Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

החשוד המידי כאשר ישנן תלונות על כאבים בכף הרגל ובמיחוד בכרית כף הרגל וקושי לדרוך על כף הרגל הוא מורטון נוירומה. בהפרעה בריאותית זאת העצב שעובר בין אצבעות כף הרגל נפגע, נדלק ומתנפח כאשר אנו לוחצים עליו לאורך זמן באופן חוזרני. לרוב, מדובר בגירוי מכאני דלקתי של העצב שנגרם מנעליים לא מתאימות. גורמי הסיכון לכך כוללות, איך לא, נעלי עקב שפיציות או נעליים צרות אחרות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מורטון נוירומה אבחון וטיפול - רקע

מורטון נוירומה (Morton's Neuroma) הוא גורם שכיח לכאבים בכרית כף הרגל.  תופעה זאת מתרחשת כאשר העצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) ניזוק. ברוב המקרים הגירוי העצבי התפתח בין האצבע השלישית לרביעית אך גירוי עצבי יכול להתפתח גם בין האצבעות האחרות. הגורם המדויק להתפתחות הבעיה אינו ברור אך רוב החוקרים סבורים שמסיבות של עומס יתר ו/או ביומכניקה לקויה נוצר לחץ על העצב בין עצמות המסרק. כשני שליש מהסובלים מהתופעה הן נשים בגילאים שבין 40-50 (נעלי עקב מחודדות?), אך התפתחות הבעיה תיתכן בכול גיל. הטיפול חייב להתייחס לגורם לבעיה. ברוב המקרים טיפול שמרני יועיל. לעיתים ניתוח הכרחי להסיר את הלחץ מעל העצב. 

מבנה אנטומי של כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בעומסים דינמיים וסטאטיים מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד של כף הרגל. מבנה גמיש אך חזק, יציב אך בעל כוח פריצה גדול. כף הרגל מורכבת מעצמות רבות המאורגנות בשלושה אזורים עיקריים: כף רגל קדמית המכילה את האצבעות ועצמות המסרק, כף רגל אמצעית - אזור הקשת, ובה חמשת עצמות הטרסל וכף רגל אחורית ובה עצם הטלוס ועצם העקב. כף רגל אחורית מחוברת לחלק הקדמי באמצעות שרירים ורצועת הקשת הלא היא הפלנטר פשיאה. בכף הרגל שרירים, כלי דם, רצועות וגידים מרובים. העצב הפלנטרי דיגיטלי המשותף מתפצל לענפים אשר עוברים בין עצמות המסרק ומספקים תחושה לאצבעות. בתחתית כף הרגל ישנה שכבת שומן מבודדת. 

כל עצמות כף הרגל אמורים לעבוד באופן הרמוני כדי להקנות לכף הרגל את היציבות, את שיווי המשקל ואת התנועה הנדרשת לתפקוד תקין. כשל מבני או כשל תפקודי באחד המרכיבים הללו יכול לגרום לשחיקה ובלאי באחד הפרקים או ברקמות הרכות וכתוצאה מכך לכאב. עם השנים בגלל עומס מצטבר, מחלה, כשל מבני או בגלל טראומה, חלים שינויים מבניים במבנה כף הרגל דבר הגורם לשחיקה, לדלקת ולכאב בכף הרגל.

גורמי סיכון למורטון נוירומה

מורטון נוירומההגורם המדויק לתופעה אינו ברור כלל ועיקר, אך הסברה היא שמדובר בגירוי כרוני מכני של אחד מענפי העצב הפלנטרי הדיגיטלי בעוברו בין עצמות המסרק. החוקרים סבורים שהגירוי של העצב נגרם כתוצאה מעומס יתר על כף הרגל הנגרם בגלל פעילות ממושכת בעמידה או ריצה, בגלל נעליי עקב או נעליים שאינן מותאמות, בגלל משקל עודף או בגלל בעיות מבניות של כף הרגל כגון כף רגל שטוחה או קשת כף רגל גבוהה, אשר משבשות את התפקוד שלה וגורמות להפעלה חוזרת ונשנית של לחץ וחיכוך של העצב, לדלקות וכאבים. 

העובדה שמדובר בבעיה עם רוב נשי (על פי מחקרים מסוימים 10:1) מחזקת קשר אפשרי בין מורטון נוירומה ובעיות כף רגל נוספות לנעילת נעליי עקב צרות. יש טענות שהעצבים העוברים בין עצמות המסרק השנייה והשלישית וכן בין השלישית והרביעית פגיעים במיוחד עקב מרווח צר במיוחד שקיים בחללים האנטומיים הללו.

מורטון נוירומה סימנים ותסמינים

גירוי והתעבות דלקתית של אחד מהענפים של העצב הפלנטרי דיגיטלי העובר בין עצמות המסרק (לרוב בין האצבע השלישית לרביעית או בין האצבע השנייה לשלישית) יגרום בעיקר לכאבים שמתחילים בכרית כף הרגל , ממשיכים לאורך האצבעות המעורבות ומוחמרים בעמידה, הליכה וריצה. נעילת נעלי עקב עלולה גם היא להחמיר את הסימפטומים. 

הכאבים בנוירומה על שם מורטון יכולים להיות חריפים או קלים להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך. הכאב התפתח לרוב בכף רגל אחת ורק לעיתים נדירות בשתי כפות הרגליים. מלבד כאבים אנו עלולים לחוש תחושה של שריפה, נימול והירדמות של חלקים מכף הרגל. גם לחץ ישיר על העצב הדלוק באמצעות האצבעות יחמירו את הסימפטומים ומהווים אישור לאבחון (Mulder’s Sign).

אבחון של מורטון נוירומה

על מנת לבחור את הטיפול המתאים יש ראשית להגיע לאבחון מדויק. האבחון של נוירומה ע"ש מורטון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכף הרגל ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית נשחזר את התסמינים הנובעים מהדלקת בעצב ונאמוד את חומרת הפגיעה. נעשה זאת באמצעות לחץ ישיר על העצב הדלוק (Mulder’s Sign), באמצעות לחץ על כף הרגל מהצד (Foot Squeeze Test) או באמצעות לחץ על כול העצמות המסרק ביחד (Gauthers Test). 

הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה והעמידה שלכם, בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות. במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה ובכללן אולטרה סאונד ו MRI לאישור האבחון. בדיקות דם כדי לשלול סוכרת, דלקת פרקים ושיגדון וצילומי רנטגן או מיפוי עצמות כדי לזהות פתולוגיה של העצמות והמפרקים של כף הרגל. נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

אבחנה מבדלת של מורטון נוירומה 

אין לשכוח שכאבים בכף הרגל יכולים להתפתח בגלל סיבות רבות. הקלינאי חייב לקחת בחשבון את כלל הגורמים האפשריים לכאבים וליתר התסמינים שעליהם מתלונן החולה ולהגיע לאבחון רק לאחר שלילת הגורמים האחרים. גורמים שכיחים לכאבים בכף הרגל שיש לקחת בחשבון כוללים דלקת בכרית כף הרגל (מטטרסלגיה), דלקת פרקים, שבר מאמץ באחת מעצמות המסרק, גידול סרטני, מחלת פרייבורג (מוות של תאי עצם בראש עצם המסרק השנייה) ועוד. פרטים מההיסטוריה הרפואית וממצאים מהבדיקה הגופנית אמורים להבהיר לנו מה גורם לבעיה. במידת הצורך בדיקות מתקדמות אמורות להסיר את הספק. 

טיפול עצמי במורטון נוירומה

כאמור, לנוירומה ע"ש מורטון יש רקע מכאני ועל כן יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. זכרו התנהגות נכונה כאשר כף הרגל מתחילה לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הרבה פעמים מנוחה עם או בלי הרמת הרגל, המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של רפידה מתאימה לתוך הנעל מספיקים להקל על הכאבים.  יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לכף הרגל. 

אם אתם סובלים מהשמנה, גם הפחתה במשקל עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי במורטון נוירומה 

סימפטומים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון בעיות בכף רגל. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב הכאבים בכף הרגל שנוצרים בעקבות עומסי יתר ו/או שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של הגפה התחתונה. את הטיפול בכף הרגל נתחיל רק לאחר שלמדנו את ההיסטוריה הרפואית של הבעיה, בדקנו את כף הרגל, ערכנו לכף הרגל ניתוח התנהגות ביו מכנית במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב בכף הרגל. 

טרם נתחיל בטיפול נתדרך את החולה בכול הנוגע להתנהלות נכונה והפחתת העומסים המוטלים על כף הרגל, ניתן המלצות בכול הנוגע לנעליים אותם הוא נועל (לא לעקבים ולא לנעליים צרות) ובחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. הטיפול בדלקת בעצב בשלבים הראשוניים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות שנועדו להקנות טווחי תנועה טובים יותר ותפקוד טוב יותר של כף הרגל.

עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/או טיפולים תרופתיים אחרים לטיפול בעצב הדלוק. האופציה הכירורגית שמטרתה הרחבת המרווח בין האצבעות או כריתה של העצב המעורב קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון. 

מניעת מורטון נוירומה 

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר. 

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. במידה ואתם סובלים מבעיה מבנית של כף הרגל ובכלל זה קשת גבוהה או נמוכה או דפורמציות כגון בוהן קלובה (Hallux Valgus) נסו לאזן את העומסים שנוצרים בכף הרגל על ידי מדרס ושינויים באורך חיים. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאבים בכף הרגל כולל כאבים בכרית כף הרגל, דלקת בגיד אכילס וכמובן הפגיעה השכיחה מכול נקע בקרסול.

מקורות

1. Hassouna H, Singh D. Morton’s metatarsalgia: pathogenesis, aetiology and current management. Acta Orthop Belg. 2005 Dec;71(6):646-55. 

2. Summers A. Diagnosis and treatment of Morton’s neuroma. Emerg. Nurse. 2010 Sep;18(5):16-7. 

3. Fuhrmann RA, Roth A, Venbrocks RA. [Metatarsalgia. Differential diagnosis and therapeutic algorithm]. Orthopade. 2005 Aug;34(8):767-8, 769-72, 774-5. 

4. Symeonidis PD, Iselin LD, Simmons N, Fowler S, Dracopoulos G, Stavrou P. Prevalence of interdigital nerve enlargements in an asymptomatic population. Foot Ankle Int. 2012 Jul;33(7):543-7. doi: 10.3113/FAI.2012.0543. 

5. Wu KK, Mortons Interdigital Neuroma: a clinical review of its etiology, treatment and results. J Foot Ankle Surg 1996 Mar-Apr;35(2):112-9; discussion 187-8. 

6. Fazal MA, Khan I, Thomas C. Ultrasonography and magnetic resonance imaging in the diagnosis of Morton’s neuroma. J Am Podiatr Med Assoc. 2012 May-Jun;102(3):184-6. 

7. Zipfel, B. & Berger, L.R. Shod versus unshod: the emergence of forefoot pathology in modern humans. (The Foot: The International Journal of Foot Science – Volume 17, issue 4 – December (2007) 

8. Rattray F, Ludwig L. Clinical Massage Therapy: Understanding, Assessing And Treating over 70 Conditions. Elmira, ON: Talus Incorporated; 2000. 

9. Fridman R, Cain JD, Weil L Jr. Extracorporeal shockwave therapy for interdigital neuroma: a randomized, placebo-controlled, double-blind trial. J Am Podiatr Med Assoc. 2009 May-Jun. 99(3):191-3. 

10. Pace A, Scammell B, Dhar S. The outcome of Morton’s neurectomy in the treatment of metatarsalgia. Int Orthop. 2010 Apr;34(4):511-5. doi: 10.1007/s00264-009-0812-3. Epub 2009 May 30.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)