Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקע בקרסול? אבחון וטיפול הניתנים ללא דיחוי עשויים למנוע נקיעות קרסול חוזרניות. מנגנון הפציעה השכיח הוא לרוב סיבוב הקרסול לצד החיצוני כשהוא במצב של כפיפה קלה והתוצאה היא נזק (מתיחה, קרע) לרצועות התומכות בצד החיצוני של הקרסול.

מפרק הקרסול הוא מפרק מורכב, נושא משקל, בעל יכולת תנעה מרשימה הכוללת כפיפה מטה, כפיפה מעלה, סיבוב פנימה של כף הרגל (Inversion ) וסיבוב החוצה של כף הרגל (Eversion) וכמובן שילוב של כול התנועות הללו. מפרק הקרסול נתמך ומחוזק משני צדדיו על ידי רצועות חזקות. יכולות התנועה המדהימות של כף הרגל ומבנהו הגמיש מאפשרים לו לשמור על שיווי משקל ולהתאים את עצמו למגוון רחב של סוגי משטחים. התנועתיות הרבה שלו עומדת בעוכריו וחושפת אותו לנקעים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקע בקרסול אבחון וטיפול - רקע

נקע בקרסול הוא מצב שבו הרצועות התומכות במפרק הקרסול נמתחו מעבר ליכולת שלהם וניזוקו או אפילו נקרעו. על פי מחקרים שונים נקיעת קרסול מהווה את פציעת הספורט השכיחה ביותר. לטענת חוקרים נקע בקרסול מהווה 45% מכלל פציעות ספורט, כאשר אתלטים ושחקני כדור סל פגיעים לפציעה זאת במיוחד. קבוצות סיכון נוספות כוללות טירונים, אצנים ספורטאים שבמסגרת פעילותם מרבים לקפוץ, וכאלה שמרבים לשנות את כיווני הריצה. הרצועות שהכי שכיח לפצוע הן אלה הממוקמות בצד החיצוני של הקרסול.

גם הרצועות בצד הפנימי של מפרק הקרסול עלולות להיפצע אבל הסיכון לכך נמוך הרבה יותר. נקיעות קרסול חוזרות ונשנות הן תופעה שכיחה. למעשה מחקרים טוענים שמעל 70% מהאנשים שנקעו קרסול פעם אחת ינקעו אותו שוב. ויתור על טיפול ושיקום או הימנעות מטיפול ושיקום ראוי לאחר שהקרסול ננקע בפעם הראשונה היא סיבה מרכזית לנקיעות חוזרות. אבחון מדויק, טיפול יעיל ושיקום יחזירו את הקרסול למצב תפקודי טוב ויצמצמו את הסיכון לנקיעה חוזרת. נקיעות חוזרניות גוררות אחריהן כאבים בכפות רגליים ובעיקר בקרסול שהם כרוניים באופיים והתפתחות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת. .

אבחון נקע בקרסול

נקע בקרסול

חומרת הנקיעה של הקרסול חייבת להיות מאובחנת היטב ובמידת הצורך מטופלת ומשוקמת. יש לבדוק את מידת הנזק לרצועות. לבחון את עצמות הרגל ועצמות כף הרגל על מנת לשלול שברים. לבדוק האם הגידים והסחוסים ניזוקו וכמובן לבדוק פגיעה אפשרית ביציבות של הפרק בגין פגיעה קשה ברצועות התומכות. 

אבחון הבעיה וחומרתה יכול לרוב להתבצע במרפאה. במידת הצורך יש להפנות לשיקוף רנטגן על מנת לשלול נזק גרמי. יש לשקול שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים יותר במידה ולא מושגת הקלה משמעותית בכאבים יותר משישה שבועות. בעקבות הנקיעה אנו ננסה להעריך מבחינה קלינית את רמות חומרת הנזק לרצועות הקרסול. הערכה זו תינתן בשלוש דרגות:

נקע דרגה ראשונה

מתיחה או קרע מינימאלי של הרצועות כאב קל ונפיחות קלה. אובדן תפקוד מועט (מסוגל לשאת את משקל גופו ולנוע). פרק יציב לבדיקה.

נקע דרגה שנייה

קרע חלקי של הרצועות. כאב ונפיחות בינוניים. שטף דם מקומי. קושי בתפקוד (כואב לשאת את משקל הגוף ולנוע) אובדן יציבות קל או בינוני של הפרק.

נקע דרגה שלישית

קרע מלא או כמעט מלא. כאב ונפיחות גדולים. שטף דם חמור. אובדן יכולת תפקוד (ללא יכולת לשאת את משקל הגוף).

טיפול עצמי בנקע בקרסול

במקרים קלים שבהם הרצועות במפרק נמתחו באופן קל בלבד ניתן לטפל באופן עצמאי. כול שנדרש מכם במצב הזה הוא הימנעות מביצוע פעולות הגורמות לכאב. אין, לדעתי, צורך להניח קומפרסים של קרח או להישתמש בתרופות נוגדות דלקת או נוגדות כאב. שכן, אלה עלולים להאט את ההחלמה. הימנעו ממנוחה גורפת וממושכת. הקפידו ללכת על כף הרגל ברגע שהמצב מאפשר זאת אפילו עם כאב קל. ניתן לשקול שימוש זמני בקביים או חבישה. במידה ואתם מבינים מה היה מנגנון הפציעה ולמה היא הפציעה התרחשה תוכלו לבצע שיקום עצמי ולשנות תבנית תנועה ולשיפור את היכולות של הרקמות השונות והמפרקים השונים לאורך הגפה כולל מפרק הקרסול.

טיפול כירופרקטי בנקע בקרסול

הטיפול הראשוני בפציעות הספורט או בפציעה מסיבה אחרת חייב להתחיל בסמוך לפציעה. הכירופרקט יציב לו כמטרות להוריד נפיחות וכאב. לשם כך הטיפול יכלול בשלב הראשוני מנוחה (מפעילות כואבת) ושימוש בעזרים כמו לייזר רך. חבישה אלסטית של המקום ושימוש אפשרי בקביים עשוייה להועיל בשלבים המודמים של הטיפול כדי למנוע נפיחות. הרמת הרגל מעל גובה הלב תעזור גם היא בשיפור של זרימת הדם והזרימה הלימפטית. מטרה נוספת היא שמירה ואף שיפור טווחי התנועה. חשוב להניע במידת האפשר את הגפה התחתונה ואת הקרסול באופן פסיבי ואקטיבי. המדד שלנו הוא הכאב. מה שלא כואב טוב לנו. מטרה נוספת היא שימור או שיפור האיזון של השרירים הפועלים על מפרק הקרסול. חיזוק שרירים חלשים והגמשה של שרירים קצרים. לאחר הפחתה של הדלקת ושיפור טווח התנועה יש להתחיל בשיקום הקרסול. טיפול כירורגי יידרש לנקיעת קרסול ברמת נזק שלישית. 

שיקום קרסול לאחר נקע

החשיבות של שיקום הקרסול לאחר נקיעה היא מרובה. חשיבות רבה נודע גם למהירות שבה ניתן השיקום. שיקום מהיר מונע שינויים ניווניים והארכה מיותרת של השיקום. ללא שיקום רבים הסיכויים שפרק הקרסול היוותר לא יציב והפציעה הזאת תחזור על עצמה שוב ושוב. ארבעת המרכיבים של השיקום כוללים: השגת טווח תנועה נורמאלי, חיזוק השרירים החלשים והגמשת השרירים הקצרים הפועלים על כף הרגל, אימונים ייחודיים בהתאם לסוג האימון של הנפגע כולל אימוני לב ריאה וסבולת , אימוני זריזות ושיווי משקל. השיקום חייב להתבצע באופן מדוקדק, הדרגתי ועם כאב מינימאלי. 

אימון פרופריוצפתי

המערכת הפרופריוצפתית כוללת בעיקר את המוח הקטן, האוזן התיכונה, מערכת הראייה וקולטנים הנמצאים בכישורי השרירים והגידים, במפרקים ועוד. מערכת זאת אחראית על שליחת מידע אודות המיקום, המצב והמנח של כול חלק בגוף אל המוח ומעבירה מהמוח הנחיות לגבי התיקונים הנדרשים. מערכת זו עובדת באופן רציף גם כאשר העיניים עצומות. חיישנים המצויים בקרסול מהווים רכיב חשוב בחילופי המידע הללו. פציעת קרסול שלא טופלה ושוקמה כראוי תגרום למידע שאינו מדויק ו/או אינו מהיר דיו להגיע למוח. תנועות, מנחים ותגובות המבוססות על מידע לקוי זה ישאיר את הקרסול במצב פגיע לפציעה חוזרת. לאימון פרופריוצפתי ניעזר בין היתר בטרמפולינה, כדור בוסו ובלוח שווי משקל. 

מניעת נקע בקרסול

כאמור הסיכוי לסבול מנקעים חוזרים הוא גדול. שיפור התפקוד של המפרקים והרקמות הרכות הפועלות על הגפה התחתונה עשוי להועיל לנו במניעת נקיעות חוזרות. במידה ואתם שומרים על היכולות הגופניות שלכם ובכלל זה על כוח, גמישות, שיווי משקל, פרופריוספציה אתם מפחיתים משמעותית את הסיכון לנקיעות חוזרות. עוד חשוב כדי למנוע נקיעות חוזרות לטפל ולשקם באופן יסודי בנקע בקרסול. רקמות שנותרו פצועות ומצולקות לא יכולות לתת לכם את ההגנה מפני נקיעה שאתם מבקשים. גורמים נוספים שיש לתת עליהם את הדעת כוללים הקפדה על משקל גוף (להפחית) ושמירה על עקרונות האימון הגופני הנכון (חימום, סרגל מאמצים הגיוני ועוד). 

המשיכו לקרוא אודות אופן שבו מסווגים פציעות ספורט וכן על האופן שבו מונעים פציעות ספורט.

המאמר הבא: נקע של מפרק הקרסול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)