Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הייטק? פקקת ורידים עלולה להתפתח אצלכם במידה ולא תקפידו על אופן עבודה נכון? התשובה היא כן!  עבודת מחשב גורמת בין היתר לכאבים על רקע שחיקות סחוסים, דלקות גידים בעיות מפרקים ועוד. בנוסף יש להוסיף גם סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם.

ב"ידיעות אחרונות" כתב העיתונאי דן אבן על גרפיקאי בן 33 שאושפז בבית חולים "איכילוב" עם סיכון לחייו בגלל קרישי דם וקשיי נשימה שהחלו בעקבות בצוע עבודת מחשב שנמשכה כ-20 שעות ברצף. לאחר בדיקה התברר שהבחור סובל מתסחיף ריאתי ומקרישי דם שנוצרו ברגליים מהישיבה הממושכת ללא תנועה מול המחשב. לאחר אשפוז של שבועיים התייצב מצבו והוא הועבר להמשך טיפול בבית החולים "תל-השומר". ארגונומיה נכונה של אופן העבודה החיה מונע את התופעה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הייטק פקקת ורידים - רקע

הייטק ופקקת ורידיםשימוש לקוי במחשב יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים בעיניים, בעמוד השדרה, בשרירים בעצבים ובפרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות כואבים של חוסר התיאום בין האדם למחשב. כאורך שעות העבודה שלנו מול המחשב כך עולה הסיכון להיפגע. 

אדם הפועל 20 שעות בשבוע מול מחשב מוגדר כעובד מחשבים. אך מי בארצנו עובד 20 שעות בשבוע? ממוצע שעות העבודה מול מחשב של אנשי מחשבים בישראל גבוה הרבה יותר והגרפיקאי הנ"ל מבהיר את הנקודה הזאת. על כן לא פלא שפציעות בגין עבודת מחשב לקויה הפכו בשנים האחרונות למגפה.

"תסמונת מחלקת התיירים"

התופעה הזאת שבה נוצרים קרישי דם בגלל ישיבה ממושכת מוכרת גם מעולם התעופה בשם: "תסמונת מחלקת התיירים". כל מי שטס טיסות ארוכות מבלי לקום מהכורסא מצוי בסיכון להפרעה בזרימת הדם ברגליים ולהיווצרות של קרישי דם. אצל אנשים הסובלים מעודף משקל, אנשים שלא עוסקים בפעילות גופנית, אנשים עם קרישת יתר ונשים הנוטלות גלולות למניעת היריון רמת הסיכון גבוהה יותר.

מה עלול להיפגע מעבודת מחשב?

מעבר לסיכון מוגבר של היווצרות קרישי דם קשורה עבודת המחשב עם סיכון למגוון ענק של פציעות אחרות. הפציעות הנפוצות כוללות פגיעה בשרירים, בעצבים, בגידים, ברצועות, בפרקים, בדיסקים הבין חולייתיים וכמובן בסחוסים. דוגמאות שכיחות לתסמונות כאב הנגרמות מעבודה עם מחשב כוללות בין היתר דלקת פרקים ניוונית, דלקת בשרוול המסובב בכתף, מרפק טניס או מרפק גולף, תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בצוואר או בגב התחתון, ליקוי יציבה של הצוואר ועוד. 

סימנים ותסמינים אופייניים

הסימנים והתסמינים האפשריים בעקבות עבודה חוזרנית עם מחשב כוללים עייפות וכאבי שרירים, כאבים או תחושת שריפה, נוקשות בפרקים, נימול או הירדמות של אחד מאיברי הגוף. במצבים חמורים יותר: ירידה בטווח תנועה, ירידה בכוח של היד (אחיזה) או הרגל (טיפוס על מדרגה), אובדן מיומנות מסוימת, אובדן שיווי משקל, עיוות של הגוף, נפיחות, עוויתות שריריות, אדמומיות (לא בלחיים) או אובדן צבע.

טיפים לעמדת המחשב ארגונומית:

עבודה בעיקרון צריכה להתבצע בתנוחה ניטראלית ונוחה. עמדת  מחשב ארגונומית אמורה לתת לנו משהו שהוא הכי קרוב לזה. הכי קרוב כי יש לזכור שבמקרה הטוב בעזרת עמדת עבודה תקינה אנו רק מצמצמים את הנזק שכן עצם הישיבה הממושכת לכשעצמה מזיקה. על כן הכלל הראשון חייב להיות הפסקות תכופות לעיניים (כול 20 דקות הפסק העבודה ל20 שניות והבט למרחוק), ולגוף (כול 40 דקות קום והתהלך 4 דקות). 

להלן טיפים לעמדת מחשב ארגונומית:

 • הכיסא מתכוונן, המושב רחב ועמוק, אינו נוגע בברכיים

 • כיסא מצויד בתמיכה לגב התחתון ותמיכה מתכווננת לידיים

 • כפות רגליים מונחות על הרצפה או על הדום

 • פרקי כף יד ישרים, כתפיים רפויות, ידיים ומרפקים צמודים לגוף מרחפים מעל המקלדת

 • הראש, כתפיים וגב ישרים

 • קו הראייה מול הקצה העליון של המסך

 • מסך ומקלדת לפנים המרכז

 • מסמכים בקו אחד עם המקלדת והמסך

 • מקלדת מורמת קמעה בחלקה האחורי

 • הימנע משימוש בכוח מיותר במקלדת ובעכבר

 • מקם פריטים בהם אתה משתמש קרוב אליך

 • עכבר קרוב למקלדת, הימנע מיד מוחזקת רחוק מידי

 • נסה / שנה עכברים לעיתים

 • שנה תנוחות לעיתים קרובות

 • וודא תנאים סביבתיים מתאימים (אור, רעש טמפרטורה וכו)

המשיכו לקרוא אודות פגיעות ממאמץ נשנה, צרות ונזקים שנגרמים בגין עבודת מחשב ללא תומך מרפק ואודות מקום העבודה המסוכן מכולם זהירות משרד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)