Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה (Pes Planus) היא תופעה שכיחה. על פי מחקרים שונים מעל כרבע מהאוכלוסיה סובלים מהתופעה. הגורמים לתופעה הם רבים והיא עלולה להיות כרוכה בכאבים ומגבלות תנועה. רובם לא סובלים מתסמינים כלשהם ואפילו לא מודעים לכך ובמקרים אלה אין צורך בטיפול כלשהו לצורך תיקון העיוות. עם זאת אצל חלק קטן מהאנשים המשמעות של ליקוי זה כוללת כאבי רגליים ובגלל עיקרון הפעולה של השרשרת הקינטית גם כאבי גב תחתון ומגוון תסמונות כאב נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה - רקע

כף הרגל הוא מבנה מרשים ביותר. היא מורכבת מ26 עצמות, 33 מפרקים, ועשרות רבות של שרירים, גידים, רצועות ועוד. הגמישות של כף הרגל ויכולת בלימת הזעזועים שלה מקבלת כף הרגל מהקשות האנטומית שלה הנתמכות באמצעות חיתולית הכפית (Plantar Fascia) - רקמת חיבור חזקה הממוקמת בקרקעית כך הרגל. רוב בני האדם נהנים מקשת בכף הרגל גם במצב של עמידה והליכה. על פי נתונים שמפרסם החברה האורטופדית אמריקאית לכף רגל וקרסול 1 מכול 4 אמריקאים לא נמנה על אנשים ברי מזל אלה.

יש להניח שהמספרים האלה משקפים את המצב גם אצלנו. עוד חשוב לציין שחלק מאותם אנשים עם כפות רגליים שטוחות (Flat foot) נולדו וחיו שנים רבות עם כפות רגליים נורמליות לחלוטין. ברוב המקרים כפות רגליים שטוחות אינן גורמות לסימנים ותסמינים כלשהם. בקרב מעטים המצב שונה. כפות הרגליים שלהם גורמות להתפתחות הדרגתית של כאבים, מגבלות תנועה ועוד. 

למה צריך קשתות בכף הרגל?

כאבים בכף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה הרבים מוקנית לה בזכות המבנה הייחודי הכולל 26 עצמות ומעל 100 שרירים, גידים ורצועות. כול אלה מאפשרים לכף הרגל את יכולת התאמה לפני השטח המשתנים, את יכולת ההתמודדות עם עומסים, את היכולת לחלק את משקל הגוף על כול כף הרגל ואת היכולת לשמור אותנו זקופים ויציבים.

קשתות כף הרגל

חלק ניכר מהיכולות של כף הרגל מוקנות לה בזכות שתי קשתות אנטומיות בכף הרגל: קשת אורכית וקשת רוחבית. בעת ביצוע פעילות נושאת משקל כמו קפיצה או ריצה מתפקדת הקשת כמו קפיץ המשתטח חלקית בעת ספיגת העומסים ובעת שהעומס מוסר חוזרת למצבה הראשוני תוך שחרור אנרגיה. פגיעה בקשתות הללו עלולה לגרום לשינויים בימכניים תפקודיים באופן עבודת כף הרגל. שיבוש באופן שבו כף הרגל מתפקד עלול לגרום לעומסי יתר, פציעות וכאבים. 

השפעות קליניות

לקשת בכפות הרגליים הרגל ישנה חשיבות בבלימת הזעזועים וחלוקת העומס הנלווים לנשיאת משקל הגוף בהליכה, ריצה ובקפיצה. אובדן הקשתות בכפות הרגליים גורם למספר עיוותים נילווים במצב של פעילות נושאת משקל ובכללם סטייה של העקב והחלק הקדמי של כף הרגל החוצה (Valgus) וכן גלגול של החלק המרכזי של כף הרגל פנימה (Hyperpronation). כף רגל שטוחה משנה את הביומכניקה של כף הרגל ובכך היא למעשה משבשת את האופן שבה כף הרגל מתפקדת ומעבירה עומסים במעלה הגוף. 

שיבושים ביומכניים אלו עומדים הרבה פעמים בבסיסם של תלונות ופתולוגיות שמתפתחות בכף הרגל ובמעלה מעגל התנועה. הרבה פעמים כאבים בכף הרגל כולל בין היתר "דורבן" בכף הרגל, דלקת עצב ע"ש מורטון כמו גם דלקת בגיד אכילס מיוחסים לקיומה של כף רגל שטוחה. לעיתים אפילו בעיות מרוחקות יותר מכף הרגל כגון כאבים במפשעה, שין ספלינט ובעיות ברכיים ואפילו בעיות עמוד שדרה יכולה להתפתח מהליקוי התפקודי של כף רגל שטוחה. 

סיווג

ישנם שני סוגים עיקריים של קשת כף רגל שטוחה:

כף רגל שטוחה גמישה

כף רגל שטוחה

קשת כף רגל שטוחה - גמישה תשתטח לגמרי בעודה נחה על הקרקע אך בהרימנו את כף הרגל הקשת תחזור.

כף רגל שטוחה קשיחה

כף רגל שטוחה - קשיחה היא קשת שתשאר שטוחה בכול מצב, גם כאשר היא מונפת באוויר או כאשר היא מונחת על הרצפה. 

גורמים

ישנם מספר גורמים לכף רגל שטוחה. בין הגורמים נמנה:

כף רגל שטוחה אצל תינוקות וילדים

כף רגל שטוחה יכולה להיות שלב נורמאלי בהתפתחות כף הרגל האנושית. להרבה תינוקות וילדים רכים יש קשת כף רגל נמוכה או אפילו קשת שטוחה בעת עמידה או הליכה. הדבר נובע מרצועות כף רגל גמישות במיוחד בשנים הראשונות של ההתפתחות. ברוב המקרים רצועות אלו מתקשחות עד גיל 10 וכף הרגל מפתחת את הקשת הדרושה לתפקוד פיזיולוגי תקין.

כף רגל שטוחה גנטית

כף רגל שטוחה יכולה להיות להתפתח בגלל נטייה גנטית שקיימת אצלכם במשפחה. אם הוריך או הסבים והסבתות שלך סבלו מכף רגל שטוחה ישנה סבירות גבוהה שגם אתה תסבול מהתופעה. לעיתים נדרש השילוב של הנטייה הגנטית לכף רגל שטוחה עם פגיעה או מחלה בכף הרגל כדי שאכן תתפתח כף רגל שטוחה.

כף רגל שטוחה נרכשת

עלולה להתפתח בגין פציעה (קרע רצועות או שבר) או מחלה (דלקת פרקים, מחלות נוירולוגיות כגון שיתוק מוחין, פוליו ו/או בגין בעיות התפתחות אחרות של רקמות החיבור בכף הרגל), במהלך היריון בגלל שינויים הורמונאליים הגורמים לאלסטיות יתר של רקמות החיבור בכף הרגל, בגלל תהליך הניוון הנלווה לגיל (דלקת פרקים ניוונית), עקב עומס יתר מתמשך (שוטר מקוף, רקדנים, אצנים, השמנה וכיוצא בזה) או כתוצאה מליקוי ביומכני של כף הרגל. פגיעה תפקודית בשריר טיביאליס אחורי היא גורם שכיח לקריסה של הקשת.

כף רגל שטוחה, סימנים ותסמינים

בחלק מהמקרים לא מתפתחים כול סימנים ותסמינים בקרב אנשים עם כפות רגליים שטוחות. סיבות אפשריות לכך כוללות בין היתר רמות מאמץ שאינם גבוהים מספיק, יכולות ספיגה ופיצוי גבוהים של הגוף ועוד. עם זאת חלק מהאנשים עם כפות רגליים שטוחות עלול להתלונן על כאבים בכפות הרגליים, נפיחות, קושי לבצע פעולות הכרוכות במאמצים עם כפות הרגליים כמו הליכות ממושכות, עמידה ממושכת וכמובן ריצה. בגלל העיקרון הקינטי תפקוד לקוי של כפות הרגליים בגלל היותן שטוחות עלול להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים במעלה ההגוף ובכלל זה כאבים בקרסול, שין ספלינט, כאבי ברכיים, כאבים בירך, כאבים בגב ואפיחו כאבים בצוואר.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים לאורך הגפה התחתונה כולל פציעות ברכיים וכן אודות פציעות במפרק הירך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)