Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

עבודה משרדית כרוכה בסיכונים גבוהים להיפצע. למעשה, העבודה במשרד מסוכנת יותר מעבודה עם סולם, פטיש או מחרטה. על פי מומחים אמריקאים לבטיחות רמות הסיכון להיפצע מעבודה משרדית עולים כול הזמן. עוגמת הנפש שנגרמת לקורבנות העבודה במשרד, והעלויות הלאומיות והאישיות גורמים לחוקרים מכול העולם לנסות ולאתר דרכים להתמודד עם מגיפה זו. הקפדה על התנהלות ארגונומית במשרד ובכלל זה מנוחות קצרות ופעילות עשויה למנוע חלק ניכר מהבעיות האופייניות לעובדי משרד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פעילות גופנית לעובדי משרד - רקע

פעילות גופנית לעובדי משרדמומחים בתחום הארגונומיה הכניסו שינויים באופן העבודה, בסביבת העבודה ובעמדת העבודה של עובדי המשרד כולל שינויים שהביאו להפחתה של רמת הלחצים של העובד. תרגילים גופניים יכולים למנוע או לצמצם את הפציעות והכאבים.רוב החוקרים העוסקים בתחום הארגונומי ממליצים, בין היתר, לערוך הפסקות יזומות לצורך ביצוע פעילות גופנית. לטענתם פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון להתפתחות פציעות. למסקנות דומות הגיעו החוקרים במחקר שפורסם בחודש מאי 2008 בירחון המדעי "ספלגיה":

פעילות גופנית יכולה להפחית פציעות ותופעות פתולוגיות שכיחות בעבודה משרדית הכוללות כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים, כאבי גב, כאבי ידיים ועוד". הפעילות הגופנית המומלצת נחלקת לשני סוגים עיקריים: תרגילי ספורט ותרגילי שחרור.

פציעת מאמץ חוזרני, מה זה?

המושג (Repetitive Strain Injuries -RSI) הוא שם מקיף לפגיעות בחלקי הגוף השונים הנגרמים בגלל עומסים חוזרניים וביצוע תנועות חוזרניות ובכלל זה בסיבי העצב, בגידים, בשרירים, בפרקי הגוף ועוד. סוג זה פציעות ידוע גם בשם פגיעה טראומטית מצטברת (Cumulative Trauma Disorders). למרות שעיקר הפציעות מסוג מתרחשות במשרד אסור לשכוח שהן עלולות להתרחש גם בגלל פעילות גופנית. ענפי ספורט ותחביבים רבים כרוכים בביצוע חוזרני של מאמצים החושפים את הספורטאי לפציעה מהסוג הנדון.

בגלל אופי העבודה המשרדית רוב העומסים מצטברים על הגפיים העליונות ובעיקר על הגידים, עצבים והשרירים בגפיים העליונות והתוצאה השכיחה היא דלקות גידים, דלקות שרירים ודלקות עצבים על רקע לכידה שלהם כמו למשל במצב של תסמונת התעלה הקרפלית. עומסי יתר חוזרניים מוטלים גם על הגב התחתון, על הצוואר ועל עמוד השדרה באופן כללי. וגם כאן התוצאה היא נזקים הגורמים בין היתר כאבי גב תחתון (פריצת דיסק מותני?), כאבי צוואר (פריצת דיסק צווארי), כאבי ראש ועוד. 

• תרגילי ספורט

מומלץ לכול עובד משרד לנסות ולאזן את חוסר העשייה והסטגנציה המאפיינת עבודה משרדית באמצעות עשייה ספורטיבית בשעות הפנאי ובכול הזדמנות במהלך יום העבודה. אחת הפעיליות המומלצות היא אימון בחדרי כושר. חדרי כושר אשר קיימים בחלק ממקומות העבודה מספקים אפשרות לאימון קצר ותכליתי. מלבד אימונים אירוביים כגון הליכה, ריצה, מדרגות וכיוצא בזה מומלץ לעבוד בחדר הכושר גם עם מכונות כוח לצורך חיזוק שרירי עמוד השדרה.

• תרגילי שחרור

מומלץ אחת לפרק זמן קצוב (30 דקות) לבצע מתיחות ותרגילי הרפייה לכול אותם שרירים שמצויים במצב של עבודה חוזרת. כך למשל, את אצבעות כף יד ושורש כף היד המצויים במצב של כפיפה קבועה לצורך הקלדה צריך למתוח לאחור לשהות מספר שניות בתנוחת המתיחה ולהרפות. יש לבצע כול תרגיל מספר פעמים. 

המשיכו לקרוא אודות הנזקים הנגרמים לגופנו עקב עבודה משרדית ובגלל הישיבה הממושכת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)