Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במרפק? אבחון מהיר נדרש עכשיו. לרוב, פציעה במפרק הזה מתפתחת עקב שימוש יתר והסיבה לכך היא מרכזיותו בהתנהלות היום יומית שלנו בעבודה (פטיש, מברג) בספורט (טניס, גולף, מטקות). מפרק זה עלול להיפגע גם מחבלה ומדלקת פרקים.

כאבים במרפק מהווים פציעת ספורט שכיחה ביותר. למעשה קרוב לרבע מפציעות הספורט נגרמות במפרק וקרוב למחצית משחקני הטניס מתלוננים על כאבים במפרק הזה. מגוון הגורמים וההפרעות הבריאותיות שעלולות להוביל לתסמינים הללו מחייבים אבחון טוב ואיכותי. בלי אבחון כזה אנו עלולים להעניק טיפול לקוי ולא יעיל.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים במרפק אבחון - רקע

המיקום של המרפק במרכז הגפה העליונה מקשה מעט על בחינת המפרק וזיהוי גורמי הכאב. למרות זאת הקפדה על ביצוע השלבים השונים בתהליך האבחוני יאפשרו את ההגעה לאבחון ברמה גבוהה של וודאות. רק במיעוט המקרים נדרש לעשות שימוש בבדיקות מתקדמות לאישור או שלילת האבחון. כדי לטפל ביעילות במקור הכאבים במרפק ולמנוע כאבים כרוניים חובה לאבחן מהר ונכון את מקור הבעיה. התהליך האבחוני משלב לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ולעיתים אך לא בהכרח גם בדיקות מתקדמות.

אבחון כאבים במרפק

היסטוריה רפואית

לימוד ההיסטוריה הרפואית של החולה הוא בהרבה מקרים של תלונות על כאבים השלב החשוב ביותר בתהליך האבחוני. בשלב הזה נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ושל משפחתו. בין היתר נלמד עם יש רקע אישי או משפחתי של מחלות פרקים בעלות נטייה גנטית או מחלות מערכתיות אחרות כמו בעיות לב וסוכרת שעלולות להיות הגורם לכאבים במרפק. נלמד על היסטוריה של חבלות, תאונות, שברים או פריקות מפרקים.

אולקרנון בורסיטיסנשאל היכן ממוקמים הכאבים? האם הכאבים מקרינים למקום נוסף?, כיצד החלו הכאבים במרפק (באופן מידי, באופן הדרגתי, לאחר נפילה...)?, מתי בדיוק החלו הכאבים במרפק (שעות, ימים, שבועות, חודשים)? האם הכאבים במרפק מונעים מכם לבצע תנועות כלשהן? האם הכאבים במרפק מחמירים במנוחה? איזה פעולות או מנחים בדיוק מחריפים או מפחיתים את הכאבים במרפק?, האם אתם שומעים רעשים בוקעים מהמרפק?. נשאל לגבי המקצוע וסוג העבודה שלכם וכך גם לגבי הפעילות הגופנית. ננסה לאתר קשר אפשרי בין עיסוקים אלו לבין הכאבים במרפק.

נשאל לגבי קיומם של סימנים ותסמינים נוספים מלבד הכאבים במרפק. חשוב להבהיר לחולה שגם סימנים ותסמינים שלכאורה אינם קשורים כמו לחץ בחזה, נימול באצבעות או כאבים בצוואר עשויים להועיל באבחון מקור הכאבים במרפק. נשאל לגבי טיפולים תרופתיים, וצריכה של אלכוהול וסמים. לטיפול ממושך בסטרואידים ובתרופות מדכאות מערכת חיסון עלולות להיות השלכות משמעותיות על הבריאות. נשאל גם שאלות שיבהירו לנו מה מצבו הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית

בדיקה גופנית של המרפק תתחיל בתצפית על המרפק מכול הכיוונים במטרה לחפש נפיחות (אולקרנון בורסיטיס?), אדמומיות, פצע, צלקת, חוסר סימטריה, ניוון שרירי. נמשיך עם מישוש החלקים הגרמיים של המרפק והרקמות הרכות סביבו בניסיון לאתר נקודת כאב, נפיחות, חוסר סימטריה מבנית של השרירים ו/או העצמות. נבחן את טווחי התנועה של המרפק באופן פסיבי, באופן אקטיבי ומול התנגדות. כפיפה, פשיטה, סיבוב האמה וכף היד למטה וסיבוב האמה וכף היד למעלה. נבדוק גם את היציבות של המרפק (Valgus and Varus Stress Test). 

- בדיקות לדלקת בגיד?

נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן לזהות פתולוגיות ספציפיות. בדיקת השרירים מול התנגדות תעזור לנו לאתר נזק לאחד הגידים. כפיפה מול התנגדות תחשוף נזק לגיד או לשריר הדו ראשי (Biceps tendinitis), פשיטה מול התנגדות תחשוף נזק לגיד או לשריר התלת ראשי (Triceps tendinitis).פשיטה של כף היד מול התנגדות תחמיר כאבים של מרפק טניס (Tennis elbow). כפיפה של כף היד מול התנגדות תחמיר כאבים של מרפק גולף (Golfer’s elbow).

- בדיקות דלקת בעצב?

פשיטת האצבע המרכזית מול התנגדות תחשוף גירוי דלקתי של עצב הרדיאל במרפק (Radial Tunnel Syndrome). כפיפת האצבע האמצעית מול התנגדות תגרום לכאב במידה ועצב המדיאן נלכד במרפק. סיבוב האמה וכף היד מול התנגדות תחשוף גירוי דלקתי של עצב המדיאן (Pronator syndrome).  באמצעות הקשה עם האצבע (Tinel test) על מיקום עצב הרדיאל בחלק העליון של המרפק ועל עצב האולנאר בתעלה הקוביטלית (Cubital Tunnel Syndrome) נוכל לאתר גירוי דלקתי בעצבים אלו.

- בדיקות נזק לצוואר?

 היות והכאבים במרפק עלולים להתפתח בגלל בעיה בצוואר נערוך בדיקה גופנית ונוירולוגית במטרה לאתר חסרים נוירולוגיים שמקורם בצוואר. 

בדיקות מתקדמות 

ברוב המקרים בשלב הזה אנו נדע מה מקור הכאבים במרפק. במידה ועדיין יש ספק בנוגע לאבחנה נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות ובכלל זה נשקול ביצוע של בדיקות דם (דלקת זיהומית?, דלקת פרקים?), צילום רנטגן של המרפק (שבר, פריקה?, דלקת פרקים ניוונית?), צילום רנטגן של הצוואר (היצרות המרווח בין חוליות הצוואר?) MRI ואולטרה סאונד אבחוני (נזק לרקמות רכות).

דגלים אדומים וצהובים

במהלך המפגש עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שמעלים את הסיכוי שהכאבים במרפק אינם מכניים אלא נובעים ממחלה או מבעיה מערכתית. סימנים ותסמינים אלו המהווים דגל אדום ומחייבים הפנייה דחופה כוללים: הכאבים החלו בעקבות טראומה קשה, הכאבים אינם פוחתים במנוחה, חסר נוירולוגי משמעותי, אובדן משקל בלתי מוסבר, עיוות חיצוני של המפרק (פריקה, שבר), נפיחות קשה, פריחה עורית, חום, סימנים ותסמינים הנגרמים בגלל בעיה בלב (לחץ בחזה, כאב בחזה מתגבר במאמץ ופוחת במנוחה...) ועוד.
נחפש גם סימנים ותסמינים הנובעים ממצב נפשי ירוד. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל צהוב ומצבעים על אפשרות שהטיפול בכאבים ימשך זמן ארוך. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה דיכאון, חרדות, הפרעות הסתגלות ועוד. 

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים שעלולים לגרום כאבים במרפק ובכלל זה בלט דיסק או פריצת דיסק שיכולים ליצור לחץ על שורש עצב צווארי או על חוט השדרה הצווארי ולגרום להקרנות כאב למרפק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)