Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד אכילס? טיפול הנעשה מהר עשוי להציל את הגיד שלכם מנזקים בלתי הפיכים. סימנים ותסמינים בגיד אכילס היא אחת התלונות השכיחות בקרב ספורטאים. גיד האכילס הוא הגיד הגדול ביותר בגוף. המבנה המסיבי שלו מאפשר לו לעמוד בעומסים גדולים. 

הגיד הזה מחבר את שרירי השוק (Calf muscles) אל עצם העקב (Calcaneus). שריר התאומים (Gastrocnemius) ושריר הסוליה (Soleus) מתחברים יחדיו כדי ליצור את גיד האכילס. אנו משתמשים בו במצבים של הליכה, עלייה וירידה במדרגות, ריצה, קפיצה ועמידה על קצות אצבעות. כאבים בגיד אכילס נובעים מנזקים וגירוי דלקתי של הגיד על רקע עומסי יתר או נזקי חבלה. אכן הגיד הזה יודע לעמוד בעומסים רבים הנובעים מריצות וקפיצות ועוד אך לעתים קרובות אנו נוטים לעבור את המגבלות שלו ואז מתרחש הנזק. מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא. אבחון מהיר ומדויק יאשר טיפול יעיל. טיפול מהיר עשוי למנוע כאבים כרוניים בכף הרגל ומגבלות תנועה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד אכילס טיפול - רקע

כאב בגיד אכילס עלול לנבוע ממתיחה של הגיד, מקרע חלקי או קרע מלא שלו. הנזק יכול להתפתח בכול נקודה לאורך הגיד החל מנקודת החיבור של הגיד לעצם העקב (Insertional Achilles tendinitis) עבור דרך חלקו המרכזי של הגיד (Noninsertional Achilles tendinitis) וכלה באזור החיבור של הגיד אל שרירי השוק. פציעה של הגיד בחלקו המרכזי אופיינית לרוב לספורטאים צעירים בעוד שפציעה של הגיד בנקודת החיבור שלו אל עצם העקב יכולה להתרחש בכול גיל אך שכיחה יותר בקרב ספורטאים שמרבים לרוץ.

פציעה של הגיד מתחילה לרוב על ידי מתיחה או קריעה של מספר סיבים שמהם בנוי הגיד. התוצאה המידית היא התפתחות דלקתית נפיחות וכאבים. יש לעתים שסיבי הגיד שניזוקו מסתיידים. עוד תיתכן צמיחה של זיז גרמי בנקודת החיבור של גיד האכילס הפצוע אל עצם העקב. הגורם לפציעות וכאבים בגיד אכילס הם בעיקר עומסי יתר על רקע ביצוע פעולות חוזרניות כגון ריצה, משחקי כדור ועוד. גורמי סיכון להתפתחות כאבים בגיד אכילס כוללים בין היתר פעילות גופנית הכרוכה בעומסים גדולים על כפות הרגליים, הגברה חדה מידי בעצימות של הפעילות הגופנית, שרירי שוק קצרים, כפות רגליים שטוחות או גבוהות, השמנה ועוד.

סימנים ותסמינים של דלקת בגיד אכילס כוללים כאבים בעקב ולאורך הגיד בעיקר בבקרים ולאחר פעילות גופנית, עיבוי של הגיד, נפיחות מקומית ועוד. אבחון לקוי או מאוחר עלול למנוע טיפול ראוי בגיד אכילס. התוצאה עלולה להיות נזקים בלתי הפיכים בגיד ואולי אף ניתוח לתיקון הנזק.

אבחון 

אבחון כאבים בכף רגל

היסטוריה

האבחון של דלקת בגיד האכילס תתחיל מלמידה של ההיסטוריה הרפואית. בשלב הזה נלמד הכול אודות הכאבים ושאר התלונות כולל תיאור של התלונות שלכם, מתי החלו, כיצד החלו (בבת אחת או באופן הדרגתי)?, מה גרם להם (סוג ספורט, הגברה חדה בעצימות של הספורט, נפילה, נקיעת קרסול...), האם סבלו בעבר מאותם סימנים ותסמינים. נלמד מהו סוג הכאב, מה מפחית אותו ומה מחמיר אותו והאם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבים. האם אתם מטופלים תרופתית? תרופות מסוימות מעלות את הסיכון להתפתחות דלקת בגיד אכילס.  נרצה לראות את נעלי הספורט שלכם. ניתן ללמוד מהבלאי שלהם על האופן שבו אתם רצים ועל ליקויים מבניים בכף הרגל. 

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם ולהבין מהן המגבלות שאתם חווים. נתבונן בגיד במהלך ביצוע מטלות שונות כולל הליכה, עמידה על קצות אצבעות ועוד. נמשש את הגיד במטרה לאתר את מיקום הנזק בגיד ולאמוד את חומרת הפגיעה. האם הגיד מעובה? האם ניתן לחוש במרווח שנוצר בגיד בגלל הקרע? האם יש בצקת? נערות בדיקות טווחי תנועה פסיביים ואקטיביים של כף הרגל על חלקיה השונים. נערוך בדיקות נוירולוגיות ובדיקות מיוחדות לזיהוי ליקויים בכף הרגל והקרסול.

דגלים אדומים

נוכחות של תסמינים כמו חום, אובדן משקל בלתי מוסבר ועוד המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב כף הרגל אינו מכאני מהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

דימות

במידה ועדיין נותר ספק לגבי האבחון או כאשר נרצה לבצע אבחנה מבדלת נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל דימות רנטגן שאינו מראה את הגיד אבל עשוי לעזור לנו לשלול תופעות אחרות, אולטרה סאונד וכמובן MRI. 

טיפול עצמי 

זכרו התנהגות נכונה כאשר גיד האכילס מתחיל לכאוב היא קריטית לריפוי עצמי. ככלל, מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ומאיטה את ההחלמה. הכלל שכן צריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב במהלך הפעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. 

הרבה פעמים מנוחה המלווה בהימנעות מנעלי עקב ומעבר לנעל רחבה, או הכנסה של מדרס מתאים לתוך הנעל מספיקים להקל על הכאבים. יתכן ותצטרכו לשקול שימוש בקביים ו/או חבישה כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר לגיד האכילס. זכרו גם אם הכאב בגיד נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר החלמה מלאה ויסודית לדלקת. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול ושיקום כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. מקצוע הכירופרקטיקה נותן מענה מקיף לבעיות מערכת שריר ושלד ובכלל זה כף רגל. ברוב המקרים דלקות בגיד אכילס נגרמות מסיבות מכניות ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, על ידי כירופרקט. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר גם שימוש בתרופות. 

כירופרקט מוכשר לאתר ולטפל ברוב הדלקות בגיד אכילס שנוצרים בגלל עומס יתר, חבלה, שיבושים מבניים ו/או ליקויים תפקודיים. לאחר שהקשבנו להיסטוריה הרפואית של החולה, בדקנו את כף הרגל שלו, ערכנו  ניתוח התנהגות ביומכנית לגיד במצבים שונים וקבענו את האבחון יחל השלב הטיפולי.

שלב א: טיפול בכאב

הטיפול בגיד אכילס נחלק למספר שלבים: בשלב הראשון, השלב הדלקתי נמליץ על מנוחה והימנעות מפעולות מכאיבות, נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים לריפוי דלקות כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ו/או טיפול בגלי הלם. יתכן שבשלב הזה נמליץ על תמיכה של הגיד באמצעות חבישה או אפילו באמצעות קביים. 

שלב ב: הנעה של כף הרגל ושימור יכולות

בשלב השני עם שוך הכאב נתחיל להניע את כף הרגל ואת הגיד ובמקביל נשמר את טווחי התנועה והיכולת התפקודית שרירי של הגפה התחתונה והשוק. נעשה זאת באופן הדרגתי בין היתר באמצעות תרגילים איזומטריים (Isometrics), תרגילים עם כיווץ קונצנטרי (Concentric) ותרגילים עם כיווץ אקסצנטרי (Eccentric). 

שלב ג: שיקום משלים וחזרה למגרש

בשלב השלישי נעבור בהדרגת לשיקום של הגיד שמטרתו להכשיר את הגיד לעמוד בעומס פעילות מלא. בשלב הזה שבו החולה הולך כבר ללא צליעה נוודא שכף הרגל מתפקדת באופן מיטבי. בחלק מהמקרים נפנה את המטופל למכון כף רגל לצורך התאמת מדרסים. בשלב הזה נשים דגש על שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית (Proprioception), נחזיר בהדרגה את היכולות האתלטיות של החולה כולל מהירות זריזות שינויי כיוון ועוד. עם תום השלב הזה יחזור החולה שהבריא לפעילות מלאה.

טיפול רפואי

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות. לא מומלץ להשתמש או להזריק תרופות על בסיס סטרואיד שכן אלו עלולות לגרום לנזקים נוספים לגיד. באין מוצא או כאשר הנזק גדול מידי יש לשקול את האופציה הכירורגית.

מניעה

הכלל הראשוני בשמירה על הבריאות של כפות הרגליים ובכלל זה של גיד אכילס הוא בחירת נעליים נכונה. נעלים איכותיות חייבות להיות מרופדות ומתוחזקות היטב, נוחות, מצוידות בתמיכה לקשת, ורחבות מספיק כדי להכיל בנוחות את אצבעות כף הרגל. את הנעלים יש לבחור בהתאם לסוג הפעילות: נעלי הליכה להליכה, נעלי ריצה לריצה, נעלי טניס לטניס. מומלץ לא לוותר על גרביים. במידת הצורך חשוב להתאים מדרסים לשיפור התמיכה והתפקוד של כפות הרגליים. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם כדי למנוע עומסי יתר על הגידים ועל כפות הרגליים. 

 הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על כפות הרגליים. למדו ללכת ולרוץ נכון. יש להקפיד על ביצוע חימום הגוף וכפות הרגליים לפני כול פעילות גופנית ומתיחות עדינות של הגיד לאחריה. בכול פעילות שבה אתם בוחרים לבצע הקפידו על עלייה הדרגתית בסרגל העומסים. לרצים מומלץ לגוון את הפעילות האירובית שלכם ולבצע לסירוגין גם פעילות שאינה נושאת משקל כמו רכיבת אופניים או שחייה.

נימצא קשר בין צריכת תרופות על בסיס סטרואידי וצריכת תרופות אנטיביוטיות לנזקים לגיד אכילס. צמצמו למינימום הכרחי את השימוש בתרופות על בסיס סטרואידי כגון Prednisolone או תרופות אנטיביוטיות כגון Quinolone. קבוצת סיכון עיקרית להתפתחות דלקת בגיד אכילס היא מבוגרים מעל גיל 60 המטופלים עם תרופות סטרואידיות. 

המשיכו לקרוא אודות באופן כללי על דלקת גיד וכן באופן מיוחד על דלקת גיד בכתף ואופן הטיפול המועדף.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
דלקת בגיד אכילס

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

דלקת בגיד אכילס
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)