זהירות מחשב לפניכם
מחשב עלול להזיק

זהירות מחשב לפניכם

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


זהירות מחשב לפניכם! רבים הם הנפגעים בריאותית בגלל חוסר ההתאמה שבין האדם למחשב. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה את תסמונת התעלה הקרפלית, פריצת דיסק בין חולייתי ועוד. שעות העבודה הארוכות מול המחשב מעלות עוד יותר את הסיכון לפגיעות אלו.

איש מחשבים ממוצע עובד מעל 50 שעות שבועיות מול המחשב ולכן לא פלא שפגיעות עבודה בקרב עובדי מחשב הפכו בשנים האחרונות למגיפה. אך לא מדובר רק בעובדי מחשב. בימים אלו אין בית בישראל שאין בו לפחות מחשב אחד ואין כמעט ילד בישראל שלא “נמרח” מול מחשב שעות ארוכות מידי יום. שמירה על העקרונות הארגונומיים של העבודה עם מחשב תסייע לכם במניעה של פציעות וכאבים אופייניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןזהירות מחשב לפניכם – רקע

עמדת מחשב תקינה ואופן עבודה נכון עשויים לצמצם את הנזקים הגופניים ואת העלויות הכלכליות האדירות שנלוות להם. לנוכח מגפת הפציעות המדוברת כדאי לכם להקשיב להמלצות בנושא. אך, לפני שנגיע לאופן שבו כדאי לתכנן את עמדת העבודה ולעבוד אתאר בקצרה מהי פציעת מאמץ חוזרני – מנגנון הפציעה העיקרי בגין עבודת מחשב לקויה וכן מה הן הפציעות האופייניות הנגרמות מעבודת מחשב לקויה.

פציעת מאמץ חוזרני

זהירות מחשב לפניכם
זהירות מחשב לפניכם

עמדת מחשב לקויה, אופן ישיבה לקוי ושעות עבודה ארוכות עלולים לגרום למגוון פציעות המוגדרות כפציעת מאמץ חוזרני (Repetitive Strain Injuries -RSI). לסוג פציעות זה שמות נוספים כולל פציעות מתנועות חוזרות (Repetitive motion injuries) ופגיעות טראומטיות מצטברות (Cumulative Trauma Disorders). פציעת מאמץ חוזרני מתארת פגיעות ברקמות הגוף השונות המתפתחות באופן הדרגתי בגלל ביצוע חוזר ונשנה של תנועה מסוימת או מאמץ מסוים. הגפיים העליונות ועמוד השדרה המותני צווארי וגבי חשופים במיוחד לסוג זה של פציעות. אך פציעת מאמץ חוזרני אינו פוסח על מערכות גוף אחרות ועל חלקי גוף אחרים כולל על הגפיים תחתונות, על מערכת הראייה ועל מערכת כלי הדם.

רבים חושבים שפציעת מאמץ חוזרני מתרחשת רק או בעיקר במקום העבודה אך גם ספורטאים שבמסגרת פעילותם מבצעים מאמץ חוזרני כגון שחקני טניס (מרפק טניס, מרפק גולף), אצנים (ברך רצים) שחקני כדורסל (ברך קופצים) ועוד חשופים לאגירה איטית והדרגתית של נזקים ולפציעות מסוג זה. גם המטלות החוזרניות בבית עלולות לגרום לסוג זה של פציעות ברקמות השונות בגוף. דוגמאות למטלות חוזרניות בבית שעלולות לגרום לפציעת מאמץ חוזרני כוללות עבודות נקיון, עבודות בישול, סידור הבית ועוד.

פציעות אופייניות לעבודה עם מחשב

עמדת מחשב ו/או עבודה לקויים גורמים לעומסי יתר על רקמות שונות ולפציעות. מגוון רחב של רקמות ומערכות גוף חשופות לפציעות מסוג זה כולל מערכות עצב שרירי ושלד, מערכת הראייה, מערכת כלי דם ועוד. להלן תיאור המערכות הנפגעות והסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה זאת:

זהירות מחשב עלול לפגוע במערכות עצב, שריר ושלד

עמדת מחשב לקויה ו/או שעות עבודה ארוכות עלולים ליצור פגיעה במגוון הרקמות המרכיבות את המערכות הללו כולל בין היתר דלקות בסיבי עצב, דלקות גידים, דלקות ברצועות, שרירים תפוסים, דלקת פרקים ניוונית, שחיקת סחוסים, נזקים לחוליות עמוד השדרה, בלטים, בקעים או פריצות דיסקים בין חולייתיים ועוד.

סימנים ותסמינים אפשריים
הסימנים והתסמינים האפשריים תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. בין הסימנים והתסמינים האופייניים לפגיעה במערכות אלו נכלול נוקשות במפרקים, עייפות שרירים, כאבים בגב תחתון, כאבים בצוואר, כאבים בכתפיים, כאבים במרפקים, כאבים בשורש כף היד ובכפות הידיים, מגבלות תנועה תחושת שריפה, תחושת נימול או הירדמות של אחד מחלקי הגפיים, אובדן כוח, ליקויים בשיווי משקל, בצקת, כיווצי שרירים בלתי רצוניים ועוד.

זהירות מחשב עלול לפגוע במערכת הראייה

עמדת מחשב לקויה ו/או שעות עבודה ארוכות עלולים לפגוע גם במערכת הראייה.

סימנים ותסמינים אפשריים
פגיעה במערכת הראייה עלולה לגרום להופעת סימנים ותסמינים שונים כולל עיניים אדומות, עיניים עייפות, עיניים יבשות, הפרשת דמעות מוגברת, עפעוף יתר, עיניים שורפות, טשטוש בראייה, ראייה כפולה, קשיים בחידוד הראייה ועוד. סימנים ותסמינים אלו המופיעים עם או בלי כאבים בכתפיים ובשכמות, כאבי ראש, וכאבים בצוואר עלולים להעיד על נוכחות של תסמונת ראיית מחשב.

זהירות מחשב עלול לפגוע במערכת כלי הדם

עמדת מחשב לקויה ו/או שעות עבודה ארוכות עלולים לגרום לפגיעה במערכת כלי הדם. פגיעה דומה יכולה להתרחש גם בטיסות ארוכות שגם בהן נמצא שישיבה ממושכת מבלי לנוע גורמת לפגיעה בכלי דם והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. טיסות ארוכות, נהיגה ממושכת, רביצה ממושכת מול הטלוויזיה או מול מסך המחשב מעלים את הסיכון להיווצרות קריש דם בוורידים העמוקים ברגליים (Deep Vein Thrombosis). קריש הדם עלול לנוע ממקום היווצרו ברגליים להגיע לריאות ולמוח ולגרום לפגיעה קשה ואפילו למוות. כמובן שכול מי שסובל מנטייה לייצר קרישי דם צריך להיזהר שבעתיים מישיבה ממושכת נטולת תנועה.

סימנים ותסמינים אפשריים
סימנים ותסמינים אפשריים בגין היווצרות קריש דם ישתנו בהתאם למיקום הקריש וגודלו. ברוב המקרים קריש דם ברגליים יגרום לכאבים ברגליים, אדמומיות מקומית, נפיחות ברגליים ומגבלות תנועה של הרגליים. במקרים קיצוניים קרישי דם עלולים גם להרוג.

זהירות מחשב עלול לגרום להפרעות שינה

שעות עבודה ארוכות מול מסך מחשב אל תוך הלילה עלולות לגרום להפרעות שינה. מסך המחשב ומסכים אלקטרוניים אחרים פולטים בין היתר אור כחול בוהק שיוצר עוררות טבעית וגורם להפרעות שינה. אורות בוהקים מפחיתים את רמתו של הורמון בשם מלטונין שתפקידו לקדם את השינה. אור בוהק מפחית את רמת המלטונין באופן קשה במיוחד בקרב נערים ונערות בגיל ההתבגרות עד לכדי 37% בלבד מהכמות הרצויה (Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Aug. 26, 2015).

סימנים ותסמינים אפשריים

חוסר שינה כרוני עלול לפגוע בכול מערכות הגוף כולל ביכולת הקוגניטיבית. הסימנים והתסמינים הם פועל יוצא של המחלות שהתפתחו ומערכות הגוף שנפגעו. בין יתר המחלות שעלולות להתפתח עקב חוסר שינה נמנה סוכרת, מחלות לב וכלי דם, השמנה, דיכאון, פגיעה במערכת חיסונית, פגיעה הורמונאלית, פגיעה קוגניטיבית ועוד.

כיצד נצמצם את הפגיעות?

כדי לצמצם את הפציעות מעבודה מול מחשב יש להקפיד על עבודה בעמדת עבודה ארגונומית המצוידת בין היתר בעכבר ובמקלת ארגונומית כמו גם על אופן עבודה ארגונומי. להלן פירוט עקרונות לתכנון עמדת עבודה ארגונומית, המנח התקין של חלקי הגוף השונים והנחיות לגבי אופן ביצוע העבודה:

זהירות מחשב לפניכם הקפידו על עמדת עבודה ארגונומית

כפי שמציינת הכותרת עמדת מחשב ארגונומית לא מבטיחה למנוע נזקים, אלא לצמצמם בלבד. הסיבה לכך היא שישיבה גם כאשר היא מתבצעת על פי הכללים המחמירים ביותר אינה פעולה טבעית עבורנו. גוף האדם תוכנן ונועד לנוע! ישיבה נכונה מול מסך המחשב תוך הקפדה על כללי עבודה נכונים תגרום על כן לפחות נזק בלבד. שינוי הרגלים רעים אף פעם אינו תהליך נוח. להקפיד על ישיבה נכונה, וכללי עבודה נכונים לא ירגישו לכם נוח.  מובטח לכם שאם תתעקשו, תתמידו ותתרגלו תסבלו מהרבה פחות פציעות. להלן הנחיות לבניית עמדת עבודה ארגונומית:

התאמת כיסא

זהירות מחשב לפניכם
זהירות מחשב לפניכם

בחרו בכיסא עבודה ארגונומי שמאפשר תמיכה טובה לגב ואת מירב הכיוונים וההתאמות כולל התאמת גובה והתאמת זווית המשענת. בזמן עבודה מול מחשב התאימו את משענת הכיסא לישיבה בזווית של 90 מעלות. מושב הכיסא צריך להיות רחב ועמוק אך לא עמוק מידי כדי שהשוליים שלו לא יגעו בברכיים. הרגליים צריכות להיכנס מתחת לשולחן. שבו עמוק ככול שניתן עד שהחלק האחורי עם התמיכה הייעודית לגב התחתון (Lumbar Support), צמוד לגבכם. במידה ואין תמיכה אורגנית לגב התחתון אלתרו תמיכה כזאת עם כרית או שמיכה מגולגלת.

התאמת שולחן העבודה

שולחן העבודה צריך להיות בגובה מתאים לכם. שולחן גבוה מידי או נמוך מידי יגרמו לעומסי יתר, פציעות וכאבים. ארגנו את שולחן העבודה שלכם באופן שחפצים שאתם משתמשים בהם באופן תכוף כמו עכבר או טלפון יהיו קרובים יותר. מקמו את צג המחשב ישר מולכם ובמרכז במרחק של אורך הזרוע. לשולחן שיכול להפוך לשולחן עבודה בעמידה יש יתרון. שולחן מסוג זה משנה את העומסים המוטלים על הגוף ומאפשר התאוששות טובה יותר.

התאמת צג המחשב

קו הראייה שלכם צריך להיות מול הקצה העליון של המסך. הסתכלות ממושכת בחלק התחתון של המסך יוצרת עומסים על הצוואר וחושפת אתכם לפציעות וכאבי ראש. במידה וצריך להגביה את הצג עשו שימוש בזרוע הגבהה ארגונומית דו מפרקית המאפשרת שינוי כיוון וגובה בקלות או שתניחו מתחת לבסיס של המסך מספר ספרים על הצורך. הטו את המסך כ5 מעלות לאחור. העדיפו מסך שטוח עם רזולוציה גבוהה תכונות אלו מפחיתות עומסים מהעיניים יחד עם זאת רזולוציה גבוהה מידי עם מסך קטן משמעותם פונטים ואייקונים קטנים מידי.

כוונו את תאורת הצג ובהירותו למצב אופטימאלי ככול שתאורת החדר בו אתם עובדים חלשה יותר כך גם נדרשת בהירות מופחתת. נסו לא לגלוש לשעות עבודה מאוחרות כדי לא לפגוע בשינה. אותיות חדות ושחורות המוגדרות לגודל נוח עם רקע בהיר יקלו על הקריאה. נגבו מידי פעם את האבק מעל הצג. במידה ואתם משתמשים במתקן אחיזה למסמכים וודאו שהוא ממוקם בצמוד לצג בגובה נוח או בין המסך לבין המקלדת. נוח יותר לעבוד מול צג מחשב עם משקפי ראייה ולא עם עדשות מגע.

התאמת המקלדת

מקלדת ארגונומית בעלת אפשרויות כוונון רבות תאפשר עבודה נוחה ברוחב הכתפיים ולכול משתמש להגיע להתאמה מירבית באמצעות שינויי גובה המקלדת זוויות ועוד. מקמו את המקלדת מולכם, במרכז ובגובה המרפקים. רצוי להניח את המקלדת על השולחן מבלי להגביה את חלקה האחורי. מחקרים חדשים מוצאים שהגבהת החלק האחורי של המקלדת גורמת בעת הקלדה לעומסים גבוהים יותר על שורשי כפות הידיים. עומס יתר על האצבעות ו/או על שורש כף היד עלול לגרום לדלקות בגידי האצבעות ו/או לתסמונת התעלה הקרפלית. הימנעו מהישענות על שורשי כפות הידיים. ההקלדה צריכה להתבצע עם מאמץ וכוח מינימליים כאשר האצבעות כפופות באופן טבעי ומרחפות מעל המקלדת.

התאמת עכבר

עכבר ארגונומי מאפשר מנח יד טבעי לכול גודל כף יד ותפעול עם מינמום כוח. יש למקם את העכבר קרוב למקלדת ובגובה שלה. עכבר מרוחק יגרום לעומסים מיותרים על הכתף, שכמה וצוואר. תומך לאמת היד יאפשר לכם לעבוד עם העכבר במנח טבעי יותר וללא הישענות על שורש כף היד. במידה ואין לכם תומך כזה מומלץ להשתמש בכרית ייעודית לעכבר העשויה מחומר רך. הישענות על שורש כף היד האוחזת בעכבר עלולה לגרום לדלקת מקומית, לתסמונת התעלה הקרפלית, לתסמונת התעלה ע”ש גויון ועוד. אחת למספר שבועות החליפו עכבר וזאת כדי למנוע מצב של ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים.

התאמת תאורה

רוב המידע מגיע אלינו דרך העיניים. תאורה נאותה בלי צללים ובוהק יכולה להפחית את העייפות מהעיניים ולהפחית את כאבי הראש. הקפידו לעבוד בחדר מואר אך ללא השתקפות של מקור האור על הצג. היעזרו באור ממוקד לצורך קריאת מסמכים.

זהירות מחשב לפניכם הקפידו על יציבה נכונה

זה לא באמת משנה אם עמדת העבודה שלכם תוכננה באופן ארגונומי אם אתם לא עובדים באופן ארגונומי. לא נשיג שום שיפור בריאותי אם לא נוודא שכול חלק בגופנו ממוקם ועובד נכון. להלן אופן המיקום והעבודה הנכונים של חלקי הגוף השונים:

יציבה כללית

הקפידו על ראש, חגורת כתפיים וגב נינוחים אך זקוף. במצב אידיאלי תשמרו על קו ישר שמחבר את הראש גב עליון וגב תחתון. לא להימרח על הכיסא. שמרו על המרפקים צמודים אליכם.

ידיים

הקפידו על ידיים וכתפיים רפויים. מפרקי שורש כף היד ניטראליים והמרפקים צמודים לגוף בזווית של 90 מעלות. תבחר כיסא שמאפשר למרפקים “לנוח” על המשענות הייעודיות (Armrests). ידיים מושטות לפנים לאורך זמן יוצרות עומסים על הגב העליון ועל הצוואר ועלולים לגרום לפציעות וכאבים בחלקי גוף אלו ולכאבי ראש.

גב

זהירות מחשב לפניכם
זהירות מחשב לפניכם

הראש, הצוואר והגב לכול אורכו צריכים להיות בקו אחיד. הגב זקוף אבל נינוח ושעון לצמוד למשענת הכיסא. רצוי שהכיסא יצויד בתומך שיתמוך בשקע (Lordotic curve) לגב התחתון. בלי תמיכה לגב התחתון אנו נוטים בהדרגה לגלוש מטה ולעגל את הגב התחתון ובכך לגרום לעומסים קשים על חוליות המותן ועל הרקמות התומכות כולל על הדיסקים הבין חולייתיים. עומסים אלו יובילו בהכרח לנזקים כולל לפריצות דיסק מותניות. אם הכיסא אינו מצויד בתמיכה מובנית לגב התחתון היעזר בכרית חיצונית שאותה תדחפו בשקע של הגב התחתון. גם אם התנוחה טובה חשוב מידי פעם לנוע בכיסא כדי למנוע היווצרות עומסים סטאטיים מזיקים.

רגליים וכפות רגליים

כפות הרגליים מונחות על הרצפה או על הדום. רגליים שאינן מונחות על הרצפה או על הדום יוצרות לחצים מוגברים על השרירים ועל כלי הדם ברגליים ועלולים לגרום לשיבושים בזרימת הדם, תחושת נמלים ברגליים, פגיעה בוורידים ברגליים ועוד. להקפיד על מפרקי ירך גבוהים קמעה ממפרקי הברכיים. מפרקי הירך המצויים בזווית קטנה מ90 מעלות נמצאים בעומס מוגבר ובסיכון להתפצחות נזקים וכאבים במפשעה. לא לשבת עם רגליים מסוכלות. אדם שנוהג לסכל רגליים לוחץ על כלי דם ובכך פוגע בוורידי הרגליים ומעלה את הסיכון ללקות בוורידי עכביש (Spider veins) ובלחץ דם גבוה, לוחץ על עצבים (Peroneal nerve) ובכך מעלה את הסיכון לפתח נימול וחולשת שרירים ברגליים, משבש את מנח האגן ובכך מעלה את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים בגב ובצוואר.

צוואר

חשוב לשמור על הצוואר במנח ניטראלי ובהמשך ישיר לעמוד השדרה הגבי. מסך הממוקם נכון יאפשר זאת בקלות רבה. כאשר הראש מצוי במנח קדמי מידי (ראש מושט לפנים) אנו מעלים את העומסים על עמוד השדרה. כך למשל נמצא שכול סנטימטר שהראש והצוואר נמצאים בעמדה קדמית ביחס ליתר עמוד השדרה מעלה את העומס על עמוד השדרה הצווארי בשני קילוגרם. כמו כן גם שהות ממושכת של הצוואר במצב סיבובי בגלל שהמסך אינו ממקום נכון או בגלל שיחה ממושכת עם קולגה ו/או שהות ממושכת של הראש מטה בגלל הקלדה לקויה, קריאה או כול סיבה אחרת מעלים את העומסים המוטלים על הצוואר ואת הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים בצוואר כולל גם כאבי ראש.

זהירות מחשב לפניכם – הקפידו על אופן ביצוע העבודה

התקנתם עמדת עבודה ארגונומית, אתם שומרים על היציבה נכונה והעכשיו חשוב שתקפידו על מספר כללי עבודה נכונים. ישיבה רצופה וממושכת היא מזיקה ביותר. אל תשבו רצוף יותר מ 30 – 40 דקות. נצלו את ההפסקות להליכות קצרות של 3 – 5 דקות. באותן הפסקות ניתן לבצע משימות קטנות שדורשות הליכה כמו למשל ללכת לצד השני של החדר כדי לשתות מים או לאכול פרי, או לגשת לעמית למקצוע כדי להחליף מידע ולא לעשות זאת בטלפון ועוד. הקפידו להעניק מנוחה וזמן התאוששות לעיניים. ערכו הפסקה מהעבודה מול המסך כול 20 דקות למשך 20 שניות. במהלך ההפסקה מקדו את המבט רחוק אל האופק.

נסו לגוון ככול האפשר את המטלות שלכם. הקפידו לבצע פעילות גופנית באופן שגרתי. בעבודה בצעו מידי פעם מספר מתיחות עדינות כדי להתגבר על הנטייה של בית החזה להתקצר. מקום העבודה הוא מקור מרכזי לתחושה של לחץ נפשי. בין הגורמים לכך היא צפיות לא מעשיות מהעובד לייצר או להספיק יותר, מערכות יחסים עכורות במקום העבודה, תחושה של חוסר שליטה של העובד ועוד. העובד צריך לעשות מאמץ יחד עם המעביד לפתור את הבעיות ולהפחית את הלחצים בהם הוא נתון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאבי ראש וצוואר בגלל עבודת מחשב

  עבודת מחשב? כאב צוואר וראש הם עניין שכיח! עבודה ממושכת עם מחשב גורמת בין היתר לפציעות וכאבים בצוואר. גם המחקר…

 • שכיחות תאונות עבודה ונפגעי עבודה

  תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך…

 • אל תתנו לעבודה לגזול שעות שינה

  עבודה גוזלת שעות שינה. חשיבות השינה לאיזון הנפשי ולבריאות הגופנית היא עובדה שאין חולק עליה. על מנת למקסם את היתרונות…

 • עבודה קשה גורמת שבץ ומחלות לב

  עבודה קשה? שבץ מוחי ומחלות לב ממתינות לכם מעבר לפינה. ובכן, מתברר על פי מחקרים רבים כולל המחקר הנוכחי שיש קשר…

 • עמידה ממושכת עלולה להזיק

  גם עבודה בעמידה עלולה להזיק! אכן זה נכון, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון ללקות במחלות…

 • שולחנות עמידה לילדים

  שולחנות עמידה לילדים? זה רעיון בכיוון הנכון. למגפת ההשמנה בקרב הילדים ישנם אשמים רבים כולל תזונה לקויה, חוסר בפעילות גופנית…

 • ישיבה מזקינה אותנו

  ישיבה מזקינה אותנו. בין יתר הנזקים שישיבה ממושכת וישיבה לא נכונה גורמים מציין המחקר הנוכחי את העובדה שהיא גם מקצרת…

 • האם הגיע דואר אלקטרוני עבורי

  הדואר האלקטרוני הגיע? המשפט הזה נושא אחריו מתח נפשי תמידי שעל ציר הזמן עלול לגבות מאיתנו מחיר בריאותי. לחצים נפשיים…

 • עבודה משרדית תוך כדי דיווש

  לעבוד במשרד ולדווש? רעיון טוב לבריאות שלנו! על פי המחקר מאוניברסיטת מסצ'וסטס בהשוואה לעובדי משרד העובדים על שולחן משרדי רגיל,…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן