Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע סימנים ותסמינים כרוניים. מדובר בתסמונת כאב טורדנית המופיעה בעקב כף הרגל. הגורם הוא לרוב עומסים חוזרניים על העקב. לא מדובר בבעיה בריאותית מסוכנת אלא, בבעיה שפוגעת באיכות החיים. 

דורבן בעקב כף הרגל הוא מקור שכיח לכאבים בכף הרגל. דורבן בעקב הוא למעשה זיז גרמי היוצא מעצם העקב לכיוון הקשת של כף הרגל. חיתולית הכפית היא רקמת החיבור הנמתחת בין עצם העקב לכרית כף הרגל ותפקידה בין היתר לתמוך את קשת כף הרגל. נזקים לרקמת חיבור זאת גורמים לדלקת ברקמת החיבור (Plantar fasciitis). פציעה כרונית של רקמת חיבור זאת מובילה לשינויים מסוידים בנקודת החיבור של רקמת החיבור ובכך נוצר זיז גרמי הקרוי דורבן (Heel spur). מגוון טיפולים מוצע לבעיה. הטיפול בגלי הלם נחשב ליעיל מכולם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל טיפול - רקע

ברוב המקרים, החולים המגיעים למרפאתי ומתלוננים על כאבים בעקב כף הרגל סובלים מדורבן כרוני. בעיה כרונית כפי שידוע היא בעיה שהרבה יותר קשה לרפא. הסיבה להימשכות הבעיה והפיכתה לכרונית היא הקושי הרב לטפל בבעיה שממוקמת בעקב כף הרגל שעליה אנו דורכים שוב ושוב ולמעשה פוצעים באופן חוזרני. חשוב על כן לא להתעכב ולטפל בהקדם האפשרי. כמובן שלפני שנתחיל בטיפול חשוב לאבחן שמדובר אכן בדורבן ולא בבעיה אחרת שגורמת למיחושים הללו בעקב.

כאבים בכף הרגל יכולים להיגרם ממגוון גדול של בעיות מקומיות ו/או עלולים להיות מוקרנים ממקור אחר ובכללן: הקרנות ממפרק הירך, דלקת בגיד אכילס, דלקת בבורסה, הקרנות מהגב התחתון, תסמונת התעלה הטרסלית, נוירומה ע"ש מורטון ועוד. על מנת לבחור את הטיפול המתאים יש ראשית להגיע לאבחון מדויק. 

אבחון

האבחון של דורבן - פלנטר פשיאיטיס או דורבן מתחיל בראש וראשונה מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית ובדיקה גופנית. רק לעתים רחוקות נדרשים גם צילומי הדמיה או בדיקות מעבדה. 

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל כגון קשת נפולה או גבוהה, על פציעות חדשות או ישנות ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו. נשאל האם אתם עוסקים בספורט ואם כן איזה? מתי החלפתם את נעלי הספורט שלכם? האם הצעדים הראשונים בבוקר כואבים במיוחד? או שמא כואב לכם יותר בסוף היום לאחר עמידה ממושכת? 

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על מבנה כף הרגל, העור, אופן ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובכלל זה גיד אכילס. נמשש את כף הרגל ובעיקר את המשטח הפלנטרי וננסה לאתר את מיקום הכאב אשר לרוב נמצא באזור עצם העקב קרוב לנקודת האחיזה של חיתולית הכיפה. על מנת לשלול רקע נוירולוגי נערוך בדיקות מתאימות. 

דימות

דורבן

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. לעיתים אולטרה סאונד וMRI נדרשים לאבחון הבעיה. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

טיפול עצמי

לרוב כאבי כף רגל שנובעים מדורבן או מדלקת בחיתולית הכפית יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. זכרו התנהגות נכונה כאשר העקב מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הרבה פעמים הימנעות או צמצום פעילות נושאת משקל, הימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה עם תמיכה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל לאיזון קשת כף הרגל שטוחה או גבוהה, מספיקים כדי להקל על הכאבים. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. גם הפחתה במשקל במידה ואתם סובלים מהשמנה עשויה לעזור להפחית את העומס מעל עקב הרגל.  

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה. 

טיפול ושיקום כירופרקטי

מיחושים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות כף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. נתחיל את הטיפול בעקב כף הרגל רק לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, ערכנו בדיקה גופנית הכוללת את כף רגלו, ערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית של כף הרגל והגפה התחתונה במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב בכף הרגל. 

שלב ראשוני

מטרת הטיפול בשלב הראשוני כוללת הפחתת הדלקת והכאב בעקב כף הרגל לרמה שניתן לשוב ולתפקד. הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות שילוב של מנוחה מכול פעילות נושאת משקל שגורמת להחמרת הכאבים עם טכניקות ריפוי ידניות הכוללות הנעה פסיבית של כף הרגל ושימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים הכוללים לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול בגלי הלם נחשב לטיפול היעיל והמוצלח ביותר. על הכושר הגופני נשמור באמצעות פעילות שאינה נושאת משקל כמו רכיבה על אופניים או שחייה. 

בשלב הזה, במידה וקיימת בעיה מבנית כגון קשת גבוהה או קשת שטוחה או דפורמציה אחרת נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים על מנת לאזן את כף הרגל. כמו כן נמליץ להימנע מהליכה יחפה או הליכה עם נעליים שאינן רכות במיוחד. בגלל עיכוב ושיבוש אפשרי בתהליך הריפוי אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות נוגדות דלקת או בקומפרסים של קרח.

שלב מתקדם

עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את הגפה התחתונה ואת כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. נשמר ונשפר את טווחי התנועה של המפרקים בגפה התחתונה, נחזק שרירים חלשים ונגמיש שרירים קצרים לאורך הגפה התחתונה, נשפר את השליטה השרירית על חלקי הגפה השונים, נחזיר את יכולת השליטה השרירית בקשת כף הרגל, נחזיר את הביומכניקה התקינה של קשת כף הרגל, נתקן את תבנית ההליכה ונשפר את טכניקות האימון והפעילות הגופנית שלכם כדי למנוע התפתחות הדורבן בעתיד.

טיפול רפואי

אותם מקרים מועטים שהחולה אינו מגיב לטיפולים שלנו יופנו לטיפול רפואי. במסגרת זאת יטופל בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות למיחושים בקשת כף הרגל (שיגדון, סוכרת, דלקת פרקים ועוד). ישנה כמובן גם האופציה הכירורגית שמטרתה להסיר את הדורבן עצמו מכף הרגל או לתקן בעיות מבניות כגון אצבע פטיש (Hammer toe), אצבע טופר (Claw toe) ובוהן קלובה (Hallux Valgus) אשר עלולות לשנות את אופן ההליכה ולגרום לדורבן. יש לנקוט אמצעים קיצוניים אלו רק אם טיפול שמרני לא צלח.

מניעה

הכלל הראשוני במניעת דורבן - פלנטר פסיאיטיס בכף הרגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ריצה לריצה, נעלי טניס לטניס ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לגרוב גרביים מתחת לנעליים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר. 

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם אתלטים הקפידו על כליי אימון תקינים (חימום, קירור, הדרגתיות וכיוצא בזה), רוצו על משטחים רכים והחליפו נעליים לעיתים קרובות יותר. יתכן וכדאי לכם להחליף את הריצה או לפחות לגוון עם פעילות שאינה נושאת משקל כגון שחייה או אופניים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות נוספות שעלולות לגרום לכאבים בכף הרגל כולל פציעות גב תחתון וכן פציעות ברכיים.

המאמר הבא: דורבן בכף הרגל 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)