דלקת בכף הרגל מה גורם לה

דלקת בכף הרגל מה גורם לה
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת בכף הרגל מה גורם לה? דלקת בכפות הרגליים מתפתחת בגלל פגיעה באחת או יותר מהרקמות בכף הרגל. דוגמאות לפגיעות ודלקות שכיחות מסוג זה נמנה דורבן בעקב בגלל פגיעה ברמת החיבור בתחתית כף הרגל, מורטון נוירומה בגלל פגיעה בעצב העובר בין אצבעות כף הרגל, דלקת בגיד אכילס בגלל פגיעה בגיד הזה, נקע בקרסול בגלל פגיעה ברצועות האוחזות בקרסול ועוד. כמעט כול אדם יסבול בחייו מבעיות אלה או דומות. הגורמים להתפתחות דלקת בכף הרגל כוללים עומס יתר חוזרניים, נזקי חבלה, מחלות והפרעות בריאותיות ועוד.

  כפות הרגליים שלנו נושאות אותנו בנאמנות מידי יום ולאורך שנים מבלי שנטרח לחשוב עליהם כלל. עד שהכאב בכף הרגל מתעורר, או אז מרכזיותם של כפות הרגליים גורמת לכאב להעכיר את חיינו. נעליים לא מתאימות מהוות גורם סיכון. כדי לקבל את הטיפול הנכון יש צורך לאבחן נכון את הגורם לכאב. ככול שתקבלו אבחון מהיר יותר כך גדל גם הסיכוי לרפא מהר יותר את הבעיה. אך ראשית נדון מעט בשאלה: דלקת בכף הרגל מה גורם לה?

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   דלקת בכף הרגל מה גורם לה – רקע

   הגורם העיקרי לדלקת וכאבים בכף הרגל הוא עומס יתר. עומס יתר שכיח בקרב ספורטאים או חיילים שעוסקים בריצות אינטנסיביות ו/או משתתפים במסעות ארוכים, בקרב אנשים הנועלים נעליי עקב או נעליים שאינן מתאימות, אנשים עם משקל עודף, אנשים עם בעיות מבניות בכף הרגל, אנשים בעלי בעיות תפקודיות של כף הרגל ועוד. שוני מבני או תפקודי כמו למשל כפות רגליים פונות פנימה עלול להשפיע על אופן העברת העומסים בכפות הרגליים. שוני זה עלול בסופו של דבר להשפיע על היציבה שלנו ועל אופן תנועת הגוף ולגרום בסופו של דבר לנזקים לא רק בכפות הרגליים אלא גם בחלקי גוף אחרים. גורמים נוספים לדלקת בכפות רגליים כוללים מחלות מפרקים, סוכרת וגנטיקה. במאמר הנוכחי "דלקת בכף הרגל מה גורם לה" נדון בנושא הזה.

   מבנה ותפקוד כף הרגל

   הגפה התחתונה עברה שינויים אבולוציוניים עמוקים על מנת לאפשר לאדם הקדמון את המעבר מהליכה על ארבע גפיים להליכה על שתי גפיים. העומסים שגדלו והתרכזותם על בסיס קטן יותר חייבו את כפות הרגליים לפתח עוצמה, עמידות, גמישות, יציבות וביומכניקה מופלאה. בין היתר נוספה לכף הרגל האנושית הקשת. מבנה כף הרגל מאפשר לגוף לעמוד במגוון עומסים המתבצעים על מגוון סוגי שטח תוך כדי שמירה על יציבות, גמישות ויכולת תנועה. מבחינה אנטומית מורכבת כף הרגל מעשרות עצמות ומפרקים המחוזקים באמצעות מאות רצועות ומופעלים על ידי עשרות שרירים. קשתות מובנות ורצועה פלנטרית מוסיפות ליכולת הייחודית של כף הרגל להתאים את עצמו לתנאי השטח מחד ולסוג הפעולה הנדרשת ממנו: גמישות ובלימת זעזועים בעת ספיגת משקל הגוף וקשיחות בעת דחיפת הגוף קדימה.

   אז אולי עדיף יחף?

   ישנן טענות שמחבר המאמר שותף להן שהנעליים המודרניים שאנו נועלים הם אחד הגורמים העיקריים לניוון השרירים והמפרקים בכף הרגל וכן לשיבושים התפקודיים שנובעים מכך. באופן פרדוקסלי נעליים משוכללות יותר מזיקות יותר שכן הקפיצים, הבולמים והתמיכות למיניהן מנטרלים באופן יעיל יותר את היכולת הטבעית של כפות הרגליים לתפקד וגורמים לניוונם. על פי התפיסה הזאת ריצה יחפה או ריצה בסגנון יחף כאשר היא מתבצעת באופן הדרגתי ונכון מפחיתה את העומסים על כף הרגל.

   פירוט הפרעות בריאותיות ודלקות בכפות הרגליים

   כף הרגל אמורה לשאת את משקל גופנו במגוון מצבים כולל עמידה, הליכה, ריצה וקפיצה וכל זאת תוך הקפדה על שיווי משקל. לצורך קיום המטלות הללו כף הרגל חייבת להיות יציבה, עמידה, גמישה, חזקה בעלת ביכולת ביו מכנית תקינה ובעלת מבנה תקין. עם השנים בגלל העומס והנזקים המצטברים חלים שינויים ניווניים, מבניים ותפקודיים בכף הרגל. שינויים אלו מעצימים את הבלאי והשחיקה בכף הרגל וגורמים לדלקות ומיחושים. הכאב יכול להופיע בכל נקודה אנטומית בכף הרגל. להלן תיאור הבעיות השכיחות בכפות הרגליים:

   נקע בקרסול

   נקיעת קרסול היא מהפציעות הנפוצות ביותר. המשמעות של נקע בקרסול היא נזק לרצועות התומכות במפרק הקרסול. רמת הנזק יכולה לנוע בין מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות. קרסול נקוע שאינו מטופל ומשוקם היטב עלול לפתח חוסר יציבות ולגרום לבעיות כרוניות. מסיבות אנטומיות וביו מכניות ברוב המקרים ננקע את צידו החיצוני של הקרסול. התסמינים האופייניים לנקע בקרסול תלויים בחומרת הנזק. בין התסמינים ניתן למנות מיחושים ברמות חומרה שונות, נפיחות, קושי בתנועה, יתכן שטף דם ותיתכן גם פגיעה ביציבות המפרק.

   דרכי טיפול בנקע בקרסול

   יש להתחיל את הטיפול בנקע בקרסול מוקדם ככל האפשר. עקרונות הטיפול הראשוני כוללים הימנעות ממאמצים, תנועות ומנחים הגורמים לכאב. חשוב להמשיך להניע את הקרסול כול עוד זה לא כואב. לעיתים חבישה אלסטית ואף שימוש בקביים עשויים לעזור. מיד עם השיפור במצב הקרסול יש להתחיל בשיקומו. במקרים של נקע חמור שבו קיים קרע רצועות מלא יש צורך בהתערבות כירורגית. במרפאתנו מאבחנים, מטפלים ומשקמים נקיעות קרסול באמצעות מכשור מתקדם וידע עדכני.

   כף רגל שטוחה

   דלקת בכף הרגל מה גורם לה
   דלקת בכף הרגל מה גורם לה

   סביר להניח שכף רגל שטוחה היא הבעיה המבנית השכיחה ביותר. מדובר בתופעה שבה קשת כף רגל נמוכה מידי ולפעמים אפילו אינה קיימת ועל כן מוגבלת ביכולתה לבלום זעזועים ועזור בהנעת הגוף. כף רגל שטוחה נגרמת בין היתר עקב ניוון של הרקמות התומכות בקשת. אחת הסיבות לניוון היא קרוב לוודאי הנעליים שאנו נועלים שמנטרלים את פעולת הרקמות הרכות והשרירים בכף הרגל. התסמינים בגלל כף רגל שטוחה עשויים להיות נרחבים ובכלל זה נמנה מיחושים ומגבלות מקומיות (דורבן, דלקת עצב ע"ש מורטון, דלקת בגיד אכילס ועוד), נפיחות מקומית, פציעות של שרירים ומפרקים מרוחקים כולל ברכיים, שין ספלינט, מפרקי ירך, פציעות מפשעה, עמוד השדרה ועוד הנגרמים בגלל התפקוד הלקוי של כף הרגל.

   דרכי טיפול בכף רגל שטוחה

   הליכה יחפה על משטחי חול עשויים להועיל לשפר כף רגל שטוחה בעיקר אצל ילדים. להערכתי חשוב לצייד את הילדים בנעליים מינימליות על מנת לאפשר להם לפתח את התפקוד של הרקמות בכף הרגל. מומלץ גם למבוגרים ללכת יחף ו/או לרוץ עם נעליים מינימליות אך במקרים של כף רגל שטוחה היוצרת תסמינים אין מנוס מתמיכה בקשת כף הרגל על ידי מדרסים. כמובן שמיחושים ופציעות הנובעות מכף רגל שטוחה יכולות להיות מטופלות במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור וידע עדכני.

   יבלת פשוטה

   יבלות בכף הרגל מהווים מקור שכיח למיחושים. הגורם ליבלות, ברוב המקרים, הוא נעלים לא מתאימות שלוחצות או גורמות לשפשוף אזור מסוים בכף הרגל באופן נקודתי ו/או עומס יתר הנובע מהליכה או ריצה ממושכת. לעיתים גם צעידה קצרה יחסית עם נעליים חדשות שעדין לא עברו התאמה לכף הרגל שלנו עלולה לגרום להתפתחות יבלות. שלב מקדים ליבלת עלול להיות שלפוחית המכילה נוזל שקוף או מוגלתי. את היבלת נזהה על פי הגוון הצהבהב שלה וכן על פי הרגישות למגע.

   דרכי טיפול ביבלת רגילה

   להימנע מנעילת נעליים היוצרות לחץ או גורמות לשפשוף בכף הרגל. במידה וישנו ליקוי תפקודי או מבני בכף הרגל הגורם להתפתחות היבלות יש לשקול התאמת מדרסים. נסו במידה וזה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. השרייה של כף הרגל עם היבלת בתוך מים חמים עם סבון עשויה להועיל. ניתן להניח רטייה על היבלת על מנת להגן עליה מפני נעל לוחצת.

   יבלת נגיפית

   יבלת נגיפית היא זיהום עור נגיפי שכיח ומדבק ממשפחת נגיפי הפפילומה שיכול להתפתח בכל גיל ובכל מקום בגוף. ליבלת ויראלית מראה אופייני הזרוע בכלי דם זעירים (נקודות שחורות). מקומות ציבוריים בעלי לחות גבוה כגון חדרי ספא, מקלחות בחדרי כושר ובריכות שחייה מהווים מקום אידאלי להידבקות מהנגיף. התסמינים עקב הידבקות ביבלת ויראלית תלויה במיקום היבלת. כאשר הן מתפתחות בכל מקום אחר מלבד על פני סוליית כף הרגל יבלות וירליות עשויות להוות גורם מטריד מבחינה אסתטית אך התפתחותן על סוליית כף הרגל עלולה לגרום למיחושים.

   דרכי הטיפול ביבלת נגיפית

   יבלות וירליות עשויות לחלוף מעצמן או להישאר במקומן במשך שנים. בגלל היותה מדבקת ובמקרים מסוימים טורדנית וכואבת רצוי לטפל בה ולא לחכות שתחלוף מאליה. ניתן לטפל ביבלת נגיפית באופן עצמי באמצעות מריחה של משחה המכילה חומצה סליצילית. יחד עם זאת חשוב לדעת שמדובר בתהליך ארוך המחייב הקפדה על הוראות הביצוע שלו. רופאי עור צורבים יבלות וירליות באמצעות חנקן נוזלי, חשמל או לייזר.

   בוהן קלובה

   בוהן קלובה
   בוהן קלובה

   בוהן קלובה (Hallux Valgus) היא פתולוגיה שכיחה הגורמת לכאבים בבוהן של כף הרגל. בפתולוגיה זו הבוהן הגדולה בכף הרגל נוטה לכיוון האצבעות האחרות ותוך כדי כך נוצרת בליטה חיצונית לא אסתטית של העצם בבסיס הבוהן. בעיה זו שכיחה בקרב נשים. הגורם לבעיה הוא גנטיקה ו/או נעילה ממושכת של נעלי עקב עם חלק קדמי צר. הנטייה של הבוהן פנימה עלולה לגרום ללחץ קבוע על האצבע הסמוכה במקרים קיצוניים אף ל"טפס" עליה. הבליטה הגרמית שנוצרת בבסיס הבוהן מתחככת בנעל ויוצרת יבלות, כיבים ומיחושים. כמו כן אופן ההליכה עלול להשתנות ולגרום בכך פציעות אחרות.

   דרכי טיפול בבוהן קלובה

   עברו לנעליים רחבות זאת כמובן עם הגורם לבוהן קלובה שלכם הוא נעליים עקב צרות (שפיציות). במידה והגורם לבעיה היא אובדן אחת הקשתות יש לשקול שימוש במדרסים. גם ריפוד הבליטה ומניעת החיכוך בנעל עשויים לעזור. ניתן לטפל במיחושים הנובעים מבוהן קלובה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

   דורבן

   דורבן או כפי שהתופעה קרויה בעברית דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא פגיעה ברקמת החיבור התומכת בכף הרגל. לעיתים יתפתח בנוסף לפגיעה ברקמת החיבור גם חוד גרמי באזור העקב ומכאן השם דורבן. עומס יתר, בעיות מבניות ו/או תפקודיות בכפות הרגליים עלולים לגרום לתופעה. התסמינים האופייניים לדורבן הנם כאבים בכף הרגל שעמידה, הליכה או כול פעילות אחרת נושאת משקל יחמירו אותם.

   דרכי טיפול בדורבן

   במידה והדורבן נגרם מנעליים שאינן מתאימות יש להחליפן. במידה והגורם לדורבן הוא מבנה כף רגל ו/או תפקוד לוקה יש לנסות לשפר את המצב עם מדרס. יש בשלבים המוקדמים של הבעיה להימנע מעמידה, הליכה או כל פעילות נושאת משקל אחרת. במקרים קשים יש לשקול שימוש בקביים. במידה והגורם לבעיה הוא עומס יתר הנובע מפעילות גופנית יש להתארגן על סרגל מאמצים הדרגתי יותר. הפחיתו במשקל במידה והעומס יתר נובע ממשקל עודף. במרפאתנו, אנו מטפלים בדורבן באמצעות מכשור מתקדם כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. במקרים נדירים יהיה צורך בהתערבות כירורגית על מנת לטפל בבעיה.

   דלקת בגיד אכילס

   גיד אכילס המצוי בחלקו האחורי של כף הרגל הוא הגיד הגדול בגוף האדם. למרות חוזקו המרשים גם הגיד הזה חשוף לדלקות ופציעות עקב עומסי יתר וחבלה. הכאב כתוצאה מדלקת בגיד אכילס יכול להיות חריף ומשתק בעיקר בבוקר עם תחילת התנועה או לאחר ישיבה ממושכת. קשה לרפא דלקת בגיד אכילס. אחת הסיבות לכך היא העובדה שקשה לשכנע ספורטאים שבמצב הזה חשוב לאפשר לגיד מנוחה. סיבות נוספות כוללת קריסה של קשת כף הרגל או יתר פרונציה (Over-pronation), נעליים לא תקינות, חבלות ועוד.

   דרכי טיפול בדלקת בגיד אכילס

   הקפדה על מנוחה, שימוש בקומפרסים קרים ו/או חמים. במצבים קשים שימוש בקביים. התאמת מדרסים במידה וקיימת קריסה של קשת כף הרגל. הרמת העקב על מנת להפחית לחץ מעל הגיד. כאבים בגיד אכילס שאינם עוברים מומלץ לאבחן ולטפל באופן מקצועי. במרפאתנו אנו מטפלים בדלקות בגיד אכילס באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

   דלקת בעצב ע"ש מורטון

   דלקת בעצב ע"ש מורטון היא גירוי דלקתי בעצב העובר בין עצמות המסרק (Metatarsal bones) בכף הרגל וקרוי ע"ש מורטון (Morton's Neuroma). לחץ פיזי על העצב הוא הגורם העיקרי לדלקת זאת. לחץ מעין יכול להיווצר בגלל נעליים לוחצות, ליקוי תפקודי של כף הרגל, משקל עודף, שילוב של ליקוי כזה או אחר בכף הרגל עם עומס יתר (עמידה, הליכה, ריצה…). בין התסמינים שעלולים להתפתח במצב דלקתי של העצב נמנה: מיחושים מקומיים בכרית כף הרגל, נימול והירדמות של כרית כף הרגל וחלק מהאצבעות, תחושת של שריפה ועוד. ברוב המקרים העצב המעורב יהיה העצב שבין האצבע השלישית לאצבע הרביעית בכף הרגל. כמו בעיות כפות רגליים רבות גם בעיה זאת שכיחה יותר אצל נשים.

   דרכי הטיפול בדלקת בעצב ע"ש מורטון

   יש כמובן לאתר את הגורם המדויק לדלקת בעצב. במידה ומדובר בנעל לא מתאימה יש להחליפה. עם מדובר בבעיה מבנית של כף הרגל שגורמת לעומסים נקודתיים יש לשקול שימוש במדרסים מותאמים. לגבי כאבים ושינויים תחושתיים באזור כרית כף הרגל שאינם חולפים מומלץ להגיע לאבחון וטיפול מקצועיים. במרפאתנו אנו מטפלים במורטון נוירומה באמצעות מכשור מתאים (אולטרה סאונד, לייזר רך, גלי הלם) וטכניקות טיפול ידניות. במקרים קשים וקיצוניים יש לשקול התערבות כירורגית.

   ציפורניים חודרניות

   ציפורן חודרנית היא תופעה שבא הציפורן – לרוב הציפורן בבוהן כף הרגל- מסיבות שנעמוד עליהם צומחת לתוך העור המצוי סביב הציפורן ופוצעת אותו. התסמינים יכולים לכלול מיחושים מקומיים, אדמומיות ובצקת. ציפורן חודרנית עלולה לגרום גם לזיהום מקומי. נעליים צרות מידי ו/או גזירת ציפורניים לא טובה עלולים לגרום לתופעה.

   דרכי טיפול בציפורן חודרנית

   הימנעות מנעליים צרות. נסו במידה וזה אפשרי לנעול למספר ימים סנדלים או נעלי אצבע. הקפידו לגזוז את הציפורניים רק לאחר שהן צמחו מעבר למצע הציפורן. הקפידו על גזיזה ישרה וזהירה. לאחר אמבטיה או מקלחת הציפורניים מתרככות ובכך מלאכת הגזיזה הופכת קלה יותר. בציפורן חודרנית ניתן לטפל על ידי השרייה חוזרת של כף הרגל במים עם מגנזיום גופרתי ושימוש במשחה אנטיביוטית. התייעצו עם מומחה בנושא.

   רגל ספורטאי (זיהום פטרייתי)

   רגל ספורטאי היא למעשה התפתחות זיהומית בכף הרגל הנגרמת על ידי פטריה. הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להידבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. כמובן שגם אי שמירה על היגיינה עלולה להקל על ההידבקות ולהקשות על החלמה. בין התסמינים האופייניים לנגע זה ניתן לכלול אדמומיות מקומית ופצעים בין האצבעות, גירוד, התקלפות של העור, תחושת עקצוץ, מיחושים והפרשה מצחינה מהזיהום.

   דרכי טיפול ברגל ספורטאי

   נגע פטרייתי שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט ולגרום לכיבים וזיהומים קשים. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?..) עשוי לבלום את צמיחת הפטרייה. חשוב להימנע מהליכה יחפה במקומות ציבוריים לחים. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. על מנת לייעל את הטיפול חשוב להקפיד על הוראות הביצוע. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור.

   פטרייה בציפורניים

   זיהום פטרייתי עלול להתפתח גם בציפורן כף הרגל (פטרת). הפטרייה אוהבת מקומות לחים ועל כן יש סיכוי להידבק מזיהום פטרייתי במקלחות ציבוריות, חדרי ספא ועוד. בין התסמינים האופייניים לציפורן עם נגע פטרייתי ניתן לכלול כאבים, עכירות הציפורן, עיבוי ועיוות הציפורן והפיכת הציפורן לשברירית.

   דרכי הטיפול בפטרייה בציפורן

   נגע פטרייתי בציפורן שאינו מטופל כראוי עלול להתפשט לציפורניים נוספות. הקפדה על רגליים מאווררות, יבשות, ונקיות (טלק?..) ועור בריא סביב הציפורן עשוי למנוע את החדירה והתפתחות של הפטרייה לציפורן. ברוב המקרים מריחה עצמית של משחות נגד פטריות תעשנה את העבודה. עם זאת חשוב לעקוב אחר ההוראות ולבצע טיפול עקבי ויסודי. במקרים קשים יש להיוועץ עם רופא עור כדי להתאים טיפול תרופתי.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק.

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה