Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

אין לדעת כמה חולים הסובלים מכאבים במרפק שנגרמים בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית מאובחנים באופן שגוי כדלקת גידית הקרויה מרפק טניס. אין לשכוח שאבחון שגוי משמעותו בהרבה מקרים טיפול שאינו יעיל. במאמר זה נפרט אודות התסמונת וגם, לא פחות חשוב, על האופן שבו ניתן לבצע אבחנה מבדלת כדי לאפשר טיפול נכון בבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הרדיאלית - רקע

תסמונת התעלה הרדיאלית

כול תלונה על כאבים בחלק החצוני של המרפק מחייבת אותנו לשלול את תסמונת התעלה הרדיאלית. מדובר בתסמונת לכידה עצבית של עצב החישור (רדיאל) באזור המרפק. הסימנים והתסמינים הנובעים מלכידה זאת כוללים בין היתר כאבים במרפק עם יכולת השלכה לכיוון גב כף היד והאצבעות. הפרעה בריאותית זאת מתפתחת בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בגילים 30 - 50. המיקום המדויק של הלחץ על העצב אינו אחיד ולמעשה ישנם 5 מקומים פוטנציאליים ללכידה. עם זאת, ברוב המקרים עצב החישור נלכד באזור אנטומי הקרוי הקשת של פרושה (Arcade of Frohse).

אבחון של תסמונת זאת נעשית לרוב במרפאה באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. בין היתר נמצא כאב בחלק החיצוני של המרפק, חולשה של האצבע השלישית וכאב בפשיטה של כף היד מול התנגדות. במקרים קשים לאבחון ניעזר בבדיקת MRI שעשויה להצביע על בצקת ו/או ניוון שרירים המעוצבבים על ידי הענף המוטורי של עצב החישור. טיפול שמרני יעיל ברוב המכריע של המקרים. רק במידה וטיפול מסוג זה כשל נפנה את החולה לטיפול תרופתי כירורגי. 

אנטומיה של עצב החישור

מקורו של עצב החישור מהסתעפות האחורית של המקלעת הברכיאלית בצוואר. עצב החישור הכולל בתוכו סיבים מחמשת שורשי העצבים (C5,6,7,8 and T1) נמתח לאורך כול היד. העצב על סעיפיו השונים מעניק יכולת מוטורית לשרירים המותחים של היד ותחושה לצד הגבי של היד, גב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות (הצד של האגודל). נזק לעצב שעלול להתפתח בתעלה הרדיאלית (Radial tunnel) עלול לגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) ולהתפתחות, תלוי במיקום הנזק, פגיעה מוטורית ו/או פגיעה תחושתית.

בחזית של הזרוע מעניק עצב החישור סיבים מוטוריים לשריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) ולשריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus). באזור החיצוני של המרפק טרם כניסתו לתעלה הרדיאלית מתפצל העצב לענף רדוד (Superficial radial nerve) ולענף עמוק – העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve) שמעניק סיבים מוטוריים לשריר הגבן (Supinator) וכן לקבוצת השרירים המותחים הרדודה של כף היד והאצבעות, ןלקבוצת השרירים המותחים והמרחיקים העמוקה של האגודל.באזור בית השחי (Axilla) מוציא עצב החישור סיב מוטורי לשריר התלת ראשי (Triceps) ומוציא סיב תחושתי לזרוע (Posterior cutaneous nerve of the arm). בחלק האחורי של הזרוע (Radial groove) מוציא העצב סיבים מוטוריים לשריר התלת ראשי ושריר המרפק (Anconeus) וסיבים תחושתיים לזרוע (Lower lateral cutaneous nerve of the arm) ולאמה (Posterior cutaneous nerve of the forearm).

אנטומיה של התעלה הרדיאלית 

התעלה הרדיאלית היא מעבר פוטנציאלי המשמש את העצב האינטרוסאי האחורי (Posterior Interosseous nerve ). התעלה מתחילה מהראש של עצם החישור ומסתיימת בשוליים של שריר הגבן (Supinator). אורך התעלה 5 סנטימטרים. מצידה החיצוני תחומה התעלה על ידי שריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) והשרירים פושט שורש היד החישורי הקצר והארוך ( Extensor Carpi radialis longus and brevis). מצידה הפנימי תחומה התעלה על ידי הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps tendon) ושריר הברכיאליס (Brachialis). רצפת התעלה נוצרת על ידי הקפסולה של מפרק ראש החישור עם עצם הזרוע והראש העמוק של שריר הגבן. גג התעלה נוצר על ידי העורק החישורי והראש הרדוד של שרירי הגבן (Supinator) ושריר הזרוע והחישור (Brachioradialis).

גורמים

יש מספר נקודות בתוך התעלה הרדיאלית שבהם עלול העצב החישורי או ענף שלו להילחץ:

  • נקודת הלחץ השכיחה ביותר נמצאת בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) המצוי בשריר הגבן שבה עובר ועלול להילכד העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nervee) ענף של עצב החישור

  • מתחת לשריר מותח (Under Extensor Carpi Radialis Brevis)

  • מתחת לרצועה של הנרי (Leash of Henry) - עורקים העוברים בסמיכות לעצב באמה

  • בשוליים המרוחקים של שריר הגבן

תעלה צרה מידי או עומסים חוזרים ונשנים הכוללים כפיפה ומתיחה של כף היד, אחיזה עם כף היד סיבובים אינטנסיביים של כף היד והאמה או שימוש אינטנסיבי בשרירי האמה יכולים לגרום להתפתחות הלחץ על העצב בתעלה. מאמצי יתר שעלולים לגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית אופייניים לענפי ספורט כגון טניס וגולף. גם מאמצים כמו שימוש במברג, פטיש או כול מאמץ חוזרני אחר שנעשה במסגרת העבודה יכולים לגרום לגירוי העצב בתוך התעלה. לעיתים גם מכה ישירה לחלק החיצוני של המרפק יכולה לגרום לתסמונת.

סימנים ותסמינים 

בדומה למרפק טניס גם גירוי של העצב החישורי בתעלה יגרום בעיקר לכאבים ורגישות בחלק החיצוני של המרפק כ 7 סנטימטרים מתחת לעילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). ברוב המקרים אנשים שסובלים מתסמונת התעלה הרדיאלית יתארו את התחושה שלהם כ"כאב עמוק".  בניגוד למרפק טניס פגיעה בעצב החישורי בתוך התעלה עלולה לגרום גם לתסמינים נוירולוגיים. רמת הלחץ על העצב קובעת למעשה האם החולה יסבול רק מכאב מקומי במרפק או מכאב וחולשה חלקית או שיתוק מלא של השרירים האחראים על המתיחה של כף היד , האצבעות והאגודל. עוצמת הפגיעה בכוח השרירים תלויה ברמת הנזק לעצב. בדיקת הכוח של כול אחד מהשרירים ובדיקת היכולת התחושתית בכול אזור בעור הם מרכיב חשוב בבדיקה הנוירולוגית שנערוך לעצב החישור. 

אבחון

תהליך האבחון של תסמונת התעלה הרדיאלית מתחיל באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית מדוקדקת אודות הכאב ומאפייניו השונים, אודות עיסוקכם, אודות הפעילות הגופנית שלכם ואודות פציעות מרפק בעבר. לאחר מכן נערוך בדיקה גופנית. במהלך הבדיקה נאתר את הנקודה הכואבת במרפק. נזהה אלו תנועות מחמירות את הכאב: מתיחה לאחור מול התנגדות של כף היד או של האצבע האמצעית, כפיפה פסיבית של כף היד עם מרפק מיושר, סיבוב מול התנגדות של כף היד כלפי מעלה (סופינציה) או לחיצת כף יד ועוד.
נערוך בדיקה נוירולוגית וננסה להעריך האם קיימת חולשה של השרירים באמה. יש לזכור שתסמונת התעלה הרדיאלית אינה כוללת הפרעות תחושתיות שכן הסיבים התחושתיים מתפצלים טרם הכניסה לתעלה. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון ניתן לבדוק את ההולכה העצבית באמצעות EMG שבודק האם השרירים פועלים באופן מיטבי ו/או באמצעות NCV שבודק את מהירות ההולכה העצבית.

אבחנה מבדלת

עצבוב תחושתי של הידלעיתים קרובות מידי נותרת תסמונת התעלה הרדיאלית בלתי מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי כמרפק טניס ויש סיבה טובה לכך. חלק גדול מהבדיקות יהיו חיוביות גם במרפק טניס וגם בתסמונת התעלה הרדיאלית. להלן בדיקות שעשויות בכל זאת לעזור באבחנה המבדלת בין שתי התסמונות:

הבדל אחד הוא במיקום. במרפק טניס הנזק והכאבים ממוקמים בנקודת החיבור של הגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה אל עילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). בתסמונת התעלה הרדיאלית הכאב יתמקד סנטימטרים ספורים (כ 7 סנטימטרים) נמוך יותר במורד האמה בנקודה שבה העצב החישור חולף מתחת לשריר הגבן. הבדל חשוב נוסף הוא בכוח השרירים בגב האמה. הפגיעה העצבית הכרוכה בתסמונת התעלה הרדיאלית גורמת לחולשה בשרירים הללו שעלולה להגיע לכדי שמיטה של כף היד בעוד שבמרפק טניס אין חולשה כזאת. הפגיעה העצבית הכרוכה בתסמונת התעלה הרדיאלית לא כוללת את הסיבים התחושתיים שכן אלו התפצלו לפני הכניסה לתעלה.

טיפול

הטיפול בתסמונת התעלה הרדיאלית יכלול תומך ליד שישמר את היד במנח ניטראלי, עיסוי רקמות עמוק, מתיחות וטיפול בלייזר רך. החולה יתבקש להימנע מביצוע תנועות ומאמצים חוזרים ושהייה במנחים המגרים את העצב. עם השיפור במצב נתחיל בשיקום והגברת העומס באופן הדרגתי על המרפק באמצעות תרגילים ברמת קושי עולה. אנו נעניק הדרכה ארגונומית שמטרתה מניעת הישנות הבעיה. החולה ילמד כיצד להפעיל את היד והמרפק באופן שלא יגרום לבעיה לשוב. במידה והטיפולים אינם מועילים ויש סכנה של נזקים בלתי הפיכים לעצב יופנה החולה לשחרור העצב באופן כירורגי. 

פתולוגיה של עצב החישור

עצב החישור יכול להיפגע לא רק בתעלה הרדיאלית אלא בכול נקודה לאורך מסלולו. המקומות השכיחים ביותר לפגיעה בעצב כוללים את אזור בית השחי (Axilla), בזרוע (Radial groove) ובאזור המרפק.

פגיעה בבית השחי

הפגיעה בעצב החישור בבית השחי מתרחשת לרוב מסיבות טראומטיות של פריקת כתף או שבר בחלק העליון של עצם הזרוע (Humerus). יתכן גם שלחץ מקומי מוגזם לאורך זמן כמו זה שנוצר לדוגמא משימוש בקביים יכול לפגוע בעצב.
פגיעה בעצב החישור בבית השחי תגרום לפגיעה מוטורית ותחושתית מלאה: שיתוק השריר התלת ראשי והשרירים האמה וחוסר יכולת ליישר את המרפק ולמתוח את כף היד לאחור. אובדן התחושה לאורך החלק האחורי של היד באזור שמתחיל מעט מעל המרפק ועד לגב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות.

פגיעה בזרוע

פגיעה בעצב החישור בזרוע תתרחש לרוב עקב שבר במרכז עצם הזרוע . מבחינה מוטורית הפגיעה בעצב החישור במיקום הזה תגרום לשיתוק השרירים בגב האמה, חוסר יכולת למתוח את כף היד והאצבעות ולשמיטת כף היד (Wrist drop). העצבוב לשריר התלת ראשי נותר שלם. גם מבחינה תחושתית מדובר בפגיעה מוגבלת כאשר רק התחושה של גב כף היד נפגעת וזאת בגלל שהסיבים התחושתיים בוקעים מעצב החישור בשלב גבוה יותר.

פגיעה במרפק

פגיעה בסיב העמוק המוטורי של העצב החישור בתעלה הרדיאלית אזור המרפק תגרם לרוב בגלל עומס יתר, שבר של ראש עצם החישור (Radius) או פריקה של עצם החישור. בפגיעה מעין זו רוב התפקוד המוטורי ישמר מלבד התפקוד של שריר הגבן ושל השריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus) שימנע את השמיטה של כף היד. פגיעה בסיב הרדוד התחושתי של עצב החישור באזור המרפק תתפתח לרוב בגלל חתך מקומי ותגרום לאובדן תחושה בגב כף היד בלבד.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות הנגרמות בגלל לכידה של עצבים פריפריים כולל תסמונת התעלה הקוביטלית כמו גם מרלגיה פרסטטיקה וכמובן תסמונת התעלה הקרפלית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.

כאבים במרפק אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)