Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה כף הרגל? אנטומיה וביומכניקה של כף הרגל עשויים להועיל בהבנת הגורמים האפשריים להתפתחות סימנים ותסמינים בחלק אנטומי זה. על החלק הזה של הגוף מוטלים עומסים נייחים ודינאמיים עצומים. כדי לעמוד בעומסים הללו דרושים לכף הרגל מבנה חזק וביומכניקה תקינה.

עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים וביו מכניים בכף הרגל אשר מעצימים את הבלאי והשחיקה וגורמים לדלקות ולכאבים בכף הרגל. רוב האנשים חווים כאבי כפות רגלים. הכאב יכול להופיע בכל נקודה אנטומית בכף הרגל: באצבעות, מעט לאחור באזור המטטרסל, באזור הקשת של כף הרגל ובעקב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה כף הרגל - רקע

ברוב המקרים כאבים בכף הרגל משקפים נזק באחת הרקמות בכף הרגל. לעתים המקור לכאב נמצא באזור מרוחק, מחוץ לכף הרגל, ויש ביכולתו להשליך כאב אל כף הרגל. המשמעות היא שאנו חשים את הכאב בכף רגל אך הנזק נמצא בגב התחתון, באגן, במפרקי הירך, בברכיים או בשוקיים.

מספר גורמים עלולים לגרום לכאבים בכף הרגל, אך הגורם השכיח ביותר הוא עומס יתר. עומסי יתר על כפות הרגליים שכיחות למשל בקרב ספורטאים, חיילים או כל אדם פעיל אחר שעוסק בהליכה, ריצה או ספורט אחר שכרוך בריצה כמו כדורסל וכדורגל. לחילופין עומס יתר יכול להיגרם גם בגלל נעליי עקב או נעליים שאינן מתאימות, משקל עודף או בעיות מבניות של כף הרגל אשר משבשות את התפקוד שלה וגורמות לעומס יתר דלקת וכאבים. 

הסימנים והתסמינים הנגרמים עקב פגיעה בכף הרגל, אופיים ועוצמתם תלויים בסוג הפגיעה, במיקומה ובחומרתה. כאבים בכף הרגל יכולים להופיע באופן חד או הדרגתי, להיות חריפים או קלים, חודרניים או שטחיים, פועמים או קבועים, בשתי כפות הרגליים או בכף רגל אחת בלבד ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים תחושות שריפה, נימול, הירדמות, נוקשות, חולשה של כף הרגל, נפיחות, חום מקומי, אדמומיות. 

מלבד עומסי יתר ישנם גורמים נוספים לכאבים בכף הרגל ובכללם נזקים טראומטיים ושורה ארוכה של מחלות. כדי לקבל טיפול טוב ויסודי חשוב שהקלינאי יאבחן מה גורם לכאבים שלכם באופן מדויק. כדי להגיע לאבחון איכותי חייב הקלינאי להכיר את האנטומיה ואת הביומכניקה של כפות הרגליים.

מבנה אנטומי של כף הרגל

מבנה כף הרגל

היכולת של כף הרגל לעמוד בתפקידיה מוקנית לה בזכות המבנה המיוחד הכולל מספר רב של עצמות ומפרקים המאפשרים לה את התאמה לפני השטח ואת התמודדות עם העומסים. בין המפרקים נמנה את מפרק הקרסול (ankle joint) המחבר את כף הרגל עם עצמות השוק, המפרק הרב צירי בין עצם הערקום לעצם העקב ( Talocalcaneal joint) ומפרקים מרובים הנוצרים בין עצמות כף הרגל השונות.

שלושה אזורים אנטומיים

כף הרגל מחולקת לשלושה אזורים אנטומיים עיקריים: כף רגל קדמית, כף רגל אמצעית וכף רגל אחורית. כף רגל הקדמית (Forefoot): כוללת את האצבעות (Phalanges). אצבעות כף הרגל היוצרות מפרקים בחלקן האחורי עם עצמות המסרק (Metatarsal); כף רגל אמצעית (Midfoot) הכוללת את חמשת עצמות המסרק (Metatarsal) באזור הקשת. עצמות המסרק יוצרות מפרקים מאחור עם עצמות שורש כף הרגל ומלפנים עם אצבעות כף הרגל; כף רגל אחורית (Hindfoot) הכוללת את עצם הערקום (Talus), עצם העקב (Calcaneus), עצם הסירה (Naviculare), עצם הקובייה (Cuboideum) ושלושת עצמות הטריז (Cuneiforms) שיוצרות מפרקים עם עצם הסירה מצדן הקרוב ועם עצמות המסרק התיכונות מצדן המרוחק.

קשתות כף הרגל

את הגמישות בתנועה ואת היכולת לבלום זעזועים מקבלת כף הרגל באמצעות קשתות אנטומיות קשת אורכית וקשתות רוחביות. הקשת האורכית נמתחת מעצם העקב עד לראש עצם המסרק החמישית ונהוג לחלקה לשתי קשתות: קשת פנימית וקשת חיצונית. שלושת הקשתות הרוחביות כוללות את הקשת הקדמית הנוצרת בין ראשי עצם המסרק לפנים, את הקשת האמצעית במרכז כף הרגל ואת הקשת האחורית באזור עצמות שורש כף הרגל. 

 בעת ביצוע הליכה, ריצה או קפיצה מתפקדות הקשתות כמו קפיץ הסופג את העומסים בעת שמשקל הגוף מצוי עליו וחוזר למצבו הראשוני תוך שחרור אנרגיה בעת שמשקל הגוף מוסר ממנו. ליקוי או היעדר של אחת או יותר מהקשתות הללו עלול להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בכפות הרגליים. בתחתית כף הרגל אנו מוצאים שרירים ורצועת הקשת הלא היא הפלנטר פשיה וכן שכבת שומן מבודדת ומגינה. 

רקמה פלנטרית - חיתולית הכפית

בתחתית כף הרגל נמתחת הרקמה הפלנטרית הקרויה בעברית חיתולית הכפית (Plantar Fascia). מדובר ברקמת חיבור אלסטית התומכת בקשת כף הרגל מונעת את קריסתו בעת הנחת המשקל ומשחררת אנרגיה בעת ניתוק כף הרגל לצורך ביצוע הצעד הבא. בכך מצטרפת חיתולית הכפית לריבוי המפרקים ולקשתות כף הרגל על מנת לאפשר את יכולת התנועה, את גמישות התנועה ואת בלימת הזעזועים של כף הרגל. 

רצועות כף הרגל

מספר רב של רצועות (ligaments) ממוקמות בכף הרגל. לרצועות תפקיד חשוב בהקניית יציבות לכף הרגל ובהגנה מפני תנועתיות יתר. בין הרצועות שחשוב למנות נכלול את הרצועות במפרק הקרסול: רצועת הדלתה (Deltoid ligament) ושלוש רצועות בצד החיצוני של הקרסול הקרויות יחדיו רצועה חיצונית ( Lateral collateral ligaments). רצועה בכף הרגל שחשוב למנות היא רצועה פלנטרית העוברת מתחת לעצם הערקום ונמתחת בין עצם העקב לעצם הסירה (Plantar calcaneonavicular ligament). לרצועה זו תפקיד חשוב בשמירה על המבנה האנטומי של הקשת הפנימית ועל הקפיציות של התנועה ועל כן מכונה גם רצועה קפיצית ( Spring ligament).  

שרירי כף הרגל 

שרירים רבים הממוקמים בתוך כף הרגל ומחוצה לה מעניקים לכף הרגל את צורתה בכך שהם אוחזים בעצמות הרבות במקומן. שרירי כף הרגל המצויים מחוץ לכף הרגל מקורם מהחלק הקדמי או אחורי של השוק בעוד שהשרירים הפנימיים בכף הרגל מקורם מגב כף הרגל או מהחלק התחתון של כף הרגל. לשרירים אלו יכולת כיווץ והרפיה ובכך מאפשרים תנועה ותרומה  למאמץ הכללי של כפות הרגליים להפחית ולבלום את הזעזועים הנוצרים בעת ביצוע מאמצים גופניים. 

שכבת שומן

בתחתית כף הרגל ישנה שכבת שומן שתפקידה לבודד את כף הרגל מטמפרטורות קיצוניות ולהגן פיזית על הרקמות השונות כולל גידים, עצבים, שרירים, רצועות ועצמות. הגנה פיזית זו על הרקמות מושגת באמצעות תרומתה של שכבת השומן בהפחתת הזעזועים המוטחים בה במהלך ביצוע מאמצים גופניים נושאי משקל ובאיזונם. עומסי יתר על שכבת השומן הנובעים מגיל, משקל, פעילות גופנית או חבלה עלולים לגרום לו נזק וכאב. 

עצבוב כף הרגל

העצבוב למפרקים ולשרירים בכף הרגל מאפשר את תפקודם התקין. העצבוב של כף הרגל מגיע מהתפצלויות של העצב הסכיאטי שמקורו בעמוד השדרה המותני. על כן פגיעה בעצבי הגב התחתון עלולה לגרום לפגיעה תחושתית ומוטורית בכף הרגל.  

ביומכניקה של כף הרגל

ביומכניקה תקינה של כפות הרגליים חשובה לבריאות חלקי הגוף השונים בכלל ושל הגפה התחתונה בפרט. ריבוי העצמות וריבוי המפרקים הנוצרים ביניהם יוצרים מבנה ייחודי בעל יכול התאמה והסתגלות למשטחים עליהם אנו פועלים. גם קשתות כף הרגל מעלות תרומה רבה לגמישות ולקפיציות של כפות הרגליים. כף הרגל הוא המפרק הראשון בתחתית השרשרת הקינטית שמתמודד עם עומס חיצוני. התנהגות נכונה של כף הרגל תפחית ותאזן את מגוון הכוחות הפועלים על הגפה התחתונה ועל הגוף. במהלך ההליכה או ריצה יוצר הגוף כוחות שמטרן לקדם את הגוף לפנים. כף הרגל בולמת ברכות את עומס הגוף תוך כדי התאמה לסוג השטח עליו אנו פועלים ומיד הופכת למנוף קשיח שדוחף את הגוף לפנים.

בעת ההליכה מתאימות הקשתות את עצמן לעומס שהן נושאות ובהתאם למעגל ההליכה סופגות את הזעזועים הנוצרים בעת שמשקל הגוף מצוי עליהן ומשחררות אנרגיה בעת שמשקל הגוף מוסר. כמובן שליקוי בקשתות (כף רגל שטוחה או קשת קשיחה) עלול לגרום לעומסי יתר, לנזקים וכאב. חיתולית הכפית (Plantar Fascia) היא רקמת חיבור אלסטית התומכת בקשת כף הרגל ותורמת גם היא ליכולת התנועה ובלימת הזעזועים של כף הרגל.

מעגל ההליכה

מעגל ההליכה של האדם הינו תהליך מורכב המשלב מספר רב של תנועות שמטרתן לנוע לכיוון מוגדר עם מינימום אנרגיה. ההתבוננות באופן הליכתו של האדם עשויה להעניק לנו מידע אודות אזורי גוף החשופים לעומסי יתר. אנו מחלקים את ההליכה לשני חלקים עיקריים: 1) שלב העמידה (The stance phase) שמהווה את נקודת הזמן שבו מונח משקל הגוף על כף הרגל . שלב זה מתחיל מהנחתת העקב (Heel strike) ומסתיים בניתוק האצבעות (Toe off) של אותה כף רגל. 2) שלב התנועה (Swing phase) שמתחיל מניתוק האצבעות ומסתיים בהנחתת העקב. 
כל שלב של ההליכה מורכב מתנועתם של מספר רב של מפרקים ושרירים. איכות התנועה ודיוקה עשויים ללמד אותנו רבות על הכוחות הפועלים על הגוף: מהי עוצמת הנחיתה?, כיצד אנו נוחתים?, מה אופן ההנפה של הרגל?, מה היא היציבה של הגוף בכל שלב של ההליכה?, כיצד אנו מניעים את האגן והירך?, מה מצב קשת כף הרגל והאצבעות?, האם קיימת פרונציה (Pronation) של כף הרגל בשלב הנחיתה?, האם קיימת סופינציה (Supination) של כף הרגל בשלב הדחיפה (Toe off)?, ועוד.

המשיכו לקרוא אודות התהליך האבחוני של כאבי ברכיים וכן אודות פריצת דיסק מותני שעלולים לגרום להקרנת כאב לכפות הרגליים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)