Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק טניס? אבחון וטיפול נדרשים למניעת נזקים כרוניים. מדובר בכאב המתפתח בצד החיצוני של המפרק הנובע מפציעה של הגידים ו/או השרירים שאחראים לפשיטה של כף היד. הגורם הוא לרוב פציעת ספורט על רקע ביצוע תנועות חוזרניות כמו במשחק טניס.

כאב במפרק המרפק הוא עניין שכיח. הפציעה המפורסמת הקרויה מרפק טניס היא שכיחה במיוחד. למעשה מעל מחצית משחקני הטניס מתלוננים על סימנים ותסמינים של פתולוגיה זאת. יחד עם זאת, חשוב לציין שינם גם עיסוקים לא ספורטיביים כמו עבודת בניין וגננות שבהם פציעה זאת לא פחות שכיחה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק טניס אבחון וטיפול - רקע

תסמונת זאת הקרויה גם דלקת של עילית העלי הצידי (Lateral epicondylitis) יכולה להתפתח גם מפעילות אחרת היוצרת עומסים חוזרניים כמו למשל בעבודה עם מברג, עבודה עם פטיש, לחיצת ידיים ועוד או מטראומה. עומס חד פעמי גבוה מכדי יכולת הספיגה של הגידים והשרירים במפרק עלולים לגרום להתפתחות הבעיה. דוגמאות למצבים שבהם יכול להתפתח עומד יתר מפעילות חד פעמית כוללות הרמת משא כבד מידי, נפילה, חבטת גב יד (Backhand) בטניס עם כדור רטוב ופציעות ספורט אחרות. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני במפרק.

אבחון מרפק טניס

מרפק טניס היא הפרעה בריאותית שיכולה להימשך מספר שבועות מצומצם או שנים. תלוי בחומרת הנזק הראשוני, תלוי בפרק הזמן שעבר מאז התחילה הפציעה וכמובן תלוי באם חזרתם לשחק כאשר הגיד ו/או השריר הפצוע לא היה בריא ומשוקם. התהליך האבחוני יכלול לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ורק במקרים נדירים בעיקר כאשר נרצה לשלול הפרעות בריאותיות אחרות, גם דימות או בדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

בשלב החשוב הזה של לקיחת ההיסטוריה הרפואית של החולה והכאבים שלו נלמד בין היתר על הרקע הבריאותי של הנבדק ושל משפחתו. נלמד עם יש רקע משפחתי או אישי של דלקות מפרקים או מחלות אחרות עם נטייה גנטית כמו מחלות לב שעלולה לגרום לכאבים במרפק. נלמד על היסטוריה של טיפולים תרופתיים, סמים, אלכוהול ועוד. נלמד האם ההיסטוריה של הנבדק כללה תאונות דרכים, פציעות ספורט, שברים, קרעים או פריקות של מפרקים. נשאל על מצבו הנפשי של החולה.

נשאל היכן הכאב, מתי החל, כיצד החל (באופן הדרגתי, באופן מידי, לאחר נפילה, לאחר משחק טניס...), האם אתם מוגבלים בביצוע פעולות, פרטו אלו פעולות (טניס, אחיזת כוס, עבודה עם מברג) או מנחים מחמירים או מפחיתים את הכאב, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (לחץ בחזה, נימול ביד, מיחושים בצוואר) ועוד. . נשאל לגבי המקצוע שלכם (עובדים עם עכבר מחשב, פטיש, כלי עבודה אחרים) וכך גם לגבי הפעילות הגופנית (האם אתם משחקים טניס, גולף או משחק מחבט אחר). ננסה לאתר קשר אפשרי בין המקצוע ו/או הספורט המועדף עליכם לבין הכאבים עליהם אתם מתלוננים.

בדיקה גופנית

מרפק טניס

נתחיל את הבדיקה הגופנית של בהתבוננות. נחפש סימנים לפציעה כולל נפיחות, אדמומיות,  צלקת טרייה, חוסר סימטריה, ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש החלקים עצמות המפרק ומישוש הרקמות הרכות סביב המפרק. ננסה לאתר אזורי כאב, נפיחות, אזורים חסרי סימטריה מבנית ועוד. נבדוק האם טווחי התנועה של המפרק תקינים. נבצע תנועות כפיפה, פשיטה, סיבוב מטה של האמה וכף היד וסיבוב מעלה של האמה וכף היד. נניע אותו באופן פסיבי, באופן אקטיבי וגם מול התנגדות כדי לבחון את השרירים.

נבדוק את תקינות הרצועות שאוחזות במפרק באמצעות בדיקת ורוס ובדיקה ולגוס (Valgus and Varus Stress Test). נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות פתולוגיות ספציפיות. אבחון של מרפק טניס יאושר כאשר כאבים בצד החיצוני של המפרק יופקו בפשיטה של כף היד מול התנגדות תחמיר את הכאבים, בבדיקת מילס (Mills) כאשר החולה מסובב את האמה עם המרפק ישר והכף היד כפופה, בבדיקת קוזן (Cozen's test) כאשר החולה מבצע כפיפה של כף ידו המאוגרפת מול התנגדות בעוד שהמרפק שלו ישר.   

דימות ובדיקות מעבדה

בשלב הזה האבחון של מרפק טניס אמור להיות ודאי. יחד עם זאת כאשר יש חשש שהכאבים נגרמים מגורמים אחרים יתכן ונשלח את הנבדק לבצע בדיקת דימות ואו מעבדה. במקרים הללו יתכן ונזדקק לצילום רנטגן או דימות MRI של עמוד השדרה הצווארי או של המרפק ו/או בדיקת הולכה עצבית EMG לעצבי האמה ושורש כף היד ועוד.

אבחנה מבדלת

הפרעות בריאותיות נוספות עלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים ממרפק טניס. מסיבה זאת חשוב לבדוק גם את האזורים האנטומיים שיש ביכולת לגרום לסימנים והתסמינים הללו כולל מפרק הכתף ושורש כף היד ועמוד השדרה הצווארי. בין ההפרעות הללו שיש לשלול כדי לקבוע אבחון ודאי נכלול דלקת באמתחת זיז המרפק (Olecranon bursitis), דלקת פרקים ניוונית או דלקת מסוג אחר (Elbow arthritis), דלקת בענף של עצב החישור (Radial tunnel syndrome), מרפק גולף (Golfer's elbow), פציעות בכתף או פציעות בשורש כף היד המקרינים כאב למרפק, תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כבשמה העברי תסמונת מנהרת שורש כף היד, פריצת דיסק צווארי הגורמת ללחץ על שורש עצב בצוואר ולהקרנת כאב למרפק (Cervical nerve root entrapment).

טיפול עצמי

כאשר הסימפטומים אינם חריפים ואינם פוגעים בתנועה של המפרק תוכלו לנסות ולרפא את הפגיעה בעצמכם. בכל מקרה יש להיות ערני לגבי האפשרות שלאחר מספר שעות הבעיה תתפתח ותהפוך חמורה יותר ובמקרה כזה אין להסתפק בטיפול עצמי אלא יש להיוועץ בגורם מקצועי. אפשרו מנוחה של מספר ימים למפרק הפגוע. אל תקבעו אותו באמצעות מתלה. נסו רק להימנע מתנועות וממנחים הגורמים להחמרת הכאב. ברגע שהכאב פוחת באופן משמעותי ניתן לחזור באופן הדרגתי לפעילות. במידת הצורך חבשו ו/או תמכו במפרק על מנת להפחית את העומס מהגיד. בכל שלב, במידה וחלה החמרה במצבכם, פנו לגורם מקצועי.

טיפול כירופרקטי

הטיפול יכלול מנוחה מפעילות הגורמת לעומסים על הגיד והשרירים במפרק כמו למשל אחיזה חזקה, הרמה, סיבוב האמה. תישקל האפשרות לעשות שימוש בתומך מפרק כדי להפחית את העומס מעל המפרק. כבר במהלך המפגש הראשון יחל הטיפול באמצעות עזרים להפחתת דלקות כגון אולטרה סאונד, לייזר רך ובעיקר מכשיר גלי הלם. כמו כן נעשה שימוש בטכניקות לטיפול ברקמות רכות. לאחר הורדת הדלקת יחל השלב השיקומי שמטרתו החזרה הדרגתית של הכשירות התנועתית, הכוח והגמישות של הממפרק. ובשלב המתקדם נגרום להעמסה הדרגתית על המפרק על מנת להכשירו לעמוד בעומסים מירביים הכרוכים בפעילות גופנית או בעבודת החולה. כדורים אנטי דלקתיים או זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוחים יומלצו רק אם אין ברירה. 

מניעה

יש לזהות את הגורם לפציעה. שפרו את טכניקות המשחק שלכם. השתמש בתומך למפרק עם היד שלכם אינה חזקה. אל תשחקו עם כדורים רטובים וכבדים. אם אינכם משחקים לעיתים תכופות השתמש במחבט קל. וודאו שהמיתרים במחבט שלך אינם מתוחים מידי. היזהרו לא להעמיס את הגידים במפרק בעיסוקים אחרים ובכך להפוך אותו לפגיע יותר. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות נוספות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים במרפק כולל פציעות כתפיים וכמובן פציעות צוואר.

המאמר הבא: מרפק טניס 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)