Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הטרסלית נגרמת בגלל לכידה של העצב השוקתי האחורי בתעלה הטרסלית הממוקמת בחלק האחורי פנימי של מפרק הקרסול. תסמונת זאת נגרמת לרוב בגלל עומסים חוזרניים וגורמת למגוון סימנים ותסמינים בכף הרגל כולל מיחושים, תחושת שריפה, נימול ועוד. 

אחד הגורמים להתפתחות כאבים וסימנים ותסמינים נוספים בכף הרגל היא תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome). מדובר למעשה בתסמונת לכידת העצב הפריפרי השכיחה ביותר בכף הרגל. לכידה וגירוי של העצב השוקיתי האחורי (Posterior tibial nerve) בתעלה גורמים בין היתר לכאב בכף הרגל שהוא שורף באופיו, מקרין לכיוון קשת כף הרגל, תחושת נימול בכף הרגל ועוד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הטרסלית - רקע

התעלה הטרסלית היא חלל צר המצוי בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. בתוך התעלה עוברים העצב השוקיתי האחורי יחד עם עורקים, וורידים וגידים. רצועה רוחבית עבה (flexor retinaculum) מכסה את התעלה ומגינה על המצויים בתוכה.  תסמונת התעלה הטרסלית המתפתחת עקב לחץ או גירוי חוזרני הנוצרים על העצב השוקתי האחורי. התופעה שכיחה בקרב אתלטים בגלל עומס יתר וכן לאחר טראומה ו/או דלקת פרקים ניוונית. בתסמונת זאת יופיעו כאבים בקרסול שמשלכים לכיוון כף הרגל והאצבעות ואליהם נלווים חסרים נוירולוגיים. תסמונת זאת דומה לתסמונת התעלה הקרפלית המתפתחת בשורש כף היד.

בדיקה של כף הרגל תכלול בין היתר הקשה (Tinel's sign) ו/או לחיצה על מקום לכידת העצב. גם כפיפה מעלה של כף הרגל ומניפולציות אחרות עלולות לעורר את התסמינים.  

אנטומיה של התעלה הטרסלית

תסמונת התעלה הטרסלית

התעלה הטרסלית מממוקמת בצד הפנימי אחורי של מפרק הקרסול ותחומה מעל באמצעות עצם הערקום (Talus) ומתחת באמצעות עצם העקב (Calcaneus). את התעלה מכסה רצועה רחבה (flexor retinaculum). בתוך התעלה הטרסלית מצויים מלבד העצב השוקתי האחורי גם הגידים של השרירים הבאים: השריר השוקתי (Tibialis posterior tendon), השריר מכופף האצבעות הארוך (Flexor digitorum longus tendon) והשריר מכופף האגודל הארוך (flexor hallucis longus).

כמו כן עוברים בתעלה העורק השוקתי האחורי (Posterior tibial artery) והווריד השוקתי האחורי (Posterior tibial vein). 

העצב השוקתי האחורי מתפצל בתוך התעלה הטרסלית לשלושה ענפים שונים כאשר ענף אחד מעצבב את העקב והשניים האחרים את כף הרגל. כמובן שהנקודה שבה נוצרת הלכידה של העצב בתעלה הטרסלית תקבע איזה סיב עצב יהיה מעורב ומה יהיו הסימנים והתסמינים. 

גורמים 

כול גורם שיכול להצר את התעלה הטרסלית בקרסול יכול גם לגרום ללחץ על העצב השוקיתי האחורי ולהוביל להתפתחות התסמונת הזאת. בין יתר הגורמים נמנה מחלות, פציעות או עומסי יתר על רקע התנהלות לקויה. יחד עם הזאת הגורם העיקרי הוא עומס יתר על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו למשל בריצה, ריקוד, משחקי כדור (כרורגל, כדורסל...) ועוד.

גורמי סיכון

תסמונת התעלה הטרסלית שכיחה יותר בקרב אתלטים ואנשים בעלי אורח חיים פעיל במיוחד. מכאן ניתן להבין שאחד מגורמי הסיכון להתפתחות לכידת העצב השוקתי האחורי בתוך התעלה הטרסלית הוא עומס יתר של הקרסול בגין עומסים חוזרניים (עמידה ממושכת, קפיצות, ריצות, הליכות).

גורמי סיכון נוספים כוללים: נעליים לוחצות, נזקי חבלה בקרסול (נקיעה, שבר), מחלות למיניהן (גידולים, ציסטות, דלקות פרקים, סוכרת ועוד), ליקויים מבניים בכף הרגל כולל כף רגל שטוחה או קשת גבוהה, השמנה (יוצרת עומס יתר על הרגליים) היריון ועוד.

סימנים ותסמינים

כוללים כאבים ותחושת שריפה בצד הפנימי של כף הרגל ובכף הרגל עם השלכות כאב לבוהן ושלושת האצבעות הסמוכות שעלולים להעיר אף משינה. נימול והירדמות בכף הרגל, חולשה בשרירי כף הרגל. עומס על כף הרגל מעמידה, הליכה ריצה או נעליים לוחצות עלול להחמיר את התסמינים. תיתכן גם נפיחות.

אבחון

היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית מדוקדקים מספיקים ברוב המקרים כדי לאבחן נכון את תסמונת התעלה הטרסלית. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד על הרקע האישי והבריאותי שלכם ושל משפחתכם. נלמד עם עיסוקים, תחביבים, ספורט מועדף, פציעות, אשפוזים טיפולים תרופתיים, מחלות כולל גנטיות ועוד. נשאל שאלות כדי להבין מה הן התלונות, כיצד החלו, מה גרם להן, מה משפיע עליהן ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן, נמשש ונניע את כף הרגל ואת כול השרשרת הקינטית ובכלל זה שוק, ברך , ירך אגן וגב תחתון. ננסה בין היתר להפיק באמצעות נקישות על התעלה הטרסלית במיקום הלחץ על העצב את הסימן ע”ש טינל. סימן זה הנו תחושה של זרם וכאב שמופקים באמצעות הנקישה והלחיצה במקום. גם מתיחה של העצב השוקתי האחורי על ידי שינויים במנחים של מפרק הקרסול עלולה לגרום לתחושת כאב והשלכות כאב התואמות את העצבוב של העצב השוקתי האחורי. 

במידה וחסר לנו מידע כדי לקבוע אבחון ניעזר בבדיקות הדמיה (MRI, רנטגן ועוד), בדיקה על קולית (Ultrasound) ובדיקות הולכה עצבית כגון EMG כדי לשלול קיומן של פתולוגיות אחרות ו/או כדי לאשר את האבחון. במידה ונחשוד בדלקות פרקים כאלה ואחרות ניעזר בבדיקות מעבדה מתאימות.

טיפול

הצלחתו של הטיפול בתסמונת התעלה הטרסלית תלויה בנטרול הגורם לה. על כן יש לנסות ולאתר לפני תחילת הטיפול מה הגורם להתפתחות התסמונת ולפעול בהתאם. ניעזר במכשירים יעודיים לריפוי דלקות והפחתת כאב. נמליץ על מנוחה לכף הרגל מעומסים היוצרים גירוי וכאב, נחזיר האיזון השרירי לכף הרגל, נשפר טווחי תנועה, נשנה טכניקות ביצוע תנועות ופעולות כמו למשל סגנון ריצה, נמליץ על נעליים מתאימות ועוד.

במצבים עקשניים במיוחד נשקול שימוש בתרופות נוגדות דלקת למיניהן כולל באמצעות זריקות. באותם מקרים נדירים שבהם גם צעדים אלו לא מועילים יופנה החולה למנתח שישקול פתיחת התעלה על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על העצב.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים בקרסול וכף הרגל

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)