Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

פציעתו של פרק הקרסול היא מפציעות הספורט הנפוצות ביותר ומגורמי הכאבים בכף הרגל השכיחים ביותר. למעשה, 75% מהפציעות של הקרסול הן נקיעה. ליותר מ40% מנקיעות קרסול אלו יש את הפוטנציאל לגרום לבעיות כרוניות ובכלל זה קרסול רגיש ולא יציב ונקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול, המגבלות שנגרמות עקב כך ועוגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות למצוא דרכים להימנע מהן. נקע בקרסול הוא למעשה מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות האוחזות את מפרק הקרסול. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נקע בקרסול סיבות - רקע

 נקע בקרסול היא הפציעה השכיחה ביותר בקרב ספורטאים ורקדנים אך גם בקרב כלל האוכלוסייה. הפציעה פוגעת בגברים ונשים בכול הגילאים. קבוצות סיכון כוללות אתלטים ממין זכר המצויים בסיכון גבוה פי 3 מנשים לסבול מפציעה זאת ונשים לאחר גיל 30. גם ילדים חשופים לפגיעה זאת. חומרת הפציעה נעה בין קלה לחמורה. המשמעות הפתולוגית של נקיעה קלה היא מתיחה של הרצועות ואילו של נקיעה חמורה היא קרע חלקי או מלא של הרצועות. רוב הנקיעות מוגדרות כקלות. במצב הזה מנוחה והתנהלות זהירה יאפשרו למפרק להחלים תוך ימים אחדים.

נקיעה קשה מחייבת טיפול מקצועי ובעיקר שיקום כדי להחזיר למפרק את היציבות שבהכרח נפגעה. החשיבות של השיקום נובעת מהעובדה שהחולשה וחוסר יציבות שמתפתחים לאחר נקיעה חמורה מזמינים נקיעות חוזרות. נקיעות חוזרות עלולות להוביל להמשך חוסר היציבות של הקרסול, כאבים כרוניים ודלקת פרקים ניוונית במפרק.

האנטומיה של מפרק הקרסול

מפרק הקרסול הוא מפרק סינוביאלי הממוקם בגפה התחתונה. מפרק זה מחבר בין עצמות השוק והשוקית ( Tibia and Fibula) לבין עצמות כף הרגל, עצם הערקום (Talus) ועצם העקב (Calcaneus). 

הרצועות של מפרק הקרסול 

הרצועות שמחברות את המפרק הן רקמות אלסטיות אשר יחד עם השרירים מאפשרות את היכולות המפליאות של מפרק הקרסול לעמוד בעומסים ובמקביל לספק יציבות ותנועה. הצד החיצוני של הקרסול מחוזק באמצעות הרצועה הקולטרלית החיצונית (Lateral collateral ligament) ומונע תנועת יתר סיבובית כלפי פנים של הקרסול (inversion). רצועה זאת נחלקת לשלוש רצועות שונות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament). 

הצד הפנימי של הקרסול נתמך באמצעות רצועה רחבה, עבה וחזקה יותר מזו החיצונית, הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) שנקראת גם דלתא (Deltoid) והיא בעלת מבנה משולש ופריסה רחבים הנאחזת בעצם השוקה, עצם העקב (calcaneus) עצם הערקום (Talus) ועצם הסירה (Navicular). בגלל החולשה היחסית של הרצועה החיצונית רוב נקיעות הקרסול מתרחשות לכיוון הזה. 

השרירים שמניעים את המפרק

מבחינה תפקודית מדובר במפרק ציר המאפשר תנועת כפיפה כפית (Plantarflexion) ותנועת כפיפה גבית (Dorsiflexion). מספר שרירים מאפשר את התנועות הללו במפרק הקרסול. לביצוע תנועת הכפיפה הגבית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בקדמת השוק השריר השוקתי הקדמי (Tibialis anterior) והשריר פושט האצבעות הארוך (Extensor digitorum longus). לביצוע כפיפה כפית נעזר מפרק הקרסול בשרירים המצויים בחלק האחורי של השוק, שריר התאומים (Gastrocnemius) או שריר הסובך ושריר הסוליה ( Soleus) ובגיד אכילס שאליו מתחברים השרירים הללו.

כלי דם ועצבים

העורקים המספקים דם למפרק הזה כוללים את עורק שוק קדמי (Anterior tibial artery), עורק שוק אחורי (Posterior tibial artery) ועורק השוקית (Fbular artery). העצבוב למפרק הקרסול מגיע מסיב של עצב השוק (Tibial nerve) וסיב של עצב השוקית העמוק (Deep fibular nerve).

מה זה נקע בקרסול?

נקע בקרסול המתרחש כאשר הרצועות שאוחזות במפרק הקרסול נמתחות מעבר ליכולתן ונגרם להן נזק. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים כגון שברים פגיעה בגידים ועוד. אנו יכולים לנקוע את הקרסול שלנו על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב החוצה של מפרק הקרסול. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול ניזוקות: רצועת השוקית והערקום הקדמית (Anterior talofibular ligament), רצועת השוקית והעקב (Calcaneofibular ligament) ורצועת השוקית והערקום האחורית (Posterior talofibular Ligament).

חוזקה היחסי של רצועת הדלתא (Deltoid) - הרצועה הקולטרלית הפנימית (Medial Collateral Ligament) הממוקמת בחלק הפנימי של מפרק הקרסול ומבנה המפרק גורמים לכך שנקיעת הקרסול על ידי סיבוב הקרסול פנימה אינה שכיחה. על פי מחקרים 85% מהנקיעות בקרסול הן מהסוג שבו הקרסול מסתובב החוצה (Inversion) והרצועות שנפגעות הן הרצועות בצד החיצוני של הקרסול ורק ב5% מהמקרים מנגנון הנקיעה כולל סיבוב הקרסול פנימה (Eversion) ונזק לרצועת הדלתא. 

סימנים ותסמינים של נקע בקרסול

הסימנים והתסמינים העיקריים בגין נקיעת קרסול כוללים כאבים בקרסול שבמקרים חמורים יכולים להיות מושלכים אל המשך של כף הרגל ולגרום גם כאבים בכף הרגל ו/או ובמעלה השוק. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים, נפיחות, שטפי דם,רגישות למגע, כאב בהליכה ברמת חומרה התלויה בחומרת הנזק וכמובן חוסר יציבות של הקרסול. יש לציין שבמקרים שבהם הנקיעה כוללת גם שברים וקרעים של רקמות נוספות מלבד הרצועות, הסימנים והתסמינים יהיו חמורים יותר. 

גורמים 

הגורם הישיר לנקע הוא ביצוע תנועה סיבובית של הקרסול פנימה או החוצה. תנועה סיבובית זאת יכולה להתרחש בעודנו הולכים להנאתנו ברחוב. התנועה הסיבובית של הקרסול יכולה גם להתרחש על רקע טראומטי. במהלך הנגשות בין שחקנים יריבים על מגרש הספורט או כתוצאה מתאונה אחרת. 

גורמי סיכון

מספר גורמי סיכון הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר מקרסולו של חברו: 

  • ראשית מצב גופני לא תקין. רצועות, רקמות ושרירים חלשים או לא מאוזנים ותפקוד לקוי שלהן על רקע של חוסר בפעילות גופנית אינו מאפשרת למערכת העצב שריר ולרקמות לתפקד באופן מיטבי כדי למנוע נקיעה. 

  • טיפול ושיקום לקוי או חוסר טיפול ושיקום של הקרסול לאחר נקיעה ישנה. 

  • מידע חישה עצמית (פרופריוצפתי) לקוי אודות המנח, המיקום והמצב של הקרסול ביחס לסביבה מעלה את הסיכוי להתפתחות פציעות בקרסול כולל נקע. ליקוי במידע המועבר אל המוח עלול להתרחש בגלל פציעה ישנה בקרסול או בחלק אחר ברגל שלא שוקמה כראוי.

  • אנשים שמנים או בעלי עודף משקל מצויים בסיכון גבוה יותר לסבול מנקיעת קרסול.

  • כמובן שגם סוג הפעילות הגופנית עלול לעלות את הסיכון שלכם לסבול מפציעה טורדנית זאת. ספורטאים שמרבים לקפוץ, לרוץ ו/או לשנות כיווני ריצה יוצרים עומסי יתר על מפרקי הקרסול ומצויים ברמות סיכון גבוהות יותר לנקיעת קרסול. גם טירונים סובלים בשכיחות גבוהה יותר מנקעים בקרסול.  

  • גורמי סיכון נוספים לנקיעת קרסול כוללים מין - אתלטים חשופים לפגיעה זאת פי 3 יותר מנשים

  • הליכה או אימון על משטחים לא אחידים,

  • ספורטאים המשתתפים בספורט המחייב שינווים חדים במיקום ובמצב הקרסול כמו למשל בכדורסל, טניס, כדורגל ועוד. 

  • גנטיקה הגורמת למבנה קרסול מועד או רצועות אלסטיות מידי.

המשיכו לקרוא אודות פציעות של מפרקים אחרים בגוף כולל פציעות ברכיים וכן אודות פציעות כתפיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)