Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה, מהי? מדובר במדע הממוקד בשיפור סביבת עבודתו וחייו של האדם. אם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב יתכן והסיבה לכך קשורה לארגונומיה לקויה.

האם אתם חשים בכאבי מרפקים או בידיים בגלל אופי העבודה שלכם? האם העיניים דאבו לכם לאחר קריאה או הקלדה ממושכת?או אולי הראש כואב לכם היום בעקבות קריאה בספר? אם עניתם על אחת מהשאלות באופן חיובי יתכן שאתם זקוקים לשיפור ארגונומי בסביבת החיים או העבודה שלכם ובאופן הביצוע של המטלות השונות!

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה, מהי? - רקע

רוב האנשים שמעו על ארגונומיה וחושבים שזה משהו שקשור בישיבה מול מחשב או בסוג של תרמיל גב. האמת מורכבת ומקיפה הרבה יותר. ארגונומיה פירושה ביוונית: ארגוס - עבודה, נומוס - חוקים. מדובר למעשה, במדע העוסק בהתאמת ובשיפור סביבת חיי האדם. במצב מיטבי המדע הזה מעורב בכל תחומי חיינו וזאת כדי למזער את הנזקים הנגרמים משימוש באביזרים (ריהוט, כלי עבודה, כלי נגינה, ציוד ספורט, נהיגה ועוד) שאינם מותאמים עבורנו מבחינה אנטומית, פזיולוגית ופסיכולוגית. 

הבית על מגוון אביזריו (ריהוט, ציוד מטבח, כלי מיטה, מזרן...), העבודה וכלי העבודה (שולחן, כיסא, מחשב, מקלדת, עכבר, מברגה, מברג...),מגרשי הספורט וציוד הספורט (ציוד מגן, מחבטים, כדורים רשתות....) ועוד. כול אלה ועוד צריכים להתאים למידותינו וליכולות הגופניות שלנו. שימוש בכלים ארגונומיים משמעו שימוש (בסכין, במקדחה או במחבט) נוחים, בטוחים ויעילים הרבה יותר. הארגונומיה מוודא גם שאין שימושיתר בחושי הראייה והשמיעה המהווים את מקור המידע העיקרי שלנו.

שלושה תתי נושאים

ארגונומיה פיזיולוגית

ארגונומיה בעבודהעוסקת ביחסי הגומלין שבין גוף האדם לעומסים פיזיים ופיזיולוגיים. ארגונומיה פזיולוגית מטפלת באופן הביצוע הגופני של המטלות השגרתיות היום יומיות. כמו למשל האופן שבו אתה ישן או האופן שבו אתה אוכל: האם תנוחת השינה שלך נכונה? האם כרית השינה שלך מותאמת אליך? האם המזרן שלך מאפשר לך שינה נכונה? האם אתה יושב נכון? ועוד.

ארגונומיה פיזיולוגית מתייחסת גם לאופן הרמה ונשיאת משאות כולל האם אתם מרימים ונושאים נכון את המשא. תחום זה מכסה גם את תקינות עמדות העבודה והטיפול בגורמי סיכון כמו מטלות חוזרות, עומסים חוזרניים וחשיפה לרעשים, שימוש ביציבה לא תקינה ועוד. 

ארגונומיה קוגניטיבית

תת נושא זה עוסק בצד המנטאלי של העבודה והשפעתה על היכולות של האדם. ארגונומיה קוגניטיבית כוללת נושאים כמו: תשומת לב, תפיסה ולימוד, מערכות יחסים, עומס יתר נפשי, אופן קבלת החלטות והשפעתן וטעויות אנוש.

ארגונומיה ארגונית

תת נושא זה עוסק באופטימיזציה של הארגון ומתייחסת לנושאים כמו מבנה החברה, מדיניות החברה, לוחות זמנים הניתנים, סיפוק בעבודה, עבודת צוות, פיקוחואתיקה.

ארגונומיה לקויה ונזקים בעבודה

התנהלות ארגונומיתתאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים, המעבידים והכלכלה הלאומית. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטאלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. העבודה במשרד גובה מחיר בריאותי יקר במיוחד. בעיקר נכון הדבר לגבי עבודה עם מחשבים. עבודת מחשב גורמת ליותר נכים ופצועים מכול עבודה אחרת כולל עבודת בנייה על פיגומים או על סולמות. 

הנזקים בגין אי תכנון או אי יישום ארגונומי בחיינו עולה כסף רב. הדבר נכון בעיקר לגבי העולם המתועש. ב2002 דווחו 5,524 מיקרי מוות ו 4.7 מיליון מקרים של פציעות ומחלות רק בתעשייה הפרטית בארצות הברית. על פי מחקר שפורסם על ידי אוניברסיטת קליפורניה בינואר 2012 העלויות של פציעות ומחלות המיוחסות לעבודה עומדות על 250 ביליוני דולרים לשנה. יש לציין שהעלויות הללו מצויות במגמת עלייה שכן ב1992 הן עמדו על 217 ביליוני דולרים "בלבד".

ארגונומיה לקויה ונזקים בבית ובבית הספר

עכבר ארגונומיגם ילדים צריכים לנהוג על פי עקרונות הארגונומיה. פציעות בבית ו/או בבית הספר על רקע של חוסר התאמה של הריהוט או הציוד שבו הם משתמשים מהווים בעיה גדלה והולכת. חוסר ההתאמה בין המבנה והיכולות האנטומיות והפזיולוגיות של הילדים שלנו לבין הילקוטים שהם נושאים על גבם והריהוט בחדרם ובבית הספר מובילים לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. הנזקים במקרים הללו עלולים להשפיע על התפתחות הילדים ועל איכות חייהם העתידית.

כאשר אנו מתכננים את עמדת העבודה של הילדים שלנו אנו צריכים לזכור שילדים לא אמורים לשבת כל היום. הישיבה מזיקה ועל כן יש לדאוג לכך שהם ירבו בתנועה. יש להקפיד שפרק הזמן שבו הם חייבים לשבת לשבת יהיה קצר ונכון.את עמדת העבודה של הילדים תכננו על פי עקרונות ברורים שיתייחסו בין היתר גם למידות גופם. יש להקפיד על ריהוט וכמובן על ילקוט ארגונומיים.

ארגונומיה לקויה ופציעות ספורט

הגורמים לפציעות ספורט הינם רבים ומגוונים. היכולת שלנו לצמצם את פציעות הספורט תלויה רבות במודעות שלנו וביכולתנו לנהוג בשיקול דעת. על חלק מהגורמים לפציעות ספורט אין לנו שליטה ובכללם: גיל, שינויים גנטיים, שינויים מבניים הגורמים לביו-מכאניקה לקויה ופציעות קודמות. אך על מרכיב חשוב בגרימת פציעות ספורט יש לנו שליטה- ארגונומיה טובה. הקפדה על שימוש בציוד ספורט, מגרשי ספורט, ציוד מגן ארגונומיים המותאמים באופן אינדיבידואלי עבורנו יכולים להפחית או אפילו לבטל את הסיכון להיפצע.

למה כדאי להיות ארגונומי?

לארגונומיה היכולת למנוע או להפחית תלונות של עובדים וספורטאים, היעדרויות, תחלופה גבוהה וקשיי הסתגלות של אנשים חדשים. כול אלו הם חלק מהסממנים הראשוניים לקיומן של ליקויים ארגונומיים הגורמים לפציעות, כאב, מגבלות תנועה ואובדן יכולת לייצר בגין פגיעה במערכות עצב-שריר-שלד. מנגנון הפגיעה לרוב הוא תוצאה של מאמץ חד פעמי או מאמץ חוזר.

עובד ארגונומילהלן התוצאות שהושגו בגין השיפור ארגונומי של ארגונים ומפעליםעל פי משרד העבודה האמריקאי:

  • פחות תחלופת עובדים

  • 14-25% פחות ימי מחלה

  • נפצעים ב 25% פחות

  • 45% פחות פיצויים

  • מצב רוח ומוטיבציה מוגברים

  • היעדרות מופחתת מהעבודה

  • פחות אירועי לב וכלי דם

  • יעילות אישית וארגונית מוגברת

  • פחות מחלות המשויכות למתח

המשך לקרוא אודות פציעות נוספות שעלולות להיגרם מארגונומיה לקויה ובכלל זה כאבים בעצם הזנב וכן אודות כאבים במרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)