Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס היא אחת ממגוון הפציעות וההפרעות הבריאותיות שפוגעות במפרק זה. מדובר בבעיה שכיחה במיוחד בקרב ספורטאים המבצעים תנועות חוזרניות עם כף היד ועקב כך חושפים את המרפק שלהם לעומסים חוזרניים. גם עיסוקים שונים כמו למשל גננות, בניין ובעלי מקצוע אחרים עלולים במסגרת עיסוקם לגרום לעומסים דומים. התסמינים העיקריים בגין בעיה זאת כוללים כאבים במרפק המתמקדים בצד החיצוני של המפרק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק טניס גורמים ותסמינים - רקע

הפציעה ההתופעה הקלינית הקרויה מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצידי (Lateral epicondylitis) היא פציעת ספורט שכיחה. על פי הערכות סובלים מהפרעה זאת כ 5% מהאוכלוסייה כאשר נשים וגברים נמצאים ברמת סיכון דומה. השכיחות של הפגיעה בקרב  שחקני טניס נאמדת ב50ֵ% ובקרב עובדי תעשייה ב- 30%. כול מי שמשחק טניס נמצא בסיכון לסבול מהתופעה אך חשוב לדעת שבמקרים רבים הדלקת הזאת נגרמת ללא קשר למשחק טניס. למעשה כול מאמץ מרוכז ועקבי או מאמץ חוזרני על אחד הגידים או על השרירים הפושטים של כף היד עלול להוביל לפגיעה הזאת. 

אנטומיה בסיסית של המרפק 

מפרק המרפק שהוא מפרק סינוביאלי מהווה את נקודת מפגש של החלק התחתון של עצם הזרוע (Humerus) עם עצמות האמה הכוללות את החלק העליון של עצם החישור (Radius) ושל עצם הגומד (Ulna). המפרק עטוף בקפסולה ונתמך על ידי רצועות. קצות העצמות, בנקודות המפגש שלהן לצורך יצירת המפרקים, מכוסות בסחוס שתפקידו לאפשר תנועה חלקה. 

מפרקים

במפרק זה מתפקדים יחדיו שלושה מפרקים שונים: מפרק הזרוע והגומד (Humeroulnar joint) שהוא מפרק ציר המאפשר תנועה של כפיפה ופשיטה, מפרק הזרוע והחישור (Humeroradial joint) שהוא מפרק החלקה שמסייע למפרק הזרוע והגומד בתנועות פשיטה וכיפוף ולמפרק החישור והגומד בביצוע תנועות סיבוב של האמה והמפרק השלישי הוא מפרק החישור והגומד (Radioulnar joint) שהוא מפרק סיבובי שמאפשר את תנועות הסיבוב כלפי מטה וסיבוב כלפי מעלה של האמה. 

שרירים ופעולות מרפק ואמה 

 השרירים מכופפי המפרק כוללים את השריר הדו-ראשי (Biceps), שריר הזרוע (Brachialis) ושריר הזרוע והחישור (Barchioradialis). השרירים פושטי המפרק כוללים את השריר התלת ראשי (Triceps) ואת שריר המרפק (Anconeus). השרירים שמסובבים את האמהמטה כוללים את שריר הכפן המרובע (Pronator quadratus) ואת שריר הכפן העגול (Pronator terez) והשריר שמסובב את אמת היד החוצה הוא שריר הגבן (Supinator). 

שרירים ופעולות בכף היד

השרירים הפושטים של כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק החיצוני של המפרק והם כוללים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis), פושט שורש כף היד הארוך (Extensor Carpi Radialis Longus) והשריר פושט שורש היד הגומדי (Extensor carpi ulnaris). השרירים מכופפי כף היד מתחברים בגיד משותף לחלק הפנימי של המפרק והם כוללים את השריר כופף שורש היד החישורי (flexor carpi radialis), שריר הכף הארוך (Palmaris longus), השריר כופף שורש היד הגומדי (Flexor carpi ulnaris), השריר כופף האצבעות השטחי (Flexor digitorum superficialis) ואת השריר כופף האצבעות העמוק (Flexor Digitorum Profundus). 

עצבוב ואספקת דם

אספקת הדם למפרק הזה מגיע בעיקר מעורק הזרוע (Brachial artery) ומענפים של עורק הגומד (Ulnar artery) ועורק החישור (Radial artery). העצבוב של הממפרק הזה מגיע מענפים של העצבים המרכזיים שעושים דרכם מהמקלעת העצבים בצוואר במורד היד. העצבים כוללים את עצב השריר והעור (Musculocutaneous), עצב התווך (Median), את עצב החישור (Radial nerve) ואת עצב  הגרמיד (Ulnar nerve). השרירים פושטי כף היד מעוצבבים על ידי שורש עצב C7 ואילו השרירים מכופפי כף היד מעוצבבים על ידי שורש עצב C8.

מרפק טניס

נקודות החיבור של השרירים אל האצבעות ואל המפרק חשופות לפגיעות שונות ובכללן מרפק גולף ומרפק טניס. מרפק טניס או דלקת של עילית העלי הצידי הוא השם שניתן לדלקת המתפתחת בגיד ו/או בשריר שנאחז בצד החיצוני של המפרק, נמתח לאור גב האמה עד לכף היד. הגיד ו/או השריר שנפגעים כוללים ברוב המקרים את השריר פושט שורש היד החישורי הקצר (Extensor carpi radialis brevis). תפקידו של השריר הזה הוא פשיטה של שורש כף היד.

עומסים חוזרניים הנובעים מביצוע תנועות חוזרניות מחלישים את השריר ואת הגיד וגורמים להתפתחות קרעים זעירים ברקמות הללו. הקרעים הללו גורמים להיווצרות דלקת ולסימנים והתסמינים של האופייניים לתסמונת המדוברת הכוללים כאבים בצד החיצוני של המפרק שעלולים להשליך כאב במורד האמה ומגבלות תנועה.

סימנים ותסמינים

tennis-elbow

מגוון הסימנים והתסמינים שמתפתחים בעקבות מרפק טניס עשויים להתפתח באופן הדרגתי. תסמונת כאב זאת מתפתחת לרוב במפרק אחד ובעיקר במפרק של היד הדומיננטית אך עלול להתפתח גם בשני המפרקים. הסימנים ותסמינים אלו כוללים לרוב כאבים מקומיים באזור החיצוני של המפרק שעלולים להשליך גם במורד האמה, חולשה בביצוע מטלות פשוטות כגון פתיחת דלת, לחיצת ידיים, אחיזה בכוס מים, הרמה של חפץ, פתיחת צנצנת שימורים או שימוש בכלי עבודה. הכאב מתגבר בכל מאמץ של הגיד המותח את כף היד והאצבעות. הסימנים והתסמינים הנובעים מתסמונת זאת עשויים להתחיל באופן מינורי ולגרום לנו לדחות את הטיפול בהם.

האבחון של מרפק טניס דורש שלילה של פתולוגיות אחרות שעלולות לבלבל אותנו עם תסמונת זאת. מגוון בעיות רחב עלול לגרום לסימנים ותסמינים דומים לאלו הנגרמים במרפק טניס. בין היתר נמנה פציעות צוואר כולל פריצת דיסק צווארי עם לחץ על שורש עצב והשלכות כאב, הפרעות במפרק עצמו כמו למשל דלקת פרקים, דלקת באמתחת זיז המרפק או לכידה של עצב הרדיאל במפרק, פציעות של מפרקי הכתף ושורש כף היד והשלכות כאב למפרק. כמובן שכלל ההפרעות הללו צריך להיבחן ולהישלל כדי לקבוע אבחון מדויק ולטפל ביעילות בבעיה.

גורמים

המצב שבו  הגיד האחראי על המתיחה של כף היד והאצבעות נפגע באזור החיבור שלו לחלק החיצוני של עצם הזרוע באזור המפרק נקרא מרפק טניס. הגורמים העיקריים לכך כוללים:

פציעות ממאמצים חוזרניים

הפציעה של מרפק טניס משתייכת למשפחת הפציעות ממאמץ נשנה. במילים אחרות עומס יתר בגין תנועות מתיחה לאחור חוזרות ונשנות של כף היד והאצבעות הם שעומדות אחרי הפציעה הזאת. תנועות כאלו ניתן למצוא בענפי ספורט רבים בהם יש שימוש ברקטה: טניס, בדמינטון, סקווש, מטקות ועוד. אבל כאמור לא רק ספורט גורם לפציעה הזאת.  

חבלה

מרפק טניס יכול להתרחש באופן חד ובעקבות נפילה, פציעת ספורט או חבלה אחרת שיוצרים עומס חד פעמי על הגיד או השריר במפרק. נזק לגיד /או לשריר יכול להתפתח גם בגלל מאמץ חד פעמי גדול היוצר עומס קיצוני שהוא מעל יכולות ההכלה של הגיד ו/או השריר במפרק. הרמת משא כבד מידי, נפילה ובלימה, חבטת גב יד (Backhand) חזקה במיוחד במשחק טניס כאשר הכדור רטוב וכבד, כול אלה ועוד מהווים דוגמאות לפעילות שעלולה לייצר עומס חד פעמי מזיק מסוג הזה. אבחון מדויק ומהיר עשוי להועיל בהענקת טיפול יעיל ובמניעת מצב כרוני.

גורמי סיכון

גיל

כול אחד עלול לסבול ממרפק טניס, עם זאת, מירב הפגיעות נגרמות בקרב קבוצת הגיל שבין 40-50. יתכן שבגיל הזה ישנם שינויים ניווניים מקדימים אשר הופכים את קבוצת הגיל הזאת לפגיעה יותר אל יתכן גם שזוהי קבוצה הגיל עם יותר זמן לשחק.

ניוון מוקדם

סעיף זה המתקשר עם הסעיף הקודם מציין את הניוון השרירי הנובע מחוסר עשייה או בגלל גיל כגורם סיכון להתפתחות מרפק טניס

מקצוע

גורמי סיכון נוספים כוללים את סוג המקצוע שלכם וסוג. עומסים חוזרניים על המפרק על רקע מקצועי הם גורם סיכון שכיח להתפתחות מרפק טניס. דוגמאות לפעולות מקצוע שמעלות את הסיכון של העוסקים בו להתפתחות תסמונת זאת כוללות מקצוע המחייב הפעלת עכבר מחשב, הקלדה, שימוש במברג, שימוש בפטיש, נשיאת סלים כבדים, לחיצות ידיים (דיפלומטים), הרמה והנחת בלוקים בבניין ועוד. 

פעילות גופנית

גם סוג הפעילות הגופנית שבה אתם עוסקים מהווה גורם סיכון משמעותי לפתח את תסמונת הכאב הזאת במפרק. אופיו של הספורט שבו עוסקים שחקני טניס או שחקני מחבט אחרים, שחיינים, שחקני גולף ועוד כולל ביצוע תנועות חוזרניות וחשוף על כן לפציעות במפרק כולל מרפק טניס הנובעות מעומסים חוזרניים. 

טכניקת משחק

בטניס, טכניקה לא טובה של מכת יד אחורית (Backhand) יכולה לגרום לפציעה הזאת. שחקנים המגיעים באיחור למכת היד האחורית לא יכולים למקם את הגוף שלהם כראוי אחרי הכדור. שחקני טניס החובטים את חבטת היד האחורית שלהם עם כף יד כפופה ולא עם כף יד קשיחה וכך אינם משתמשים בכוח של כל היד ובכוח שמקנה הרוטציה של הגוף. במילים אחרות כאשר הכדור של היריב מכה בעוצמה ברקטה שלך כף היד צריכה להיות ישרה ולאפשר לעומס הפגיעה להתחלק באופן שווה לאורך היד, הכתף ושאר הגוף ולא רק על הגיד האומלל במרפק.

ציוד

בעיה נוספת היא בחירת המחבט. כאשר ידית המחבט קטנה מידי או גדולה מידי הנטייה הטבעית היא לאחוז חזק יותר. המשמעות היא עומס מוגבר על השרירים של המרפק, נזק מצטבר, דלקת וכאב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
כאבים במרפק אבחון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.

כאבים במרפק אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)