Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת הצביטה במרפק נגרמת כאשר רקמות רכות בשקע המצוי בחלק האחורי של הפרק הזה נלחצות במהלך יישור ונעילה חוזרניים. התסמונת שכיחה בסוגי ספורט כגון טניס, כדורסל, אומניות לחימה ושחייה. התוצאה עלולה להיות כאב, מגבלות תנועה ועוד.

כאב במרפק היא תופעה שכיחה למדי. למעשה בממוצע כרבע מפציעות הספורט כוללות את המפרק הזה. כך למשל נמצא שמעל מחצית משחקני הטניס סובלים מסימנים ותסמינים במפרק הזה בגין מרפק טניס. בכול הנוגע לתסמונת הצביטה השכיחות נמוכה יותר אך עדיין משמעותית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת הצביטה במרפק - רקע

במחקר שנערך ביפן בקרב שחקני בייסבול צעירים ובדק את השכיחות של כאבים בחלק האחורי של המרפק בגין תסמונת הצביטה נמצא 13.2% מהשחקנים סבלו מסימנים ותסמינים באזור זה. שחקנים אלו נאלצו להימנע מאימונים ומשחקים במשך 47 - 77 ימים עד לריפוי. במחקר אחר נמצא שגם מתאגרפים נמצאים בסיכון גבוה לסבול מהתופעה עקב ריבוי החבטות הכרוכות בנעילות מרפק. 

התעלמות מהכאבים הנובעים מתסמונת הצביטה במרפק (Elbow impingement) עם הופעתם תוביל לכך שהבעיה תהפוך לכרונית וקשה יותר לריפוי. תופעה זו הקרויה גם תסמונת הצביטה האחורית במרפק (Posterior Impingement of the Elbow) שכיחה בקרב ספורטאים שענף הספורט העיקרי שלהם כולל נעילות חוזרות ונשנות של המרפק.מגוון רחב של גורמים עלול להיות האחראי למיחושים שאתם חשים במרפק. אבחון זהיר שיכלול אבחנה מבדלת יועיל בהגעה לאבחון הנכון ולפיכך גם לטיפול היעיל ביותר.

אנטומיה בסיסית של המרפק

מפרק המרפק מורכב למעשה משלושה מפרקים סינוביאלים. מפרק אחד בין עצם הזרוע (Humerus) לבין לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna), מפרק שני בין עצם הזרוע (Humerus) לעצם החישור (Radialis) ומפרק שלישי בין עצם החישור (Radialis) לעצם הגומד (Ulna). קופסית אחת עוטפת את שלושת המפרקים. הקופסית נתמכת משני צדדיה על ידי רצועות כולל שתי רצועות עקיפות, הגומדית והחישורית וכן על ידי רצועה טבעתונית הממוקמת סביב ראש עצם החישור.

מפרק המרפק מונע על ידי מגוון שרירים הכוללים בין היתר (רשימה חלקית) את שריר הזרוע (Brachialis) ואת השרירי הדו ראשי (biceps) לצורך כפיפה, את שריר הגבן (Supinator) לצורך סיבוב מעלה של האמה ואת שרירי הכפן המרובע (Pronator quadratus) לצורך סיבוב מטה של האמה. בנקודת המפגש של עצם הזרוע (Humerus) וזיז המרפק (Olecranon) המתקיימת בשקע זיז המרפק (Olecranon fossa) מצויה שכבת סחוס המונעת מגע של עצם בעצם ותפקידה לספוג זעזועים ועומסים המתקיימים בעת יישור המרפק. בעת יישור המרפק הסחוס המצוי בתוף השקע הזה נלחץ.

גורמים

צביטה במרפק

הגורם העיקרי להתפתחות הצביטה במרפק הוא יישור ונעילה כוחנית של המרפק באופן שחוזר על עצמו אם או בלי כיווני תנועה נוספים. פעילות זאת גורמת לזיז המרפק (Olecranon) המצוי בצד המקורב של עצם הגומד (Ulna) להכות שוב ושוב ברקמות המצויות בשקע זיז המרפק המצוי בחלק האחורי של המרפק. כאשר העומסים הללו חורגים מיכולת הרקמה לספוג מתרחשת פציעה ודלקת של הרקמות בשקע הזה כולל רקמה סינוביאלית, סחוס ועצם. לפעמים זיז המרפק חד במיוחד או שחודים גרמיים שנוצרו בשוליו הופכים את האפשרות להתפתחות פציעה זאת לגבוהים יותר. גורם אפשרי נוסף כולל חבלה טראומטית במרפק.

תסמינים

התסמין העיקרי הוא התפתחות כאבים הדרגתית כאבים בחלק האחורי של המרפק המחמירים בעת יישור ונעילה של המרפק ובעיקר יישור ונעילה מהירה וכוחנית. גם מגע ולחץ המופעל על החלק האחורי של המרפק יגרום לכאב. במצבים מתקדמים הכאב עלול להיות חריף, להופיע גם במצב של מנוחה ובמצב של עומס על המרפק ולאו דווקא בהיותו מיושר. כמו כן עלולה תסמונת זאת לגרום להשלכת כאב לזרוע ולאמה. תסמינים אפשריים נוספים כוללים מגבלת תנועה, קושי ליישר את המרפק, מצב של נעילה של המרפק וקושי לשחרר אותו, נפיחות, קושי לישר את המרפק, נוקשות במפרק בעיקר בבוקר ועוד.

אבחון

אבחון של תסמונת הצביטה במרפק מתחילה בלקיחת היסטוריה רפואית. בין היתר נברר מתי החלו התסמינים, חומרתם, מיקומם, משך הזמן ותדירות הופעתם. נלמד גם על היסטוריה רפואית קודמת כולל האם סבל מבעיה דומה בעבר, כיצד טיפל בבעיה, האם נוטל תרופות.

בדיקה גופנית של המרפק תכלול תצפית על המרפק כדי לאתר סימנים של פציעה או דלקות כגון נפיחות, אדמומיות, פגיעה עורית, צלקת, חוסר סימטריה, ניוון שרירי, עיוות גרמי. נמשש את החלקים הגרמיים ואת הרקמות הרכות של המרפק במטרה לאתר אזורים כואבים, נפוחים או חסרי סימטריה מבנית. נבדוק את יכולת התנועה של המרפק באופן פסיבי ובאופן אקטיבי וכמובן מול התנגדות. האם ישנה פגיעה ביכולת הכפיפה של המרפק, האם פשיטה של המרפק עד לנעילת המרפק גורמת לכאב, האם סיבוב מטה ומעלה של האמה כרוכה בחוסר נוחות. באמצעות טכניקות בדיקה ידניות נעריך גם האם ישנה פגיעה ביציבות של המרפק. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון נוכל להיעזר בבדיקות מתקדמות כגון צילום רנטגן, ובמקרים קשים יותר גם בדיקת אולטרה סאונד ובדיקת MRI.

טיפול ושיקום

הטיפול המועדף בתסמונת צביטה במרפק הוא טיפול שמרני. מרכיב עיקרי בטיפול הוא הימנעות מפעילות כגון יישור ונעילת המרפק הגורמים לפציעה חוזרת של המרפק. במרפאתנו תחילה נעזר באמצעים לריפוי דלקת כגון לייזר רך וטכניקות ידניות פסיביות. בהמשך נעודד את החולה לבצע פעולות עם המרפק שאינן כרוכות בכאב. במקרים שטיפול שמרני לא הועיל נשקול הפניה לצורך הזרקת מקומי, של סטרואידים ובמקרים קשים יותר ובעיקר עם ישנם גופים משוחררים בתוך המפרק גם כירורגיה מינימאלית.

עם שוך הדלקת נתחיל בתכנית שיקומית שמטרתה שיפור טווחי התנועה של המרפק והחזרת האיזון השרירי בכול הנוגע לגמישות וכוח של השרירים שפועלים על המרפק. מועד החזרה לפעילות יקבע על סמך היכולת של המרפק לעמוד בעומסים. לצורך מניעת התפתחות חוזרת של הצביטה במרפק חשוב במידת הצורך לשנות את אופן השימוש במרפק. כך למשל רצוי במידת הצורך לשנות טכניקות משחק, אופן הרמה ונשיאה (תינוקות?) ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)