Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקוביטלית? טיפול נדרש למניעת נזק בלתי הפיך. כאב, נימול, עקצוצים וחולשת שרירים בכף היד ובאמה עלולים להתפתח כתוצאה מגירוי של עצב הגומד בתעלה הקוביטלית במרפק. מנגנון הפציעה יהיה לרוב פציעות מעומסים ותנועות חוזרניות.

הגורם לתסמונת התעלה הקוביטלית (Cubital tunnel syndrome) הוא לרוב לחץ ישיר או עקיף על העצב במהלך מסלולו בתוך התעלה הקוביטלית. מדובר בתסמונת לכידת עצב פריפרי שכיחה אך שכיחה פחות מתסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome). אבחון מהיר ומדויק יאפשר טיפול יעיל בתסמונת, ימנע את הנזקים הכרוכים בהפיכת הבעיה לכרונית ואף עשוי למנוע ניתוח לצורך שחרור העצב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

תסמונת התעלה הקוביטלית טיפול - רקע

תסמונת התעלה הקוביטלית היא תסמונת הנגרמת בגלל לכידה וגירוי של עצב הגומד (Ulnar nerve) בתעלה הקוביטלית במרפק. עצב הגומד יחד עם עצב התווך (Median) ועצב החישור (Radial) מהווים את שלושת העצבים המרכזיים ביד. עצב הגומד מתחיל את מסלולו במקלעת הזרוע שבצוואר, יורד מטה, עובר במרפק בתוך התעלה הקוביטלית שנמצאת בחלק הפנימי מתחת עלית העלי הפנימי (Medial epicondyle) של המרפק, ממשיך מתחת לשרירים בקדמת האמה וחודר לכף היד דרך תעלה על שם גיוון (Guyon's canal).

עצב הגומד מעניק תחושה לעור של האצבע החמישית ומחצית מהאצבע הרביעית (זרת ומחצית מהקמיצה) ולכף היד בהמשך. העצב גם שולט ברוב השרירים הקטנים בכף היד כולל של האצבעות הרביעית והחמישית האחראים על ביצוע תנועות מעודנות ובשרירים באמה שמסייעים באחיזה.

לאורך מסלולו עובר העצב במספר מקומות כולל במרפק ובשורש כף היד שבהם הוא נתון ללחצים וגירויים. בתעלה הקוביטלית נמצא העצב במצב פגיע במיוחד בגלל היותו תת-עורי. הסימנים והתסמינים של תסמונת זאת עשויים להיות חריפים ולכלול נימול, הרדמות, עקצוצים וכאבים במרפק ובכף היד ובאצבעות המעוצבבות על ידי עצב הגומד. במקרים קשים עלולה להתפתח גם חולשת שרירים קשה ונזקים בלתי הפיכים ביד. הטיפול השמרני בבעיה עשוי להיות יעיל במידה ומתחילים אותו מיד עם הופעת הסימנים והתסמינים. התעלמות מהתסמינים והמשך גירוי של העצב עלול לגרום להתפתחות כאבים כרוניים ולצורך בפתרון כירורגי להסרת הלחץ מעל העצב. 

אבחון

התעלה הקוביטליתאבחון תסמונת התעלה הקוביטלית יכלול היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית וכאשר יש צורך לשלול או לאשר את האבחנה גם בדיקות מעבדה ודימות.

היסטוריה רפואית

במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית נבקש מהחולה שיתאר את הסימנים והתסמינים, כיצד החלו? מתי החלו?, מהי חומרתם, תיאור של פעולות ומנחים שמעצימים או מפחיתים אותם, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים לאלו המרכזיים (כאבים בצוואר? מגבלות תנועה בצוואר?...), במהלך לקיחת היסטוריה הרפואית נברר גם לגבי סימנים ותסמינים שעלולים להעיד על מעורבות של כף היד, מרפק, כתף וצוואר. פגיעה באזורים אלו יכולים ליצור תמונה קלינית דומה לזו הנגרמת מתסמונת התעלה הקוביטלית ולהקשות על מלאכת האבחון של תסמונת קוביטלית.

נברר על הרקע הבריאותי המשפחתי הנבדק בחיפוש אחר נטייה גנטית למחלות בעלות השפעה על הבעיה הנוכחית. נברר לגבי הרקע הבריאותי האישי של הנבדק: האם חולה או חלה במרפק במחלות רקע כגון דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית או גידול סרטני, האם נפצע, שבר או פרק את המרפק, האם טופל או נותח בהרדמה מלאה באופן שמעלה את הסיכון ללקות בתסמונת הזאת. נברר פרטים על הספורט המועדף על החולה, על מקצועו ועל תחביביו וננסה להעריך האם יש קשר בין אלו לבין התפתחות התסמונת.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית תכלול בתוכה בדיקה של כול השרשרת הקינטית של הגפה העליונה כולל צוואר, כתף, מרפק וכף יד. נתחיל עם התבוננות. נחפש סימנים לנפיחות, אדמומיות, חוסר סימטריה או עיוות. במקרים קשים של פגיעה בעצב הגומד ניתן לראות כפיפה (Claw hand) של האצבעות הרביעית והזרת. נמשש את האזורים הללו בניסיון לאתר אזורים עם נפיחות, רגישות או כאב. מישוש של התעלה הקוביטלית עלול להניב כא לא נעים שיורד לאורך האמה על לכף היד. נחפש באמצעות המישוש גם סימנים של מרפק גולף. נבדוק טווחי תנועה של המפרקים בגפה ושל הצוואר. במהלך הנעת המרפק נחפש סימנים לחריקות, דפורמציה, חוסר יציבות של הרצועות. .

נערוך בדיקות מיוחדות כדי ללמוד על המעורבות של עצב הגומד. בין היתר נקיש על התעלה הקוביטלית בחיפוש אחר סימן ע"ש טינל (Tinel's sign) - זרמים ושינויים תחושתיים לאורך האמה ובכף היד, נבקש מהחולה לכופף את המרפק ל 90 מעלות, לסובב את האמה וכף היד פנימה (Supinating) ומתיחה של כף היד לאחור למשך עד 60 שניות. גם בבדיקה הזאת, בעיה בעצב הגומד תגרום לשינויים תחושתיים בפיזור האופייני לעצב. בבדיקה נוספת נלחץ במשך דקה על העצב בסמיכות לתעלה הקוביטלית כאשר המרפק כפוף קלות והאמה וכף היד מסובבים פנימה.

בדיקות נוירולוגיות

נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה של עור של כף היד ושל האצבעות הרביעית והחמישית ובדיקות כוח של השרירים באמה ושל השרירים העדינים בכף היד. החולה עלול להראות סימני חולשה של השרירים הבין - גרמיים (Interosseus muscle) שמבצעים הרחקה וקירוב של האצבעות, קושי באחיזה בעקבות חולשה של חלק משרירי האגודל כולל שריר מתוויך האגודל ( Adductor pollicis) ושריר כופף האגודל הקצר (Flexor pollicis brevis), כיפוף מעוות (Clawing) של הקמיצה והזרת בגלל חולשת השרירים התולעיים (Lumbricals muscles) ושל השרירים הבין גרמיים. במצבים מתקדמים שרירי כף היד והאצבעות הרביעית והחמישית יראו סימנים של ניוון קשה וחולשה.

דימות ומעבדה

הנתונים שאספנו עד עכשיו אמורים להספיק כדי לקבוע אבחון של תסמונת התעלה הקוביטלית. השימוש בבדיקות מתקדמות כולל דימות נשמר רק למקרים שבהם יש לנו ספק לגבי מקור הבעיה. צילום רנטגן עשוי להועיל בשלב הזה כדי לספק תמונות ברורות של המבנה הגרמי של הצוואר או הכתף או המרפק או כף היד. שינויים ניווניים במרפק או שבר קדום עלולים להיות הגורם ללכידה של העצב. בדיקת ההולכה העצבית (Nerve conduction studies) עשויה להועיל בזיהוי העצב הפגוע. דימות MRI עשוי להועיל כאשר אנו חושדים בפגיעה ברקמת רכה כולל דיסק בין חולייתי בצוואר כגורם לבעיה.

אבחנה מבדלת

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, לאלו הנגרמים בתסמונת התעלה הקוביטלית. יש חשיבות, על סמך הממצאים שהושגו במהלך לקיחת ההיסטוריה הרפואית, הבדיקה הגופנית והבדיקות המתקדמות, לשלול או לאשר את כלל ההפרעות הללו כדי להגיע לאבחון מדויק. בין ההפרעות שיש לקחת בחשבון:

פגיעה בצוואר

גירוי דלקתי רדיקולארי בצוואר או דלקת פרקים או פציעה בצוואר עלולים להקרים כאב לאמה ולכף היד.

פגיעה בעצבים פריפריים

מגוון רחב של פגיעות בעצבים פריפריים עלולים לגרום לסימנים ותסמינים לאורך האמה וכף היד כולל פגיעה במקלעת הזרוע, תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet syndrome), תסמונת התעלה הקרפלית, תסמונת פרונטור, לכידה של עצב הגומד בכף היד בתעלה על שם גויון (Guyon's canal) ועוד.

הפרעות אחרות במרפק

הפרעות אחרות במרפק עלולות לגרום לסימנים ותסמינים במרפק ולהקרינם מטה אל האמה וכף היד כולל מרפק גולף או דלקת פרקים ניוונית, שבר, פריקה, גידול סרטני ועוד.

טיפול שמרני

הטיפול במרפאתנו כולל הדרכה והסבר על אופן התנהגות והתנהלות שיפחיתו את העומס על המרפק. כולל שינויים ביציבה בעמדת עבודה ובאופן ביצוע העבודה כדי שהתוצאה הסופית תהיה פחות כפיפות מרפק כמו למשל שימוש באוזניית למענה טלפוני. נשקול שימוש בתומך מרפק כדי למנוע את כפיפתו. בעיקר נמליץ להשתמש בתומך הזה לאורך הלילה. נעשה שימוש באמצעים לטיפול בדלקת כולל לייזר רך. עם השיפור במצב נתחיל באופן הדרגתי לבצע מתיחות של השרירים הפועלים על המרפק ובשלב מאוחר יותר גם חיזוקם. במקרים שבהם אין שיפור יש לשקול דקומפרסיה של העצב באמצעות כירורגיה.

מניעה

נסו להפחית את העומסים המוטלים על המרפק: הימנעו או צמצמו את ההישענות על המרפק. נסו לרפד את המשטחים שעלים אנו מניחים את המרפק. השתמשו בתומך מרפק ארגונומי. צמצמו את פרקי הזמן שבהם אתם מצויים עם מרפק כפוף. צמצמו את הביצוע של התנועות החוזרות והנשנות עם המרפק. צמצמו את השימוש בכוח שאתם עושים לצורך ביצוע מטלות שונות.

המשיכו לקרוא אודות גורמי כאב נוספים למרפק כולל כמובן מרפק טניס, מפציעות הספורט השכיחות ביותר.

המאמר הבא: תסמונת התעלה הקוביטלית

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מרפק גולף גורמים ותסמינים

מרפק גולף? גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל באבחון הבעיה. מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר הנגרמת בגלל פגיעה בגיד של שריר שנאחז בחלק הפנימי של המפרק ואחראי על כפיפת כף היד. פגיעה בגיד הנאחז בחלק החיצוני, של המפרק נגרמת לרוב מטניס.

מרפק גולף גורמים ותסמינים
מרפק טניס גורמים ותסמינים

מרפק טניס? גורמים ותסמינים אופייניים יועילו בהליך האבחון. מדובר בפגיעה דלקתית בגיד או בשריר שאחראי על פשיטת כף היד. תופעה זאת מתרחשת לרוב, ללא קשר לטניס, עם זאת, רוב שחקני הטניס יסבלו או סובלים ממנה. התסמינים עלולים להיות חריפים ומגבילים.

מרפק טניס גורמים ותסמינים
בורסיטיס במרפק

בורסיטיס במרפק? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. אולקרנון בורסיטיס - זוהי דלקת בשק הקרוי בורסה או אמתחת המצוי בחלק האחורי של המפרק בין העצם הבולטת לעור. הגורם לדלקת (בורסיטיס) הוא חיכוך מתמשך על משטח קשיח של החלק התחתון של הפרק. 

 בורסיטיס במרפק
מרפק טלפון סלולרי

מרפק טלפון סלולרי היא הפרעה בריאותית של העת המודרנית. השימוש האינטנסיבי שאנו עושים עם המרפק שלנו גובה  גם מחיר בריאותי. פציעות במרפק נובעים לרוב בגלל פציעות ספורט אך כעת מתברר שגם הטלפון הסלולרי עלול לגרום לפציעות במרפק.

מרפק טלפון סלולרי
כאבים במרפק תסמינים

כאבים במרפק? תסמינים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי מקור הבעיה. בין הסימנים והתסמינים השכיחים נכלול קושי ללחוץ יד, לפתוח קופסת שימורים או לאחוז כוס. פגיעה במפרק זה נובעת לרוב מנזקי חבלה, עומסי יתר בעבודה ומדלקות פרקים.

כאבים במרפק תסמינים
מרפק טניס? בלי סטרואידים

מרפק טניס? בלי סטרואידים! . מרפק טניס היא בעיה שכיחה בעיקר בקרב שחקני טניס אך לא רק. אחת האופציות המוצעות לריפוי היא זריקות סטרואידים למרפק אפשרי ורצוי להימנע מכך. המחקר הנוכחי מצא שתרופות אלה מציעות הקלה זמנית בלבד לבעיה זאת.

מרפק טניס? בלי סטרואידים
תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית נגרמת כאשר עצב הגומד (אולנר), נלכד ונפצע במקום מושבו בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. התוצאה עלולה להיות בין היתר כאב, נימול וחולשה של היד. מדובר בתסמונת טורדנית ושכיחה שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

תסמונת התעלה הקוביטלית
כאבים במרפק גורמי סיכון

כאבים במרפק? גורמי סיכון לכך כוללים גיל, ספורט מועדף, המקצוע שלנו, עודף פעילות גופנית ועוד. מפרק המרפק נושא בעומסים רבים שחלקם חוזרניים מטבעם. השימוש הרב שאנו עושים במפרק הזה בספורט אך גם בעבודה ובחיי היום יום מעלים את הסיכון שלו לפציעה. 

כאבים במרפק גורמי סיכון
תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטור נגרמת כאשר עצב התווך (Median) נילכד במרפק בעוברו בין שני הראשים של שריר הכפן העגול(Pronator teres). התסמינים הנובעים מכך כוללים מיחושים מקומיים באזור המרפק עם יכולת השלכה, חולשת שרירים ואובדן תחושה ביד. 

תסמונת פרונטור
תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית היא הפרעה בריאותית שנגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial). בעקבותיו . הסימנים והתסמינים בתסמונת זאת הכוללים כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק דומים לאלה של מרפק טניס ועלולים לבלבל אותנו. 

תסמונת התעלה הרדיאלית
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)