Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

זהירות משרד! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד שבו אתם עובדים הוא מקום עבודה מסוכן שעלול לגרום לפציעות וכאבים כרוניים. 

לכאורה, כאשר אתה ישוב אחרי שולחן משרדי ועובד עם מחשב אתה מוגן מכול פגע. אך רק לכאורה. מזה שנים ידוע לנו שהמשרד הוא מקום העבודה המסוכן ביותר. מקום בו נגרמים יותר נזקי הגוף לעובד מכול מקום עבודה אחר בעולם המערבי. תאונות ונזקים הנגרמים לעובדים ברחבי העולם מהווים בעיה קשה, קשה לעובדים עצמם ובעיה קשה ברמה הלאומית עקב העומס הנוצר על הכלכלות הלאומיות. הקפדה על אופן עבודה ארגונומי בעמדות עבודה ארגונומיות יצמצם הנזקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

זהירות משרד - למה?

אנו מבחינים בשתי קבוצות עיקריות של גורמי סיכון לפציעות ופגיעות במשרד:

1) הציוד המשרדי ההיקפי ואת תכנון עמדת העבודה

בשנים האחרונות רבו התביעות והפיצויים המשולמים בארצות הברית על ידי יצרני ציוד משרדי "בלתי הולם". בית המשפט האמריקאי בפסיקותיו הבהיר באופן חד משמעי את אחריותו של היצרן לכך שהציוד המשרדי היוצא ממפעלו תוכנן ויוצר לשימוש בטוח וממושך באופן סביר.

האם הציוד עמו אתם משתמשים ובכלל זה עכבר, מסך, ריהוט כיסא מתאימים לכם ולמידותכם באופן מלא? האם עמדת העבודה שלכם מאורגנת באופן שהפריטים שבהם אתם עושים את מירב השימוש נגישים מאוד?

2) אופן ביצוע העבודה

האם אתם מקפידים לגוון את התנוחות ואת האופן שבו עבודתכם מתבצעת? האם אתם מקפידים על זמני מנוחה בין המטלות? האם אתם מנסים לשנות את המטלות שלכם ובכך לגוון את אופי ביצוע העבודה? נדרשים להרים משאות כבדים? הקפידו לצמצם ככול שניתן את משקלם, היעזרו בחבר לצורך הרמה והרימו נכון.... המשיכו לקרוא כדי לקבל טיפים לארגונומיה נכונה.

3) גורמי סיכון נוספים:

עם זאת, יש לזכור שרוב התאונות החמורות במשרד אינן מתרחשות כתוצאה מעבודה עם מחשב אלא מנפילות (שטיח לא הדוק, רצפה חלקה, סולם ועוד) ממאמץ פיזי חריג (הרמת חפץ כבד מידי, הרמה לא נכונה וכו) מנפילת חפצים (ספרים, אוגדנים, ועוד), מלכידת חלקי גוף (לכידת אצבעות, שיער ותכשיטים וכו במגרה, בדלת, בחלון וכו).

מה עלול להיפגע מעבודה במשרד?

זהירות משרד

שעות עבודה ארוכות בעמדת עבודה לקויה וביציבה לקויה תיצור עומסים מצטברים על אזורי הגוף השונים ותוביל בהכרח לפציעות. בין תסמונת הכאב שעלולות להתפתח בעקבות עבודה במשרד נמנה כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים, כאבי רגליים, כאבי ידיים, עייפות עיניים, תחושה כללית של מתח ועצבנות ועוד. יציבה נכונה בעודנו עובדים על מחשב הינה חשובה למניעת פציעות. ואולם יציבה תקינה לאורך זמן תיתכן אך ורק עם ציוד וריהוט איכותי המשולבים בעמדת עבודה המותאמת אישית ובמודעות גבוהה.

סימנים ותסמינים אופייניים לפציעות משרד

עבודה משרדית ובעיקר עבודה ממושכת מול מחשב הכרוכה בביצוע מטלות חוזרניות גורמת לפציעות מסוג פציעות ממאמץ נשנה. סימנים ותסמינים אופייניים לסוג זה של פציעות אשר מאפיינות עבודה משרדית יכללו כאבי שרירים, גידים, מפרקים, נוקשות או אובדן טווחי תנועה במפרקים, נפיחות, שינויים תחושתיים כולל נימול ואף הירדמות של אחת הגפיים או אזור מסוים באחת הגפיים, חולשה של שרירי או קבוצת שרירים באחת הגפיים ועוד.

במקרים קשים במיחוד עלולים להיגרם נזקים קשים יותר לעמוד השדרה וחוט השדרה ו/או למפרקים והסימנים והתסמינים עלולים, להיות חריפים וקשים. התסמינים הללו יכולים להופיע בכל סדר שהוא ואף להופיע לאחר שעות העבודה. פציעות בגין עומס יתר מונוטוני יכולות להוסיף ולהתפתח במשך חודשים ושנים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. בחלק מהמקרים הפציעות הכרוניות גורמות לעובדי משרד ומחשבים לפרוש מהמקצוע שלהם.

ארגונומיה לקויה

על פי המכון האמריקאי הלאומי לבטיחות מקצועית ובריאות (NIOSH) קיימת עלייה דרמטית בנזקי הגוף כתוצאה מעבודה משרדית. פגיעות אלה והעלויות האדירות הנלוות להן גרמו לממשל האמריקאי להשקיע סכומי עתק בניסיון לחקרן ולצמצמן. בשנים האחרונות לובש המשרד המודרני צורה חדשה, אך יחד עם זאת, השינויים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו למשרד המודרני הממוצע יצרו למעשה סביבת עבודה חדשה וסכנות חדשות. רעש, אור לא הולם, רהיטים בעלי תכנון או התאמה לקויה, ציוד או מכונות הפולטות ריחות או גזים ומתח נפשי, הרבה מתח נפשי. ממצא מעניין: על פי מחקרים שביצעה NIOSH עבודת המחשב כרוכה ברמות מתח נפשי גבוהה יותר מכל סוג עבודה אחרת שנחקרה.

פציעות מחשב

ארגונומיה לקויה במשרד

הפציעות מעבודת מחשב הינן לרוב חמורות פחות אך עם זאת נוטות להיות כרוניות, קשות לטיפול ולעיתים אף מחייבות החלפת מקצוע. פציעות אלה נגרמות בגין סידור עמדת העבודה לוקה, מונוטוניות העבודה, יציבה לקויה או תנוחה מקובעת, קצב העבודה וחוסר במנוחות סדירות. ניזקי הגוף כתוצאה מעבודה עם מחשב הינם קבוצה של בעיות הנגרמות מעומס יתר מונוטוני או משימוש לא נכון של מפרקים שרירים גידים ועצבים. מכלול בעיות אלו גם ידועות במונח (Repetitive Strain Injuries) או בצורה המקוצרת RSI.

ארגונומיה למניעת פציעות משרדיות

מהי יציבה נכונה? מהו ריהוט נכון? כיצד מתכננים עמדת עבודה נכונה? על שאלות אלו ועוד רבות עונה תורת הארגונומיה. תורה זו עוסקת בהתאמת העבודה לעובד ע"י שינוי עמדת העבודה, שינוי כלי העבודה, שינוי סביבת העבודה ותכנון מחודש של העבודה. כאשר עמדת העבודה אינה מותאמת, כאשר הציוד אינו מותאם ארגונומית וכאשר העבודה אינה מתוכננת ומתבצעת נכונה מספר הפציעות בגין עבודת מחשב עולה. סיכום זה נועד לאפשר לקורא לזהות מבעוד מועד את הטעון תיקון בציוד, בעמדת העבודה ובהרגלי העבודה ובכך למנוע בעיות של עומס יתר עתידיות. על העובד המשרדי לזכור שעוצמת הפציעה תהייה מושפעת מן הגורמים הבאים:

• משך זמן העבודה והשהות בתנוחה אחת. יותר זמן שווה יותר סיכון.

• זמן מנוחה והתאוששות. יותר זמן מנוחה פחות סיכון.

• גודל הטעות. ככול שהיציבה רעה יותר או המונוטוניות של ביצוע המטלות גדול יותר הסיכון גדול יותר.

• שינויים אישיים. שינויים פיזיים ונפשיים אישיים יוצרים נקודות תורפה שונות.

תרגילי ספורט ושחרור מומלצים לעובדי משרד 

 תרגילי הספורט 

הריני ממליץ לכול אדם בריא העוסק בעבודה משרדית יומית "לאזן" את חוסר הפעילות המאפיינת את העבודה המשרדית ולעסוק בספורט. לצורך זה כל ספורט הנעשה באופן הדרגתי מתאים. עם זאת מניסיוני אימון סדיר בחדר הכושר הכולל תרגילי כוח לפלג גוף העליון נושא תוצאות טובות יותר בשיפור היציבה ובמניעת פציעות מעבודה משרדית. 

תרגילי שחרור 

מתייחס לביצוע תרגילי מתיחות והרפיה במהלך העבודה לשרירים המכווצים. בעיקרון יש לשאוף ולאזן את תנועות המפרקים. כך למשל חשוב לבצע מתיחות לאחור של מפרק שלצורך העבודה נאלץ לשהות או לבצע תנועות כפיפה חוזרות ונשנות. 

המשיכו לקרוא אודות הנזקים הנגרמים לגופנו בגין ישיבה ממושכת וכן גם על כאבי גב עליון.

המאמר הבא: אבחון וטיפול בכאב מעבודה משרדית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)