Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בישבן? אבחון ואבחנה מבדלת שלהם יעלו את הסבירות לזיהוי הבעיה. מיחושים בישבן עלולים להיגרם בגלל נזק מקומי באחת או יותר מהרקמות או המפרקים בישבן כולל שרירים, עצבים, מפרקי הירך, מחלות גניקולוגיות ועוד. אבחון מדויק הוא תנאי לטיפול יעיל.

חשובים כדי לדעת מה בדיוק הגורם וכיצד לטפל בו. העכוז מורכב משכבת שומן ושרירי עכוז. מתחת לשומן ממוקמים גידים, רצועות, מפרקים ועצבים. כאבים בעכוז יכולים להופיע באופן מבודד או בשילוב עם כאבים במפשעה, בגב התחתון, במפרק הירך או באזור אנטומי אחר. מיחושים באזור זה יכולים לנבוע מתפקוד לקוי של רקמה מקומית או מנזק לרקמה מרוחקת המשליכה כאב לישבן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בישבן אבחון - רקע

כאבים בישבן היא תלונה שכיחה במרפאה שלי. ברוב המקרים הכאבים הללו נובעים מלחץ על שרירי העכוז הנוצר במהלך שעות ארוכות של ישיבה יומית או על רקע של נזקים מינוריים לרקמות הרכות באגן וצפויים לחלוף תוך ימים אחרים. כאבים בעכוז עלול להתפתח גם בגלל סיבות אחרות רציניות יותר כמו מחלה או פגיעה רצינית. כאבים בישבן עלולים גם להתפתח בגלל נזקים ברקמה מרוחקת המושלכים לישבן כמו למשל במצב של  פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני, דלקת במפרקי העצה והכסל או קרע בשריר המיתר (hamstring tendinopathy) מאחור.

לכן, אין לזלזל בכאבים בישבן ובעיקר לא בכאבים שאינם חולפים תוך ימים אחדים. התהליך האבחוני של כאבים בישבן כוללים לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך הפנייה לבדיקות מתקדמות כולל בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה. בתהליך האבחנה המבדלת נשלול הפרעות בריאותיות משמעותיות ונאשר את האבחון שהגענו אליו.

אבחון כאבים בישבן 

בגלל מגוון הסיבות האפשריות לכאבים בישבן האבחון יכול להיות מאתגר. עם זאת בלי זיהוי מדויק של הגורם לכאבים בישבן לא ניתן יהיה לטפל במקור הכאבים באופן יעיל. נתחיל את מלאכת האבחון עם לקיחת היסטוריה.

היסטוריה רפואית

כאבי ישבןבמהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. האם יש רקע תורשתי של מחלות (סרטן במערכת העיכול?) כמו כן נלמד את כול הפרטים הקשורים בתלונה: מה מיקום הכאב?, מתי החל הכאב (טראומה?)?, האם מדובר בכאב מתמשך או כאב לסירוגין?, מהי עוצמת הכאב?, האם זו הפעם הראשונה שאתה חווה את הכאב הזה?, האם ישנם פעולות, מאמצים או מנחים המשפיעים על עוצמת הכאב?, האם מלבד הכאבים בישבן ישנם סימנים ותסמינים נוספים שמהם אתה סובל? ועוד. 

בדיקה גופנית

את הבדיקה הפיזית נתחיל בתצפית על האופן שבו אתם עומדים ונעים. ננסה לשחזר את הכאבים בישבן באמצעות בדיקות טווחי תנועה, בדיקות אורתופדיות ובדיקות כירופרקטיות. נערוך כמובן גם בדיקות נוירולוגיות על מנת לשלול פגיעה עצבית.

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אנו אמורים להיות מסוגלים לאבחן את הבעיה. במידה ויש עדיין ספק או לחילופין אנו מעוניינים לשלול נוכחות של מחלה או פגיעה רציניים נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות. בין הבדיקות שנשקול נין למנות בדיקות הדמיה לשלילת פגיעות גרמיות כמו דלקות, שברים או גידולים סרטניים ובדיקות מעבדה לשלילת דלקות פרקים ופגיעות באיברים פנימיים.

דגלים אדומים ודגלים צהובים 

לפעמים כאבי ישבן נובעים מפתולוגיות משמעותיות שחלקן אפילו מסכנות חיים. לאורך כול המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים המעידים על נוכחות אפשרית של פתולוגיות מסוג זה. סימנים ותסמינים כלו מוגדרים כדגל אדום והם כוללים: דימום בצואה, מגבלות תנועה קשות, דפורמציה משמעותית באגן או ברגל, חולשה משמעותית ברגל, אובדן שליטה על הסוגרים, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד.

גם לסימנים ותסמינים על רקע נפשי ירוד יש חשיבות קלינית. סימנים ותסמינים אלו המוגדרים כדגל צהוב כוללים דיכאון, חרדות ולחצים נפשיים. נוכחות של סימנים ותסמינים אלו מעלה את הסיכוי שהכאבים בישבן יהפכו לבעיה כרונית וכן מאטים או אף בולמים את מהלך ההחלמה.

אבחנה מבדלת של כאבי ישבן

גורמים רבים עלולים להוביל להתפתחות כאבי ישבן. ברוב המקרים הגורמים לכאבים אלו יהיו מכניים והנזקים יהיו קלים כגון מתיחה של שריר המיתר או בורסיטיס של מפרק הירך. בחלק אחר של המקרים הגורמים עדיין יהיו מכניים אך הנזקים יהיו מורכבים יותר כגון שבר במפרק הירך, שבר באגן או שבר של אחת החוליות בעמוד השדרה התחתון. אם זאת ישנן גם מחלות ופגיעות כולל סרטן, דלקות זיהומיות וטראומה עם משמעות קלינית רבה שעלולות לגרום בין היתר גם לכאבי ישבן. 

עריכת אבחנה מבדלת משמעותה לקחת בחשבון כול גורם אפשרי לכאבי ישבן ולשלול אותו עד הגעה לאבחון הנכון. כך למשל כאבים בישבן שהחלו על רקע טראומטי מצביעים על נזקי חבלה אפשריים שאותם יש לשלול כולל: קרעים של רקמות, פריקות מפרקים, שברים כולל שבר של עצם הזנב, שבר של עצם הירך, שבר של האגן, שבר של עמוד השדרה ועוד. בדיקות הדמיה כולל צילומי רנטגן, CT, מיפוי עצמות או MRI עשויים להועיל לשם כך. מגוון בדיקות נוספות כולל אולטרה סאונד וMRI עשויים להועיל בזיהוי נזקים לרקמה רכה. 

כאבים בישבן יכולים גם להיגרם  על רקע של מחלות בפי הטבעת כולל סדק פי הטבעת (Anal Fissure)כאבים בפי הטבעת (Anal pain), מורסה או פיסטולה בפי הטבעת (Anal Abscess/Fistula), טחורים (Hemorrhoids) ועוד את אלה נשלול באמצעות ההיסטוריה הרפואית ובדיקות גופניות.

ברוב המקרים נצטרך להחליט בין פגיעה מכנית (דלקת פרקים ניוונית, מתיחה, קריעה, דלקת של רקמות רכות, בורסיטיס ,פריצת דיסק מותני) בעמוד השדרה התחתון לבין פגיעה מכנית במפרקי העצה והכסל לבין פגיעה מכנית במפרקי הירך. לשם כך מספיק להיעזר בנתונים המופקים בהיסטוריה הרפואית ובאלו המופקים בבדיקה הגופנית. כך למשל בדיקת טווחי תנועה עשויה להעניק לרו רמז עבה איפה מונחת הבעיה. 

מחלות נוספות שיש לקחת בחשבון כוללות שלבקת חוגרת (שלפוחיות על העור ותחושת גירוד), סרטן העצמות (נתונים מההיסטוריה וכן מיפוי עצמות, CT ו/או MRI), סרטן במערכת העיכול (היסטוריה הכוללת סימנים ותסמינים אופייניים למערכת העיכול ונתונים מהבדיקה הגופנית), סרטן רחם או שחלות (היסטוריה הכוללת סימנים ותסמינים אופייניים למערכת הגניקולוגית ונתונים מהבדיקה הגופנית), פיברומיאלגיה (היסטוריה רפואית של כאבים מפושטים, דיכאון, הפרעות שינה ועוד וכן זיהוי נקודות רגישות ללחץ).

המשיכו לקרוא אודות השפעות שיש ליציבה לקויה וכן לארגונומיה לקויה על הבריאות שלנו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סקרואילאיטיס גורמים

סקרואילאיטיס? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם המודרני היא סימנים ותסמינים המופיעים באזור הגב התחתון והאגן. בשליש מהמקרים המקור הוא במפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

סקרואילאיטיס גורמים
כאבים בעצם הזנב

כאבים בעצם הזנב אותו חלק אנטומי, המצוי בקצהו התחתון של עמוד בשדרה, עלולים להיגרם בין היתר בגלל עומס יתר או עומס יתר חוזרני על האזור, שברים, פריקות ושאר נזקים מתאונות חבלות ופציעות ספורט, גידולים סרטניים והקרנות כאב מנזק במקום אחר. 

כאבים בעצם הזנב
כאבים במפשעה סיבות

כאבים במפשעה? סיבות אפשריות כוללות נזקי חבלה, נזקים מעומס יתר, חולי באחת בהרקמות המרכיבות את המפשעה או באחת הרקמות שיכולה להשליך כאב אל אזור זה. בין יתר הרקמות שנבדוק נכלול גב תחתון, מפרק ירך, מפרקי עצה וכסל, אברים פנימיים ועוד. 

כאבים במפשעה סיבות
כאבים בישבן

כאבים בישבן ואופי התסמינים הנוספים עשויים להצביע על מקור הבעיה. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים באזור הזה נובעים מגורם שולי והם צפויים לחלוף במהרה. לעתים הגורם עלול להיות משמעותי יותר. חשוב לאבחן את מקור הבעיה ובמידת הצורך לטפל בה במהירות.

כאבים בישבן
תסמונת פיריפורמיס

תסמונת פיריפורמיס נגרמת בין היתר בגלל מיקום אנטומי של העצב הסיאטי, עומסי יתר על השריר, חוסר איזון שרירי ועוד. שריר זה הקרוי בעברית: השריר האגסי עלול להפעיל לחץ פיזי על העצב הסיאטי ולגרום לסיאטיקה ולמיחושים בישבן הקורנים במורד הרגל.

תסמונת פיריפורמיס
כאב בעצם החיק

כאב בעצם החיק? אבחון וטיפול מהירים יפחיתו הסבירות להתפתחות ליקוי כרוני. פגיעה בעצם החיק או ליתר דיוק במפרק המחבר בין עצמות החיק (פוביס סימפיזיס) היא סיבה אפשרית למיחושים בקדמת האגן הקורנים למפשעה ויוצרים מגבלות תנועה. הגורמים הם לרוב פציעת ספורט או היריון. 

כאב בעצם החיק
כאבים באגן

כאבים באגן? הגורמים עלולים לכלול פגיעה במערכות גוף שונות כולל בין היתר מערכת הרבייה, מערכת העיכול, מערכת שריר ושלד ועוד. הפגיעה יכולה להיות קלה או חמורה, כרונית או חריפה, להתפתח באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. לרוב הפגיעה מקומית ושולית.

כאבים באגן
כאבים בעצם הזנב אבחון

כאבים בעצם הזנב? אבחון ובמידת הצורך טיפול מהיר עשויים למנוע תסמינים וקשיי תפקוד כרוניים. התנהלות אחראית מיד עם הופעת המיחוש הראשון עשויה לאפשר ריפוי מהיר יחסית של הבעיה. התעלמות מהתסמינים והמשך בחיי השגרה ללא אבחון וטיפול עלולים לגרום לבעיה כרונית.

כאבים בעצם הזנב אבחון
כאבים במפשעה אבחון

כאבים במפשעה? אבחון נדרש כדי לזהות מה גורם לתסמינים ובמידת הצורך גם לטפל בהם. מיחושים באזור זה יכולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים, לרוב קלים וברי חלוף כגון מתיחה של שריר או רצועה באזור הירך, מתיחה של שריר או רצועה בגב התחתון או באגן. 

כאבים במפשעה אבחון
סקרואילאיטיס אבחון

סקרואילאיטיס? אבחון ובמידת הצורך טיפול ימנעו נזקים כרוניים. כשליש מהמקרים של מיחושים בחלק התחתון של הגב נגרמים בגלל פגיעה במפרק הזה. האבחון מאתגר שכן, הסימנים והתסמינים הנובעים מבעיה זאת דומים לאלה הנובעים מבעיות גב אחרות. 

סקרואילאיטיס אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)