Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עמדת מחשב ארגונומית חשובה לבריאות! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ממוצע שעות העבודה של עובדי מחשבים בישראל הוא מהגבוהים בעולם. על כן לא פלא שפציעות בגין עבודת מחשב בקרב עובדי מחשבים הפכו בשנים האחרונות למגיפה. כמובן שאין לשכוח גם את הילדים בבית שיושבים מידי יום שעות ארוכות מול המחשב, מול הטלוויזיה או מול הטלפון הסלולארי. גם ילדים אלו נפגעים. לפני שנדבר על כיצד לבנות עמדת מחשב מתוכננת על פי כללי הארגונומיה כדי לצמצם את הפגיעות הללו אפרט מעט אודות הנזקים הבריאותיים שעלולים להתרחש מאופן עבודה לא נכון בעמדת מחשב לקויה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עמדת מחשב ארגונומית -  טיפים

עמדת מחשב ארגונומית

עבודה מול מחשב צריכה להתבצע בתנוחה ניטראלית ונוחה. עם זאת יש לזכור שבמקרה הטוב בעזרת עמדת עבודה תקינה אנו רק מצמצמים את הנזק שכן עצם הישיבה הממושכת היא לכשעצמה מזיקה. אל כן ערוך הפסקות תכופות בעבודה. ההפסקה יכולה להיות גם פשוט לעשות משהו אחר.

כללים לארגון העבודה

 • ארגון משטח עבודה אופטימאלי: מקמו קרוב חפצים בעלי תכיפות שימוש גבוהה.

 • ערכו הפסקות התאוששות לעיניים (כול 20 דקות הפסק 20 שניות והבט למרחוק).

 • ערכו הפסקות התאוששות כלליות (כול 30-40 דקות קומו והתהלכו 3-5 דקות).

 • שנו את תנוחות הגוף לעיתים קרובות

ישיבה נכונה

 • הכיסא מתכוונן, המושב רחב ועמוק, אינו נוגע בברכיים

 • כיסא מצויד בתמיכה לגב התחתון ותמיכה מתכווננת לידיים

 • זווית משענת מאפשרת ישיבה ב90 - 130 מעלות.

 • כפות רגליים מונחות על הרצפה או על הדום

 • פרקי כף יד ישרים, כתפיים רפויות, ידיים ומרפקים צמודים לגוף מרחפים מעל המקלדת.

 • ראש, כתפיים וגב ישרים

כוונון והתאמה של צג המחשב

 • מסך ממוקם לפנים ובמרכז

 • בחרו מסך שטוח ורחב עם רזולוציה גבוהה. מסך קטן מידי עם רזולוציה גבוהה יקטין את האותיות ואת האייקונים.

 • קו הראייה מול הקצה העליון של המסך. אם צריך הגביהו את המסך באמצעות זרוע ארגונומית ייעודית או עם מספר ספרים.

 • זווית הצג בהטיה של כ 5 מעלות.

 • תאורת צג ובהירות לאופטימום. בתאורת רקע חלשה נדרשת בהירות מופחתת.

 • ניקוי אבק מהמסך אחת למספר ימים

 • מסמכים בקו אחד עם המקלדת והמסך

 • להימנע מעבודה בלילה כדי לא לפגוע בשינה.

 • העדף עבודה ממושכת מול הצג עם משקפיים ולא עם עדשות מגע

כוונון והתאמה של המקלדת

 • בחרו מקלדת ארגונומית הניתנת להתאמה ומאפשרת עבודה נוחה

 • מקמו את המקלדת במרכז מולכם ובגובה המרפקים

 • על תגביהו את חלקה האחורי של המקלדת כדי למנוע מאמץ משורשי כפות הידיים.

 • הקלד כאשר אצבעותיך כפופות קמעה באופן טבעי וללא מאמץ

 • הקלד ללא שימוש מוגזם בכוח

 • אל תשענו על שורשי כפות הידיים, הקלד כאשר אצבעותיך מרחפות

 • שמור על שורשי כפות ידיים ישרים

כוונון והתאמה של העכבר

 • בחרו עכבר ארגונומי המאפשר מנח יד טבעי המתאים לגודל כף היד שלכם ותפעול עם מינימום כוח.

 • מקמו את העכבר קרוב למקלדת, הימנעו מיד מושטת רחוק מידי

 • הימנע משימוש בכוח מיותר בעכבר

 • נסה / שנה עכברים לעיתים קרובות

 • תומך לאמת היד יאפשר תפעול במנח טבעי של העכבר מבלי להישען על שורש כף היד. 

תאורה נכונה

 • וודא תנאים סביבתיים מתאימים (אור, רעש טמפרטורה וכו)

 • חדר מואר היטב ללא צללים וללא בוהק.

 • הימנע מהשתקפות של מקור אור על הצג

 • היעזרו באור ממוקד לצורך קריאת מסמכים.

*יש להקפיד גם על מניעת רעש גבוה מידי, טמפרטורה מתאימה ואוויר נקי.

עמדת מחשב לקויה - נזקים ותסמינים אפשריים

פגיעה בחוליותעמדת מחשב לקויה ושעות עבודה ארוכות עלולים לגרום למגוון עצום של נזקים ולכן גם לסימנים ותסמינים. סוג הסימנים והתסמינים, עוצמתם ומיקומם תלוי כמובן באופי הפגיעה ובחומרתה. חלקי הגוף שנחשפים למירב הנזק כוללים את מערכות עצב שריר ושלד, מערכת הראייה, מערכת כלי הדם ומערכות הגוף האחראיות לשינה.

אזורים חשופים לפגיעה: מערכות עצב, שריר ושלד.

עמדת מחשב לקויה עלולה ליצור פגיעה במגוון הרקמות המרכיבות את המערכות הללו ובכלל זה פגיעה בשרירים, בעצבים, בגידים, ברצועות, בפרקים, בסחוסים ובדיסקים הבין חולייתיים. בטווח הארוך עומסים על החוליות עלולים ליצור גם שינויים ניווניים ולגרום לשוני במבנה החוליות ובמבנה עמוד השדרה.

תסמינים אפשריים:

נוקשות בפרקים, עייפות שרירית, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים כאבי כפות ידיים ועוד. מלבד כאבים עבודה בעמדת מחשב לקויה עלולה לגרום גם להופעת תסמינים נוירולוגיים ובכללם תחושת שריפה, נימול או הירדמות של אחד מאיברי הגוף. במצבים חמורים יותר: ירידה בטווח תנועה, ירידה בכוח של היד (אחיזה) או הרגל (טיפוס על מדרגה), אובדן מיומנות מוגדרת (למשל: חוסר יכולת להקליד), אובדן שיווי משקל, עיוות של חלקי גוף, נפיחות בצקתית, עוויתות שריריות.

גורמים אפשריים לפגיעה:

עבודה רציפה ללא הפסקות, מיקום והתאמה עמדת המחשב, עבודה ללא גיוון ו/או שינוי של תנוחות, תנאים סביבתיים לקויים (אור, לחות, רעש, טמפרטורה).

אזורים חשופים לפגיעה: פגיעה בעיניים

עמדת מחשב לקויה פוגעת לעתים קרובות במערכת הראייה.

תסמינים אפשריים:

תסמונת ראיית מחשב

פגיעה בעיניים עלולה לגרום למגוון תסמינים ובכללם עיניים יבשות, עיניים שורפות, עיניים עייפות, אדמומיות, ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, קושי בחידוד הראייה, הפרשת דמעות מוגברת, עפעוף יתר, כאבי ראש, כאבי צוואר וכאבי כתפיים.

גורמים אפשריים לפגיעה:

עבודה רציפה ללא הפסקות, סוג מסך, כיוונון מסך, צג בוהק, מיקום והתאמה מסך מחשב, עבודה ללא גיוון ו/או שינוי של מיקוד הראייה, תנאים סביבתיים לקויים (אור, לחות, רעש, טמפרטורה). המשך לקרוא אודות תסמונת ראיית מחשב.

אזורים חשופים לפגיעה: פגיעה בכלי דם

פגיעה בכלי דם, היווצרות קרישי דם בכלי הדם העמוקים ברגליים בגין ישיבה. אף על פי שמה אין תסמונת זו מתרחשת רק בגלל ישיבה במחלקת תיירים. כל ישיבה ממושכת ללא תנועה חושפת אותנו להיווצרות קרישי דם ברגליים. בעיקר נכון הדבר לגבי אנשים עם נטיות לתופעה. המשך לקרוא אודות תסמונת מחלקת התיירים.

תסמינים אפשריים:

כאבי רגליים, אדמומיות, בצקת ומגבלת תנועה.

גורמים אפשריים לפגיעה:

עבודה רציפה ללא הפסקות וללא תנועה.

הפרעות שינה

עבודה עם מחשב בשעות מאוחרות מעלה את הסיכון להפרעות שינה. האור הכחול והבוהק הנפלט ממסכי המחשבים וממסכים אלקטרוניים אחרים גורם לעוררות מוגברת ובכך פוגע בשינה. האשם בהפרעות השינה הוא הורמון בשם מלטונין שתפקידו לעודד השינה והאור הבוהק מפחית את רמתו באופן חד. 

סימנים ותסמינים אפשריים:

חוסר שינה כרוני יכול לפגוע בכול מערכות הגוף כולל בתהליכים חשיבתיים קוגניטיביים. סוג הסימנים והתסמינים, עוצמתם ומיקומם תלוי כמובן בסוג הפגיעה ובחומרת הפגיעה. מגוון רחב של מחלות עלול להתפתח עקב חוסר שינה, בין היתר נמנה סוכרת, מחלות לב וכלי דם, השמנה, דיכאון, פגיעה במערכת חיסונית, פגיעה הורמונאלית, פגיעה קוגניטיבית ועוד.

גורמים אפשריים לפגיעה:

עבודה אל תוך הלילה.

עמדת מחשב ארגונומית - גם ילדים צריכים!

ארגונומיה לילדיםהשימוש במחשבים וביתר האמצעים האלקטרוניים על ידי ילדים ובני נוער הוא נרחב ולוקה ביותר. לא נגזים אם נאמר שרובם המוחלט מבלים שעות ארוכות כול יום מול המסכים. השימוש הממושך של הילדים ובני הנוער במחשבים ובשאר האמצעים האלקטרונים ולא חשוב לאיזו מטרה הוא לא תקין וללא הדרכה ארגונומית הוא הופך לבעייתי במיוחד.

- פגיעות פיזיות בקרב ילדים

הזמן הרב שהילדים שלנו יושבים באופן לקוי, עובדים באופן לקוי ויושבים בעמדת מחשב לקויה, גורמים לכך שגם לילדים יש כאבי גב "כאבים של גדולים": כאבי גב תחתון וצוואר, כאבי כתפיים כאבי ידיים ועוד.  כל שינוי ביציבה שמוכתב על ידי ישיבה לקויה מול מחשב עלול בגלל המבנה המתפתח של הילד לגרום לשינויים שליליים שימשכו וישפיעו על בריאות הילד לכל חייו. רגישות מיוחדת נודעת לצוואר, הגב התחתון ומערכת הראייה. 

בניגוד למבוגרים עצמותיו של הילד רכות בעיקר בלוחות הגדילה ונתונות להשפעה רבה. לוחות הגדילה הן מקום הגדילה של העצמות. כאשר העצמות מסיימות את התפתחותן לוחות הגדילה נסגרות ומתחלפות בעצמות רגילות. לחצים לא תקינים על לוחות הגדילה בגלל הרגלי עבודה לקויים יגרמו להתפתחות לא תקינה של השלד ולכאבים.

- הפרעות שינה בקרב ילדים

אין לשכוח את הנושא של חוסר שינה הנגרם בגין עבודה מול המסכים בשעות מאוחרות. הפגיעה ברמת המלטונין - הורמון המקדם שינה- הנגרמת בגלל האור הבוהק הנפלט מהמסכים קשה במיוחד בקרב נערים ונערות בגיל ההתבגרות. מדידה של רמת המלטונין בקרב קבוצת גיל זאת שנחשפה לאור הבוהק הנפלט מהמסכים הדגימה ירידה דרסטית ברמת ההורמון עד לכדי 37% בלבד מהכמות הרצויה (Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Aug. 26, 2015).

המשך לקרוא אודות תאונות עבודה ונזקי גוף הנגרמים בגלל עבודה עם מחשב ובגלל אופי העבודה המונוטוני שמאפיין עבודת מחשב. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)