים ולמגבלת תנועה.  דלקת באמתחת של שריר הכסל והמותניים.

 • כאבי שרירים - נזק לשריר באזור בגלל שימוש יתר או חבלה היא תלונה שכיחה. צריך לבדוק למה זה קרה. האם השרירים מנוונים? האם השרירים קצרים מידי או שקיים חוסר איזון בין השרירים האגוניסטים לאלו האנטגוניסטים? שרירים באזור המפשעה וברגל האחורית (Hamstrings) נפצעים באופן גדול יותר משרירים אחרים.

  כאבי מפשעה

גם ילדים סובלים...

- בעיות מבניות מולדות או התפתחותיות

כאשר הפרק של הירך אינו ממוקם באופן אופטימאלי בגלל פגם מולד או בגלל גלישה של ראש הירך ההתפתחות של המפרק נפגמת. בעוד שאין הבעיה תגרום בהכרח לכאבים ומגבלות בתקופת הילדות הרי שבהמשך חיי הילד יחלו שינויים ניווניים במפרק אשר יובילו לנזקים, כאבים ולדלקת פרקים.

מחלת פרתס 

במחלת פרתס (Legg-Calve-Perthes disease) נפגעת במהלך הילדות, אספקת הדם לראש הירך. הפרעה זו בזרימת הדם משבשת את ההתפתחות התקינה של ראש הירך וגורמת לעיוותו. עיוות זה מוביל ברבות השנים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית וכאבים. זיהוי מוקדם של המחלה משפר את הסיכוי לטיפול יעיל. במידת הצורך יש לשקול טיפול כירורגי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
כאבים באגן אבחון וטיפול

כאבים באגן? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע בכייה לדורות. הגורמים האפשריים למיחושים באזור הזה הם רבים וכוללים החל מסקרואילאיטיס וכלה בגידול סרטני.  אבחון מדוקדק שיאפשר זיהוי הבעיה ואומדן חומרתה חייב להקדים את הטיפול.

כאבים באגן אבחון וטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)