Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נדודי שינה? המשמעות הבריאותית של חוסר שינה או שינה לא איכותית מחייבת אותנו לתת את הדעת על הנושא הזה. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטאלית, הרגשית והפיזית. 

לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה.כיצד ניתן לשפר את השינה שלנו? לשינה חשיבות עצומה לבריאותנו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות הפיזית המנטאלית והרגשית שלנו. אלא שאין סוף מחקרים שנערכים ברחבי העולם מעידים שבעידן הנוכחי, עבור אנשים רבים שינה עמוקה ואיכותית היא חלום רחוק ובלתי ניתן להשגה. 

אנשים ללא שינה מספקת נחשפים לקשיים בביצוע מיטבי של המטלות השגרתיות של החיים. אנשים אלו חושפים עצמם לקשיים בריכוז, עצבנות יתר, חולשה של המערכת החיסונית ורמות מתחים גואות. מתברר שבין היתר נדודי שינה עלולים אפילו להעלות את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים ואת הסיכון לסבול מפציעות ספורט. כך נוצר מעגל חוזר המזין עצמו. חוסר שינה מוביל למתח גואה שפוגם עוד יותר בשינה וגורם לעלייה במתחים הנפשיים .... הקפדה על התנהלות ארגונומית גם בחדר השינה עשויה להציל את השינה שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נדודי שינה המשמעות - רקע

חשיבות השינהישנם גורמים רבים להפרעות שינה. חוסר נוחות פיזית או נפשית (מזרן, כרית...), כאבי צוואר או כאבי גב תחתון הנגרמים במהלך השינה (מזרן, כרית) או כאבים הקיימים ללא קשר לשינה, מחלות, שימוש בתרופות המשבשות את היכולת לישון ולחצים נפשיים הם מן הגורמים הנפוצים להפרעות שינה. גורמי הפרעה פתולוגיים נוספים כוללים: נרקולפסיה (ישנוניות יתר וצורך עודף בשינה), תסמונת של דום נשימה בשינה, נדודי שינה, תנועתיות גפיים עיתית בשינה (תנועות רגלים הפרעות נוירולוגיות הגורמות לקפיצות לא רצוניות של הרגליים), תסמונת "רגליים חסרות מנוח" (כאבים ותחושות לא נעימות אחרות ברגליים) ועוד. 

אנשים מבוגרים מאבדים עם השנים את יכולתם לישון את אותה כמות של שעות שינה לה הם זקוקים. עליהם לבצע השלמות שינה במשך היום. כל ניסיון לשפר את השינה הפגועה חייב להתחיל באיתור הגורם המדויק להפרעת השינה ולטפל בו. הקפדה על עקרונות היגיינת שינה שתפורט למטה יכולה להועיל גם היא.

למה השינה חשובה?

אנו ישנים כ36% מאורך חיינו. הגוף נזקק לשינה הרבה הזאת על מנת לשקם עצמו מעומסי ונזקי יום האתמול מבחינה פיזית מנטאלית ורגשית. מבחינה פיזית- מחקרים מצאו שקצב החלמה של פציעות מושפע באופן חד משמעי מאורך ואיכות של שינה. מניעת שינה מחלישה את המערכת החיסונית. מחקרים הראו ירידה של 20% במספר תאי הדם הלבנים. תאים אלו האחראים במידה רבה לאיכותה של המערכת החיסונית שלנו. מגוון מחקרים הראו גם את הקשר הברור שבין מניעת שינה והיחלשות של חילוף החומרים בגופינו והשמנה. מחקרים נוספים מצביעים גם על הסיכון למחלות לב, כלי דם ואפילו מוות מוקדם בגין חוסר שינה. 

נושא חשוב אחר בו לשינה יש תפקיד הוא הגידול הפיזי של ילדינו. במהלך השינה מופרש הורמון הגדילה ברמות גדולות יותר. הורמון זה אחראי גם לקצב התפתחות הילד. מהבחינה המנטאלית- אנו מוצאים מחקרים המדווחים בעקבות חוסר בשינה על פגיעה ביכולת הקוגניטיבית ובזיכרון, על ירידה בערנות, ירידה בזהירות, ירידה ביכולת להתרכז וכמובן על ירידה ביכולת לתפקד. מבחינה רגשים אנשים ללא שינה מספקת נוטים לדיכאונות, מצבי רוח, שיבוש מערכות יחסים עם הסובבים ועוד. לסיכום, שנת לילה טובה משמעותה הרבה פעמים בריאות טובה.

היגיינת שינה

היגיינת שיינה היא סך כל הפעולות הסביבתיות והתנהגותיות הנדרשות לשם השגת שינה טובה יותר. בין ההמלצות המקובלות: תחילה אפיין את צרכי השינה שלך. נסה לזהות לכמה שעות שינה אתה זקוק על מנת להיוותר ערני ובעל תפקוד סביר? הקפד על מספר שעות השינה להן אתה זקוק. הקפד על שעות שינה קבועות, לפני שינה הימנע מאכילה מרובה וכן הימנע ממזון או שתייה מעוררים (קפה, שוקולד). הקפד על טמפרטורה נוחה בחדר השינה. הקפד על החשכה של חדר השינה ועל שקט גמור. האם המזרון מתאים ונוח? האם הכרית מותאמת לך?.

מזרן וכרית לשינה איכותית

הקפד לבחור מזרון איכותי המותאם למידותיך (ראה מדריך: איך לבחור מזרן) והקפד לבחור כרית שינה תומכת, נוחה והיפו אלרגית (ראה מדריך: איך לבחור כרית שינה). לכרית היפו אלרגנית בעלת תמיכה נכונה חשיבות גדולה לאיכות השינה שלנו. משמעותה היא לרוב פחות נחירות ופחות כאבי צוואר. 

המשיכו לקרוא אודות האיומים המרכזיים על בריאות הגבר וקבלו טיפים לחיים בריאים וארוכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)