Skip to main content

מחקרים רבים מראים את הקשר בין הרגלי החיים וסוג העבודה לבעיות הבריאות. השכיחות של הפגיעות הגופניות, מחלות ואף מוות בגלל סוג הכיסא עליו אנו יושבים, אופן הישיבה ומשך הישיבה גדלים מדי שנה. ובכן, שבו זקוף ותתחילו להפנים.

אורח החיים המודרני כרוך בישיבה ממושכת, זלילה מרובה וחוסר פעילות גופנית. הסבל הפיזי והמחיר הכלכלי שהרגלי חיים אלו גובים מאתנו ומהכלכלה העולמית הם אדירים ונמדדים בהפסדים של אחוזים שלמים מערך התוצר השנתי הגולמי. הערכות אלו הן הערכות חסר שכן עדין לא כל הפגיעות מדווחות.

ישיבה גורמת למוות

"תסמונת מחלקת התיירים"

עבודה עם מחשבראשית יש לזכור שישיבה יכולה להרוג אותך! ישיבה ממושכת בעיקר בטיסות ארוכות, עלולה לגרום ל"תסמונת מחלקת התיירים". תסמונת זאת היא למעשה תוצאה של היווצרות קרישי דם בוורידי הרגליים (deep vein thrombosis) בגלל ישיבה ממושכת במקום צר ודחוק שאינו מאפשר תנועה. קרישי דם אלו עלולים לגרום לתסחיפי ריאות, שבץ מוחי והתקפי לב ולמוות. ארגון הבריאות העולמית של האו"ם טוען שנוסע אחד מכול 4500 נוסעים יפתח קריש דם בגלל ישיבה ממושכת וחוסר תנועה.

אלא שהיווצרות קרישי דם לא נגרמת רק בגלל ישיבה ממשוכת במטוס צפוף, לפני שנים ספורות אושפז בבית חולים בארץ גרפיקאי בן 33 כשהוא סובל מקשיי נשימה ויורק דם לאחר שעבד עם מחשבו ללא הפסק כ-20 שעות ברצף. לאחר בדיקה התברר שהבחור סובל מתסחיף ריאתי ומקרישי דם שנוצרו ברגליו מישיבה ממושכת ללא תנועה מול מסך המחשב. התמזל מזלו ולאחר אשפוז של שבועיים עם קרישי דם בריאות התייצב מצבו.

ישיבה גורמת לשיבושים הורמונאליים ומוות

ישיבה עלולה להרוגמחקר חדש שפורסם בירחון הבריטי לרפואת ספורט (יולי 2010) מוצא שמצבם של היושבים ללא הרף חמור ומסובך אף יותר. הם פשוט מסכנים את חייהם. על פי המחקר ישיבה ממושכת משנה את ההתנהגות ההורמונאלית של גופכם וגורמת לבעיות במטבוליזם של הסוכרים והשומנים. שינויים אלו עלולים לגרום למחלות לב וכלי דם ואפילו לקצר את חייכם באופן משמעותי. תוצאות דומות העלה מחקר שנערך בקנדה ופורסם כבר במאי 2009 ברפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית. גם כאן הוכחה קורלציה בין ישיבה ממושכת למוות ממגוון מחלות והעיקר מחלות לב וכלי דם.

צופים בטלוויזיה ומתים

מחקר אחר שנעשה באוסטרליה ופורסם בירחון האגודה האמריקאית ללב (ינואר 2010), מצא שאפילו בקרב אנשים פעילים גופנית צפייה ממושכת בטלוויזיה כרוכה בסכנת חיים. המחקר האוסטרלי עקב אחר הרגלי הצפייה בטלוויזיה של 8.000 אנשים לאורך 6 שנים. להלן הממצאים: סיכוייהם של אנשים שצופים בטלוויזיה בין שעתיים לארבע שעות ביום למות מבעיות לב וכלי דם גבוה ב19% מאלה שאינם צופים. בעוד שסיכוייהם למות מבעיות לב וכלי דם של אלה שצופים בטלוויזיה 4 שעות ביום גבוה ב80% מאלה שאינם צופים. המחקר מצא שגם סיכויי המוות מסיבות אחרות שאינן קשורות ללב ולכלי הדם עולה באופן חד בגין רביצה מול הטלוויזיה. על פי המחקר צפייה של 2-4 שעות ביום בטלוויזיה יעלו את סיכוייכם למות ב19% ואילו צפייה של 4 שעות ב46% לעומת קבוצת הביקורת.

ישיבה גורמת לנזק לדיסק הבין חולייתי

כיסא ארגונומיסיבה לא פחות חשובה למה כדאי להגביל את הישיבה קשורה לפגיעות במערכות עצב שריר ושלד הנגרמת בגלל "אורח החיים היושבני". אחד המאפיינים של החיים המודרניים הוא אורח חיים שרוב או אפילו כל העשייה שבו כרוכה בישיבה. רוב פגיעות הגב וכאבי גב במקומות העבודה מתרחשים בגלל "ישיבת יתר" או חמור מכך בגלל ישיבת יתר שאינה נכונה. נהגי משאיות, נהגי אוטובוסים ונהגי מוניות אשר יושבים שעות ארוכות אחרי ההגה, פקידים ופקידות היושבים רכונים על שולחן הכתיבה וכמובן אנשי המחשבים. כל אלו מקיפים כמעט את כולנו ברמה זו או אחרת. 

הלחץ שמופעל על עמוד השדרה משתנה באופן חד בין תנוחת גוף אחת לשנייה. שינויים אלו הודגמו באופן ברור במחקרו החלוצי של הרופא השבדי נחמסון. במחקר זה שנערך ב1976 ופורסם בכתב העת היוקרתי spine מדד נחמסון את הלחץ הנוצר בתוך הדיסק המצוי בין חוליות מותן ל3/ל4 במצבי שהייה שונים של הגוף.

ישיבה גורמת לנזק

התוצאות הראו שהלחץ הנמוך ביותר על הדיסק הבין חולייתי התקיים בעת שכיבה על הגב (ראה איור למעלה) בעוד שהלחץ הגדול ביותר יתקיים בעת ישיבה רכונה /שמוטה לפנים. האיור מדרג את הלחץ על הדיסק הבין חולייתי באמצעות צבעים, כאשר הצבע האדום מייצג לחץ מקסימאלי והצבע הירוק מייצג לחץ מינימאלי. האיור גם מדגיש באופן גראפי את הנזקים שאנו גורמים לגב מישיבה לקויה. מה אנו למדים מהמחקר מאיר העיניים הזה? הישיבה השפופה, בדיוק אותה ישיבה שרוב מכריע מקרבנו יושב בה שעות ארוכות היא הישיבה הכי מזיקה שישנה.

הדיסק הבין חולייתי בכפיפההדיסק הבין חולייתי במהלך ישיבה?

כפי שמדגים מחקרו הקלאסי של נחמסון במהלך הישיבה (בעיקר ישיבה כפופה) אנו יוצרים את הלחצים המכאניים הגדולים ביותר על הדיסקים הבין חולייתיים. מהו הדיסק הבין חולייתי? 

בין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי מורכב משני חלקים עיקריים: הטבעות הסיביות ההיקפיות (annular fibrosus) והליבה הצמיגה (nucleus pulposus). הטבעות הסיביות תומכות בליבה הצמיגה בעת עומס (ראו מבנה עמוד השדרה).

הדיסק הבין חולייתי כמוהו ככל רקמה אחרת בגופינו המגיבה ללחצים ועומסים ועל כן חשופה לפגיעה. נזק לדיסק יכול ליצור כשל מבני (בלט דיסק, פריצת דיסק) ולהפעיל לחץ מכאני על שורשי העצבים לשבש את ההולכה העצבית ולגרום לכאבים, לשיתוק חלקי ואובדן שליטה על הסוגרים. ישיבה ממושכת ושמוטה שבה השרירים אינם תומכים בעמוד השדרה מפעילה עומס קבוע על החומר הרך שבתוך הדיסק הבין חולייתי. 

החומר הרך בתגובה, מפעיל לחץ סטאטי הדוחף את הטבעות היקפיות מבפנים ומוביל אט אט לשיבוש במבנה ובמיקום הדיסק. תחילה הטבעות הללו רק יבלטו אל מחוץ למתחם שלהן (בלט דיסק) אך עם לחץ מתמשך נוסף עלול החומר הרך לפרוץ אל מחוץ לטבעות היקפיות הללו (פריצת דיסק).

האם יש ישיבה מושלמת?

ראשית חשוב לדעת שאין "ישיבה מושלמת"!!. כל ישיבה מזיקה. גוף האדם לא תוכנן לישיבה ובוודאי לא לישיבה ממושכת על כיסא. ישיבה על כיסא מרכזת את העומס של משקל הגוף על החוליות התחתונות וחושפת את עמוד השדרה לעומס סטאטי ולנזק מצטבר. הפתרון הכי טוב הוא להימנע מישיבה, אך לצערנו, בעולם המודרני פתרון זה אינו ישים. על כן אין אנו מדברים על הישיבה המושלמת אלא על ישיבה שגורמת לפחות נזק. 

מהי אותה ישיבה שגורמת לנזקים המועטים ביותר לגב? או במילים אחרות מהי צורת הישיבה שבה הלחץ על חוליות עמוד השדרה והרקמות התומכות בו הוא מינימאלי? הישיבה בעת עבודה מול מחשב חייבת להיות זקופה (ראה ארגונומיה). לכל צורך אחר ובמידת האפשר רצוי להטות את הכיסא ולהישען לאחור ובכך להפחית את הלחץ על החוליות.

שמור על דינאמיות

יציבה לקויה עלולה לגרום לנזקי הגוף. להקפדה על האופן בו אנו יושבים, עומדים שוכבים או עובדים בכל מנח אחר יש חשיבות גדולה על בריאות הגוף שלנו. גורם נוסף הוא פרק הזמן בו אנו שוהים באותה תנוחה. שכן, יש לזכור השהייה במנח סטטי לאורך זמן גורמת להצטברות עומס על הרקמות נושאות המשקל ולהתפתחות של נזק איטי. שמור על תנועתיות

במילים אחרות, אין די ביציבה אופטימאלית. גם אם למדתי את האופן המדויק שעלי לשבת הרי ששהייה ממושכת בישיבה האופטימאלית הזאת תוביל אט אט לנזק. למה זה קורה? פשוט מאוד, הגוף שלנו נועד לנוע! ערוך הפסקות יזומות בני 3-5 דקות כול 15-30 דקות ובהן הקפד ללכת. על תעמוד ליד הכיסא ותחכה לתום ההפסקה. שנה את היציבה שלך אחת לכול מספר דקות שבהן אתה שוהה במנח סטאטי. עצם התנועה מאפשרת חלוקת עומסים טובה יותר ומפחיתה שחיקה ,בלאי ונזק. הקפידו על מנה יומית של פעילות גופנית. לפעילות גופנית יש את היכולת לחסן אתכם, לפחות באופן חלקי, מהנזקים של הישיבה. ההשבחה הגופנית שאנו מקבלים כתוצאה מפעילות גופנית יכולה לשמש אותנו כהגנה מנזקי הישיבה.

זכרו, גם כיסא מעולה וישיבה טובה לא ימנעו נזק לגב. הגוף נועד לנוע!

המשיכו לקרוא אודות כאבי צווארהנגרמים בגלל ישיבה ובעיקר ישיבה לא נכונה ועל האופן הנכון בו צריך לסדר עמדת מחשב ארגונומית

"כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע,
מעיו רפין, אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק"
רמב"ם הלכות דעות פ"ד

הרצאה בנושא: היציבה וטיפוחה

על פי ההגדרה המילונית של אבן שושן היציבה היא "מצב אברי הגוף בשעת עמידתו". לטעמי אין ההגדרה הזאת מקיפה מספיק. מבחינתי יציבה היא סידור אברי הגוף השונים בכול מצב בו אנו שוהים : ישיבה, עמידה, שכיבה, כפיפה ועוד או בכול מצב בו

יציבה
עקמת, אבחון וטיפול

עקמת? אבחון וטיפול מהירים ימנעו החמרה במצב והתפתחות סימניפם ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת, אבחון וטיפול
גורמים אפשריים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים פציעות חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף חושפים את האנשים בין היתר גם לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסים אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה, גורמים אפשריים
יציבה נכונה

האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה לכך היא שלילית! למעשה הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ממושך כול כך שקשה יהיה אפילו לשפרה. טיפול מוקדם יאפשר שיפור יעיל והימנע היתדרדרות.

יציבה
מידע כללי

יציבה. מידע כללי על משמעות המונח מוגש במאמר הבא. מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה להניח (Ponere). "להניח" מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו.

יציבה, מידע כללי
שיפור ותיקון

שיפור ותיקון היציבה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון היציבה
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
לורדוזיס מותני מופחת

לורדוזיס מותני מופחת הוא ליקוי שכיח במנח חוליות עמוד השדרה המותני. בליקוי זה הלוקדוזיס המותני קטן מידי או אינו קיים (Lumbar hypolordosis). לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו.

לורדוזיס מותני מופחת
טבלה מסכמת

ליקויי יציבה. טבלה מסכמת של מנחי גוף לקויים האופייניים לאנשים רבים מובאת כאן לפניכם. בטבלה תמצאו פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס כול לקות. מלבד אסתטיקה למנח גוף לקוי יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, עייפות ועוד.

ליקויי יציבה, טבלה מסכמת
עקמת, מחוך וטיפול שמרני

עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

עקמת, מחוך וטיפול שמרני

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאבי צוואר וכירופרקטיקה

  כאבי צוואר מהווים בעיה שכיחה וטורדנית. מגוון אפשרויות הטיפול בכאבים אלו הוא גדול ומבלבל.  מחקר שנערך בארצות הברית קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

   
 • שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות

  שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות טורדות את מנוחת הספורטאים החובבים והמקצועיים. פציעות גפיים ובכללן פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים ממשיכים להטריד ספורטאים וקלינאים כאחד. מדוע ישנם ספורטאים שנפצעיםואחרים לא?

   
 • ספורט למניעת סוכרת היריון

  ספורט למניעת סוכרת היריון היא אסטרטגיה נבונה שחייבת להיות משולבת עם שמירה על משקל גוף עוד לפני הכניסה להיריון ועל הקפדה על אורח חיים פעיל לאורך כול ההיריון. היתרונות של פעילות גופנית כוללים גם מניעת סוכרת היריון.