ארגונומיה. אבחון וייעוץ

ארגונומיה

ארגונומיה הוא תחום מדעי העוסק בהתאמת סביבת חייו ועבודתו של האדם למבנה שלו ולמגבלות שלו. בעבודה, ארגונומיה דואגת שתעבדו בעמדת עבודה מותאמת עבורכם, עם ציוד שהותאם עבורכם ותעבדו באופן שאינו מזיק לכם, בספורט, הארגונומיה דואגת שתיעזרו בציוד שהותאם עבורכם (נעליים, בגדים, ציוד בטיחות) ותשחקו על מגרש מתאים שאינו מזיק ותשחקו באופן שאינו פוצע. כאן בקטגוריה הזאת תמצאו חומר רב שמסביר מהי ארגונומיה, מה החשיבות שלה ואלו פציעות, ליקויים והפסדים צפויים כתוצאה מאי הקפדה על ארגונומיה בעבודה ובחיים.

האם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו יתכן והסיבה לבעיות שלכם קשורה בארגונומיה לקויה.

לארגונומיה נכונה יש מקום בכול אשר נפנה. בשעות הפנאי, בעבודה או בפעילות הספורט. התכנון הארגונומי חייב לכלול הקפדה על מיקום נכון, על ציוד מותאם ואווירה נכונה. ארגונומיה היא מפתח לנהול חיים עם פחות פגיעות, פחות מחלות ופחות כאבים.

מחקרים רבים מראים את הקשר בין הרגלי החיים וסוג העבודה לבעיות הבריאות. השכיחות של הפגיעות הגופניות, מחלות ואף מוות בגלל סוג הכיסא עליו אנו יושבים, אופן הישיבה ומשך הישיבה גדלים מדי שנה. ובכן, שבו זקוף ותתחילו להפנים.

בכול הנוגע לפציעות דלקות ולתאונות עבודה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

על פניו נראה לאדם המודרני שעשה עסקה טובה. הוא יושב במשרד בטוח מפני נפילות, נחשים ואריות ומקבל מידי חודש את שכרו. מה רע? ובכן המשרד אינו מקום בטוח. כמות הפציעות העצומה מעבודת מחשב למשל צריכה לגרום לנו לחשוב מחדש.

ראשית יש לציין שלנוכח הנזקים שנגרמים לנו ממתחים נפשיים כרוניים ראוי לעשות כל שניתן כדי לעצור אותם. אלא שאין דרך פשוטה ויעילה להתמודדות עם הלחצים הבלתי פוסקים בחיינו. על כול אדם מוטלת האחריות למצוא את הדרך שעובדת עבורו.

רבים נפגעים בריאותית בגלל חוסר ההתאמה שבין האדם למחשב. בין יתר הפגיעות נמנה את תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בין חולייתי ועוד. שעות העבודה הארוכות מול המחשב מעלות עוד יותר את הסיכון לפגיעות אלו.

השינה אינה רק פרק הזמן שבו אינכם ערים. נכון להיום תודות למחקרים רבים בנושא אנו יודעים שללינת הלילה יש השפעה קריטית על הבריאות שלנו כולל בריאות עמוד השדרה והשפעה נרחבת על האופן שבו נתפקד למחרת. הבעיה היא שרובנו לא ישנים מספיק.

מרפאתנו מציעה שרותי בדיקה והתאמה ארגונומית של סביבת העבודה וסביבת החיים. לשם כך אנו חוקרים את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו של האדם. בוחנים את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש וכמובן את אופן השימוש.

בשנים האחרונות גם ילדים מתלוננים על כאבי גב. הסיבות לכך מרובות, החל מחוסר בפעילות גופנית עבור דרך ישיבה ממושכת מידי ולא נכונה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים למידות גופם, ילקוטים כבדים מידי בעיות פסיכולוגיות ועוד.

אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטאלית, הרגשית והבריאות הפיזית שלנו כולל מניעת פציעות ספורט. לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום רחוק ובלתי ניתן להשגה.

במינון נכון לחץ נפשי או דחק מכונה גם "תבלין החיים". בלי מידה מסוימת של לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. מאידך, כ 90% מהביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות במתח נפשי כרוני. חיינו מתובלים מספיק? עניין של מינון.

הוא מסתובב בקרבנו מבלי להשמיע רחש, שולט בתגובות שלנו, גורם לנו בין היתר לכאבי צוואר, פוגע באיכות חיינו ולפעמים גוזר עליהם כליה. המתח הנפשי או הדחק הוא הרוצח של העת החדשה. אצלנו בארץ המצב חמור יותר. אז כיצד עוצרים את זה?

הצחוק יפה לבריאות. מחקר חדש מדגיש את היכולת של הצחוק להפחית את הורמוני הסטרס בגוף. צחקו ותהנו גם אתם מהקשר שבין הנפש והגוף. הבנת המשמעות והכוח שיש לצחוק באה לידי ביטוי בקרב חולים סופניים שנאחזו בחיים לעומת אלו שוויתרו.

אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב יותר ולגב טוב. מזרן איכותי המעניק לכם את התמיכה הרצויה עבור גופכם יאפשר זאת, מאידך מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה לא מתאימה יוצרת עומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי ועלולה להוביל להתפתחות מגוון של בעיות בצוואר.

ארגונומיה היא גורם חשוב במניעת פציעות ספורט או פציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. רוב חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן אפילו מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל בגן הילדים. 

יותר ויותר ילדים סובלים מכאבי גב. בין הגורמים לתופעה המדאיגה נכלל ריהוט לא מתאים. שנת הלימודים החדשה בפתח. צריך לבחור ריהוט חדש לילד או לבדוק האם הריהוט מהשנה שעברה עדיין מתאים לילד? מה מתאים? מה לא יזיק?

גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה חדה.  בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי ליבה / יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

עבודה עם מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות במשרד ובבית ולגרימת תסמונות כאב שונות כולל כאבים בידיים. חלקי הגוף הניזוקים ביותר כוללים את עמוד השדרה הצווארי, כתפיים, מרפקים וכפות הידיים. 

כאבים, שחיקות סחוסים, דלקות גידים בעיות מפרקים.. המחשב הגורם לאלו ועוד, הפך לכלי עבודה מסוכן. בנוסף יש להוסיף גם סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם. גרפיקאי שישב ברצף 20 שעות מול מחשב אושפז עם סיכון לחייו בגלל קרישי דם.

הקלדה ופעולות חוזרניות נוספתו נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות ממאמץ נשנה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. ריבוי המקצועות המחייבות תנועות חוזרניות גורם למגפה של פציעות ממאמץ נשנה.

המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד הוא מקום עבודה מסוכן הגורם לפציעות וכאבים כרוניים. 

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

המחשב מהווה כלי עבודה והנאה חשוב לרוב האוכלוסייה. מעטים האנשים שאינם משתמשים במחשב. שעות ארוכות מול מסך המחשב עלולות לגרום לבעיות עיניים ונזקים נוספים. התוצאה יותר אנשים סובלים מ"תסמונת ראיית המחשב".

מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

עבודה הכרוכה בביצוע חוזר ונשנה של מטלות עלולה לגרום לנזק עצבי, לדיכאון  ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. תנועות חוזרות ונשנות מהוות מרכיב בעבודתם של אנשי מחשבים, עובדים במפעלים ונגנים. גיוון העומסים מונע את התסמונת.

על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו באופן מהותי את חייו. 

שוק ההון רווי במתחים נפשיים ויצרים. מחקר חדש מוצא שהפחתת הלחצים האופיניים למקום העבודה שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדים בשוק ההון האמריקאי והעלתה את פריון העבודה שלהם. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

עבודה משרדית כרוכה בסיכונים גבוהים להיפצע. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים: כאבי ראש, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים וידיים ועוד. תרגילים גופניים יכולים למנוע או לצמצם את הפציעות והכאבים.

עבור רבים מאיתנו שינה טובה היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שרמה מסוימת של הפרעות שינה היא נורמאלית הפרעות שינה רבות מידי או חריפות מידי עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות שילקן עלולות לסכן את חיינו. 11 כללים לשינה טובה:

מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי אימון כגון המנעות מעומס יתר ועוד. גורם נוסף הוא אי ההתאמה הארגונומית שבין האדם לציוד.