Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

הגורם העיקרי לכאבים בכף הרגל ובעיקר במפרק הקרסול הוא נקע. לפציעת קרסול עלולה להיות השפעות עתידיות על היכולת של הפצוע לעסוק בספורט. מבחן פשוט שניתן לעשות לכול ספורטאי יכול לאתר את אלו המצויים בסיכון גבוה לנקוע את הקרסול. מחקרים נוספים מעידים על כך ששיפור יציבותו של המפרק הקרסול עשויה למנוע נקיעות חוזרות ולהאיץ את מהירות ההחלמה של הקרסול הפצוע. מכאן החשיבות של שיקום הקרסול טרם החזה למגרש הספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בקרסול טיפול - רקע

כאבים במפרק הקרסול עלולים להתפתח עקב נקיעת קרסול, על רקע נזק טראומטי כגון שבר במפרק הקרסול או בגלל מחלה כגון דלקת פרקים ניוונית בקרסול. בגילאים הצעירים נקע בקרסול הוא הגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול. עם התבגרותנו עוברת הבכורה לדלקת פרקים ניוונית. מחלה זו הפוגעת בסופו של דבר בכולם. היא פוגעת בין היתר בסחוסים התוך מפרקיים וגורמת לכאבים. לעתים קרובות הגורם לדלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול הוא נקע חוזרני בקרסול.

מספר גורמים הופכים את קרסולו של אחד להיות פגיע יותר מקרסולו של חברו לנקיעה: שיקום לוקה או חוסר שיקום מנקיעה ישנה, חישה עצמית (פרופריוספציה) לוקה של הפרק (היכולת של השרירים והרצועות לדווח למוח על מיקומם היחסי על מנת שהמוח יכול בעת הצורך לבצע תיקון), ורצועות ושרירים חלשים, גמישים מידי או לא מאוזנים אשר גורמים לקרסול לא להיות יציב. כיצד נבדוק אם הקרסול שלנו לא יציב?

יש חשיבות לאבחן באופן מהיר ומדויק את הגורם לכאבים בקרסול על מנת לאפשר טיפול יעיל בהם. התעלמות מכאב עלולה לגרום כאבים כרוניים, חוסר יציבות של הקרסול, נקיעות חוזרניות ודלקת פרקים ניוונית בשלבים מוקדמים של החיים.

שכיחות של הכאבים בקרסול

נקיעה של מפרק הקרסול היא תופעה שכיחה המהווה את פציעת ספורט הנפוצה ביותר. רובן (75%) המכריע של הפציעות במפרק הקרסול הינן נקיעה. ליותר מ-40 % מהנקיעות הקרסול הללו יש את הפוטנציאל להפוך לכרוניות. המשמעות של נתון זה הוא שחלק גדול מנקיעות הקרסול ממשיכות להוות בעיה כאשר הקרסול נותר כואב ולא יציב ומועד לנקיעות חוזרות ונשנות. הנזק הכלכלי שכרוך בנקיעות הקרסול המגבלות שנקיעות אלו מכתיבות ועוגמת הנפש הכרוכה בהן מחייבות אותנו לנסות להימנע מהן.

אבחון הכאבים בקרסול

אבחון הכאבים בקרסול מתחיל בהקשבה להיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה,בביצוע בדיקה גופנית ובמידת הצורך היעזרות באמצי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה. 

הקשבה להיסטוריה רפואית

מהיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של החולה נלמד על הרקע הבריאותי שלהם כולל נטיות גנטיות למחלות המשפיעות על הקרסול כמו שיגדון, דלקת פרקים וסוכרת. נלמד על המיקום המדויק של הכאב בקרסול, נלמד כיצד החל, מה המאפיינים שלו, מה מחמיר ומה מפחית אותו, נקבל פירוט של סימנים ותסמינים נלווים נוספים ועוד. ננסה להבין מה משפיע על הכאבים בקרסול האם הם קשורים למקצוע, עיסוק ספורטיבי, תחביבים, שגרת חיים בבית.

נבצע בדיקה גופנית

שיחזור הכאב באמצעות מישוש, תנועה ובדיקות מיוחדות יאפשר לנו לזהות את הרקמה הדלוקה והכואבת בקרסול או מחוצה לו הגורמים לכאבים בקרסול ולהעריך לא רק הקרסול יבדק אלא כול השרשרת הקינטית כולל אגן, גב תחתון וכול הגפה התחתונה. נתחיל עם תצפית על האופן שבו גופכם ובעיקר כף הרגל מתפקדים בעמידה, הליכה, ריצה, קפיצה ועוד. ננסה לאתר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, אדומיות, חום וחוסר סימטריה. ננסה לזהות תפקוד לקוי של חלקי הגוף השונים ובעיקר של הגפה והקרסול הכואב. נעבור למישוש חלקי הגוף המוזכרים כדי לאתר אזורים כואבים, חמים, נפוחים ורגישים למגע. נבדוק את טווחי תנועה של עמוד השדרה התחתון ושל מפרקי הגפה התחתונה כולל הקרסול וכף הרגל. נערוך בדיקות מיוחדות לחלקי הגוף המוזכרים וכמובן בדיקות נוירולוגיות.

בדיקות מעבדה ודימות 

לרוב די במידע שצבור עד לשלב הזה כדי שנוכל לאבחן את מקור הכאב בקרסול. אם עדיין קיים ספק נוכל להיעזר במיפוי עצמות, צילומי רנטגן CT או MRI כדי לאתר פתולוגיות בעצמות ובמפרקים.במקרים שיש חשד שמחלה כגון סוכרת, דלקת פרקי שיגרונית, שיגדון ועוד הם הגורמים לכאבים בקרסול נבצע בדיקות דם. 

דגלים אדומים וצהובים

במהלך הפגישה כולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים כגון כאבים חריפים שאינם פוחתים במנוחה, חום, אובדן משקל ללא הסבר, רקע טראומטי ועוד המעלים החשד שהכאבים ברגל לא נגרמים על רקע מכאני. מקרים אלו יופנו להמשך בירור. סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד ועלולים להאט את ההחלמה ואף לבלום אותה כוללים דיכאון, חרדות ועוד. התסמינים הללו המהווים דגלים צהובים יכולים להתפתח על רקע של בעיות חברתיות, בעיות כלכליות, גירושין, מוות במשפחה ועוד. 

כאבים בקרסול - אבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות רבות עלולות לגרום לכאבים בקרסול. בהתבסס על הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית, מהבדיקות המתקדמות, מבדיקות הדמיה ומעבדה הקלינאי אמור לסנן את ההפרעות הלא רלוונטיות ולקבוע את האבחון המדויק.

הפרעות בריאותיות בקרסול

בין ההפרעות באזור הקרסול שעלולות לגרום לכאבים בקרסול נציין שברים וקרעים טראומטיים, נקע בקרסול, נזק לגיד אכילס, דלקות גידים, דלקת פרקים (לרוב דלקת פרקים ניוונית), שיגדון, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, דלקת באמתחת העקב (בורסיטיס), דפורמציית הגלונד (Haglund's deformity), תסמונת התעלה הטרסלית (Tarsal tunnel syndrome), שברי מאמץ בכף הרגל, דורבן ועוד.

הפרעות מחוץ לכף הרגל

הפרעות בריאותיות מרוחקות שיש ביכולתן לגרום להשלכת כאב לקרסול כוללות פריצת דיסק מותני עם לחץ על שורש עצב מותני והקרנה לקרסול, היצרות תעלת השדרה והקרנות כאב לרגל, ספונדילוליסטזיס והקרנות כאב לרגל, דלקות ופגיעות במפרקי, שרירי ועצמות הגפה התחתונה עלולים לבין היתר להשליך כאב לכיוון הקרסול. כך  דלקות פרקים, פצעי חבלה,  קרע לברום בירך, קרע מיניסקוס או קרע רצועה בברך, שברי מאמץ בשוקיים ועוד עלולים להשליך כאב גם לקרסול.

נקע בקרסול

כאבים בקרסולהגורם השכיח ביותר לכאבים בקרסול הוא נקע. מדובר לרוב בנזק לרצועות האוחזות את הקרסול. לעיתים עלולה נקיעת קרסול להוביל לנזקים נוספים, כגון שברים, פגיעה בגידים ועוד. ניתן לנקוע קרסול על ידי סיבוב כף הרגל פנימה או סיבוב כף הרגל החוצה. לרוב, האופן בו אנו נוקעים את הקרסול הוא על ידי סיבוב פנימה של כף הרגל. בנקיעה מהסוג הזה שלושת הרצועות הממוקמות בצד החיצוני של פרק הקרסול (טלופיבולר קדמי, קלקניאופיבולר וטלופיבולר אחורי) ניזוקות.

כיצד בודקים את יציבות הקרסול?

חוסר היציבות של הקרסול מזמין נקיעות חוזרניות. קיים ציוד שבודק את יציבות הקרסול שבגין מחירו הגבוה לא נעשה בו שימוש. על פי החוקרים על מנת לקבוע את היציבות של פרק הקרסול מספיק לעמוד על רגל אחת עם עיניים עצומות למשך 10 שניות. אתלט שאינו מסוגל לעמוד לאורך כול עשרת השניות על רגל אחת כאשר עיניו עצומות קרסולו אינו יציב והוא מצוי בסיכון לנקיעת קרסול. 

החוקרים אישרו את אמינות הבדיקה על ספורטאים מ 230 בתי ספר תיכון ועל תיכוניים. לתלמידים שהקרסול שלהם נמצא לא יציב בבדיקה היה סיכוי של פי 2.5 לנקוע את קרסולם במהלך העונה. המלצת החוקרים היא לזהות את המועמדים לנקיעת קרסול ולשפר להם את היציבות על ידי שיקום. 

טיפול עצמי בכאבים בקרסול

כאבים קלים בקרסול אינם מצריכים פניה לגורמים מקצועיים. עליכם להקפיד להתנהל באופן שאינו מעורר את הכאב ובוודאי לא מחמיר אותו.  להערכתי המקצועית אין צורך להניח קומפרסים של קרח על מקום הכאב או לצרוך תרופות נוגדות דלקת או נוגדות כאב. קומפרסים קרים, תרופות נוגדות דלקת או נגד כאב עשויים להקל זמנית על הכאב אך עלולים להאט את ההחלמה. הימנעו ממנוחה ממושכת במיטה. הקפידו לנוע על כף הרגל אלה עם מצב זה כרוך בכאב. במקרים של כאב משמעותי יותר ניתן לשקול חבישה או שימוש זמני בקביים. במידה ויש ביכולתכם בצעו שיקום עצמי של הקרסול, כולל שינוי תבנית תנועה, חיזוק ואיזון של השרירים והמפרקים לאורך הגפה התחתונה ואורך השרשרת הקינטית.

טיפול כירופרקטי בנקע בקרסול

ככול שהטיפול הכירופרקטי בכאבים בקרסול יחל מוקדם יותר כך נשפר את הסיכוי להשיג החלמה מהירה ומלאה. מטרות הטיפול כוללות הפחתת הכאב, שיפור טווחי התנועה, חיזוק ושיקום השרשת הקינטית של הגפה התחתונה. הטיפול הכירופרקטי יכלול בשלב הראשוני מנוחה מכול תנועה או מנח כואבים ושימוש בעזרים מאיצי החלמה כמו לייזר רך. במידת הצורך ניעזר בחבישה אלסטית של הקרסול ובקביים. נעודד הרמת הרגל מעל גובה הלב לפרקי זמן כדי לשפר את הזרימה הלימפטית וזרימת הדם בקרסול. עוד נעודד הנעה פסיבית ואקטיבית של הגפה התחתונה ושל הקרסול כדי לשמר ולשפר את טווחי התנועה. שימור ושיפור האיזון השרירי של השרירים המפעילים את מפרק הקרסול יושג על ידי איתור וחיזוק של השרירים החלשים והארכת השרירים הקצרים. עם שוך הדלקת, הפחתה ברמת הכאב ושיפור בטווחי התנועה נתחיל לאתגר את הקרסול באופן הדרגתי. בעיקר נקדיש תשומת לב לשיפור היציבות של הקרסול. מקרים נדירים שבהם הנזקים לקרסול אינם מגיבים לטיפול שמרני יופנו להמשך בירור. 

כיצד משפרים את יציבות הקרסול?

על פי תוצאות המחקר שנערך ברצות הברית ופורסם בירחון האמריקאי לרפואת ספורט, תרגילי שיווי המשקל הפחיתו משמעותית גם את הסיכון לפציעות אחרות אצל כדורגלנים. במסגרת המחקר ובהשתתפות של 765 אתלטים ואתלטיות נבדקה יעילות התוכנית לשיפור שיווי המשקל במניעת נקיעות ופציעות אחרות. התוצאות הראו ירידה חד משמעית באחוז הפציעות ובאחוז הפציעות החוזרות. התרגילים כללו עמידה על רגל אחת בעיניים עצומות, עמידה על רגל אחת תוך הקפצת כדור-סל, עמידה על לוח שיווי משקל ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים כאבים בכף הרגל ובכללם כאבי כף הרגל שטוחה וגם דלקת בגיד אכילס.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)