Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בקרסול בקרב רקדנים הם עניין שכיח במיוחד. רוב הפציעות של רקדנים מתמקדות בגפה התחתונה ובעיקר בכפות רגליים ובמפרקי הקרסול. הגורם לשכיחות הגבוהה של הפציעות באזורים הללו הם המנחים והעומסים הקיצוניים המוטלים על הקרסול וכף הרגל בריקוד.

את שכיחות וחומרת הפציעות בקרב רקדנים ניתן להשוות רק לאלה של ספורטאי על. מאות ואלפי שעות של ריקוד במצב של פוינט, ריקוד על קצות האצבעות, ריקוד על כרית כף הרגל, ריקוד המשולב עם ניתורים סיבובים, נחיתות ועוד גובים בסופו של דבר מחיר בריאותי יקר בצורה של כאבים בכפות הרגליים ועוד. עקב פציעות אלה מעט מאוד רקדנים ממשיכים לרקוד לאורך זמן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בקרסול בקרב רקדנים - רקע

זה מאוד נדיר לראות רקדן שלא פצע את קרסול ו/או את כף הרגל שלו. לנוכח העומסים החריגים על כפות הרגליים זה לא מפתיע שרקדנים מצויים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות וכאבים בקרסול. יש הטוענים שגם האכילה מעוטת הקלוריות הנדרשת כדי לשמור על רזון מחלישה את הרקמות השונות בגוף ומעצימה את הנטייה של הרקדנים להיפצע.

על פי מחקר מסוים (Kadel, 2006)  בין 34-62% מהרקדנים סבלו מפציעות בקרסול ובכף הרגל. חשוב לאבחן באופן מדויק איזו הרקמה נפגעה ולהעריך את חומרת הפגיעה. במקרים קלים טיפול עצמי מספיק. במקרים קשים אתם צריכים טיפול מקצועי. להלן פציעות קרסול שכיחות:

נקיעת קרסול

נקע קרסול ובעיקר נקיעת הצד החיצוני של הקרסול היא הפציעה השכיחה ביותר בקרב העוסקים במחול לסוגיו. שינויי כיוון מהירים, קפיצות ונחיתות המאפיינות את פעילותם חושפת את הרקדנים לנקיעת קרסול. נקיעת הקרסול מתרחשת לרוב כאשר הקרסול מסובב יתר על המידה פנימה עם או בלי כפיפה מטה. גמישות יתר של הרצועות התומכות ושימוש אינטנסיבי בקרסול הם הגורמים העיקריים לתופעה בקרב רקדנים.

סימנים ותסמינים

כאב מקומי, נפיחות, שטף דף מקומי (מתפתח לאחר שעות עד ימים) ומגבלת תנועה. חומרת התסמינים תושפע מחומרת הנזקים לרצועות: מתוחה בלבד, קרע חלקי או קרע מלא. כמובן שככול שהנזק גדול יותר כך גם נפגעת היציבות של הקרסול.

אבחון טיפול שיקום

אבחון של נקע בקרסול מתבצע במרפאה. במידה וקיים חשד לקרע רצועות מלא יש לבצע אולטרה סאונד וכאשר יש חשד לשבר (שבר תלישה?) יש לבצע צילום רנטגן. הטיפול השמרני בנקיעה יכלול מנוחה, חבישה ותמיכה, שימוש בעזרים חשמליים לריפוי דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך. במצבים קשים יש לשקול מתן קביים. יש חשיבות לשיקום הקרסול כולל שיפור יציבות המפרק טרם חזרה לפעילות. קרסול לא משוקם ינקע שוב ושוב ועלול להגיע למצב של חוסר יציבות כרונית (Chronic Ankle Instability). יש לציין שקרע רצועות מלא מחייב כירורגיה.

דלקת בגיד אכילס

גיד אכילסדלקות גידים הם עניין שכיח בקרב רקדנים. כול אחד מהגידים בכף הרגל חשופה להתפתחות דלקתית כאשר דלקת בגיד אכילס הגיד הארוך ביותר בגוף האנושי היא הדלקת השכיחה ביותר. דלקות גידים שכיחות אחרות כוללות דלקת בגיד של השריר מכופף הבוהן (flexor hallucis longus) דלקת בגיד של השריר השוקתי הקצר (peroneus brevis) ודלקת בגיד של השריר השוקתי הארוך (peroneus longus).
גיד אכילס מחבר את השרירים בשוק האחורי לעצם העקב ומאפשר לרקדנים בין היתר לעלות למצב פוינט ולנתר. הסיבה לשכיחות דלקות, פציעות ואפילו קריעה של גיד האכילס, בעיקר בקרב רקדנים, היא עומסי היתר המוטלים עליו בריקוד. גורמים מסייעים נוספים כוללים חוסר גמישות של שרירי השוק, ריקוד על משטחים קשיחים, שינויים מבניים בכפות רגליים (כפות רגליים שטוחות) ועוד.

סימנים ותסמינים

בהתחלה: כאבים ונוקשות מקומיים הנעלמים תוך כדי ריקוד ומופיעים שוב לאחר ריקוד. במצב מתקדם הכאבים הופכים להיות קבועים ומקשים על ביצוע מאמצים הכוללים את הגיד. נפיחות.

אבחון טיפול שיקום

אבחון של דלקת בגיד אכילס נעשה במרפאה. לשם האבחון נעזר בהיסטוריה רפואית ובבדיקה פיזית של כף הרגל. ההיסטוריה הרפואית תיידע אותנו בין היתר מהם הסימנים התסמינים, כיצד החלו ומה משפיע עליהם. הבדיקה הפיזית שתקיף את כול הרגל אך תתמקד בגיד האכילס תכלול התבוננות בגיד, מישוש הגיד (נפיחות, אדמומיות, מדרגה) ומאופן התנועה של כף הרגל (צליעה?). שיחזור הכאב בגיד אכילס יופק באמצעות לחיצה על הגיד לרוב בשליש התחתון שלו וכן על ידי הפעלת שרירי השוק מול התנגדות. במהלך הבדיקה נשלול בעיות כף רגל אחרות כגון דלקת בעצב על שם מורטון, הקרנות כאב מהגב התחתון ועוד.

הטיפול השמרני בדלקת בגיד אכילס תכלול חלק או את כול הצעדים הבאים: מנוחה לגיד, התאמה של נעליים (עם עקב) ו/או מדרס, שימוש בלייזר רך ואולטרה סאונד לריפוי דלקות ועוד. עם שוך הדלקת יש לשקם את הגיד ולהחזירו באופן הדרגתי ליכולת עמידה בעומסים. חשוב להימנע ממתיחות אגרסיביות ו/או חוזרניות של הגיד שכן אלו עלולים להחמיר את הבעיה. במצבים קשים נפנה את החולה לקבלת טיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידיות ו /או טיפול כירורגי.

עקב רקדנים

עקב רקדנים (dancer’s heel), ניקרא גם תסמונת צביטה אחורית (Posterior impingement syndrome), מתייחס ללחץ על הרקמות ולכאבים שנוצרים בחלק האחורי של הקרסול במצב של כפיפה (מטה) בעוצמה את כף הרגל. כך למשל בעמידה על קצות האצבעות, עצם העקב נעה לאחור ומקטינה את הזווית ואת המרחב האנטומי המצוי בחלק האחורי של הקרסול. שכיחות הבעיה אצל רקדנים היא תוצאה של כפיפה חוזרת ונשנית של כפות הרגליים כמו במצב של פוינט. גורמים מסייעים לתסמונת כוללים כול תופעה הפוגעת במרחב האחורי שבין עצם העקב לרגל התחתונה. כך למשל חוסר יציבות של הקרסול (חוסר שיקום?) הגורמת לעצם הערקום לנוע לפנים עם כפיפת כף הרגל ובכך מאפשרת לעצם העקב לסגור את המרחב האנטומי מאחור ו/או קיומם של עצם זעירה (Os Trigonum) או בליטה גרמית חריגה הממוקמים מאחור על עצם הערקום (Talus) או על עצם העקב (Calcaneus).

סימנים ותסמינים

חוסר נוחות ו/או כאבים בחלק האחורי של הקרסול בעיקר במצב של פוינט או רלבה (Releve). תיתכן נפיחות ורגישות מקומית במגע.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון עקב רקדנים נעשה במרפאה. הממצאים מהיסטוריה הרפואית יחד מישוש של הרקמות מאחורי הקרסול בטווחי התנועה השונים יצביע על הנזק. הטיפול השמרני יכלול שימוש בצעדים הבאים: מנוחה מתנועות היוצרות כאב, שימוש באמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד. אסור לרקדן שלא שיקם את הקרסול לחזור לרקוד. שיקום במקרה הזה צריך להחזיר את היכולות המקוריות של הקרסול כולל כוח, גמישות, ושיווי משקל ואיזון שרירי. במידה וטיפול שמרני לא מועיל יש לשקול קבלת טיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידיות ו/או נקיטת צעדים כירורגיים.

תסמונת צביטה קדמית

העומס על מפרק הקרסול הנובע מריקוד עלול בסופו של דבר לגרום לנזקים גם בחלק הקדמי של המפרק בנקודת המפגש בין עצם הערקום (talus) עם עצם השוק (tibia). כפיפה ומתיחה חוזרים ונשנים של מפרק הקרסול שוחקים ופוגעים בסחוס וברקמות האחרות העוברות במיקום אנטומי זה. תופעה זו קרויה תסמונת צביטה קדמית (Anterior impingement syndrome). לעיתים העומסים החריגים גורמים להיווצרות של זיז גרמי מקומי שמחמיר את עוצמת הצביטה. גורמים מסייעים להתפתחות הבעיה כוללים נקיעת קרסול, ריקוד על משטחים קשיחים כפיפות עמוקות של הקרסול, נחיתות מקפיצות, ליקויים מבניים של כף הרגל ועוד.

סימנים ותסמינים

כאב בחלק הקדמי של מפרק הקרסול במצב של כפיפה מקסימאלית מעלה של כף הרגל. תיתכן נפיחות מקומית ורעשים (קליקים) בעת הנעת הקרסול.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון תסמונת צביטה קדמית נעשה במרפאה. הממצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הפיזית של הרגל בכלל וכף הרגל בפרט יצביעו על הנזק. הטיפול בתסמונת הצביטה ישתנה בהתאם לחומרת הבעיה. הטיפול השמרני יכלול חלק או את כול האמצעים הבאים: הימנעות מתנועות (pliés) הגורמות כאב, חבישה, קביים, הרמת העקבים בתוך הנעל, מדרסים, אמצעים להפחתת דלקות כולל לייזר רך ואולטרה סאונד ועוד. עם השיפור בכאב יש להקפיד על שיקום הקרסול. קרסול שאינו משוקם צפוי להיפצע שוב. במסגרת השיקום חשוב להחזיר את היכולות המקוריות של הקרסול כולל טווחי תנועה, כוח, גמישות, ושיווי משקל ואיזון שרירי. במידה וטיפול שמרני לא מועיל יש לשקול קבלת טיפול תרופתי כולל זריקות סטרואידיות ו/או נקיטת צעדים כירורגיים בעיקר אם הגורם לבעיה הוא זיז גרמי מקומי. יש להתייחס גם לטכניקת הריקוד במידה וזו אחראית לפציעה. 

מניעת כאבים בקרסול בקרב רקדנים

עקרונות מניעת פציעות ריקוד דומים לעקרונות מניעת פציעות ספורט. לימוד יסודות המחול והקפדה על שימוש בטכניקות מדויקות הם הבסיס למניעה. טכניקות ריקוד חדשות שיוצרות עומסים על הקרסול חייבים להילמד באופן הדרגתי. הימנעו מריקוד באותם טכניקות שוב ושוב. דגש נוסף יש לשים על הימנעות מאימון יתר והקפדה על זמני התאוששות של הגוף. אוכל ושתייה מזינים ובמידה אמורים להעניק לנו את היכולת האנרגטית לרקוד שעות ארוכות ולהתאושש באופן מהיר יחסית.

ביומכניקה תקינה מחייבת מבנה מאוזן ותקין. יש לשמר את האיזון השרירי ואת תקינות הקשת בכף הרגל על ידי הגמשה ו/או חיזוק של השרירים הרלוונטיים. הימנעו מריקוד על משטחים קשיחים ו/או משטחים עם מהמורות. נעלי ריקוד חייבות להתאים לכם באופן מלא, אם אתם זקוקים למדרסים עשו זאת בכל הזדמנות. אם למרות הנסיונות שלכם להימנע מפציעות אתם בכל זאת חשים כאב הדבר הנכון לעשות הוא עצירת הריקוד. 

המשיכו לקרוא אודות פציעות ריקוד נוספות ובכלל זה ריקוד ופציעות ירך וכן ריקוד ופציעות עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)