Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף (Golfer's elbow) הקרוי בעברית דלקת של עילית העלי הפנימי (Medial epicondylitis) מהווה פציעות ספורט שכיחה למדי. בפציעה זאת החולים התלוננו על כאבים במרפק המרוכזים בחלק הפנימי של המפרק ואף עלולים להיות מושלכים לכיוון החלק הפנימי של האמה. ברוב המקרים מנוחה בת מספר ימים מכול פעילות שמחמירה את הכאבים תאפשר החלמה של הבעיה. המשך פעילות עם המפרק הפצוע עלול לגרום לכך שהבעיה תהפוך להיות כרונית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים - רקע

עומסי יתר על שרירי וגידי המפרק המאפשרים לנו בין היתר את היכולת לאחוז עם כף היד ולכופף אותה גורמים לקרעים זעירים מקומיים. עומסי יתר אלו נגרמים לרוב על רקע ביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד כולל סיבוב או כפיפה חוזרים ונשנים של כף היד, אחיזה חוזרת ונשנית ועוד. גורמי סיכון להתפתחות הפציעה הזאת כוללים אמנם גם משחק גולף אך לא רק. גם שחקני טניס ואנשים שעיסוקם או תחביבם כרוך ביצירת עומסים חוזרניים על המפרק נמצאים בסיכון לסבול מהתופעה הזאת.

יש דמיון בין שתי הפתולוגיות שקיבלו את שמן מענפי הספורט הפופולאריים טניס וגולף כאשר ההבדל העיקרי הוא במיקום הפגיעה. בעוד שבטניס הפגיעה היא בגיד של השריר פושט כף היד הנאחז בחלק החיצוני של המפרק, בגולף הפגיעה היא בגיד של השריר מכופף כף היד הממוקם בחלק הפנימי של המפרק. שתי הפתולוגיות נקראות כך למרות שאין צורך להיות שחקן טניס או שחקן גולף על מנת לסבול מהן.

אנטומיה בסיסית של המרפק

מפרק זה נוצר בנקודת המפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם ראש עצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna). המפרק עטוף במעטפת המפרק ונתמך על ידי רצועות. באזור המפגש של העצמות במפרק ישנו סחוס שמאפשר תנועה חלקה. 

מפרקים

המפרק כולל למעשה שלושה מפרקים: מפרק ציר ששמו הזרוע והגומד (Humeroulnar joint) שמאפשר תנועה של כפיפה ופשיטה, מפרק סיבובי ששמו החישור והגומד (Radioulnar joint) שמאפשר את תנועות הסיבוב של האמה ומפרק החלקה ששמו הזרוע והחישור (Humeroradial joint) שמסייע למפרק הזרוע והגומד בתנועות פשיטה וכיפוף ולמפרק החישור והגומד בביצוע תנועות סיבוב של האמה והמפרק השלישי הוא. 

השרירים מניעי המפרק 

השרירים מכופפי ממפרק כוללים את שריר הזרוע (Brachialis) השריר הדו-ראשי (Biceps) את שריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). השרירים פושטי המפרק כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ואת שריר המרפק (Anconeus). השרירים שאחראים על סיבוב פנימה של כוללים את שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus) ואת שריר הכפן העגול (Pronator terez). השריר שמצבע סיבוב כלפי חוץ של האמה הוא שריר הגבן (Supinator). 

שרירים פושטי כף היד

מרפק גולף

שרירים שמקורם במפרק אחראים גם על תנועות של כף היד. השרירים פושטי כף היד נאחזים באמצעות גיד משותף לחלק החיצוני של הפרק והם כוללים את השרירים הבאים: פושט שורש כף היד הארוך (Extensor Carpi Radialis Longus), השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis) והשריר פושט שורש היד הגומדי (Extensor carpi ulnaris). 

שרירים מכופפי כף היד

השרירים שאחראים על כפיפת כף היד נאחזים באמצעות גיד משותף לחלק הפנימי של הממפרק והם כוללים את השריר כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis), השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris), שריר הכף הארוך (Palmaris longus), השריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) ואת השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor Digitorum Profundus).  

עצבוב ואספקת דם

עצבוב המפרק מתבצע באמצעות ענפי עצב מרכזיים שמקורם ממקלעת העצבים ובכללם עצב השריר והעור (Musculocutaneous), עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial nerve) ואת עצב הגרמיד (Ulnar nerve). שורש עצב C7 מעצבב את השרירים פושטי כף היד ואילו שורש עצב C8 מעצבב את השרירים מכופפי כף היד. אספקת הדם למפרק מגיעה בעיקר מענפים של עורק הגומד (Ulnar artery) ועורק החישור (Radial artery) ומעורק הזרוע (Brachial artery). 

שכיחות

תסמונת הגולף שכיחה פחות מתסמונת טניס. על פי מחקרים שונים פחות מאחוז אחד מהאוכלוסייה צפוי לסבול מהתופעה. ספורטאים החשופים לפציעה כוללים את אלו שעוסקים בסוגי הספורט הכרוכים בהטלה או זריקה או בכול מאמץ ידיים חוזר. כולל למשל שחקני גולף המכים באופן חוזר ונשנה את מכת הסווינג הנודעת ושחקני טניס שמרבים להכות כדורים סיבוביים עיליים במכת יד קדמית. 

היות ושתי התסמונות מתרחשות בתדירות גדולה יותר לאחר גיל 40 חוקרים סבורים שגם כאן תהליכים ניווניים שמתרחשים בגיד הם אלו שהופכים אותו לפגיע יותר לפציעות. פציעות אלה עלולות להתפתח באופן חד ובעקבות מאמץ חד פעמי של נניח זריקת כדור או לחילופין בעקבות סדרה של מאמצים תוך אגירה איטית של נזק לגיד.

גורמים

פציעות ממאמץ נשנה הוא מנגנון הפציעה של פציעה זאת ופציעות ספורט ועבודה אחרות. הגורם השכיח ביותר לפציעה הוא עומסי יתר על רקמות המפרק בגין ביצוע תנועות חוזרות של כפיפה וסיבוב של כף היד והאצבעות. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים ובמקצועות רבים. נזק טראומטי לגידים ולשרירים הפושטים של כף היד הוא גורם אפשרי נוסף להתפתחות הפציעה. 

גורמי סיכון 

מגוון של גורמי סיכון מעלה את הסיכוי להתפתחות הפתולוגיה הזאת בצד הפנימי של המפרק. בין הגורמים הללו נמנה:

גיל

ככול שאנו מתבגרים עולים הסיכויים להתפתחות בעיה זאת. הסיבה העיקרית לכך היא השינויים הניווניים המתרחשים לאורך ציר הזמן ברקמות שלנו.

מקצוע

מקצועות מסוימים שבמסגרתם אתם נדרשים לבצע פעולות חוזרניות היוצרות עומסים על המפרק מעלים את הסיכון של העוסקים בהם להתפתחות פציעה זאת. מקצועות גינון, עבודת מחשב נגרים ובעיקר נגרים של סופי שבוע הנוטים לאמץ באופן מוגזם את הגיד המכופף, צבעים עם פעולות צביעה, הכאות פטיש חוזרות, שימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות, הקלדה חוזרת ונשנית, נשיאת סלים ותיקים כבדים ועוד. 

ספורט

סוגי ספורט מסוימים הכרוכים באחיזה, זריקה או מסירה יוצרים עומסי יתר על הגידים והשרירים המכופפים של כף היד. בין ענפי הספורט הללו שפציעה זאת במפרק מהווה בעיה שכיחה בקרבם נמנה שחקני בייסבול (תנועות זריקה), שחקני גולף (מכות סווינג), שחקני טניס (הכאת כדורים סיבוביים עיליים) אימונים בחדר הכושר והרמת משקולות.

טכניקת משחק

טכניקה לא נכונה בפעילות הגופנית המועדפת עליכם יכולה להגדיל את העומסים על המפרק ובכך להגדhל את הסיכון לפציעה. שחקני גולף נדרשים לעבוד על טכניקת משחק נכונה. כולל מנח גוף נכון, סווינג נכון, אחיזה במידת כוח אופטימלית, הדרגתיות ועוד. 

ציוד

בעיה נוספת היא בחירת מקל הגולף. שימוש במקל גולף כבד מברזל מעלה את העומס על המפרק ואת הסיכוי לפציעות. החליפו למקל גולף חדש שעשוי מחומרים קלים יותר. הקפידו על ידית אחיזה ארגונומית. ידית רחבה יותר ורכה יותר עשויה להפחית את העומסים מעל המפרק.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת מופיעים לרוב באופן הדרגתי. תחילה תופיע רגישות מקומית באזור הפנימי של המפרק רק במצב שבו אתם מפעילים את כף היד. התעלמות מהבעיה תגרום לרגישות הזאת להפוך לכאבים. הכאבים הללו יכולים להחמיר כאשר מאגרפים את כף היד, לוחצים כדור בכף היד, לוחצים ידיים, מכופפים את כף היד לכיוון המפרק ומסובבים מטה את כף היד והאמה. סימנים ותסמינים אפשריים נוספים כוללים חולשה  של כף היד בעת ביצוע מטלות פשוטות כגון פתיחת דלת או לחיצת ידיים בגלל כאב ונוקשות של המפרק. יתכן נימול של האצבע הרביעית והחמישית במצב של נזק נלווה לעצב הגומד (Ulnar). 

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים בידיים כולל פציעות כתף וגם פציעות צוואר.

הבא: אבחון וטיפול במרפק גולף

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.

כאבים במרפק אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)