Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב? תיקים לבית ספר עלולים להיות הגורמים לכך! בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבי גב. סיבות אפשריות כוללות חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, תיקי ביתספר כבדים, בעיות פסיכולוגיות ועוד.

כאבי גב ובעיקר כאבי גב תחתון הם תופעה שכיחה שהולכת ומתרחבת. מחקרים שונים עם הערכות שונות התפרסמו בכול הנוגע לשכיחות כאבי גב בקרב ילדים. מתברר שבשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. נתון זה מהווה מקור לדאגה עמוקה ולו רק מהסיבה שילד עם כאבי גב יגדל, בסבירות גבוהה, להיות מבוגר עם כאבי גב. הקפדה על תיקי בית ספר ארגונומיים הנישאים על פי הכללים הארגונומיים עשויים למנוע נזקים מילדכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב, תיקים לבית ספר - רקע

מחקר שחקר את שכיחות כאבי הגב בקרב הילדים בצפון מערב אנגליה מצא ש 24% מהילדים בני 11-14 סבלו מכאבי גב. חוקרים שבדקו את שכיחות כאבי הגב בקרב ילדים בשוויץ מצאו ש26% מהילדים בין הגילאים 12-17 סובלים מכאבי גב. בפינלנד מצאו חוקרים ש18% מהילדים בני 14 סובלים מכאבי גב. רוב המחקרים מוצאים שבנות מצויות ברמת סיכון גבוהה יותר מבנים לסבול מכאבי גב. 

יש לציין שברוב המכריע של המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נובעים מנזקים משמעותיים אלא מפציעות ודלקות קלות של רקמות רכות ובכלל זה שרירים, רצועות, גידים ושחיקת סחוסים הנגרמים בגין עומסי יתר וחוסר תנועה. עם זאת אין להתעלם מהאפשרות שכאבי הגב עלולים להתפתח גם מנזקים קשים כגון שברים, גידולים סרטניים, בלט דיסק, פריצת דיסק ועוד. על הרופא המאבחן להיות מודע לכך.

מה גורם לכאבי גב אצל ילדים?

אפשריות מגוון סיבות אפשריות לכאבי גב אצל ילדים החל מנתונים אישיים אובייקטיביים כגון גובה משקל ומדד מסת גוף (גורמים אנתרופומטריים) עבור דרך סגנון חיים, עומס מכני (ילקוט בית ספר בעיקר), ריהוט לא מתאים וסיבות פסיכולוגיות חברתיות.

גובה משקל ומסת גוף

הדעות חלוקות לגבי השפעות הגובה על התפתחות כאבי גב. אין עדויות חד משמעיות שיוצרות קשר בין שני אלה. עם זאת יתכן ויש קשר מסוים בין גדילה מהירה (יותר מ5 סנטימטר בחצי שנה) לבין התפתחות כאבי גב. מאידךהחוקרים נוטים להסכים לגבי השפעת המשקל ומדד מסת הגוף על התפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. יש יותר ממחקר אחד שמצא קשר מובהק בין משקל יתר לבין הסיכוי לסבול מכאבי גב.

השפעות הפעילות הגופנית

ישיבה גרועההדור שלי (יליד 1956) זכה לכך שלא היו טלוויזיות בבתים וכמובן לא היו מחשבים, טלפונים חכמים וקונסולות משחקים אלקטרוניים. את זמננו "נאלצנו" לבלות במשחקים פעילים שונים שכללו משחקי כדור, ריצות, קפיצות ועוד פעילויות שפיתחו את גופנו ובעיקר פיתחו והכשירו את עמוד השדרה והשרירים שתפקידם בין היתר לסייע ליציבה נכונה.

חוסר בפעילות גופנית המאפיין את הילדים בדור הנוכחי גורם לניוון שרירי היציבה וומוביל בסבירות גבוהה לחוסר יכולת לתמוך בתפקודן של חוליות עמוד השדרה במצבים נייחים או דינמיים ולגרום לנזקים וכאבים.  עם זאת חשוב לזכור שפעילות גופנית מוגברת מזיקה לגב ויכולה לגרום לכאבי גב. לכן אתלטים וספורטאים תחרותיים צעירים סובלים מכאבי גב ופציעות אחרות בתדירות גבוהה מאוד. וכאבי גב.  

אורח חיים יושבני

 מחקרים רבים מדגישים את הנזקים, בעיקר לגב, הנגרמים בגין אורח חיים יושבני (Sedentary). אין ספק, ישיבה גורמת לנזק!. מחקר אחד מצא שישיבה בת שעתיים בלבד לצורך משחקי וידאו או צפייה בטלוויזיה מספיקים כדי לעלות את הסיכון לסבול מכאבי גב באופן דרסטי. ישיבה ממושכת (טלוויזיה, מחשב, קונסולות משחק, טלפונים חכמים) גורמת לעומסים סטטיים על מפרקי עמוד השדרה, נזקים וכאבי גב.

ריהוט שאינו מתאים

ריהוט לא מתאים לילד בבית ו/או בבית הספר עלולים לעודד ישיבה לקויה ועבודה לא נכונה ובכך לגרום לנזק מצטבר בעמוד השדרה ובמפרקים נוספים. כיסא ושולחן כתיבה שלא מאפשרים לילד לשבת בנוחות ועם גישה נוחה לכול המצוי על השולחן סופם להזיק. בכול פעם שאני ניכנסתי לכיתות שבהם למדו ילדי התמונה הייתה זהה: הרוב המכריע של הילדים "נמרחו" על הכסאות באופן שפוף. אצל רוב לא הייתה קיימת מודעות לגבי מהי ישיבה נכונה ואצל חלקם הריהוט לא איפשר ישיבה תקינה.

ילקוטים כבדים מידי מחקר מעודכן

אותם ילדים חלושים ומנוונים משעות ארוכות של רביצה מול הטלוויזיה ומול המחשב והטלפונים החכמים שבקושי יכולים לשאת את משקל גופם נדרשים כעת לסחוב ילקוטי בית ספר כבדים. ילדים הנשלחים מידי יום עם ילקוטי בית ספר כבדים מידי עלולים לסבול מכאבי גב ואפילו לפתח עקמת. ילדים רבים נושאים ילקוטים לבית הספר ששוקלים יותר מ %10 ואפילו 15% ממשקל גופם. 

מחקר חדש (Archives of Disease in Childhood 2012) מחזק את הקשר שבין עומסי היתר הללו שנוצרים על עמוד השדרה לבין התפתחות בעיות יציבה כגון עקמת וכאבי גב. על פי החוקרים חוסר בפעילות הגופנית המאפיינת את הילדים בדורנו אשר מבלים את רוב זמנם מול המסכים השונים, מחמיר את הסיכון לגב. במסגרת המחקר נבדקו 1400 ילדים בני 12-17 מבתי ספר שונים ברחבי ספרד. הילדים נשקלו וכך גם הילקוטים שנשאו. כמו כן נרשמו ונלמדו פרטים נוספים כגון גובה, בעיות בריאותיות ורמת הפעילות הגופנית של כול אחד מהילדים. ממצאי המחקר המשקל הממוצע של הילקוטים היה 7 ק"ג. הילקוטים שנשאו 62% מהתלמידים שקלו יותר מ10% ממשקל גופם. הילקוטים שנשאו 18% מהתלמידים שקלו יותר מ15% ממשקל גופם. רבע מהתלמידים דווחו על יותר מ15 ימים שבהם סבלו מכאבי גב במהלך השנה. אצל רובם נמצאו עקמת ו/או עיוותי יציבה אחרים וכן כאבי גב תחתון. תלמידות סבלו יותר מתלמידים מכאבי גב וכן מבעיות של יציבה. התלמידים שנשאו את הילקוטים הכבדים ביותר היו בסיכון מוגבר (50%) לפתח כאבי גב בהשוואה לתלמידים שנשאו ילקוטים קלים יותר.

גורמים פסיכולוגיים

חוקרים שונים מצאו שישנה השפעה מובהקת של מצבו הפסיכולוגי של הילד על בריאות הגב שלו. על פי אותם מחקרים לילדים עם דיכאון, הפרעות שינה, כאבי גוף אחרים (כאבי ראש, כאבי בטן) ובעיות התנהגותיות ורגשיות יש סיכוי גבוה יותר לדווח גם על כאבי גב בהשוואה לילדים אחרים.

ילקוט בית ספר וכאבי גב - סיכום

כאבי גב הם תופעה שכיחה בקרב ילדים ומבוגרים. גורמים אפשריים לכאבי גב בקרב ילדים הינם משקל עודף, חוסר או עודף פעילות גופנית, אורח חיים יושבני, עומסים מכניים הנגרמים בעיקר מהילקוט בית הספר ובעיות רגשיות ופסיכולוגיות. ברוב המקרים כאבי הגב בקרב ילדים אינם נגרמים מנזקים משמעותיים וצפויים לחלוף עם מנוחה קצרה. הנטייה להתפתחות כאבי גב בקרב ילדים מודגשת יותר אצל בנות. מחקרים שונים מצאו שבחלק גדול מהמקרים ילדים עם כאבי גב יהפכו למבוגרים עם כאבי גב. יש על כן לעשות כול מאמץ לנטרל את הגורמים לכך. 

על ההורים והמורים להיות מודעים לנזקים הפוטנציאלים שהם עלולים לגרום לילדים ולפעול למניעתם. על ההורים לעודד פעילות גופנית תוך הגבלה ניכרת בשעות שבהם הילדים מבלים באופן פסיבי מול המסכים השונים הפחתה בעומס. על ההורים והמורים לוודא שהריהוט גם בבית וגם בבית הספר מותאם לגודלם הנוכחי של הילדים על המורים והנהלת בית הספר לאפשר לתלמידים להגיע לבית הספר עם ילקוטים קלים יותר (ארונות אחסון?) ולהגביר את שעות הפעילות הגופנית. אין די בשעתיים של פעילות גופנית מידי שבוע. יש לשאוף לשעה של פעילות גופנית מידי יום. כמו כן יש לאפשר למומחים בנושא יציבה וארגונומיה להדריך את הילדים בתחומים אלו.

המשיכו לקרוא כיצד מומלץ על ידי חוקרים לעודד ילדים לוותר על טלוויזיה ולטובת פעילות גופנית וכן על ארגונומיה נכונה עבור ילדכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)