Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

להלן פרטי האירוע: גרפיקאי בן 33 הגיע לאחרונה לבית חולים "איכילוב" בעקבות ישיבה וביצוע עבודת מחשב שנמשכה כ-20 שעות ברצף, כשהוא סובל מקשיי נשימה ויורק דם. לאחר בדיקה התברר שהבחור סובל מתסחיף ריאתי ומקרישי דם שנוצרו ברגליים מהישיבה הממושכת ללא תנועה מול מסך המחשב. לאחר אשפוז של שבועיים עם קרישי דם בריאות התייצב מצבו והוא הועבר להמשך טיפול לבית בחולים "תל-השומר". עבודה על עקרונות הארגונומיה לא הייתה מאפשרת לאירוע כזה להתרחש.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים - רקע

מגוון רחב של מחקרים שבים ומזכירים לנו: ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת מסכנת את חיינו. מחקר שפורסם בחודש יולי 2010 בירחון הבריטי לרפואת ספורט מצא שאנשים שמרבים לשבת משנים את ההתנהגות ההורמונלית בגופם, גורמים לשינויים במטבוליזם של הסוכרים והשומנים ועקב כך עלולים לחלות במחלות לב וכלי דם ולקצר את חייהם באופן משמעותי. מחקר אחר שנערך בקנדה ופורסם כבר במאי 2009 בירחון לרפואה ומדע בספורט ופעילות גופנית מצא קורלציה בין ישיבה ממושכת למוות ממגוון מחלות והעיקר מחלות לב וכלי דם. מחקר אוסטרלי שפורסם בירחון האגודה האמריקאית ללב (ינואר 2010), מצא שצפייה ממושכת בטלוויזיה כרוכה בסכנת חיים אפילו בקרב אנשים פעילים גופנית. "תסמונת מחלקת התיירים" היא דוגמא נוספת לקטלניות האפשרית של הישיבה.

"תסמונת מחלקת התיירים"

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התייריםהתופעה הזאת שבה נוצרים קרישי דם בוורידי הרגליים העמוקים (Deep Vein Thrombosis) בגלל ישיבה ממושכת במקום צר ודחוק שאינו מאפשר תנועה בגלל ישיבה ממושכת מוכרת גם מעולם התעופה בשם: "תסמונת מחלקת התיירים" ( Economy class syndrome). ארגון הבריאות העולמי מצא שנוסע אחד מכול 4500 נוסעים מפתח קריש דם בגלל ישיבה ממושכת וחוסר תנועה. כל מי שטס טיסות ארוכות מבלי לקום מהכורסא מצוי בסיכון להפרעה בזרימת הדם ברגליים ולהיווצרות של קרישי דם. תופעה זו יכולה לקרות במחלקת תיירים אך כפי שאנו רואים היא יכולה לקרות בכל מצב בו נשב ללא תזוזה באופן ממושך גם מול מחשב. גורמי סיכון נוספים כוללים גם שכיבה ממושכת, נטייה לקרישיות יתר של הדם, פגיעה בכלי הדם ושימוש בתרופות מסוימות כגון גלולות למניעת היריון.

סיבוכים אפשריים

תסמונת זו היא מסכנת חיים שכן קרישי הדם הללו יכולים לנוע בגופינו, להגיע לריאות ולמוח, לחסום כלי דם ולגרום אף למוות. הסיכון לחלות בתסמונת זו אינו בהכרח מידי. לעיתים יכולים להיווצר קרישי דם בוורדים אפילו שבועות לאחר הטיסה. סכנה נוספת בגין תסמונת זו היא האיחור השכיח בהבנה מה גורם לה. איחור זה גורם כמובן לעיכוב בקבלת הטיפול הנכון. 

סימנים ותסמינים

התסמינים האופייניים לתסמונת מחלקת התיירים יופיעו ברגל הנפגעת ובעיקר בשוק ויכללו: רגישות למגע, אדמומיות, בצקת, ומגבלת תנועה. כול אלה יגרמו לנו, ברוב המקרים, לחפש את הגורם לסימנים והתסמינים באחת מרקמות הרגל. האם מתחתי שריר? האם קיבלתי מכה ברגל? לעיתים רחוקות בלבד ישייך החולה את בעייתו לכלי הדם. חשוב לציין שהסימנים והתסמינים לא תמיד יהיו ברורים, לעתים לא יהיו סימנים ותסמינים בכלל או רק מינימום ולפעמים הם עלולים להיות חריפים ביותר.

האם זה קורה רק בגלל טיסה?

קרישי דם בוורידים העמוקים ברגליים יכולים להתפתח גם בגלל ישיבה ממושכת כפי שאכן קרה עם העיתונאי המוזכר מעלה. עבודת מחשב ממושכת, נהיגה ממושכת או ישיבה ממושכת מכול סיבה אחרת מהווה גורם סיכון להתפתחות התופעה. גורמי סיכון להתפתחות קרישי דם ברגליים כוללים נטייה מולדת, היותכם מעל גיל 40, היריון, מחלות רקע אחרות כגון סרטן או מחלות דם וכלי דם, טיפולים הורמונלים, אמצעי מניעה, התייבשות, לקיתם בעבר בקרישי דם בוורדים העמוקים ועוד.

אבחון קרישי דם בוורידים העמוקים

היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות מתקדמות עשויות להועיל בזיהוי הבעיה. כך למשל כאבים בשוק שהחלו בעקבות טיסה ארוכה או ישיבה ארוכה במיוחד מול מחשב ללא רקע טראומטי עשויים להצביע על קרישי דם כגורם אפשרי. בכול מקרה של חשד יש מיד להפנות את החולה לבדיקת אולטרה סאונד דופלקס. בדיקה זאת הנחשבת למדויקת יחסית עשויה להצביע על קריש הדם בכלי הדם ולדגים את זרימת הדם סביב הקריש.

טיפול בקרישי דם בוורידים העמוקים

הטיפול העיקרי בקרישי דם אלו הוא טיפול בתרופות נוגדות קרישה (Anticoagulation) וגרביים לוחצות. את הטיפול התרופתי מתחילים עם זריקות של הפרין (Heparin) או תרופה מדללת דם אחרת למשך מספר ימים ולאחר מכן טיפול ממשוך בתרופות מדללות דם.  מקרים קשים שבהם קרישי הדם גדולים במיוחד או יוצרים חסימה מסיבית עלולים להזדקק לפתרון כירורגי.

המשיכו לקרוא אודות גורמים אחרים לכאבי רגליים ובכללם קרע בשריר התאומים שעלולים ליצור תמונה קלינית דומה לכאבים שנובעים מקרישי דם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)