Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל מהווה תלונה שכיחה ביותר. מדובר למעשה בהתגבשות של זיז גרמי בחלק התחתון של העקב בכף הרגל. לעתים ניתן לזהות בצילום רנטגן דורבן בעקב מבלי שהחולה מתלונן על סימנים ותסמינים כלשהם. טיפול באמצעות גלי הלם יעיל לדורבן בעקב.

רק כאשר מתפתחת דלקת ברקמת החיבור בכף הרגל הקרויה חיתולית הכפית (Plantar fascia) החולה התלונן גם על כאבים בכף הרגל. הגורם לדורבן בעקב וגם לדלקת בחיתולית הכפית הוא לרוב עומס יתר. עומס יתר על כפות הרגליים עלול להיווצר ממגוון סיבות כולל בין היתר עמידה ארוכה, הליכה מתמשכת או ריצה ממושכת. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דורבן ברגל - רקע

אבחון זריז ומדויק של הכאבים והדורבן בעקב והבנת מנגנון התפתחותם עשויים להועיל בהענקת טיפול נכון ויעיל וימנעו את הצורך להתמודד עם בעיה כרונית שקשה יותר לרפא. התהליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית של התפתחות הכאב, בדיקה גופנית ודימות. במידה והגורם לכאב בעקב ובכף הרגל הוא דורבן ניתן יהיה לזהותו באמצעות צילום רנטגן פשוט. הזיז הגרמי או הדורבן בעקב יכול להגיע לגודל של יותר מסנטימטר. מבלי יכולת לזהות את הזיז בעקב נכנה את הבעיה בשם "תסמונת הזיז בעקב" (Heel spur syndrome). לפני שנרחיב על האבחון נפרט מעט אודות הסימנים והתסמינים שעלולים לנבוע מדורבן בעקב.

סימנים ותסמינים מדורבן בעקב

כאן המקום לציין שפגיעה בחיתולית הכפית וכאבים בעקב ובכף הרגל יכולים להתפתח גם ללא נוכחות של דורבן בעקב ועוד חשוב לומר שלעתים נזהה דורבן בעקב מבלי שהוא גורם לכאב כלשהו. הכאב בעקב יכול להיות חריף או קהה. ברוב המקרים, בבוקר לאחר שנת לילה או לאחר ישיבה ממושכת יהיו הכאבים חריפים יותר ועלולים לגרום אפילו לצליעה ולאחר דקות ספורות תחול רגיעה מסוימת בעוצמת הכאב.

לצורך האבחון יש חשיבות גם לזיהוי תסמינים נוספים שעלולים להתלוות לכאב בעקב. תסמינים נוירולוגיים כגון נימול וחולשה עשויים להצביע על לכידה של עצב פריפרי או בגב, חום עשוי להצביע על דלקת זיהומית, כאבים חריפים שהחלו בסמיכות לטראומה עשויים להצביע על שבר ועוד.

גורמים וגורמי סיכון לכאב בעקב 

רוב המקרים של כאב בעקב נובעים מגורמים מכניים כלומר פציעה של אחת הרקמות בעקב (רצועות, שרירים, רקמת חיבור, עצמות, סחוסים) בגלל עומס יתר או טראומה. גורמים נוספים עלולים להיות דלקות זיהומיות, דלקות פרקים, גידולים סרטניים, מחלות מערכתיות ועוד. גורמי סיכון להיפגע בעקב כוללים מקצועות הכרוכים בעמידה ו/או הליכה ממושכת, פעילות גופנית כגון ריצה, כדור סל, קיצה לגובה ועוד החושפים את כפות הרגליים לעומסים גבוהים במיוחד, חבלה מקומית ועוד.

כיצד נאבחן דורבן בעקב? 

ברוב המכריע של המקרים הכאב שהתפתח בעקב חולף תוך ימים ספורים גם ללא טיפול. עם זאת ישנם מקרים והם לא מעטים שבהם הכאבים הופכים לכרוניים. מכאן נובעת החשיבות של האבחון. היכולת לאבחן במדויק את מהות הבעיה עשויה למנוע עוגמת נפש הנובעת מטיפול שגוי ומכאבים כרוניים. בדומה לכול בעיה רפואית גם אבחון מקור הכאב בעקב יחל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית.

היסטוריה רפואית

ההיסטוריה הרפואית תכלול כל פיסת מידע שעשויה לשפוך אור על מהות הבעיה. בין היתר ישאל החולה מתי החלו הכאבים?, כיצד החלו הכאבים?, מהו המיקום המדויק של הכאבים?, מה מחמיר ומה מפחית את עוצמת הכאבים? האם יש היסטוריה משפחתית של מחלות כגון סוכרת ושיגדון ובעיות ריאומטיות ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נערוך בדיקה פיזית של כף הרגל. הבדיקה תכלול תצפית לזיהוי שוני במבנה ובגוון של כף הרגל האם כף הרגל נפוחה? האם יש שוני בגוון של העור? נצפה באופן שבו אתם הולכים עומדים וקופצים ונעבור לבדיקת טווחי תנועה של כף הרגל ויתר הגפה. נבצע בדיקות נוירולוגיות, ובדיקות אורתופדיות על מנת לאתר את מיקום הנזק ולהעריך את חומרת הנזק.

דימות ומעבדה

בעת הצורך נפנה למכוני הדמיה (אולטרה סאונד, מיפוי עצמות, רנטגן, CT ,MRI) ומעבדה (סוכרת, שיגדון, דלקות פרקים, הולכה עצבית) לביצוע בדיקות משלימות. נוכחות של תסמינים כגון חום, אובדן משקל בלתי מוסבר וטראומה קשה מהווים סיבה להפניה לחדר מיון להמשך בירור.

אבחנה מבדלת

בגלל מגוון הגורמים שעלולים להוביל להתפתחות כאב בעקב יש לבצע תהליך של אבחנה מבדלת. את האבחנה המבדלת נבצע על סמך ההיסטוריה הרפואית ועל סמך הממצאים שהופקו מההיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית כולל קיומם או אי קיומם של סימנים תסמינים נוספים מלבד הכאבים שעליהם מתלונן החולה.

פלנטר פשיאיטיס

דורבן

פלנטר פשיאיטיס או "דורבן" היא הגורם השכיח ביותר לכאבים בעקב. בתחתית כף הרגל ישנה רקמת חיבור המשתרעת בין עצם העקב ועד לאצבעות הקרויה חיתולית הכפית או פשיאה (Fascia). הפשיאה תומכת בקשת כף הרגל ומגינה על העצמות ויתר הרקמות בכף הרגל במהלך הליכה, ריצה ואפילו עמידה. שילוב של ליקוי מבני בכפות הרגליים כגון קשת כף רגל נמוכה או גבוהה ופעילות נושאת משקל כגון הליכה ,ריצה או עמידה עלולים לגרום לפציעה של הפשיאה ולגרום לכאבים מקומיים.

הכאבים עלולים להגיע לשיאם דווקא בבוקר לאחר מנוחת הלילה או לאחר ישיבה ממושכת. בשפה מקצועית כל גירוי דלקתי של הפשיאה בכף הרגל נקרא פלנטר פשיאיטיס (Plantar fasciitis). רוב האנשים מכירים את הבעיה הזאת כדורבן. לפעמים יכול לצמוח חוד גרמי באזור העקב ולגרום לפציעה פנימית של הפשיאה ובכך לגרום לכאבים. לחץ על האזור הדלוק בכף הרגל יגרום לכאב להחמיר.

נזק לשכבת השומן בעקב

נזק או ניוון של שכבת השומן בעקב עלולה לגרום לכאבים מקומיים שאינם ממוקדים כמו במקרה של "דורבן". נזק או ניוון של שכבת השומן בעקב יתרחשו ברוב המקרים אצל אנשים בעלי משקל עודף ו/או אנשים מבוגרים.

תסמונת התעלה הטרסלית

כאבים בעקב יכולים להתפתח בגין לכידה של עצב הטיביאל האחורי (Posterior tibial nerve) בעודו עובר דרך תעלה הקרויה התעלה הטרסלית הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול. תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome) שכיחה בקרב אתלטים אך גם לאחר טראומה או דלקת פרקים ניוונית. מלבד הכאבים בקרסול שעלולים להשליך לכף הרגל עלולים להתפתח גם תסמינים נוירולוגיים בכף הרגל ובכלל זה נימול, אובדן תחושה, תחושת שריפה וחולשה של השרירים הפנימיים בחלק הפנימי של כף הרגל. גם במקרה הזה עומס הנובע מהליכה או ריצה צפוי להחמיר את התסמינים. בדיקה של כף הרגל כולל הקשה (Tinel's sign) ו/או לחיצה על מקום לכידת העצב עשוי להחמיר את התסמינים. גם כפיפה מעלה של כף הרגל עשויה לעורר את התסמינים.

פגיעה בגיד אכילס

בורסיטיס

כאבים בעקב יכולים להיגרם גם בגלל מתיחה, קרע חלקי או כול נזק אחר שנגרם לגיד אכילס בין אם זה לפני נקודת החיבור של הגיד אל עצם העקב או בסמיכות לנקודת החיבור עצמה. עומס על הגיד הנגרם כתוצאה מטראומה או מפעילות מתמשכת כגון ריצה, הליכה או קפיצה יחמירו את הכאב. גם ניוון עשוי להוות גורם לנזק לגיד אכילס. מישוש של הגיד בנקודת הנזק יגרום לכאב להחמיר. תנועת כפיפה לאחור של כף הרגל עלולה גם היא להחמיר את הכאבים.

ישנם מצבים שבהם הסיבים בגיד מתקשים ומסתיידים ואז ניתן להבחין בדלקת גם בצילום רנטגן פשוט. דלקות גיד מסוידות מגיבות היטב לטיפול באמצעות גלי הלם.

שברים בכף הרגל

יש תמיד לחשוד בשברים כאשר החולה מופיע עם כאבים חריפים בעקב. נפילה או חבלה מסוג אחר וכאבים חריפים שמתפתחים במהירות עלולים להצביע על שברים. שברים שכיחים יחסית בכף הרגל שעלולים לגרום לכאבים בעקב כוללים את עצם הערקום (Talus) ועצם העקב (Calcaneal). התסמינים יכללו נפיחות, קושי ללכת, שטפי דם ונזקים אפשריים למפרקים ורקמות אחרות בגפיים ובעמוד השדרה.

שברי מאמץ בכף הרגל

שברי מאמץ הינם סדקים זעירים כחוט השערה המתרחשים לרוב בעצמות הרגל (לא רק) ונובעים מעומס יתר. בעיקר סובלים מכך אתלטים שפעילותם כרוכה בריצות ו/או בקפיצות . למרות זעירותם, שברי מאמץ עלולים לגרום לכאב רב ומגבלות תנועה. שברי המאמץ השכיחים ביותר בכף הרגל מתרחשים בעצמות המסרק (Metatarsals) השני והשלישי. העצמות האחרות שחשופות לשברי מאמץ הן עצם העקב (Calcaneus), עצם הסירה (Navicular) ועצם הפיבולה (Fibula).

שבר מאמץ בכף הרגל מתחיל לרוב בתחושה של חוסר נוחות מקומית בעיקר בחלק הקדמי של כף הרגל. עצירה של הפעילות תעלים גם את התסמינים. תופעה זו גורמת לרבים להתעלם ולהמשיך עם האימונים עד להתפתחות שברי המאמץ. האבחון של שבר מאמץ עשוי להיות בעיתי בשלבים הראשונים שכן קו השבר כול כך דק שבשבועות הראשונים לא ניתן לראותו. האבחון בשבועות הראשונים צריך להתבסס על הממצאים הקליניים (כאבים, נפיחות מגבלות תנועה) ועל ההיסטוריה הרפואית. מיפוי עצמות או MRI עשויים להועיל יותר בשלבים הללו. מנוחה היא מרכיב חשוב לריפוי שברי מאמץ.

בורסיטיס בעקב

כאבים בעקב יכולים להתפתח גם כתוצאה מדלקת ברקמת הבורסה הרטרוקלקנאית (Retrocalcaneal bursitis). בורסה זאת מצויה בין גיד האכילס לבין עצם העקב. הבורסה היא שק המכילה נוזל שתפקידו למנוע חיכוך בין רקמה אחת לרעותה ובמקרה הזה בין גיד האכילס לבין עצם העקב. דלקת של הבורסה הרטרוקלקנאית הנחשבת לשכיחה יחסית גורמת לכאבים מקומיים בעקב שעלולים להיות חריפים.

דלקת זאת עלולה להיגרם בגלל נעליים קטנות הלוחצות על העקב מאחור או בגלל טראומה. לעיתים גם גיד אכילס עלול להיות דלוק ודפורמציה ע"ש הגלונד בנקודת החיבור של הגיד לעצם העקב תדגים זאת. תצפית על העקב תדגים אדמומיות מקומית. לחיצה על הבורסה תחמיר את הכאבים. 

סיאטיקה 

לחץ על שורש עצב (S1) בגב התחתון הנגרם לרוב בגלל נזק לדיסק בין חולייתי מותני עלול ליצור הקרנת כאב גם בעקב. הכאב עשוי להיות מוחשי מאוד ולדמות תחושה של כאב הנובע מנזק מקומי בעקב. כמובן שמלבד כאבים בעקב צפויים להופיע תסמינים נוספים ובכללם ניתן למנות: כאבי גב, הקרנות כאב לאורך הגפה התחתונה, נימול או הירדמות של חלק מהגפה התחתונה, חולשה ועוד. כלל התסמינים הללו המכונים סיאטיקה אמורים להצביע על כך שהתסמינים מקורם בבעית גב ולא מנזק ישיר לעקב. סדרת בדיקות פשוטה עשויה לעזור לנו באבחנה המבדלת ולכוון אותנו לטיפול נכון ומדויק.

מחלות מערכתיות

מגוון מחלות עלול לגרום בין היתר גם לכאבים בעקב ובכלל זה ניתן למנות צינית (Gout) סוכרת, פדג'ט (Paget) ודלקות פרקים כגון תסמונת רייטר (Reiter's syndrome) דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים ריאומטית (Rheumatoid arthritis) ודלקת פרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis). יש לשלול גם אפשרות שהכאב שהופיע בעקב אינו נובע מדלקת זיהומית באחת הרקמות באזור העקב או שאינו נובע מגידול סרטני שפיר או ממאיר. כמובן שנחשוד בקיומן של מחלות אלו כאשר מלבד הכאב בעקב ישנם תסמינים וסימנים נוספים האופייניים להפרעות אלו. כך למשל כאבים בשני העקבים, כאבים במפרקים נוספים ותסמינים מערכתיים מחייבים אותנו לשלול מחלות ריאומטיות כגורם.

טיפול וניהול

הטיפול בכאבים בעקב נקבע על פי הגורם לכאבים הללו. כמובן שלא נטפל בכאב שהתפתח בעקב בעקבות שבר, בעקבות "דורבן" או בעקבות גידול סרטני באותו אופן. ניתן לטפל בכאבים הנובעים מבעיות מכניות כגון "דורבן" או למשל מדלקת בגיד אכילס בשלושה אופנים עיקריים: טיפול עצמי, טיפול פיזי שיקומי, טיפול רפואי הכולל בעיקר תרופות, זריקות נוגדות דלקת וכירורגיה והסוג השלישי. 

הטיפול העצמי כולל מנוחה, נעילה של נעליים נוחות, רפידות רכות, מתיחות של שרירי השוק ושל רקמת הפלנטר ועוד. הטיפול הרפואי כולל שימוש בתרופות נוגדות דלקת ובכלל זה זריקות סטרואידים ובמקרים קשים אף פתרונות כירורגיים. הטיפול הפיזי השיקומי שניתן בין היתר גם על ידי כירופרקטורים כולל הדרכה לגבי האופן שבו נכון להתנהל עם הכאבים בעקב, מנוחה, שימוש באמצעים כגון גלי הלם, לייזר רך ועוד לריפוי דלקות, במקרה הצורך התאמת מדרסים ועוד. יש לזכור, ככל שהבעיה נמשכת יותר זמן יידרש יותר זמן לרפא אותה.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב לרגל ובכלל זה קרע במיניסקוס ובעיה שכיחה נוספת קרע בשריר התאומים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)