Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

תורת הארגונומיה (חוקי עבודה) הופכת לכלי חשוב שבאמצעותו בודקים ומשפרים את דרכי העבודה של העובד, את עמדת עבודתו ואת סביבת עבודתו הקרובה. שינויים אלו מביאים תועלת רבה לכול המעורבים. העובד יעיל יותר, מחסיר פחות ומרוצה יותר והמעביד מרוויח יותר. אחד מהתפקידים של הארגונומיה הוא לדאוג גם לרווחתו הנפשית של העובד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מתח נפשי בעבודה - המחקר

המחקר שלפנינו (מחקר ארגונומי במהותו) זיהה בבירור כיצד עובדים שעברו אימון מיוחד להפחתת לחצים דיווחו על ירידה ברמת הדאגה, על הפחתה ברמת העייפות ו"למרבה ההפתעה" בדיקות אובייקטיביות של אותם עובדים הראו גם שיפור בקצב הלב ובלחץ הדם. 

שינויים בקצב הלב (מפעימה לפעימה) ושינויים של לחץ הדם נשלטים על ידי המערכת העצבים האוטונומית. עובדי הצווארון הלבן (וגם עובדים אחרים החשופים ללחצים) מראים סימנים של חוסר איזון בתפקודה של מערכת העצבים האוטונומית. קרי, "השלוחה המעוררת" של מערכת העצבים האוטונומית אשר מעלה את לחץ הדם ואת קצב הלב פועלת אצלם ביחס לעובדים אחרים באופן אינטנסיבי ואילו "השלוחה המרגיעה" של מערכת העצבים האוטונומית פועלת באופן חלקי או אינה פועלת כלל ועיקר. 

המחקר שלפנינו (ירחון האגודה האמריקאית ללב, 8/01/07) לקח קבוצת עובדים שהראו סימנים פיזיולוגיים ברורים של לחץ (קצב לב משתנה ולחץ דם גבוה) העבירו להם סדנא שבועית להפחתת לחצים שנמשכה כשנה. העובדים למדו טכניקות רגיעה שונות כולל: נשימה והרפיה ושיפרו את הידע בנושא של התמודדות עם לחץ. לאחר שנה העובדים שעברו את הקורס הראו שיפור משמעותי בפרמטרים פיזיולוגיים של קצב לב והפחתה של לחץ הדם.

ארגונומיה מפחיתה לחצים בעבודה

לחץ בעבודה

לארגונומיה היכולת למנוע או להפחית תלונות של עובדים וספורטאים, היעדרויות, תחלופה גבוהה וקשיי הסתגלות של אנשים חדשים. כול אלו הם חלק מהסממנים הראשוניים לקיומן של בעיות ארגונומיות. ארגונומיה בעייתית תגרום לכאבים, דלקות, מגבלות תנועה ואובדן יכולת לייצר בגין פגיעה במערכות עצב-שריר-שלד. מנגנון הפגיעה לרוב הוא תוצאה של מאמץ חד פעמי או מאמץ חוזר.

מה קורה אצלכם במקום העבודה?

האם אתם לחוצים במהלך יום העבודה שלכם? האם אתם סובלים מתחלואים שונים בגלל מקום העבודה שלכם? ישנם מספר דרכים להפחתת הלחץ, נסו וראו האם הסימפטומים שלכם פוחתים.

סימנים המעידים על עבודה מלחיצה:

 • - האם אתם כורעים תחת כמות או מורכבות העבודה שאתם מבצעים מידי יום?

 • - האם בסוף יום העבודה אתם חשים שביצעתם את עבודתכם במלואה או באופן חלקי

 • - האם אתם חשים שהעבודה ממשיכה להצטבר ללא הפסקה

 • - האם אתם חשים שמקום אינו מאורגן ואינו נשלט כראוי?

פתרונות להפחתת לחץ נפשי במקום העבודה:

 • - ערוך רשימת מטלות לגבי כול יום עבודה ומחק כול מטרה שהושלמה

 • - ארגן סדרי עדיפות ביצוע מטלות העבודה והתחל במטלות החשובות

 • - אל תחשוש להגיד לא כאשר עבודה נוספת נוחתת עליך.

 • - בצע עבודתך נכון אחרת תמצא את עצמך מבזבז יותר זמן לתיקונים

 • - אל תבצע עבודה מורכבת בבת אחת אלא בשלבים.

 • - עמוס ולחוץ? ערוך הפסקות במשך העבודה או קח יום חופשה.

הישגים בעקבות שיפור ארגונומי

 • - בדיקות של ארגונים ומפעלים על פי משרד העבודה האמריקאי:

 • - פחות תחלופת עובדים

 • - 14-25% פחות ימי מחלה

 • - ירידה בכמות הפציעות ב 25% פחות

 • - ירידה של 45% בתשלומי פיצויים

 • - מצב רוח ומוטיבציה מוגברים

 • - היעדרות מופחתת מהעבודה

 • - פחות אירועי לב וכלי דם

 • - יעילות אישית וארגונית מוגברת

 • - פחות מחלות המשויכות למתח

 • - הגברת הייצור

המשיכו לקרוא אודות מהי ארגונומיה, לימדו כיצד ניתן להקים עמדת מחשב ארגונומית וקבלו טיפים לארגונומיה נכונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)