Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

הוא מהלך לידנו ללא רחש, משפיע על התגובות שלנו, שולט על איכות חיינו ויכול לגרום לנו למחלות ואף למוות. זהו המתח הנפשי הכרוני - הוא הרוצח של הזמן המודרני. במינון נכון מתח נפשי המכונה גם "תבלין החיים" הוא צורך. מתחים קצרים וחריפים שפורצים ושוכחים כתגובה לאירועים מלחיצים כאלה ואחרים בחיינו עשויים להיות גורם חיובי, יש בהם את היכולת למקד אותנו ולגרום לנו להיות יצרניים יותר. אלא שבמקרים רבים הלחץ הנפשי שאנו חשים אינו מידתי, כרוני במשכו וכרוך בהשפעות שליליות על הבריאות. אורך חיים המתבסס על עקרונות הארגונומיה עשוי להועיל גם בהפחתת הלחצים הנפשיים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נפש בריאה בגוף בריא - מה הקשר?

המתח הנפשי הכרוני הוא למעשה התגובה הפיזית והמנטאלית להבדלים בין מה שאנו רוצים ומצפים לבין מה שקורה לנו באופן אמיתי או דמיוני. בתגובתנו למתח נפשי מתמשך הגוף שלנו עובר בין מצבים של אזעקה, התנגדות ותשישות. אלא שהחיים המודרניים מזמנים לנו הזדמנויות אין קץ לאורח חיים לחוץ מידי והתוצאה - מחצית מהמקרים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי פיזי של לחץ נפשי ובעיות פסיכולוגיות. עדות לכך היא העלייה המובהקת של תלונות על כאבי גוף לאחר אירועים נפשיים טראומטיים. עם זאת יש לזכור שהמתח הנפשי אינו גזירה משמיים אלא תוצאה של בחירה שמתבצעת לאחר תהליך חשיבתי ו"הבנה" של גורמי הלחץ השונים. 

חוסר היכולת להרפות, תחושת חוסר אונים, תחושה של חוסר שליטה בהתרחשיות וחוסר תקווה יובילו את האיש הלחוץ ללחץ נפשי מוגבר. בלימודי מדעי הרוח מיחסים זאת לדרך בה האדם מנסה למצוא חוקיות בעולם בדרכים מופרזות.

גורמים שכיחים ללחצים נפשיים

לחצים נפשיים יכולים לנבוע ממספר סיבות כגון:

 • קצב חיים מואץ

 • סכנות בטחוניות

 • גירושין

 • עבודה מרובה ולחצי היום יום.

 • מחלה, פגיעה גופנית או מוות בקרב קרובים.

מתח נפשי, אישיות ומגדר

כולנו חווים מתח. מה שגורם מתח לאחד לא בהכרח יגרום מתח לאחר. החשיפה למתח נפשי כרוני היא תלוית אישיות. חלקנו יגיבו באופן לחוץ ויוותרו לחוצים לאורך זמן כתגובה לאירוע זניח ואילו אחרים יוסיפו לנום את שנתם גם במצב שבו האדמה רועדת סביבם. עם זאת מחקרים מציינים את הנטייה המוגברת של המין הנשי לשהות במצבי מתח כרוני. נשים נלחצות בקלות בדברים שקשורים לאחזקת הבית, לקונפליקטים עם אנשים ולמחלות בקרב אנשים קרובים. גברים נלחצים מבעיות הקשורות בקריירה ועבודה.

נפש חולה גם הגוף חולה...

לנוכח מצבי לחץ כרוניים ופעילות יתר של מערכת העצבים האוטונומית אנשים מתחילים לסבול מסימפטומים שונים. תחילה מדובר בסימפטומים קלים, כגון כאבי ראש והגברת הרגישות להתקררויות ולמחלות יראליות (שפעת למשל). בהמשך הדרך ובמידה והמתח הנפשי לא נבלם אנו נחשפים לבעיות קשות יותר: עיכוב גדילה, עיכוב בריפוי פצעים, חשיפה מוגברת לדלקות זיהומיות, תחושת דאגה וחוסר אונים, דכאונות, סכרת, נשירת שיער, מחלות לב, שיבוש בתפקוד בלוטת התריס, השמנה, אובססיביות, תפקוד מיני לקוי, כיבים ואפילו סרטן.

קחו אויר...יש פתרון לחיים בריאים יותר

לחיות בריא ונכון זה לא אומר רק לאכול נכון אלא גם נקיטה בדרכים להפגת המתח. לא לוותר על ההפסקה בעבודה, מצאו תחביב ועסקו בספורט. חופש מהעבודה ומהשגרה תמיד נשמע טוב, אבל עדיף לנצל את החופש כראוי בחברת אנשים בפעילויות לא שגרתיות, בעיסוי איכותי עם בן/בת הזוג בחופשה רומנטית בצימר מבודד והכי חשוב לנסות ולהימנע מהלחץ היומי כי נפש בריאה יותר נמצאת בגוף בריא יותר.

דרכים נוספות להפחתת לחצים

 • נפש בריאה בגוף בריאלמד טכניקות כגון מדיטציה, יוגה, תרגילי נשימות ודמיון מודרך להפגת מתחים.

 • רכוש או שפר מיומנויות של ארגון לוח זמנים וניהול עצמי יעיל.

 • נהל אורח חיים בריא מבחינת שינה, מזון ופעילות גופנית.

 • רכוש חברים חדשים ותחזק את הישנים. לחברות טובה יש השפעה מרגיעה.

 • תרגל חשיבה חיובית.

 • הקשב למוסיקה. למוסיקה השפעה מרגיעה רבת עוצמה.

 • צאו לטבע. מחקרים מראים שסביבת חיינו המודרנית מלחיצה. יציאה לטבע לפרקי זמן משמעותיים מפחיתה את המתח והאגרסיות.

 • צחקו בכל הזדמנות. צחוק לוחם במתח נפשי באופן אפקטיבי ביותר: מעלה את מצב הרוח, מפחית דאגה, מפחית דכאונות, מגביר את יכולתה של המערכת החיסונית שלנו, מעלה את יכולתנו לסבול כאב, מפחית לחץ דם ועוד ועוד.

 • השתמש בחום האנושי. מחקרים מראים עד כמה מגע אנושי אוהב יכול להועיל במצבי מתח. לטפו את יקירכם והניחו להם ללטף אתכם. זה עושה קסמים.

לעתים קרובות אנו קוראים בעיתונים ורואים פוליטיקאים, מנהיגים ואנשי ציבור שמגיעים למצבי קריסה בגלל עומסים ולחצים במהלך היום יום. כמעט כול אחד עלול להגיע למצב הזה. מסקנה: שכדאי שתחשבו על הנפש שלם, כי הגוף שלך יותר מדי חשוב בשביל לתת לו ליפול ולחלוף עם הרוח. 

המשיכו לקרוא אודות על רשימה חלקית בלבד של תסמונות כאב כגון כאבי צוואר, טורטיקוליס, חריקת שיניים, כאבי ראש שנקשרות באופן מובהק למתחים נפשייים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)