Skip to main content

ארגונומיה, אבחון וייעוץ

ארגונומיה, אבחון וייעוץ

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ארגונומיה? אבחון וייעוץ בנושא הזה עשויים להיות להשתלם מהבחינה הבריאותית וגם מהבחינה הכלכלית. ארגונומיה או הנדסת האנוש הוא תחום מדעי העוסק בהתאמת סביבת חייו ועבודתו של האדם למבנה גופו ולמגבלותיו. בעבודה, היא דואגת שתתפקדו בעמדה מותאמת, עם ציוד מותאם ובאופן שאינו מזיק. בספורט, היא דואגת שתיעזרו בציוד מותאם (נעליים, בגדים, ציוד בטיחות), תשחקו על מגרש מתאים ובאופן שאינו פוצע. בבית היא דואגת שתשבו על כיסא שתוכנן היטב, תסובו על שולחן שהותאם לשימושכם, תאכלו עם סכין ומזלג שהותאמו לשימוש שלכם ועוד.

בשנת 2013 פרסם משרד הבריאות האמרקאי ששליש מכלל הפציעות במקומות העבודה נגרמים בגלל הנדסת אנוש לקויה. כול שנה נגרמים במקומות עבודה ברחבי העולם כ- 350,000 מקרי מוות וכ- 270 מיליון פציעות. על פי משרד הבריאות האמריקאי בשנת 2016 קיבלו כמעט מיליון עובדים אמריקאים ימי מחלה בגלל פציעות. אזורי הגוף הפגיעים ביותר כוללים את הגב התחתון, ברכיים, צוואר, אצבעות, גב עליון  וכתף. 

כאן תמצאו חומר רב שמסביר בהרחבה על התחום המדעי הזה, מהי חשיבותו ואלו פציעות, ליקויים והפסדים צפויים מאי הקפדה על עקרונותיו.

ארגונומיה

מגוון רחב של פציעות עלולות להתפתח עקב חשיפה של אדם לביצוע עבודות או מטלות באופן עם ציוד לא מותאם, באופן לא נכון. הנדסת האנוש שמה לה מטרה למנוע פגיעות על רקע זה במצבים השונים שבהם אנו עובדים חיים או משחקים. הקפדה על הנדסת אנוש טובה שמתאימה את עמדת העבודה לעובד, את העט לכותב ואת המזלג לאוכל עשויה למנוע עייפות, להגביר את הפוריות של העובדים ואת היכולות של הספורטאים ולצמצם ואף למנוע פציעות. דוגמאות שכיחות למחלות ופציעות על רקע הנדסת אנוש לקויה נמנה תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome), דלקת בגיד (Tendinitis), דלקת בגידי השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff injuries), מרפק טניס או מרפק גולף (Epicondylitis), אצבע הדק (Trigger finger), פריצת דיסק מותני ועוד. 

גורמים

פציעות על רקע הנדסת אנוש לקויה נגרמים בעיקר בין היתר בגלל היציבה של האדם, כמה פעמים הוא מבצע את אותה פעולה, מהי רמת המאמץ הנדרשת וכמה זמן נמשכת המטלה. גורמים שכיחים כוללים שימוש בכוח רב כמו למשל בהרמה, דחיפה או משיכה של חפצים כבדים, עומסים חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של אותה מטלה, שהות ממושכת ביציבה לקויה או החזקת חפץ באופן לא ניטראלי כמו למשל בכפיפה, כריעה, עמידה או שימוש בסכין שמאלצת אתכם לכופף את המפרק שורש כף היד, לחץ מתמשך על נקודה מסוימת בגוף, חשיפה ממושכת לטמפרטורה קרה, עבודה עם מכשירים היוצרים ויברציות ועוד.

גורמי סיכון

גורמי סיכון להתפתחות פציעות הנובעות מהנדסת אנוש לקויה כוללות עיסוקים מקצועיים או סוגי ספורט או תחביבים הכרוכים בעומסים חוזרניים על רקע ביצוע תנועות חוזרניות, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלקי גוף כאלה ואחרים הגורמים לעומסי יתר מוקדמים, מחלות, פציעות וניתוחים מוקדמים עלולים לגרום לאזור להיפגע בסמוך לתחילת הפעילות, גם השמנה ומשקל עודף מהווים גורם סיכון לפציעות על רקע זה ועוד.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ארגונומיה, מהי? מדובר במדע הממוקד בשיפור סביבת עבודתו וחייו של האדם. אם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב יתכן והסיבה לכך קשורה לארגונומיה לקויה.

טיפים לארגונומיה נכונה לעבודה, לספורט ולשעות הפנאי יכולים לעשות את ההבדל בין חולי לבריאות. התכנון הארגונומי חייב לכלול הקפדה על מיקום נכון, על ציוד מותאם ואווירה נכונה. ארגונומיה היא מפתח לנהול חיים עם פחות פגיעות, פחות מחלות ופחות כאבים.

ישיבה גורמת לנזקים ומוות! מחקרים רבים מראים את הקשר בין הרגלי החיים וסוג העבודה לבעיות הבריאות. השכיחות של הפגיעות הגופניות, מחלות ואף מוות בגלל סוג הכיסא עליו אנו יושבים, אופן הישיבה ומשך הישיבה גדלים מדי שנה. ובכן, שבו זקוף ותתחילו להפנים.

ארגונומיה? בדיקה עצמית בסיסית עשויה למנוע פציעות, דלקות ותאונות ובכול הנוגע לאלה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

עמדת מחשב ארגונומית היא חשובה לבריאות שלכם! חוסר ההתאמה בין האדם למחשב פוצע. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפציעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפים העליונות. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

כאב מעבודת משרד? אבחון וטיפול ללא דיחוי ימנעו תסמינים כרוניים ויחזירו העובד למעגל העבודה. האדם המודרני, היושב במשרד בבטחה, מוגן מפני נפילות, נחשים ואריות ומקבל את שכרו מידי חודש חושב שעשה עסקה טובה.

להפחית לחצים נפשיים היא מטרה מבורכת אך קשה להשגה. למרות זאת, לנוכח הנזקים שנגרמים לנו מהם ראוי לעשות כל שניתן כדי לעצור אותם. יחד עם זאת, אין דרך פשוטה ויעילה להתמודדות עם מתחים נפשיים בלתי פוסקים. על כול אדם מוטלת האחריות למצוא את הדרך שעובדת עבורו.

זהירות מחשב! רבים הם הנפגעים בריאותית בגלל חוסר ההתאמה שבין האדם למחשב. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה את תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בין חולייתי ועוד. שעות העבודה הארוכות מול המחשב מעלות עוד יותר את הסיכון לפגיעות אלו.

עובדות אודות שינה כוללות את הנתונים הבסיסיים ביותר כולל מה הם שלבי השינה, מספר השעות שצריך לישון מידי לילה ועוד. השינה אינה רק פרק הזמן שבו אינכם ערים. נכון להיום תודות למחקרים רבים בנושא אנו יודעים שללינת הלילה יש השפעה קריטית על הבריאות שלנו. 

ייעוץ ארגונומי במגוון תחומים מוצע במרפאתנו ובכלל זה שיפור ארגונומי של הרגלי עבודה לקויים, שיפור עמדת העבודה ושיפור סביבת העבודה. לשם כך נחקור את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו ועבודתו של האדם. נבחן את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש ואת אופן השימוש.

כאב גב? ילקוט בית ספר כבד יכול לגרום לכך! בשנים האחרונות גם ילדים מרבים להתלונן על כאבי גב. הסיבות האפשריות לכך מרובות, כולל חוסר בפעילות גופנית, ישיבה ממושכת ולקויה, שימוש ברהיטים שאינם מותאמים לגופם, ילקוט כבד מידי בעיות פסיכולוגיות ועוד.

חשיבות השינה היא נושא שיש להבהירו היטב בכול הזדמנות. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטאלית, הרגשית והבריאות הפיזית שלנו כולל מניעת פציעות ספורט. לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה.

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות הם עניין ידוע. כ 90% מהביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות בזה. במינון נכון לחץ נפשי או דחק מכונים גם "תבלין החיים". בלי מעט לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. האם חיינו מתובלים מספיק?

מתח נפשי? הילחם או ברח הוא מנגנון שכיח להתמודדות של הגוף. הוא מסתובב בקרבנו מבלי להשמיע רחש, שולט בתגובות שלנו, גורם לנו בין היתר לכאבי צוואר, פוגע באיכות חיינו ולפעמים גוזר עליהם כליה. המתח הנפשי או הדחק הוא הרוצח של העת החדשה. אצלנו בארץ המצב חמור יותר. 

הצחוק יפה לבריאות! המחקר המסוקר כאן מדגיש את היכולת של הצחוק להפחית את הורמוני הסטרס בגוף. צחקו ותהנו גם אתם מהקשר שבין הנפש והגוף. הבנת המשמעות והכוח שיש לצחוק באה לידי ביטוי בקרב חולים סופניים שנאחזו בחיים לעומת אלו שוויתרו.

לבחור מזרן מתאים עשוי להיות עניין מורכב אך שווה את ההשקעה. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה עבור גופכם, מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

לבחור כרית שינה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה שאינה מותאמת אליכם עלולה להוביל להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר.

ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים. 

לבחור ריהוט חדר ילדים הוא תהליך פשוט שעשוי לחסוך לילד שלכם סבל רב. יותר ויותר ילדים סובלים מכאבי גב. בין הגורמים לתופעה נכלל גם ריהוט לא מתאים. צריך לבחור ריהוט חדש לילד או לבדוק האם הריהוט מהשנה שעברה עדיין מתאים לילד? מה מתאים? מה לא יזיק?

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תמיכה באמת היד בעבודת מחשב עשויה למנוע פגיעות רבות. עבודה עם מחשב היא מהגורמים המשמעותיים ביותר לפציעות במשרד ובבית ולגרימת תסמונות כאב שונות כולל כאבים בידיים. חלקי הגוף הניזוקים ביותר כוללים את עמוד השדרה הצווארי, כתפיים, מרפקים וכפות הידיים. 

פקקת ורידים מעבודת מחשב? התשובה היא כן!  עבודת מחשב גורמת לכאבים, שחיקות סחוסים, דלקות גידים בעיות מפרקים ועוד. בנוסף יש להוסיף גם סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם. גרפיקאי שישב ברצף 20 שעות מול מחשב אושפז עם סיכון לחייו בגלל קרישי דם.

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

זהירות משרד! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד שבו אתם עובדים הוא מקום עבודה מסוכן שעלול לגרום לפציעות וכאבים כרוניים. 

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בבגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

שינה טובה יותר אינה נגישה לכולם. עבור רבים מאיתנו שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שרמה מסוימת של הפרעות שינה היא נורמאלית הפרעות שינה רבות מידי או חריפות מידי עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות שילקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

מחקרים רפואיים - חדשות

 • כאבי גדילה בברכיים

  כאבי גדילה בברכיים הם עניין שכיח למדי. בני נוער הסובלים מכאבי גדילה בברכיים עלולים לפתח בעיות ברכיים אחרות ולהמשיך לסבול מכאבי ברכיים שנים ארוכות לאחר שבגרו. בעיקר מסיבה זאת רצוי לאבחן ולטפל ללא דיחוי בכאבי ברכיים אצל ילדים ונערים.

   
 • כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

  כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

   
 • אימון כוח לחיזוק העצם

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי המשקל כגון עמוד השדרה המותני ועצמות ומפרקי הירך. אימוני כוח חשובים בעיקר בקרב גברים בגיל העמידה הסובלים מדלדול העצם.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)