Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

האם אנו מועילים? ולמי אנו יכולים להועיל? בעידן המודרני, מקצוע זה החל את צעדיו הראשונים ב1895 כאשר דניאל דוד פלמר (Daniel David Palmer) ביצע מניפולציה בעמוד השדרה הצווארי של הרווי לילרד ושיפר בכך את שמיעתו. מאז התפתחה הכירופרקטיקה ונעשתה למקצוע הרפואי השלישי בגודלו בארצות הברית לאחר מקצועות הרפואה ורפואת השיניים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור? - רקע

מחקרים רבים שאישרו את היעילות והבטיחות של המקצוע הזה לא הסירו את הספקות של המבקרים והלחשושים והרינונים לא מצליחים לכבות את התלהבות של החולים. שממשיכים להצביע ברגליים. על פי נתונים סטטיסטיים בארצות הברית פועלים כ- 80,000 כירופרקטים המטפלים במעל 35,000000 מיליוני אמריקאים כול שנה (כ- 10% מהאמריקאים), ביפן פועלים מעל  10,000 קלינאים בתחום הזה, מעל 5,000 בקנדה, מעל 2,500 באוסטרליה, מעל 1,000בבריטניה, כמה מאות בבלגיה, דנמרק, צרפת, איטליה, נורבגיה, שבדיה, שוויץ, ניו-זילנד, הולנד ודרום אפריקה ומעל 100 בישראל. 9 מכול 10 מטופלים מביעים שביעות רצון מהיעילות של הטיפולים והצהירו שבמידה והכאב יחזור הם יחזרו לקבל טיפול זה. קווים מנחים רבים ממליצים על טיפול בכאבי גב תחתון באמצעות כיוונון של עמוד השדרה (American College of Physicians: Journal of the American Medical Association).

מעט פרטים על המקצוע

טיפול בצווארהאיגוד הבין לאומי שלה מגדיר אותה באופן הבא: "המדע של הכירופרקטיקה עוסק ביחס שבין הפרקים שבגופנו ומערכת העצבים והתפקיד שיש ליחס הזה בשיקום ותחזוקה של בריאותינו". במקצוע זה חשוב לזכור, לא עושים שימוש בתרופות או כירורגיה. למרות שורשיה העתיקים, העקרונות של המקצוע, בגרסתו המודרנית, מבוססים על המדע ועל התפיסה המערבית ותואמת את הגישה של החולה המודרני, ההגיוני. מדובר למעשה במקצוע רפואי ראשוני ותיק ואהוד שמתמחה באבחון, טיפול וניהול של כאבים ומחלות הנובעות מבעיות במפרקים, נזקים לרצועות, נזקים לגידים ופגיעה בעצבי הגוף ובמיוחד אלו הקשורים בעמוד השדרה ומערכת העצבים.

 ולמי יכולה לעזור?

כירופרקט מטפל בליקויים ביומכניים וכאבים שנובעים במערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע את הבעיות אלה על ידי טיפולים מונעים, שיפורי יציבה, ארגונומיה ושיפורים בתפקוד של חלקי הגוף השונים. דיסיפלינה זאת יודעת גם למטפל בכאבים וליקויים שנובעים מתאונות דרכים, מפציעות ספורט מבלאי טבעי, מביצוע תנועות לא טובות, מיציבה לקויה ומארגונומיה לקויה. באופן פרטני נציין חלק מתסמונות הכאב השכיחות המצויות בתחום המומחיות שלנו: כאבים בגב תחתון, פריצת דיסק, שחיקת סחוסים, כאבים בצוואר, כאבים בגפיים, כאבים בלסתות, כאבי ראש, כאבים בכתף, כאבים בירך, כאבים במפשעה, כאבים בכף הרגל, כאבים בברכיים ועוד. 

ההכשרה

הלימודים לקבלת התואר ד"ר בתחום הזה מתבססים על הכשרה מקיפה במדעים ועל הידע והמיומנות של הרפואה המערבית. הלימודים נמשכים 5 שנים אקדמיות כשבנוסף להן עובר הסטודנט סטאז' הכולל עבודה מעשית בהשגחת קלינאים בכירים. ההכשרה הנרחבת מאפשרת לנו לבצע אבחנה רפואית ברמת דיוק גבוהה ולהחליט האם נכון מבחינתו לטפל בחולה שלפניו או להפנותו. העובדה שאינו עושה שימוש בתרופות או בכירורגיה לצורך עבודתו מחייבת אותו לאבחן את החולה שלפניו ברמת דיוק גבוהה במיוחד. מבחינתו, אבחון לא נכון מוביל לטיפול באזור לא רלוונטי והמשמעות היא כישלון. הרפואה הקונבציונלית נוטה לפתור כול כאב באמצעות תרופות נוגדות כאב ולכן הצורך שלהם לדייק באחון פחות.

הכשרת כירופרקט

תכנית לימודים וההכשרה כוללים מגוון רחב של מקצועות אקדמיים ורפואיים הכוללים בין היתר אנטומיה, דיסקציה, קינסיולוגיה, תורת השרירים, אמבריולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, תורת העצמות, ביומכניקה, פיזיולוגיה, בקטריולוגיה, פתולוגיה, דיאגנוסטיקה כללית, גניקולוגיה, דרמטולוגיה, מחלות ילדים, פסיכולוגיה, רנטגנולוגיה, טוקסיקולוגיה, אתיקה ומשפט, ועוד.

קווים לדמותו של החולה המודרני 

בשנים האחרונות, מערכת היחסים שבין החולה המודרני לרופא עוברת טלטלה אם לא לומר מהפכה. החולה בעולם המודרני אינו מוכן יותר לקבל את פסיקתו והוראותיו של הרופא הסמכותי בבחינת כזה ראה וקדש. עידן האינטרנט וזמינות המידע הרפואי מאפשרים לו לשאול שאלות, לחקור בעניינו, לעלות רעיונות ואפילו, כמה מוזר, להציע הצעות. אחד האפיונים העיקריים של החולה המודרני הואו רצונו להיות שותף פעיל בטיפולו הרפואי.

החולה מודרני

ב1996 קיבלה הגישה הזאת תוקף חוקי בצורת "חוק זכויות החולה" שעל פיו החולה חייב להיות שותף בתהליך קבלת ההחלטות הנוגעות לבעייתו. ובעצם אם חושבים על זה לא מדובר בשום דבר חריג. חולה פעיל, שואל שאלות ומשתף פעולה אינו אמור להוות איום על בעל מקצוע רפואי אלא תנאי חיוני להצלחת הטיפול. 

מגבלותיה של הרפואה המודרנית 

מגבלותיה של הכירורגיה ותופעות הלוואי הקשות של התרופות אשר נהוג לתת לטיפול במערכות עצב שריר ושלד, גורמים ליותר אנשים לפנות לרפואה משלימה בכלל ולכירופרקט בפרט לשם אבחון וטיפול בבעיותיהם. ישנו עניין גובר בשוני בין הגישה הרפואית המקובלת המטפלת בסימפטומים לבין הגישה ההוליסטית המתייחסת לגוף כאל ישות שלמה ומטפלת בגורם לסימפטומים.

לקט עובדות אודות תחום רפואי זה

 • כירופרקטיקה- מקצוע בריאותי ראשוני

  מדובר במקצוע בריאותי ראשוני הגדל בארצות הברית בקצב המהיר ביותר

 • ההשכלה מקבילה באורכה ובהיקפה להשכלה של הרופאים

 • הטיפולים מכוסים על ידי מרבית חברות הביטוח בארצות הברית ובארץ

 • המקצוע בצורתו המודרנית קיים כבר מעל 100 שנים.

 • מדובר במקצוע בריאותי ראשוני (אבחון, טיפול והפנייה)

 • קלינאים במקצוע הזה עובדים בכל קופות החולים ובתי החולים.

 • המקצוע מתבסס על מדע ועקרונות מדעיים מודרניים ולא על אנרגיות ומרידיאנים

 • כאבי גב הם הגורם הנפוץ ביותר למוגבלות בקרב האוכלוסייה מתחת לגיל 45.

 • אחד הגורמים הנפוצים ביותר לשחרור משירות צבאי הינו על רקע של כאבי גב.

 • כאב גב תחתון הוא הגורם השכיח ביותר לאובדן ימי עבודה, אשפוז ואובדן הכנסות בעולם המערבי.

 • הרוב המכריע של כאבי גב הם מכניים ביסודם כלומר אינם נובעים מדלקות זיהומיות, סרטן או טראומה.

 • עשרות מיליוני טיפולים ניתנים כל שנה בארצות הברית וכ 200,000 בישראל.

 • רק 1.5% מהפונים לכירופרקט יגיעו בסופו של דבר לניתוח גב. פנייה לאורתופד מעלה את הסיכוי ל42.7%. keeney et al (2012) spine

 • עלויות הטיפול בכאבי גב נמוכות ב20% מהעלויות הטיפול על ידי הרפואה. Liliedahl et al (2010), JMPT

 • בעולם המערבי 85% מהאנשים יהיו מוגבלים פיזית בזמן כלשהו במהלך חייהם בגין כאבי גב עמוד שדרה 12(3):264-268

 • עלויות בגין כאבי גב תחתון בארצות הברית במהלך 1992 הוערכו בכ60 ביליוני דולרים אמריקאים. דוח מנגה-1993

 • מחקרים (ארגון גלופ) שנערכו 1991 על ידי מספר מדינות בארצות הברית וברחבי העולם נמצא שטיפול זה יכול לחסוך בין 45%-55% מעלויות לעומת הטיפול הרפואי. 

 • תשעה מתוך עשרה חולים יגדירו את הטיפול כיעיל. ארגון גלופ 1991

 • 58% מהמטופלים במסגרת הביטוח הרפואי מגדירים את הטיפול כקריטי עבורם. ארגון גלופ - 1991

 • מטופלים היו פי 3 יותר מרוצים מאשר הטיפול אותו קבלו מרופאי המשפחה. הירחון המערבי לרפואה - 1989

 • מדובר במקצוע רפואי לגיטימי על ידי הציבור ועל ידי מספר גדל של רופאים. ארגון מגנה - 1993

 • מדובר בשירות רפואי הולך וגדל הנפוץ מאוד בקרב האוכלוסייה. בית ספר לרפואה - ריצמונד וירגיניה

 • על פי ארגון רנד 94% מכלל המניפולציות (כוונון) בעמוד השדרה נעשים על ידי קלינאים מהתחום הזה.

 • האם ידעתם? בבוקר, לאחר שנת לילה אנו גבוהים יותר ב 2-3 סנטימטרים. תופעה זו מתרחשת בגין אגירה חוזרת של הנוזלים בתוך הדיסקים הבין חולייתיים אותם איבדנו במשך היום.

 • האם ידעתם? אנו מאבדים גובה עם השנים. היחס בין עובי הדיסקים בין חוליות עמוד השדרה לעובי החוליות משתנה וגורם לנו להיות נמוכים יותר ככל שאנו מתבגרים. אצל תינוק עובי הדיסק זהה לעובי החוליה ובגיל 60 הדיסק מהווה רק רבע מעובי החוליה.

כירופרקטיקה

המשיכו לקרוא אודות האבחון והטיפול בבעיות כף יד וכן אודות האבחון והטיפול בבעיות כתפיים. 

"הרופא של העתיד לא ייתן תרופות,
הוא יעניין את מטופליו כיצד לשמור על
גופם באמצעות דיאטה ומניעת מחלות"
תומס אדיסון 1847-1931

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)