Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה? אבחון וטיפול יכולים למנוע נזקים וכאבים כרוניים במגוון מקומות בגוף. כפות הרגליים מצוידות בקשתות שתפקידן לסייע בפעילות נושאת משקל מגוונת כולל עמידה, הליכה, ריקוד, קפיצה ועוד. סימנים ותסמינים בגפה התחתונה עלולים להתפתח בגלל כף רגל שטוחה. 

התוצאה של אובדן הקימורים בכף הרגל עלולה להיות שיבוש בעבודת כף הרגל. ליקוי ביומכני של ציר כול כך חשוב כמו כף הרגל גורם לעומסי יתר על כפות הרגליים ועל יתר המפרקים בשרשרת הקינטית של הגפה התחתונה כולל ברכיים, ירכיים, אגן והגב התחתון. עומסי יתר אלו עלולים לגרום בסופו של דבר לפציעות, כאבים בכפות רגליים ובמקומות נוספים, מגבלות תפקודיות ועוד. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע כאבים כרוניים ובעיות שקשה לרפא. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה אבחון וטיפול - רקע

כאשר אנו מניחים את כפות הרגליים על הרצפה לא אמור להתקיים מגע מלא של כול חלקי כף הרגל עם הרצפה. החלק המורם במרכז כף הרגל, שאינו נוגע ברצפה, הוא קשת כף הרגל. בכף הרגל יש למעשה שתי קשתות האחת אורכית והשנייה רוחבית. כף רגל שטוחה מתרחשת כאשר יש אובדן חלקי או מלא של הקשתות הללו. אז למה בעצם יש לנו קשתות בכף הרגל?

כפות הרגליים הם מבנה מורכב ביותר הכולל 26 עצמות ויותר ממאה שרירים גידים ורצועות. הרצועות מחברות יחדיו את העצמות כף הרגל לכדי מבנה אחד גמיש ואילו והשרירים והגידים אחראים על תנועותיו המגוונות. הקשתות הללו מתנהלות כמו קפיצים ובכך מעניקות לנו את הגמישות והיכולת לעמוד, לרקוד ולקפוץ על מגוון סוגי שטחים תוך כדי ספיגת זעזועים וחלוקת משקל הגוף על כף הרגל.

תוצאות אפשריות של כף רגל שטוחה

גיד אכילס

ברוב המקרים כף רגל שטוחה אינה גורמת לסימנים ותסמינים מיוחדים. הגוף של אותם אנשים מצא את הדרך לפצות על הפעילות הלקויה של כף הרגל בעמידה, ריצה ובפעילויות אחרות. חלק אחר של האנשים עלול לסבול ממגוון סימנים ותסמינים הכוללים כאבים בכף הרגל עצמה. העומסים הנגרמים לאורך הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון בגלל שכף רגל השטוחה מתגלגלת באופן לא רצוי פנימה (Over-pronation) עלולה לגרום לסימנים ותסמינים גם באזורים גוף אלו כולל כאבים בירך, כאבי גב תחתון, כאבי ברכיים, שין ספלינט, שברי מאמץ בעצמות השוק או בכף הרגל, נקע בקרסול, דלקת בגיד אכילס, כאבים בכרית כף הרגל, דורבן ועוד. 

אבחון כף רגל שטוחה

חשוב לציין שכפות רגליים שטוחות שאינן גורמות לסימנים ותסמינים אין צורך לאבחן אותם ובודאי לא לטפל בהם. עם כפות הרגליים שלכם למרות היותן שטוחות מתפקדות באופן ראוי ואינן גורמות לכאבים אל תתעסקו איתן. אנו רק רוצים לאבחן את אותם מקרים שבהם כפות רגליים שטוחות עלולות להיות הסיבה לכאבים שלכם.

התהליך האבחוני של כפות רגליים שטוחות והערכת הסיכוי שהיא גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית, עובר לבדיקה גופנית ובמידת הצורך כולל דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על נטיות גנטיות לבעיות בכפות רגליים ועל מחלות כדוגמת שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת, נשאל לגבי היסטוריה של פציעות. נברר מתי החלה כף הרגל להשתטח? האם מדובר בבעיה סימטרית? האם הסימנים והתסמינים שלכם מחמירים בעמידה או בהליכה? האם ישנם סימנים ותסמינים בגפיים התחתונות או בגב? האם אתם מוגבלים בטווח ההליכה? האם שיווי המשקל שלכם נפגע? האם הבעיה קשורה למקצוע או לתחביב שלכם? 

בדיקה גופנית

הבדיקות תכלולנה התבוננות על כפות הרגליים במצבים שונים כולל עמידה, הליכה וריצה. ננסה לזהות שינוי במבנה של כף הרגל במצבים אלה. האם הקשת קורסת בעמידה? האם הקשת נותרת קשיחה? נערוך בדיקות טווח תנועה של כף הרגל על חלקיה השונים ובדיקות נוירולוגיות.  בדיקה קלאסית של טביעת כף רגל תתבצע באופן הבא: מבקשים מהחולה להניח כף רגל רטובה על פיסת נייר. במצב נורמאלי חלק מכף הרגל האמצעית, באזור הקשת יוותר גבוה ולא יותיר רישום על הנייר בעוד שכף רגל שטוחה תייצר מגע מלא עם הנייר.

דימות ובדיקות מעבדה

במידה ואנו לא בטוחים שכפות הרגליים השטוחות הן אלו שגרמו לסימנים והתסמינים ברגל או בגפה נפנה את החולה לביצוע בדיקות מתקדמות כולל דימות ובדיקות מעבדה. כדי לשלול חשד לנזקים בגב, באגן, בברכיים או בשוקיים וכפות הרגליים נוכל להיעזר בצילומי רנטגן ו/או MRI ו/או מיפוי עצמות. כאשר נרצה לשלול את האפשרות שדלקת פרקים גורמת לסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה נפנה אותו לביצוע בדיקות מעבדה. 

טיפול בכף רגל שטוחה 

יש צורך לטפל בכף רגל שטוחה רק אם היא ממשיכה להשתטח, אם ישנם כאבים בכף הרגל, או שבעצם התפקוד הלקוי שלה, יוצרת כף הרגל השטוחה נזקים וכאבים במפרקים ושרירים אחרים. נזקים כאלו יכולים להתרחש בגלל השינויים ביציבה ו/או בביומכניקה של עמוד השדרה ומפרקי הגפיים אשר נגזרים מצורת ההליכה האופיינית לבעלי כף רגל שטוחה. 

הליכה יחפה על משטחים של חול ודשא מהווים טיפול ואימון מצוין בעיקר עבור ילדים המפתחים את קשת כף רגלם. טיפולי מניעה מומלצים יותר במקרים של כף רגל שטוחה - קשיחה בגלל הסיכויים הגבוהים יותר של דפורמציה זו לפתח תסמינים בהמשך הדרך. הטיפול המומלץ במקרה כזה הוא תמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים והחזרת האיזון השרירי של הגפיים.

טיפול עצמי

רוב המקרים של כף רגל שטוחה ללא או עם מעט כאבים, ניתנים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. הרבה פעמים נעליים נוחות עם מדרסים מתאימים מספיקים כדי למנוע התפתחות כאבים. גם הפחתה במשקל במידה וזה רלוונטי עשויה לעזור להפחית את העומס מעל הרגל ולאפשר התאוששות של קשת כף הרגל. אנה הקפידו שבמהלך פעילות גופנית ו/או פעילויות שגרתיות אחרות אינכם מעמיסים את כפות הרגליים יתר על המידה. מהי מידת העומס הראויה? אם תקשיבו הגוף יספר!.

טיפול כירופרקטי

כאבים בכף הרגל, בגפה התחתונה, מפרקי ירך, אגן וגב תחתון שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמות בגלל כף רגל שטוחה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני של כף הרגל או בגלל נזק לרקמות מעומס יתר. לאחר שתשאלנו את החולה לגבי תלונתו, לאחר שבדקנו את כף רגלו ואת יתר חלקי הגפה התחתונה, האגן והגב התחתון, לאחר שערכנו ניתוח התנהגות ביו מכנית לכף הרגל במצבים שונים והגענו לאבחון מקור הכאב נתחיל השלב הטיפולי. 

הטיפול במרפאה בשלבים הדלקתיים נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את כף הרגל לעמוד בעומס פעילות מלא. במקביל לטיפול נמליץ לחולה לעבור לספורט חלופי שאינו נושא משקל כמו שחייה או רכיבת אופניים. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב מתקדם נמליץ לחולה ללכת יחף על הדשא או על חול ים. עוד נמליץ על הפחתה במשקל. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/ או טיפולים תרופתיים להפחתת הכאבים בכף הרגל. האופציה הכירורגית קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון ורק במקרים של ליקויים ברורים כמו זיזים גרמיים שיש להסירם או תיקון נדרש לגיד.

מניעת כף רגל שטוחה 

הכלל הראשוני במניעת כאבי כף רגל הוא בחירה נכונה של נעליים. נעלים טובות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה מתאימה לקשת (מדרסים), ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את האצבעות. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות. נעלי ספורט לספורט ונעלי הליכה להליכה. מומלץ לנעול את הנעליים עם גרביים. כפות הרגליים חייבות להיות רחוצות, נקיות ויבשות. גזירת הציפורניים חייבת להתבצע באופן זהיר. 

למניעת עומס יתר מכפות הרגליים שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של כף הרגל שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. גיד אכילס קצר מגביר את הנטייה לכף רגל שטוחה ועל כן מומלץ לבעלי נטייה שכזאת לבצע מתיחות סדירות של גיד אכילס. שמרו על שרירי רגליים חזקים ומאוזנים.

קראו אודות גורמי כאב נוספים בכף הרגל שיכולים לנבוע מכף רגל שטוחה ובכלל זה קראו על שחיקת סחוס בברך.  

המאמר הבא: כאבי כף רגל שטוחה 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)