Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

האם מגוון תסמונות כאב בגוף בכלל ובעמוד השדרה בפרט כגון כאבי צוואר, כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון ועוד יכולים להיגרם מישיבה ממושכת ו/או לקויה? התשובה היא כן. אין חוקר רציני שחולק על כך. העומסים החריגים והממושכים על חלקי הגוף נושאי המשקל ובעיקר על עמוד השדרה גורמים לנזקים וכאבים. הארגונומיה של הישיבה חשובה למניעת פגיעות גוף רבות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ישיבה נכונה - רקע

נזקים לעמוד השדרה ולחלקי גוף אחרים הנובעים מישיבה לקויה ו/או ישיבה ממושכת עולים לכלכלות העולמיות ביליונים של דולרים כול שנה. כך למשל פורסם, לפני מספר שנים, שאומדן הנזקים השנתיים לכלכלה הקנדית הנובעים מהנזקים הנובעים מישיבה ממושכת ומהטיפולים, השיקום, ואובדן יכולת ייצור, עומד על יותר מ16 ביליוני דולרים. עם נזק כלכלי כל כך כבד לא פלא שהתופעה הנקראת כאבי גב היא מן הנושאים הנחקרים ביותר בעולם. אז מה ניתן לעשות?

מהי ישיבה נכונהואכן בסוף 2006 נפל דבר חדש. מחקר משותף בין חוקרים קנדים וסקוטים שבדק את העומסים על הגב התחתון קבע שההמלצה לשבת זקוף (זווית של 90 מעלות בין הגוף לבין הירך) שקיימת שנים רבות אינה אופטימאלית ומייצרת עומס מיותר על הגב. על פי המחקר הזה ישיבה בזווית של 135 מעלות נכונה יותר וכרוכה בפחות עומסים. 

ההמלצות שיוצאות מהמחקר הינן חד משמעיות, פונות לכל אחד ואחד מאיתנו ובעיקר למעבידים ועיקרן: רוצו לרכוש כסאות המאפשרים ישיבה בזווית של 135 מעלות יהיו לכם פחות נזקים בגב, פחות כאבי הגב, תיעדרו פחות מהעבודה, התוצר שלכם בעבודה יהיה גבוה יותר ותשפרו את איכות חייכם. האמנם?

רגע אחד, לא להשכיב את הכיסא!

החוקרים המכובדים שוכחים לבדוק ולציין במחקרם שזווית הישיבה המומלצת בת 135 מעלות היא אכן טובה לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הגב התחתון אך הרסנית לחוליות ולדיסקים הבין חולייתיים של הצוואר והגב העליון! או במילים אחרות האם אנו רוצים להציל את הגב התחתון תוך כדי הקרבה של בריאות הצוואר והגב העליון? 

אין חולק שהזווית שהחוקרים ממליצים לישיבה היא אמנם נכונה ונוחה לגב התחתון הבעיה היא שלא ניתן לעבוד בה. זווית ישיבה של 135 מעלות, היא אמצע הדרך בין ישיבה זקופה לשכיבה. זוהי זווית ישיבה שאנו שוכבים על כורסת הטלוויזיה ולגביה הובהר באופן חד משמעי שהעומס על הגב הוא מינימאלי אלא שזווית הישיבה הזאת אינה יכולה לשמש זווית עבודה נכונה ובריאה מול מחשב או מול שולחן כתיבה.

למה זווית ישיבה של 135 מעלות היא לא נכונה?

שתי סיבות עיקריות לכך שאין מדובר בזווית ישיבה שניתן לעבוד בה:

1) צוואר וגב עליון

מה קורה עם הצוואר והגב העליון שלי? באיזה זווית הם מצויים כאשר אני יושב בזווית של 135 מעלות? האם אני מזיק לצוואר ולגב העליון על חשבון הגב התחתון? התשובה היא כן! אנו מזיקים לגב העליון ולצוואר על כל רקמותיו כולל הדיסקים הבין חולייתיים. כל עוד אין בנמצא כסא שיאפשר למסך המחשב או לחילופין לשולחן הכתיבה להתרומם מעלה ולאפשר זווית עבודה נוחה לגב העליון ולצוואר ההמלצה לשבת בזווית של 135 מעלות עלולה לגרום יותר צרות מאשר היא פותרת.

2) גב תחתון

ב) באיזה אופן אנחנו יוצרים את זווית הישיבה בת 135 מעלות? האם כעת יש לנו לגיטימציה ל"הימרח" על הכיסא? אם כן אזי הנזק מהישיבה לרקמות הגב השונות יהיה גדול יותר ועל ציר הזמן תהייה פגיעה גם בדיסקים הבין חולייתיים גם של הגב התחתון.

אז אולי עדיף לשכב?

למרות הפיתוי הגדול אני לא מנסה להיות ציני, אך אין ספק שאם המחקר היה בודק את העומסים שנוצרים בגבנו בזווית ישיבה של 135 מעלות לעומת העומס הנוצר בזווית ישיבה של 165 מעלות היה מוצא שהעומס על הגב קטן יותר ככול שאנו מצויים קרוב יותר לזווית של שכיבה. השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו האם ההמלצה לשבת בזווית של 135 היא מעשית בעבודה משרדית? שהרי עם המלצה זו מתייחסת לזווית שבה אנו צופים בטלוויזיה או קוראים ספר הרי שאין בה שום חדש. רובנו "מרגישים" שעדיף להשכיב את המשענת הכורסא לאחור ולהשתרע בניחותא כאשר אנו רואים סרט טוב. 

לסיכום

לסיכום נציין: כול עוד שולחן הכתיבה ומסך המחשב אינם מותאמים לזווית עבודה אחרת ההמלצה היא עדין לשמור על ישיבה זקופה. עם זאת יש לזכור שהגוף שלנו לא נועד לשבת. הגוף שלנו נועד ותוכנן לתנועה. ועל כן גם ישיבה טובה שבה הזווית גוף - ירך היא 90 מעלות והצוואר בהמשך טבעי לגב העליון מייצרת עומסים וגורמת נזקים לגב. 

העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכם היא לצמצם את הישיבה למינימום הכרחי ולערוך הפסקות פעילות תכופות. במידה וזה מתאפשר לצעוד (לא לעמוד) 3-5 דקות על כל 30 דקות של ישיבה. את הצעידה השתדלו לצעוד במהירות סבירה ולא בהליכה איטית או הליכת מוזיאון. 

המשיכו לקרוא אודות הנזקים האפשריים שנובעים כתוצאה מישיבה וגם אודות הנזקים הנגרמים במקום העבודה, במשרד, בין היתר בגלל הישיבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
רהיטי ילדים בחירה

רהיטי ילדים? בחירה של רהיטים מתאימים לילד שלכם עשויה לחסוך לו ולכם סבל רב. ריהוט לא מתאים הוא בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים גורמים נוספים כוללים נשיאת תיק בית ספר כבד ולא נוח, ישיבה לאורך כול היום בבית הספר ובבית, חוסר בפעילות גופנית ועוד.

רהיטי ילדים בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)