Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

חוסר שינה כרוני נקשר לאין סוף פגעים בריאותיים: הוא מעלה את הסיכון ללחץ דם גבוה ומחלות לב, את הסיכויים להשמנה, את הסיכוי לחלות בסוכרת, את הסיכוי לפגיעה במערכות הורמונאליות על כל המשתמע מכך וכמובן את הסיכוי לפגיעה במערכת החיסונית וביכולתה להילחם בגורמי מחלה למינהן. הקפדה על הכללים המופעים ברשימה הזאת שחלקם מתבסס על ארגונומיה של שינה יעזרו לכם לישון טוב יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הפרעות שינה מניעה - רקע

שינה טובה יותר

מחקרים רבים אף מוצאים שחוסר שינה כרוני כרוך גם בסיכון גבוה לפציעות ספורט ולתאונות דרכים בגין חוסר ריכוז במהלך הנהיגה ובמהלך העבודה. חוסר שינה כרוני מעלה את הסיכון למעורבות  בתאונות בבית (נפילה, מעידה, החלקה ועוד) ותאונות עבודה. ובסיכום ניתן לומר שכאשר אדם אינו ישן מספיק ולפרקי זמן ממושכים הוא מסכן בין היתר את שלמות גופו ובחלק מהמקרים את חייו.

תרופות למינהן נראות מפלט קל וזמין לשינה סבירה ולמניעת כול התופעות השליליות הנובעות מחוסר שינה. אלא שאין ארוחות חינם ולכל תרופה כזו יש גם תופעות לוואי בלתי רצויות. האם אחנו חייבים לצרוך את התרופות הללו? האם ישנה אפשרות אחרת?

שינה טובה - עשרה כללים ועוד אחד:

ריכזתי עבורכם עשרה צעדים שהקפדה עליהם תשפר את סיכוייכם לעלות שוב על המסלול של שינה איכותית. זכרו לא מדובר במעשה קסמים שמתרחש כהרף עין. רק הקפדה והתמדה עשויים לאפשר את השינויים הדרושים לשינה איכותית.

1. לוח זמנים קבוע

יש חשיבות לכך שהשינה הופכת לריטואל קבוע וחלק חשוב מכך הוא שעת השינה.

2. אוכל ושתייה לפני שינה

הימנעו מאכילה ו/או שתייה מרובה לפני השינה. מערכת עיכול מאומצת תחושת מלאות או נפיחות יקשו על השינה. 

3. מזון ושתייה מעוררים

הימנעו מניקוטין, קפאין או אלכוהול לפני שינה. מדובר בחומרים מעוררים שישבשו לכם את השינה.

4. פעילות גופנית וסקס

קיימו יחסי מין והתעמלו באופן סדיר. לפעילויות הללו יש את היכולת לעייף אתכם מחד ולהרגיע מאידך. שינה טובה זקוקה לשניים הללו.

5. תנאים סביבתיים

חדר שינה נוח, מאוורר, מוחשך ושקט. תנאים פיזיים אופטימאליים ישפרו את סיכוייכם לשינה עמוקה ומרעננת.

6. לילה בלבד

הקפד לישון בלילות בלבד. יש לעיתים ששנת יום משבשת את שינת הליל.

7. התאמה של כרית ומזרן

התאמה של כריתבחר מזרן נוח ומותאם לך אישית. בחר כרית שינה נוחה ומתאימה. נוחות זה שם המשחק. כרית או מזרון שאינם מותאמים יפרו את נוחותכם.

8. שגרת שינה

נקוט בשגרת שינה כל ערב לפני השינה. -בנה לך טקס טרם שינה קבוע (מוסיקה מרגיעה, רחיצת שיניים, מקלחת,...).

9. כנסו למיטה עייפים

לך למיטה כאשר אתה עייף וכבה את האור. תן לעצמך זמן סביר להירדם (15-20 דקות) לא נירדמת? קום ועשה משהו אחר. חזור למיטה כאשר אתה עייף.

10. לא לכדורי שינה

השתמש בכדורי שינה רק כמוצא אחרון. השמוש בכדורי שינה עלול להיות כרוך בתופעות לוואי.

11. מתח נפשי

גורם דומיננטי נוסף להפרעות שינה הינו מתח נפשי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
אובדן מסת עצם בגלל הרזיה

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה היא תופעה המתרחשת יותר ממה שאתם חושבים! אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם לא סובלים ממחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס). העומס הפיזי הקבוע שנוצר על העצמות בגלל המשקל גורם לעצמות להתעבות. 

אובדן מסת עצם בגלל הרזיה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)