Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

בעיסוק בספורט ישנם סיכונים להיפצע על ידי שחקנים אחרים או בגלל שחקנים אחרים במהלך משחק כדורגל או משחקי כדור אחרים. ישנם סיכונים להיפצע מכלי רכב עוברים: למשל דריסת רוכבי אופניים, דריסת רצים על כביש ועוד. ישנם סיכונים ליפול ולהיפצע בעת פעילות גופנית, למשל נפילה מאופניים או מסוס דוהר. גורם נוסף לפציעות הוא אי ההתאמה הארגונומית שבין האדם לציוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה בחדר כושר - רקע

כאשר אנו מתאמנים בחדר הכושר ישנם סיכונים להיפצע בגין פעילות גופנית מאומצת מידי בפחות מידי זמן וישנם סיכונים להיפצע בגלל ארגונומיה לקויה או אי התאמה בין האדם לציוד בו הוא משתשמש או הסביבה בה הוא פועל. במושג ארגונומיה לקויה בהקשר של חדר כושר אנו כוללים כול תכנון לקוי וחוסר התאמה בין המתאמן לבין הסביבה בה הוא פועל וציוד הספורט בו הוא משתמש: מסלול ריצה לא טוב, ידיות אחיזה של מכשיר כוח שאינן מתאימות לנו, גובה מושב לא נכון ועוד. במאמר זה נעסוק בנושא הזה.

גורמי סיכון ארגונומיים עיקריים:

אנו מבחינים בשתי קבוצות עיקריות של גורמי סיכון לפציעות ספורט בחדר הכושר:

- ציוד הספורט, עמדת האימון וסביבת האימונים

קבוצת סיכון ראשונה היא זו הכוללת את ציוד הספורט עצמו למשל בכול הנוגע לרכיבה נכונה על אופניים: קוטר הידיות, האם המכשיר מאפשר ביצוע התנועה באופן טבעי, מבנה המושב, יכולת כוונון הגובה והמרחק של החלקים השונים ועוד.  עמדת האימון וסביבת האימונים: מיקום של מכשירים סמוכים, מוסיקה רועשת, אוורור, טמפרטורה, רצפה חלקה.... 

בשנים האחרונות רבו התביעות והפיצויים המשולמים בארצות הברית על ידי יצרני ציוד ספורט "בלתי הולם". בית המשפט האמריקאי בפסיקותיו הבהיר באופן ברור וחד משמעי את אחריותו של היצרן לכך שציוד הספורט היוצא ממפעלו חייב להיות מתוכנן באופן ארגונומי לצורך שימוש בטוח וממושך באורח סביר.

אופן ביצוע האימון עצמו

ארגונומיה בחדר כושרקבוצת סיכון שנייה מכילה את אופן ביצוע האימון עצמו. האם אנחנו מקפידים לא להעמיס יתר על המידה את רקמות גופנו השונות? האם אנו מקפידים על מנח נכון במהלך ביצוע הפעילות? האם התנועה שאני מבצע נעשית באופן נכון ומדויק? האם אני מקפיד על זמני התאוששות בין תרגיל לתרגיל או בין אימון לאימון? האם אני מקפיד על עלייה הדרגתית בסרגל המאמצים?... יש לציין שעבודה עם מאמן כושר אישי עשויה לצמצם מאוד את הנזקים מסוג זה.

ארגונומיה בחדרי כושר?

כיצד יש לתכנן ציוד ספורט או מכשיר כושר באופן שאינו מזיק? כיצד יש לתכנן עמדת אימון באופן שאינו מזיק? מהי התנוחה הנכונה לשימוש בציוד הכושר או במכשיר? כיצד נתכנן סביבת אימון נכונה? על שאלות אלו ועוד רבות עונה תורת הארגונומיה. תורה זו עוסקת בהתאמת הביצוע למבצע על כול המשתמע מכך תוך שימוש בכלי העבודה הנתונים לרשותה: שינוי בתכנון הראשוני של הציוד, שינוי בעמדת האימון, שינוי סביבת האימונים ושינוי באופן האימון. כאשר מכשיר הכושר אינו מתוכנן נכון, כאשר עמדת האימון אינה מותאמת עבורנו, כאשר סביבת האימונים אינה מותאמת עבורנו ו/או כאשר אופן האימון לקוי מספר הפציעות עולה.

לתכנן ציוד ומכשירי הכושר

ציוד הכושר צריך להיות יציב ומקובע למקומו.יש חשיבות לכך שהציוד יתוכנן למידות גוף שונות ועל כן עליו להיות מתכוונן. ציוד הכושר חייב להיות פשוט להפעלה. אסור שהחלקים הנעים במכשיר יכפו על פרקי הגוף השונים צירי תנועה לקויים. על המכשירים השונים לחקות את אופני התנועה הטבעיים של הגוף ובכךלהפחית את העומסים מעל הפרקים ובעיקר העומסים שאין הגוף מותאם להם. כך למשל ידיות המשמשות לדחיפה אמורות להיות רחבות יותר בעוד אלו המשמשות למשיכה (מכשיר חתירה) או להרמה בתנועה (משקולות) ומחייבות לפיתה צריכות להיות דקות יותר.

נזקי ארגונומיה לקויה

למרות המודעות הגבוהה לכך הרי שמחקרים שונים מצביעים דווקא על עלייה בכמות פציעות ספורט על רקע של פעילות גופנית שאינה מותאמת בבחינה ארגונומית. פציעות אלה והעלויות האדירות הנלוות להן הובילו למחקרים רבים שנעשים בניסיון לצמצם את התופעה. השינויים הטכנולוגיים הרבים שהוכנסו לחדרי הכושר ולציוד הספורט המודרני יצרו למעשה סביבת אימונים חדשה וסכנות חדשות. רעש (מוסיקה רועשת בספינינג, חדר כושר ושיעורי ספורט אחרים) או ציוד ספורט בעלי תכנון או התאמה לקויה (ידיות אחיזה שאינן מתאימות, גובה מושב שאינו מתאים, מתקן אימונים לא נוח...).

פציעות ספורט בחדר כושר על רקע ארגונומי

פציעות ספורט על רקע ארגונומיהפציעות מאימון עם ציוד ספורט בחדר הכושר הינן לרוב חמורות פחות אך עם זאת נוטות להיות כרוניות, קשות לטיפול ולעיתים אף מחייבות הפסקת האימון לטווחי זמן ארוכים. פציעות אלה נגרמות בגין שימוש בציוד שאינו מותאם לכם, מונוטוניות האימון, יציבה לקויה או תנוחה מקובעת, קצב האמון וחוסר במנוחות סדירות. נזקי הגוף כתוצאה מאימון בחדר הכושר עם משקולות,מכונות כוח או עם ציוד אירובי הינם קבוצה של בעיות הנגרמות מעומס יתר מונוטוני או משימוש לא נכון של מפרקים שרירים גידים ועצבים. 

בעיות אלו נקראות באנגלית: Repetitive Strain Injuries. פציעות שכיחות מהסוג הזה כוללות: דלקות בגידים המותחים והכופפים של כף היד,ציסטות גנגליוניות על הגידים, אצבע הדק, מרפק טניס, מרפק גולף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הכתף, דלקות בגידים או בשרירים באזור הצוואר והשכמות, תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת התעלה על שם גויון - דלקת בעצב האולנר, תסמונת התעלה הקוביטלית - דלקת בעצב האולנר העובר בתוך תעלה המצויה במרפק, תסמונת התעלה הרדיאלית, דלקת בשורש עצב צווארי, דלקת בשורש עצב מותני או סיאטיקה.

פציעות ממאמץ חוזר. סימנים ותסמינים 

סימפטומים אופייניים לפציעות בגין עומס יתר מונוטוני הינן כאבים, נוקשות מפרקית, נפיחות, שינוי בתחושה, חולשה ואובדן טווחי תנועה. הסימפטומים האלו יכולים להופיע בכל סדר שהוא ואף להופיע לאחר שעות העבודה. פציעות בגין עומס יתר מונוטוני יכולות להוסיף ולהתפתח במשך חודשים ושנים לאחר הופעת הסימפטומים הראשונים. אזורי גוף המועדים לפציעה שעות אימון ארוכות ביציבה לקויה או לחילופין ביציבה מקובעת תוביל בהכרח לפציעות של אזורי הגוף השונים. 

כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ושכמות, כאבי כתפיים, כאבי ברכיים ורגליים, כאבי ידיים, תחושה כללית של מתח ועצבנות ועוד. כך למשל אחיזה ממושכת ומהודקת של כידון האופניים במהלך רכיבה עלולה לגרום לרוכבי אופניים דלקות בעצבי כף היד. אחיזה נכונה עשויה למנוע כאבים הירדמויות ואף ניתוחים. 

במחקר שפורסם בכתב העת האמריקאי לרפואת ספורט נבדקו 14 רוכבי אופניים באמצעות ציוד שבחן את ההולכה החשמלית של עצבי כף היד . המסקנות של המחקר הינן: לרכיבה ממושכת באופניים יש אפשרות לגרום לפגיעה פיזיולוגית (מוטורית וסנסורית) בתפקודם של עצבי האולנר והמדיאן ולגרום להחמרת הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית. הסימפטומים האופייניים כוללים הירדמויות של כף היד וחולשה של שרירי כף היד לעיתים עד כדי חוסר יכולת לאחוז כוס. ידיות אחיזה בלתי מתאימות יכולות להיות הבסיס לתופעה.

הקפדה על כללי אימון נכונים

הקפידו על ביצוע חימום לפני תחילת אימון וקירור בסופו. הקפידו על עליה הדרגתית במאמצים, על מנוחות מספקות בין אימון לאימון וזמני התאוששות. הימנעו מאימונים קשים כאשר גופכם נוקשה מאימון קודם. התאמנו על מסלולים או מגרשים מתאימים לכם. התאמנו עם נעליים מתאימות ולבוש מתאים לסוג המגרש וסוג הספורט שלכם. וודאו בטיחות ותקינות הציוד. הקפידו על טכניקת משחק טובה. טכניקות חדשות מחייבות למידה הדרגתית. יהיו חיוביים והימנעו ככול האפשר ממתחים נפשיים. טפלו ושקמו את הפציעות שלכם באופן מידי כדי שלא תהפוכנה לכרוניות. אל תתאמנו עם כאב. כואב לכם? עצרו מיידית. 

תכנון ארגונומי יעיל, בכול היבט של חיינו עשוי לחסוך לנו פציעות ועוגמת נפש מרובה. בדקו את עצמכם האם אתם ארגונומיים? ובאותה הזדמנות גם בדקו האם עמדת המחשב שלכם היא ארגונומית?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)