Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקט הינו מומחה לביו-מכניקה של הגוף האנושי בכלל ושל עמוד השדרה בפרט. יש ביכולתו לזהות שיבושים מבניים ו/או תפקודיים בגוף כולל ליקויים תפקודיים של מפרקי הגפיים, מפרקי הלסת והשרירים, לטפל בהם ולשקמם. הנזקים והמגבלות שנוצרים עלולים לשבש את התפקוד בחלקי גוף אחרים ולגרום לפגיעות גם שם. טיפול וייעוץ כירופרקטי בתחום של כירופרקטיקה, פציעות ושיקום יכולים להועיל למגוון רחב של ליקויים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

במה מטפל כירופרקט? - רקע

להלן מגוון בעיות שאנו נתקלים עימם במרפאתנו ולרוב יש באפשרותנו לתת להן מענה הולם:

כאבי ראש על רקע של נזק צווארי

מזה שנים ידוע הקשר שבין כאבי ראש ובעיות צוואר. ישנם מספר מנגנונים אפשריים לקשר שבין כאבי ראש על רקע של תפקוד צוואר לקוי. לכירופרקט יש את הידע וההכשרה לטפל בליקויים הביומכניים בעמוד השדרה ובכך להקל או לרפא את כאבי הראש מהסוג הזה.

כאבי גב

כאבי גבכאבי גב יכולים להתפתח בגלל פגיעה בכול אחת מחוליות עמוד השדרה ומהרקמות הסובבות אותן. כאבי גב עליון, כאבי גב אמצעי, כאבי גב תחתון, כאבי גב עם הקרנות לגפיים יכולים להתרחש בגלל פריצת דיסק או בלט דיסק או בגלל פתולוגיה אחרת הלוחצת על שורשי העצבים. פגיעה ברקמות הרכות המרכיבות את הגב יכולות לגרום לכאבי גב וכאבי ראש. בין הרקמות הרכות שעלולות להיפגע ניתן לכלול שרירים, רצועות, גידים וסחוסים.

כאבי גב וכאבי ראש עלולים להיגרם בגלל פגיעה במפרקים שבין חוליות עמוד השדרה. כאבי גב וכאבי ראש עלולים להיגרם בגלל פגיעה במפרקים של האגן כאבי מפרק עצה וכסל. כאבי גב בגלל היצרות תעלת חוט השדרה היוצרת לחץ פיזי על חוט השדרה גורמת לדלקת, כאבים והקרנות כאב במורד הגפיים.

כאבים בעצם הזנב

פגיעה בעצם הזנב עלולה לגרום לנזקים מקומיים וכאבים טורדניים. ברוב המקרים של כאבים בעצם הזנב הגורם יהיה נפילה על הישבן. לעיתים הגורם לכאבים אלו לא יהיה כל כך ברור ולא תוכלו להיזכר מה גרם להופעתם.

כאבי גפיים

פציעות ספורט, תאונות או בלאי מצטבר במפרקים, שרירים גידים או סחוסים של הגפיים עלולים לגרום לכאבים ומגבלות תנועה. במרפאתנו מטפלים בין היתר בכאבי ידיים, כאבי ברכיים, כאבי כתפיים, כאבי מרפקים ועוד.

כאבי מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת, כאבי פרקי הלסת, מוגבלות תנועתית של הלסת, פציעות בלאי ופציעות טראומתיות של מפרק הלסת.

טיפול כירופרקטי מתחיל רק לאחר אבחון 

לפני שנתחיל בטיפול אנו זקוקים לאבחון. אבחון מדויק הוא מחצית הדרך לריפוי. כאשר אנחנו יודעים מה יש, אנחנו גם יודעים איך להתנהג ומה לעשות על מנת לרפא את הבעיה. ההכשרה שעוברים האורתופדים והכירופרקטורים משיקה בהרבה מישורים ושניהם מוסמכים לבצע אבחנה. ההבדלים הם באפשרויות הטיפוליות שהם מציעים. בעוד שהאורתופד כנציגה של הרפואה המדיצינית יתמקד בניסיונות לשכך את הכאבים ויתלבט בין זריקות, תרופות וניתוחים, כירופרקט מטפל פיזית במקור של הבעיות במערכות עצב-שריר ושלד באופן ידני וללא שימוש בתרופות או ניתוחים. בכך, על ידי השיפור התפקודי משיג כירופרקט, ברוב המקרים, הקלה בכאב, הימנעות מהחמרה במצב, צמצום הסיכוי לכך שהבעיה תהפוך להיות כרונית ומניעת הגעה למצב המחייב ניתוח.

היסטוריה רפואית

היסטוריה רפואיתאבל, כאמור, הכול חייב להתחיל עם אבחון מדויק. אבחון מדויק הוא המפתח לניהול מוצלח של המקרה. האבחון המדויק מאפשר טיפול מהיר ונכון בבעיה ומפחית את הסיכון לכך שהבעיה הרפואית שלנו תהפוך לכרונית. בביקור הראשון מאבחן הכירופרקט את תלונתו של החולה. האבחון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית (תשאול יסודי הוא לפעמים כול מה שצריך לשם אבחון). בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית.

בדיקה גופנית

במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם עומדים, הולכים יושבים ועוד. נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות, בדיקות נוירולוגיות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמייה ובדיקות מעבדה.

האם חייבים הדמיה לצורך אבחון?

מחקר שנערך ופורסם בארצות הברית קבע ששימוש באמצעי הדמיה לצורך אבחון של כאבי גב הוא מיותר, יקר ומזיק (2/2011 ,Annals of Internal Medicine). אמצעי ההדמיה ובכללם מכשירי הרנטגן, הדמיה ממוחשבת (CT) ודימות תהודה מגנטית (MRI) הינם מכשירים יקרים ולעיתים קרובות גם מזיקים. ברוב המקרים של כאבי גב חריף האבחון יכול להיעשות בלי שימוש באמצעי הדמיה ולהגיע לאבחון מדויק ברמת וודאות גבוהה. השימוש באמצעי הדמיה לרוב, אינם משנים את האבחון הקליני ואינם משפיעים על צורת הטיפול. 

מלבד היותם מיותרים ויקרים מכשירי הדמיה עלולים כאמור גם להזיק. הנזקים יכולים להיגרם באופן ישיר על ידי הקרינה שנחשפים אליה בעת שימוש במכונת הרנטגן וגרוע יותר בעת שימוש במכשיר להדמייה ממוחשבת (CT). אופן נוסף בו מכשירים אלו עלולים להזיק הוא באמצעות "גילוי" של פתולוגיות שאינן רלוונטיות לבעיה הרפואית הנבדקת בגון בלט דיסק שלא גורם לכאב או גידול שפירי. גילוי מיותר מהסוג הזה עלול להוביל לטיפול תרופתי או אפילו לניתוח מיותרים.

דגלים אדומים וצהובים

מחובתו של כול קלינאי לחפש במהלך התשאול והבדיקות נוכחות דגלים אדומים ודגלים צהובים קרי, סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאב הגב אינו מכאני ו/או קיומו של רקע נפשי בעיתי לבעיה הרפואית. סימפטום שיש יסוד להניח שאינו מכאני במהותו מהווה דגל אדום ואינדיקציה רפואית רצינית המחייבת הפנייה ובירור רפואי עמוק. אינדיקציה פסיכולוגית המצביעה על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך ארוכות בגלל לחץ מתח ודיכאון מהווה דגל צהוב. הדגלים האדומים והדגלים הצהובים נועדו במקור לשימוש באבחון כאבי גב תחתון אבל יכולים להיות ישימים באופן נרחב ולאו דווקא בהקשר של כאבי גב תחתון. 

דגל אדום דגל צהובהדגלים האדומים הם סימנים קליניים לכך שיתכן והחולה שלפנינו סובל מטראומה קשה או גידול סרטני או דלקת זיהומית או חסר נוירולוגי משמעותי. הסימנים שאנו נחפש ואשר יצביעו על אפשרות של סרטן או דלקת זיהומית כוללים: מעל גיל 50 או מתחת לגיל 20. היסטוריה של סרטן. סימפטומים כוללים: חום, צמרמורות אובדן משקל. רקע של דלקת בקטריאלית לאחרונה, משתמש בסמים באמצעות הזרקה לווריד. מערכת חיסונית חלשה. כאב המוחמר בלילה או בשכיבה. חסר נוירולוגי משמעותי - חולשה או אובדן תחושה חמורה או פרוגרסיבית בחלקים מהגוף. אובדן שליטה על הסוגרים של שלפוחית השתן ופי הטבעת. 

הקשר בין המצב הנפשי לבין התפתחות הבעיה הרפואית וקצב ההחלמה ברור והוכח מחקרית. במהלך לקיחת ההיסטוריה והבדיקה הגופנית צריך הקלינאי לחפש סימנים של דיכאון ודכדוך נפשי שיכולים להצביע על האפשרות שהבעיה הרפואית עלולה להימשך לאורך זמן. לסימנים אלו אנו קוראים דגלים צהובים והם כוללים: נקבעת על פי התנהגותו וגישתו המטופל. במקרה של כאבי גב אדם שסבור שהכאבים הם מגבילים באופן חמור. נמנע מפעילות בגלל כאב. מצב רוח ירוד והתרחקות חברתית. ציפייה שהטיפול חייב להיות פסיבי ולא אקטיבי לשם הצלחתו.

הטיפול במרפאה יחל לאחר ששללנו את הצורך להפנותך לגורם רפואי אחר!

מה מאפיין את הטיפול הכירופרקטי

לאחר שאובחנה הבעיה ומהותה הובהר לחולה יחל השלב הטיפולי. הכשרת הכירופרקט מאפשרת לו לאתר ולטפל ידנית בכל ליקוי תפקודי של המפרקים ובכלל זה חוליות עמוד השדרה ומפרקי הלסת ושל הרקמות הרכות. הטיפול ברקמות הרכות ובכלל זה ניתן למנות גידים, שרירים ורצועות, יעשה באזור האנטומי הבעייתי וגם באזורי גוף מרוחקים. בבסיס הטיפול הכירופרקטי מצויה התפיסה שיש צורך בתנועה תקינה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים ושל הרקמות הרכות להשגת בריאות. תת תנועה או תנועה לקויה של חוליות עמוד השדרה, של המפרקים כולל פרקי הלסת והרקמות הרכות, יכול להתרחש בגלל עומס יתר או בגלל חבלה אך לרוב מתרחש עקב חוסר התנועה ותהליכים ניווניים.

אופן הטיפול תלוי בסוג הפציעה, חומרת הפציעה והשלב בו הפציעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי יותר ויכלול אמצעי עזר כגון גלי הלם, לייזר רך ואולטרה סאונד ובשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי. הטיפול הידני מתמקד בהשבת החוליה, המפרק או הרקמה הרכה לתפקוד מלא על ידי החזרת האיזון המבני והתפקודי שלהם. תיקון התפקוד של החוליות נעשה על ידי לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפיקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

- אמצעי עזר לריפוי

לייזרמחקרים רבים מציינים את היעילות של אמצעי העזר החשמליים המצויים בין היתר בשימוש הכירופרקטים, בהאצה של תהליכי ההחלמה. מנגנון הפעולה של מכשירים אלו הוא מגוון. חלקם פועלים על כלי הדם האזוריים ומגדילים את אספקת הדם אל האזור הפגוע מכשירים אחרים פועלים ברמה של הגרעין של התא הפגוע ומאיצים אגב כך את חילוף החומרים ואת הפחתת הדלקת. אמצעי העזר כוללים: אמצעי עזר חשמליים כגון מכשיר המייצר גלי הלם, אולטרה סאונד ולייזר רך וכן אביזרים אנטומיים כגון חגורות גב ומדרסים. במידה וימצא לנכון יסייע הכירופרקט בבחירת כרית אנטומית או מזרון שינה מתאים.

כמה טיפולים צריך?

ההשפעה המיטיבה של הטיפול הכירופרקטי היא השפעה מצטברת. מספר הטיפולים שלך נקבע על פי הבעיה ממנה אתה סובל, כמה חמורה הבעיה, כמה זמן אתה סובל מהבעיה הזאת, הגיל, מקצוע, מתחים ולחצים אליהם אתה נחשף וכמובן כמה אתה ממלא אחר ההוראות שניתנות לך (פעילות גופנית, שינויים ארגונומיים ועוד). עם זאת יש לזכור שעל פי מחקרים רבים הצלחת הטיפול מחייבת לרוב טיפול אינטנסיבי וקרוב ככל האפשר לפגיעה. איחור במתן טיפול או דילול יתר של הטיפולים עלול לפגוע באיכות הטיפול.

ומה עם טיפולים מונעים?

הכירופרקט על פי תפיסתו שואף למנוע את הבעיות. הרצון שלו הוא לזהות ולאתר את כול אותם כשלים ביו-מכאניים שרק לאחר זמן יתחילו לייצר כאבים, מגבלות תנועה, נוקשות וכיוצא בזה. בדיקות וטיפולים תקופתיים עשויים למנוע עוגמת נפש. המלצתי לכל מטופל: המשך להגיע לבדיקות ולטיפולים מונעים גם כאשר אינך מרגיש כאב. הטיפולים המונעים מתבצעים לרוב באופן מדולל (בין פעם שבוע לפעם בחודש). זכור עדיף לנו לראות אותך פעם בחודש מחייך וללא כאבים מאשר שלוש פעמים בשבוע סובל ודואב.

המשיכו לקרוא כיצד מתבצע הטיפול בכאבי גב תחתון והטיפול בכאבי מפרקי עצה וכסל. 

ומה לגבי יציבה ארגונומיה שיקום?

לרוב, בתום הטיפול הראשון ידע החולה מה גרם לבעייתו וכיצר להימנע מנזק דומה בעתיד. במסגרת הטיפול הראשוני יקבל החולה הנחיות לשיפור היציבה וארגונומיה תקינה. ישיבה נכונה, הרמה נכונה, תנוחת שינה נכונה, כל אלה ועוד יפחיתו את הסיכוי להישנות הבעיה. אך אין די בכך! הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף נגרמים בגין טראומה או שינויים ניווניים מוקדמים הגורמים לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביומכנית אופטימאלית תחת מעמס פיזי. 

התנהגות ביומכנית טובה נמדדת ביכולתו של הגוף לשמור על המבנה והמיקום התקין של פרקים ו/או החוליות בכול מצב. התנהגות לא תקינה של הפרקים או החוליות הוא תהליך פתולוגי קליני היכול לגרום לשינויים לא רצויים במיקום ובתנועת החוליות או הפרקים ולגרום לנזקים חדים או מצטברים. כך למשל חוליה בגב התחתון שמאבדת את אופן תנועתה האידיאלי תחת עומס עלולה לגרום נזק לחוליה עצמה, לרקמות הרכות הסובבות אותה ולדיסק הבין חולייתי. תנועת כתף (זריקת כדור) שאינה אופטימאלית עלולה לגרום נזק למפרק עצמו ולרקמות הסובבות אותו. 

פעילות גופניתשיפור חוסר היציבות של הפרקים או של חוליות עמוד שדרה הינו חלק חיוני מהטיפול והשיקום הכירופרקטי של מערכות עצב-שריר-שלד וראוי שיינתן לכל נפגע. השיקום משנה את המצב הבסיסי של החולה, מייצב את המפרק הפגוע ומאפשר לו לחזור ולהיות פעיל. ללא השיקום הבעיה עמה אנו מתמודדים עלולה לחזור עם העומס הראשוני. פעילות גופנית שיקומית מהווה על כן, חלק חשוב מהטיפול. פעילות הגופנית נכונה ונטולת כאב, מאיצה את ההחלמה ומאפשרת חזרה מהירה לאורח חיים פעיל. לאחר שתבחן המערכת עצב, שריר ושלד והיחס שלה לבעיית החולה, "יתפור" הכירופרקט חבילת תרגילים לביצוע בבית ותרגילי שיקום לביצוע בחדר כושר. 

"אדם חכם יתייחס לבריאות טובה
כברכה הגדולה ביותר"
היפוקראטס 377-460 לפנה"ס

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר זה בטוח

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

מניפולציה לצוואר זה בטוח
כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)