Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כדי לבצע את הבלתי יאומן כף הרגל זקוקה ליציבות, יכולת עמידה, גמישות, כוח וכוח מתפרץ והכי חשוב מבנה תקין וביו מכניקה תקינה. כאשר אחד מאלה לא בנימצא או כאשר אנו מגזימים בהטלת העומסים התוצאה על ציר הזמן היא נזקים מצטברים, שינויים ניווניים וכאבים. שינוייים ניווניים אלו גורמים גם לשינויים מבניים וביו מכניים בכף הרגל ובכך מעצימים את תהליך הבלאי והשחיקה. כאבים בכף הרגל יכולים להתפתח בכל נקודה אנטומית בכף הרגל: באזור האצבעות, באזור המטטרסל, באזור הקשת של כף הרגל ובעקב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל נפוחה - רקע

מגוון רחב של גורמים וגורמי סיכון יכולים להוביל להתפתחות נפיחות בכף הרגל. אנו נסתמך בין היתר על הסימנים והתסמינים הנגרמים עקב פגיעה בכף הרגל, חומרתם ומיקומם כדי לאבחן מה בדיוק קורה בה. נפיחות בכך הרגל יכולה להיות קלה או קשה, להקיף את כול כף הרגל או להיות ממוקדת לאזור מוגבל, יכולה להתפתח במהירות או באופן הדרגתי, להופיע בשתי כפות רגליים או בכף רגל אחת, לנפיחות הזאת בכף הרגל עלולים להתלוות סימנים ותסמינים נוספים כולל כאבים, שינויים תחושתיים, תחושת שריפה, חולשה, שטפי דם, דימום , עיוות ועוד. במקרה של דלקת זיהומית בכף הרגל יתכנו גם חום, אדמומיות ובצקת מקומיים וכף רגל חמה למגע. כף רגל סוכרתית עלולה לפתח כיבים כואבים, חוסר תחושה עצבית ונוירופתיה סוכרתית.

מעט אנטומיה ומכניקה של כף הרגל

כאבים בכף הרגל סיבות

היכולת של כף הרגל לבצע את תפקידיה מתאפשרת לה בזכות המבנה הייחודי הכולל מספר רב יחסית של מפרקים, שרירים ויתר הרקמות התומכות. אלה מקנים לה את יכולת התאמה לפני השטח המשתנים ואת היכולת להתמודד עם העומסים. מפרקים הפועלים בכף הרגל כוללים את מפרק הקרסול (Ankle joint) המחבר את עצמות השוק עם כף הרגל, את המפרק בין עצם הערקום לעצם העקב (Talocalcaneal joint) ומפרקים רבים נוספים.

 חלוקה פונקיוצנלית

מבחינה אנטומית פונקציונלית מחלקים את  כף הרגל לשלושה אזורים עיקריים: כף רגל אחורית, אמצעית וקדמית. כף רגל האחורית (Hindfoot) כוללת את עצם הערקום (Talus), העקב (Calcaneus), הסירה (Naviculare), הקובייה (Cuboideum) ושלושת עצמות הטריז (Cuneiforms) היוצרות מפרקים עם עצם הסירה מצדן הקרוב ועם עצמות המסרק התיכונות מצדן המרוחק. כף הרגל האמצעית (Midfoot) כוללת את חמשת עצמות המסרק (Metatarsal) באזור הקשת היוצרות מפרקים מאחור עם עצמות שורש כף הרגל ומלפנים עם אצבעות כף הרגל. כף רגל הקדמית (Forefoot) כוללת את האצבעות (Phalanges) היוצרות מפרקים בחלקן האחורי עם עצמות המסרק (Metatarsal).  

קשת כף הרגל וחיתולית הכפית

קשתות כף הרגל, קשת אורכית וקשתות רוחביות מעניקות לכף הרגל גמישות בתנועה ויכולת בלימת הזעזועים. בין עצם העקב לבין ראש עצם המסרק החמישית נמתחת לה הקשת האורכית שנהוג לחלקה לשתי קשתות: פנימית וחיצונית. בכף הרגל מתפקדות שלוש קשתות רוחביות: קשת קדמית בין ראשי עצם המסרק לפנים, קשת אמצעית במרכז כף הרגל וקשת אחורית באזור עצמות שורש כף הרגל. בהליכה קפיצה או ריצה פועלות הקשתות בדומה לקפיץ. סופגות את העומס המוטל עליהן ומשחררות אנרגיה בעת שהעומס מוסר. פגיעה באחת או יותר מהקשתות בכף הרגל עלולה לגרום הגדלת העומסים ולהתפתחות נזק וכאב בכפות הרגליים ובמעלה השרשרת הקינטית.

רקמה פלנטרית - חיתולית הכפית

בקרקעית כף הרגל ממוקמת חיתולית הכפית (Plantar Fascia). זוהי רקמת חיבור אלסטית שמונעת את קריסת כף הרגל בעת העמסתו ומשחררת אנרגיה בעת הרמת כף הרגל. בקרקעית כף הרגל מתפקדים שרירים וכמובן חיתולית הכפית - רצועת הקשת הקרויה פלנטר פשיה. 

רצועות שרירים 

מספר רב של רצועות (ligaments) בכף הרגל תומכות, מייצבות ומונעות תנועתיות יתר. הרצועות שנוטות להיפצע בגלל נקיעת קרסול הן רצועת הדלתה (Deltoid ligament) הממוקמת בצד הפנימי של הקרסול ושלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של הקרסול הקרויות יחדיו הרצועה החיצונית ( Lateral collateral ligaments). השרירים בכף הרגל מעניקים לה את צורתה ומאפשרים תנועה ותרומה ליכולת בלימת הזעוזעים של כפות הרגליים. 

שכבת שומן

שכבת שומן בקרקעית כף הרגל מבודדת את כף הרגל מחשיפה לטמפרטורה קיצונית ומגנה על רקמות כף הרגל השונות. גם שכבת השומן תורמת את חלקה לבלימת הזעזועים המוטחים בכף הרגל. פגיעה בשכבת השומן או שינויים ניווניים המתרחשים בשכבה זאת במהלך השנים עלולים לחשוף את כף הרגל לפציעות וכאבים.

עצבוב כף הרגל

העצבוב למפרקים ולשרירים בכף הרגל מאפשר את תפקודם התקין. העצבוב של כף הרגל מגיע מהתפצלויות של העצב הסכיאטי שמקורו בעמוד השדרה המותני. על כן פגיעה בעצבי הגב התחתון עלולה לגרום לפגיעה תחושתית ומוטורית בכף הרגל. 

התנועות של כף הרגל

יכולת תנועה תקינה בכף הרגל היא קריטית כדי שכול החלקים בה יתפקדו נכון ועם עומסים אופטימאליים. כף הרגל היא האזור הראשון בגוף שמתמודד עם עומס חיצוני. כאשר העומסים בכף הרגל הגיוניים כף הרגל לא תיפצע ויתר השרשרת הקינטית - המפרקים מעל - יהנו מעומסים מופחתים. כפות הרגליים מסוגלות לנוע במישורים רבים כולל במפרק הקרסול פשיטה (0°- 20°) וכפיפה (0° - 50°),  סיבוב פנימה של כף הרגל (0° - 35°) סיבות החוצה של כף הרגל (0° - 25°), מפרקי מטקרפלפלנגל (Metatarsophalangeal) יכולים לבצע כפיפה (0° - 30°) ופשיטה (0° - 80°) מפרקים בין האצבעות (Interphalangeal) מסוגלים לבצע כפיפה (0° - 50°) ופשיטה (0° - 50°).   

הליכתו של האדם היא תהליך מורכב שמשולבות בו תנועות רבות שמטרתן הסופית היא תנועה יעילה עם מינימום אנרגיה. כל שלב של ההליכה מורכב מתנועות המתבצעות במפרקים רבים באמצעות שרירים רבים. עאשר אנו מתבוננים בהליכתו של האדם אנו יכולים ללמוד על ליקויים ביומכניים אפשריים שעלולים לגרום למוקדי עומס ולפציעות. בין היתר נתרשם מעוצמת הנחיתה, מאופן הנחיתה, בנחיתה נתבונן בקשת כף הרגל ונחפש נוכחות של פרונציה (Pronation) או סופינציה (Supination), נתבונן באופן ההנפת הרגל, כיצד אנו מחזיקים את הגוף בכול שלב של ההליכה, איכות התנועה המתבצעת במהלך ההליכה במפרקי הירך ובאגן, מה מצב קשת כף הרגל והאצבעות?.

גורמים לנפיחות בכף הרגל

הלוקס ולגוסמגוון רחב של גורמים עלול להוביל להתפתחות נפיחות בכף הרגל. העיקרי שבהם הוא נזקים ברקמות השונות בכף הרגל שהתפתחו בגלל עומסי יתר על רקע פעילות חוזרניים כמו ריצה, הליכה וקפיצה או בגלל עמידה ממושכת. גורמים אפשריים נוספים לנזקים ברקמות כף הרגל ונפיחות כוללים כמובן פציעה בעקבות חבלה, נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. גם מחלות שתוקפות את כפות הרגליים עלולות לגרום לנפיחות בכף הרגל. בין היתר נציין מחלות פרקים ובעיקר דלקת פרקים ניוונית, שיגדון ועוד. 

גורמי סיכון לנפיחות בכף הרגל

ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי שלכם לנפיחות בכפות רגליים. בין גורמי הסיכון הללו נמנה גיל (הסיכוי עולה עם הגיל), עיסוקים ספורטיביים מסוימים הכוללים ריצה וקפיצה הכרוכים בעומסים קיצוניים יותר על כפות הרגליים, מקצועות מסוימים כמו דוור, שוטרי סיור רגלי, חיילים יוצרים עומסי יתר על כפות הרגליים, נעליים לא מתאימות כמו למשל נעליי עקב עלולים להגביר את העומס על כפות הרגליים, גם משקל עודף, גנטיקה או בעיות מבניות של כף הרגל שמשבשות את התפקוד שלה עלולים לגרום לעומסי יתר דלקות, נפיחות וכאבים. חולי במגוון מחלות כמו דלקת פרקים, סוכרת, שיגדון עלול לעלות את הסיכון ללקות בנפיחות ובכאבי כפות רגליים.

תסמונות שעלולות לגרום נפיחות וכאב בכף הרגל

כאבים בכפות הרגליים עלולים להתפתח בגלל נזקים לכול אחת מהרקמות הפועלות והתומכות בכף הרגל. בין יתר תסמונות הכאב נמנה: 

כף הרגל קדמית - גורמי נפיחות וכאב

כאבי אצבעות

צפורן חודרניתכאבים שמקורם אצבעות כף רגל היא תלונה שכיחה. הגורם, ברוב המקרים, הוא נעלים לא מתאימות. נעליים קטנות מידי או נעלי שפיץ שחזרו לאחרונה לאופנה, שבהם, הקצה המיועד לאצבעות צר מידי יכולים לגרום למגוון בעיות באצבעות כף הרגל ובכללן: יבלות, עור יבש, יבלת קשיחה (קורן), ציפורניים חודרניות ועוד. 

נעליים לא מתאימות יכולות לגרום גם לתופעות פתולוגיות אחרות, מורכבות יותר, בכף הרגל. בכלל אלו ניתן למנות תופעות כגון בוניון (דפורמציה הדרגתית של הבוהן), אצבע פטיש, אצבע טופר. לדפורמציות אלה יש השלכה משמעותית בכול הנוגע לתפקוד של כף הרגל ולסיכוי לגרום לבעיות אחרות. בין הסימנים והתסמינים נמצא לרוב גם נפיחות של המפרק.

מורטון נוירומה

דלקת עצב ע"ש מורטון (Morton's Neuroma) הינה דלקת הנגרמת לעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal boness) בכף הרגל. הסיבות העיקריות להתפתחות הדלקת בעצב הזה היא לחץ פיזי המופעל על העצב עקב נעילת נעליים לוחצות, תפקוד מכני לקוי של כף הרגל וכמובן משקל עודף. הלחץ הזה יוצר גירוי דלקתי אשר יכול לגרום לאחד או יותר מהסימפטומים הבאים: כאב, תחושת שריפה, נימול, תחושת דגדוג, הירדמות מקומית נפיחות מקומית. הבעיה שכיחה בעיקר בין האצבע השלישית לאצבע הרביעית בכף הרגל. התופעה תיתכן בכול גיל ובקרב שני המינים אך שכיחה יותר בקרב נשים ולמעשה כשני שליש מהסובלים מדלקת בעצב ע"ש מורטון הן נשים בגילאים שבין 40-50.  לעיתים אין מנוס מניתוח על מנת לשחרר את העצב.

בוהן קלובה או הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוס

בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולגיה שכיחה הגורמת לכאב בקדמת כף הרגל. בעיה זו שכיחה בעיקר בקרב נשים והגורם לה הוא לרוב תורשה או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. בוהן קלובה הוא מצב בו הבוהן מתכופפת לכיוון האצבעות האחרות ונוצרת בליטה לא אסטטית של העצם (ראו צילום רנטגן) בבסיס הבוהן. 

הבוהן בהתכופפותה גורמת ללחץ קבוע על האצבע שלידה ודוחפת אותה. במקרים קיצוניים הבוהן אף עלולה ל"טפס" על האצבע שלידה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחכחת בנעל ויוצרת נפיחות מקומית, יבלת, כיבים וכאבים. כמו כן המכניקה של ההליכה נפגעת ובעיות שלדיות משניות עלולות לצוץ.

מחלות ובעיות עור

גורמים אחרים לכאבי אצבעות כף הרגל כוללים גם מחלות ובעיות עור כגון: עור פצוע, אקזמה, פסוריאזיס, פטרת, דלקות זיהומיות ועוד. מחלת השיגדון (גאוט) הפוגעת במיליוני בני אדם כל שנה המתאפיינת ברמה גבוהה של חומצת שתן בפרקים. המחלה הזאת תוקפת בעיקר את המפרק שבין המטטרסל והבוהן הגדולה אך יכולה לפגוע גם במפרק הקרסול. מלבד כאבים חריפים מחלת השיגדון יכולה לגרום באופן מקומי גם לכול יתר סימני הדלקת: אדמומיות, חום ונפיחות. גורמים נוספים: תבנית הליכה לקויה ופציעות טראומטיות כגון חבלות, שברים או נקיעות.

כף רגל אמצעית - גורמי נפיחות וכאב

קשת כף רגל לקויה (שטוחה או גבוהה)

כף רגל אמצעיתקשת שטוחה או קשת גבוהה יגרמו לעומס יתר מבחינה  ביו-מכאנית ועלולים ליצור אזורים בהם העומס הוא גדול במיוחד ובכך לגרום לשחיקה, דלקות וכאבים בכף הרגל ובאזורי גוף אחרים כגון ברכיים, ירך וגב תחתון. 

תבנית הליכה לקויה

הליכה שאינה תקינה מבחינה ביו-מכאנית כמו למשל בעת צליעה עלולה ליצור איזורים בכף הרגל עם עומס גבוה במיוחד ובכך להוביל להתפתחות שחיקת סחוסים, מתיחת רקמות ועוד. התוצאה עלולה להיות דלקות, נפיחות וכאבים בכף הרגל.

פציעה של חיתולית הכפית (פלנטר פשיה)

נזק לחיתולית הכפית (Plantar Fascia) כתוצאה מעמידה ממושכת, הליכה ממושכת, נעליים לא מתאימות ועוד עלולה להוביל להתפתחות דלקתית מקומית והתוצאה עלולה להיות כאב בכף הרגל, נפיחות מקומית ומגבלות תנועה. 

גידולים סרטניים  כף הרגל

גידול סרטני (למשל סרקומה) באחת מהרקמות כף הרגל האמצעית עלול לגרום לנזקים לרקמה ובכך להוביל להתפתחות כאב בכף הרגל, נפיחות מקומית ומגבלות תנועה.

לכידת העצב הפלנטארי החיצוני

לכידה של העצב בחלק הפנימי של העקב יכולה לגרום לנפיחות קלה וכאב בכף הרגל.

תסמונת התעלה הטרסלית

לכידה של עצב קלקנאל פנימי העובר בחלק הפנימי של הקרסול עלולה לגרום לכאב חד שיכול להשליך לכול כף הרגל ולגרום לנפיחות קלה, מגבלות בהליכה וכאב.

שברי מאמץ

שבר מאמץ בעצם הנויקולר או באחת העצמות האחרות בכף הרגל האמצעית - יגרמו לכאב, נפיחות קלה ומגבלות תנועה.

דלקת גיד

דלקת באחד הגידים המותחים בחלק העליון של כף הרגל עלולה לגרום לכאב, נפיחות קלה ומגבלת תנועה

נקיעת העצמות בכף רגל אמצעית

ניראה בעיקר בקרב ספורטאים. גורם לכאב, נפיחות ומגבלות תנועה.

כף רגל אחורית - גורמי כאב ונפיחות

דלקת בגיד אכילס

גירוי דלקתי בגיד אכילס או בשרוול העוטף אותו בגין טראומה או עומס יתר יכול לגרום לכאבי כף רגל, נפיחות לאורך הגיד ומגבלות תנועה.

דפורמציה ע"ש הגלונד

גידול גרמי בחלק האחורי של העקב שנגרם לרוב משפשוף של החלק האחורי של העקב בנעל קטנה מידי. בתסמונת הגלונד ישנו שילוב של דלקת ברקמת הבורסה הממוקמת בין גיד האכילס לעצם העקב, נפיחות, כאב ודלקת של גיד האכילס עצמו.

דורבן בעקב

דורבןדלקת של רקמת חיתולית הכפית (פלנטר פשייה) באיזור העקב עלולה לגרום להיווצרות דורבן בכף הרגל - זיז עצם חד שנוצר עקב תהליכי משיכה ועומס מתמשכים על נקודת חיבור של רקמת הפלנטר לעצם העקב. התוצאה עלולה להיות כאב מקומי שיכול להקרין לכיוון הקשת של כף הרגל ולגרום למגבלות תנועה, נפיחות מקומית.

מחלת סוור

עצם בולטת וכאב מקומי באזור החיבור של גיד האכילס לעצם העקב – Sever's Disease הגורם לכאבים ונפיחות מקומית

דלקת ברקמת הפלנטר פשיה

רקמת הפלנטר הפשיה (חיתולית הכפית) עלולה להינזק בחלק האחורי של כף הרגל לגרום לכאב בכף הרגל, נפיחות ומגבלות תנועה

שברי מאמץ

שברי מאמץ של אחד מעצמות כף הרגל יגרמו לכאב, נפיחות ומגבלות תנועה.

נזק לרקמת השומן בעקב

נזק לרקמת השומן שתפקידה לרפד את עצם העקב יכולה לגרום לכאב בעקב ומגבלות תנועה.

תסמונת תעלת הטרסל

לכידה של עצב קלקנאל פנימי שיכולה לגרום לכאב חד שיכול להקרין לכול כף הרגל ולגרום לנפיחות ולמגבלות בהליכה.

אכילס בורסיטיס

דלקת ברקמת הבורסה המצויה בחלק האחורי של העקב. גורמת לכאב מקומי, נפיחות וקושי לנעול נעליים.

כאבי כף הרגל מוקרנים ללא נפיחות

ברוב המכריע של המקרים כאב בכף הרגל משקף נזק באחת או יותר מהרקמות בכף הרגל. בחלק קטן של המקרים מקור הכאבים שאנו חשים בכף הרגל הוא בנזק שהתפתח באזור אנטומי אחר, מחוץ לכף הרגל ויש ביכולתו להשליך או להקרין את הכאב אל כפות הרגליים. אנו חשים את הכאב בכף רגל אך הנזק נמצא באזור אנטומי אחר. הכאב בכף הרגל יכול להיות מושלך מנזקים, פציעות ודלקות באזורים אנטומיים מרוחקים כולל דלקת בברכיים, דלקת במפרקי הירך, דלקת באגן ודלקת בגב התחתון.  כמובן שבמקרים אלו של כאבים בכף הרגל המוקרנים  מאזור אחר בגוף לא תתפתח נפיחות באזור שאליו מוקרנים הכאבים.

כף הרגל האנושית היא
יצירת מופת הנדסית ואומנותית
לאונרדו דה וינצ'י

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)