Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לחץ נפשי? תסמינים בגין לחץ נפשי מהווים בעיה שכיחה. רוב הביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות בזה. במינון נכון לחץ נפשי מכונה גם "תבלין החיים", בלי מעט לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. האם חיינו מתובלים מספיק?

לחץ נפשי עלול להופיע באופן חריף לפרק זמן קצר ולהיעלם או באופן כרוני - למשך חיים שלמים. לחץ נפשי יכול היווצר בגלל סיבות חברתיות, בגלל עומס בעבודה, בגלל סיבות משפחתיות, בגלל סיבות פיזיות כמו מחלות ומגבלות ועוד. החשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיבו באופן לחוץ וישארו לחוצים לאורך זמן כתגובה לאירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. בארצנו למודת הלחצים ניתן לראות את שתי הדוגמאות של סוגי תגובה.אורך חיים המקפיד על ארגונומיה נכונה עשוי להפחית את הלחץ הנפשי.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לחץ נפשי תסמינים - רקע

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות

המתח הנפשי הכרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטאלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמיתי או דמיוני. זאת בניגוד למתח חריף שפורץ ושוכח כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו. בתגובתנו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות.

מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי מתח כרוני. נשים נלחצות בקלות מדברים שקשורים לאחזקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ולמחלות בקרב אנשים שהן מכירות. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בעבודה.

לחץ נפשי. "הילחם או הימלט"

במשך שנים ארוכות התגובה הקרויה "הילחם או הימלט" הייתה תגובה מובנית של הגוף לגורמי סכנה. תגובה זו כוללת יצור והפרשה של הורמונים עוצמתיים ובכלל זה קורטיזול ואדרנלין שתפקידם לגייס את מערכות הגוף השונות לצורך התמודדות עם גורם הסכנה. המשך לקרוא אודות התגובה הפיזיולגית של לחץ נפשי.חשוב לדעת שהמערכת העצבים שלנו לא מבדילה היטב בין מתח נפשי הנגרם מסיבות חיוניות  לבין מתח נפשי על רקע מצוקה רגשית. ויכוח עם חבר, אהבה נכזבת, חשבון טלפון גדול, בחינה מתקרבת במתמטיקה, או פחד לעבור במקום חשוך בגלל חיות טורפות יוצרים בגוך את אותה השפעה.

לחץ נפשי. השפעות על הבריאות

למרות שמצבי לחץ אקראיים יכולים להועיל הרי שמצבי לחץ כרוניים גובים מאיתנו מחיר נפשי ובריאותי יקר. לנוכח מצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית אנשים עלולים לסבול מהפרעות ומחלות בכול מערכות הגוף. לחץ כרוני מדכא את המערכת החיסונית, משבש את מערכת העיכול, מעלה את הסיכון למחלות לב ושבץ מוחי ומאיץ את תהליך הזקנה. במקרים קשים במיוחד של מתח כרוני אנו מעלים את הסיכון ללקות בדיכאון, חרדות ומחלות נפש אחרות.

מתח נפשי כרוני. סימנים ותסמינים ראשוניים 

הסימנים והתסמינים בגלל בעיות הבריאות האלה צפויים להתפתח באופן הדרגתי. תחילה נסבול מסימנים ותסמינים קלים יחסית כמו למשל כאבי ראש, קשיי זיכרון קלים, קושי להתרכז, שיפוט לקוי, נטייה לראות שחורות, אובדן מצב הרוח והגברת הרגישות להצטננויות ולמחלות ויראליות (שפעת למשל), דאגות, תחושות הצפה, תחושת בדידות, רגשיות וכאב, שיבושים במערכת העיכול (עצירות, שלשולים), סחרחורת, כאבים בחזה, קצב לב מואץ, אובדן חשק מיני, אובדן תיאבון או אכילת יתר, הפרעות שינה, פחות מידי שינה או יותר מידי שינה, התבודדות, צריכת אלכוהול, מין, סיגריות או תרופות להרגעה, אכילת צפורניים ועוד.

מתח נפשי כרוני. מחלות אפשריות

בהמשך הדרך ההשפעות המצטברות של הלחץ הנפשי אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: כאבים מכול סוג, הפרעות שינה, מחלות אוטואימוניות, מחלות במערכת העיכול, מחלות במערכת הרבייה, מחלות עור כגון אקזמה, עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, סוכרת, מחלות נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן. דחק כרוני עלול גם לפגוע במבנה המוח בדומה למחלות נווניות כמו אלצהיימר ופרקינסון ולגרום למחלות כמו דיכאון וחרדות קשיי זיכרון ועוד.

להלן סיכום ההשפעות השליליות של הלחץ:

  • פגיעה בזיכרון ופגיעה קוגנטיבית הכוללת בין היתר ירידה ביכולת הריכוז

  • פגיעה במערכת החיסונית ועקב כף חשיפה להידבקות במחלות שונות

  • התפרצות של מחלות אוטואימוניות כגון דלקות פרקים ועוד

  • נטייה מוגברת להשמנה

  • שיבושים הורמונאליים ושיבושים בקבלת המחזור החודשי

  • פגיעה בחשק המיני ובתפקוד המיני 

  • האצה בהליכי ההזדקנות כולל פגיעה בעור ובשיער

  • פגיעה באיכות השינה דבר שמוסיף עוד ללחץ הנפשי

לחץ נפשי וכאבים

מחקרים רבים מראים שלמתח נפשי יש יכולת לגרום לכאבים בגופינו בעיקר כאבי גב תחתון, כאבי צוואר וראש. מתח נפשי כרוני מהווה גורם לכאבי גב גדול יותר אפילו מאימונים קשים או מביצוע מתנועות חוזרות (מחשב) או שהייה בתנוחות מעיקות לאורך זמן (ישיבה). המנגנון לגרימת הכאבים לא לגמרי ברור. תיאוריה אחת מקובלת מדברת על כך שפעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית גורמת לכיווץ כרוני של השרירים סביב עמוד השדרה. כווץ זה משבש מחד את תנועת החוליות ומאידך גורם לנזקים ברקמת השריר.

המשך לקרוא אודות הנזקים שגורם הלחץ הנפשי למפרק הלסת וכן הקשר שבין מתח נפשי לפיברומיאלגיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)