Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אורח החיים המודרני אשר כרוך בישיבה אין סופית וחוסר פעילות גופנית גורם לניוון השרירים והרקמות האחרות אשר היו אמורות לתמוך בעמוד השדרה בביצוע מטלותיו. ללא הסיוע או עם סיוע מופחת או לקוי של הרקמות הללו מואץ הנזק לעמוד השדרה. 

לעיתים קרובות מידי הנזקים הללו גורמים לכאבי גב. כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון או כאבי צוואר, כמעט כולנו נסבול במהלך החיים מכאבים באזור כלשהו בעמוד השדרה. בין 80%-90% מהאנשים בעולם המערבי סובלים בכאבי גב תחתון. בין 30%-35 מהאנשים מתלוננים על כאבי צוואר. חלק ניכר מהאוכלוסייה סובל מכאבי עמוד שדרה כרוניים. עוגמת הנפש היא עצומה כמו גם ההוצאות והפסדים האישיים והלאומיים. כירופרקטיקה נותנת מענה יעיל לבעיות אלה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

עמוד השדרה - מבנה אנטומי

מבנה עמוד השדרה המותנילעמוד השדרה שלנו יש מבנה ייחודי הנובע מהצורך להוות עמוד תומך ליציבה, מאחז לשרירים, להגן על חוט השדרה ולאפשר תנועתיות מקסימאלית. מן המוסכמות שהמוח וחוט השדרה המהווה המשכו של המוח הינם קריטיים לקיומנו. להגן עליהם אם כך הוא צורך ברור מאליו. המוח אכן מוגן בתוך גולגולת קשיחה. ומה לגבי חוט השדרה? כיסוי נוקשה מלא לא בא בחשבון. כיסוי נוקשה לא יאפשר את יכולת התנועה המדהימה של עמוד השדרה ושורשי העצבים לא יוכלו ללצאת החוצה מבעד לחרירים הייעודיים ולנוע לכיוון הגפיים ואברי הגוף השונים. מבנה עמוד השדרה הוא לכן הפתרון האופטימאלי. גמיש במידה הדרושה לתנועה ועם זאת קשוח מספיק על מנת להגן על חוט השדרה. 

עמוד השדרה הנמשך מעצם הזנב ועד לבסיס הגולגולת הינו למעשה תעלה המורכבת בצעירותינו מ33 חוליות ושלוש קשתות. בהתבגרותנו, חמשת החוליות מתמזגות ויוצרות את עצם העצה (סקרום) וארבעת החוליות תחתן מתגבשות להיות עצם הזנב (קוקסיס). לאחר שחמשת חוליות עצם העצה וארבעת חוליות עצם הזנב מתמזגות בהתבגרותנו נותרות בעמוד השדרה רק 24 חוליות פעילות: שבע חוליות צוואר, שתים עשרה חוליות חזה וחמש חוליות מותן. 

עמוד שדרה צווארי (Cervical), המכיל שבע חוליות. עמוד שדרה חזי (Thoracic), הכולל 12 חוליות המחוברות לצלעות מימין ומשמאל. ועמוד שידרה מותני (Lumbar), המורכב מחמש חוליות. חוליות המותן יושבות על עצם העצה (הסקרום) המורכבת מחמש חוליות. בקצהו התחתון של עצם העצה נמצא את עצם הזנב (קוקסיקס) המורכב משלוש עד ארבע חוליות- משתנה מאדם לאדם.

קימורים וקיעורים בעמוד השדרה

spinal-curvatureבהתבוננות מאחור על גבו של אדם נגלה שעמוד שדרה הוא לרוב ישר. במבט מהצד נזהה את העקומות הפיזיולוגיות או את הקשתות של עמוד השדרה. במצב מיטבי מצויד עמוד השדרה בשלוש קשתות: קשת (קיעור - Lordosis) של החוליות הצוואריות, קשת (קימור - kyphosis) של החוליות הגביות וקשת (קיעור - Lordosis) של החוליות המותניות. 

המבנה הקשתות הזה מקנה חוזק, יציבות וגמישות לעמוד השדרה ומשמש בסיס ליציבה נכונה ובריאה. שוני מולד או התפתחותי של הקשתות עלול לתרום להתפתחות בעיות בעמוד השדרה. הקפדה על קיומן של קשתות עמוד השדרה במהלך שגרת חיינו מפחיתה מאוד את העומסים השלילים שנוצרים עליהן ועל רקמות ואברים נוספים בגופנו. כאשר הקשתות מצויות במצבן האופטימאלי נשמר גם מרכז הכובד ואנו מקבלים את החוזק, היציבות והגמישות הדרושים לתפקוד עמוד השדרה ולתפקוד הגוף בכלל.

עמוד השדרה, עקמת ועוד

ישנם מספר מצבים קליניים בהם לעמוד השדרה אין קשתות אופטימאליות. עקמת (Scoliosis), היא דוגמה לעיוות בצורת האות S של קשתות עמוד השדרה. עקמת יכולה להשפיע באופן שלילי על היציבה לגרום לאזורים של עומס יתר ואזורים אחרים של תת עומס. כמו כן היא יכולה לגרום לחוסר סימטריה בגובה הכתפיים והמותניים להוביל לבלאי מוקדם וכאבי גב ופרקים. 

הדבר נכון גם לגבי קימור חסר או קימור יתר (Hypo/hyper kyphosis), מצב בו הקימור של הגב העליון אינו אופטימאלי או קיעור חסר או קיעור יתר (Hypo/hyper lordosis), מצב בו הקיעור המותני או הצווארי אינו במידה אופטימאלית. בשני המצבים הללו עלול להיווצר שיבוש בכוחות הפועלים על עמוד השדרה, שינוי ביציבה, השפעת גומלין שלילית על הקשתות האחרות וכמובן כתוצאה מזה, בלאי נזקים וכאבי גב ופרקים אחרים.

מפרקים

התנועתיות והגמישות המדהימה של עמוד השדרה מתאפשר בזכות שלושת הפרקים הקיימים בין כל זוג חוליות לאורך עמוד השדרה. שני פרקי שטחה (Facets) המצויים בחלק האחורי של החוליות והדיסק הבין חולייתי. המבנה של פרק השטחה דומה בעיקרון למבנה של פרקים אחרים בגופנו אשר כולל סחוס לדיפון תוך מפרקי, רקמה סינוביאלית ומעטפת המפרק. 

מפרקי עמוד השדרהשלושת המפרקים בעמוד השדרה המותני עובדים יחד בכדי לייצב את עמוד השדרה ולאפשר בו תנועה. התוצאה היא לעיתים קרובות פגיעה בדיסק הבין חולייתי, שחיקת הסחוס המדפן את פרקי השטחה, פגיעה ברקמה הסינוביאלית, פגיעה במעטפת המפרק וכאבי גב. בצילומי רנטגן של עמוד השדרה אנו מוצאים לעיתים קרובות שינויים ניווניים בפרקי השטחה. שינויים אלו עלולים להוביל להיצרות תעלה עמוד השדרה (spinal stenosis) וללחץ על חוט השדרה. 

שלא כמו בעמוד השדרה המותני, בעמוד השדרה החזי בנוסף לשני פרקי השטחה והדיסק הבין חולייתי יש גם את המפרקים שמחברים את הצלעות עם הזיזים הצדדיים של החוליות ועם גופי החוליות. מפרקים נוספים אלו מייצבים את עמוד השדרה באזור זה ומפחיתים את הנזקים המרחשים בו. לכן רק כאחוז אחד מפריצות הדיסק מתרחשות בעמוד השדרה החזי לעומת שכיחות התופעה בעמוד השדרה המותני או הצווארי. בנוסף לשני פרקי שטחה ולדיסק הבין חולייתי יש בעמוד השדרה הצווארי שני פרקים נוספים - פרקי לושקה.

הדיסק הבין חולייתי

הדיסק בין חולייתיבין כל שתי חוליות בעמוד השדרה מפריד דיסק שעשוי מחומר סחוסי חזק. הדיסק משמש כבולם זעזועים ומאפשר את הגמישות והתנועה של עמוד השדרה. הדיסק הבין חולייתי מורכב משני חלקים עיקריים: הטבעות הסיביות ההיקפיות (annular fibrosus) והליבה הצמיגה (nucleus pulposus). הטבעות הסיביות תומכות בליבה הצמיגה בעת עומס.

הדיסק הבין חולייתי כמוהו ככל רקמה אחרת בגופינו המגיבה ללחצים ועומסים ועל כן חשופה לפגיעה. אורח החיים המודרני הכרוך בישיבות ארוכות וחוסר פעילות גופנית הם האחראים העיקריים לנזקים השכיחים לדיסק הבין חולייתי. דיסק בין חולייתי שניזוק יכול ליצור כשל מבני (בלט דיסק, פריצת דיסק) ולהפעיל לחץ מכני על חוט השדרה או על שורשי העצבים הבוקעים מחוט השדרה. לחץ כזה עלול לשבש את ההולכה העצבית ולגרום לכאבים ואף לשיתוק חלקי ואובדן שליטה על הסוגרים.

שרירים, רצועות, עצבים, כלי דם

שרירים

השרירים העמוקים של הגבלשרירים אשר פועלים על עמוד השדרה ו\או בסמיכות לו ישנה חשיבות ראשונה במעלה בכול הנוגע לתפקודו הדינאמי של עמוד השדרה ולייצובו במנחים סטאטיים ודינאמיים. סביר להניח שחשיבותם של השרירים בתפקודו של הגב היא זו שחושפת אותם לעומסים ולפגיעות, ואכן ברוב המקרים, כאבי הגב מקורם במתיחה או קרע זעיר של שריר. חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה לרבים מהשרירים. נקודות האחיזה של השרירים נמצאים בעיקר בצמוד לזיזים הרוחביים (transverse processes) ולגופי החוליה. 

מקרב קבוצות השרירים הפועלים על עמוד השדרה ודואגים לתפקודו התקין קבוצת זוקפי עמוד בשדרה (erector spinae) נחשבת לאינטימית ביותר. קבוצת שרירים זאת מהווה את הקיר השרירי האחורי (Posterior Wall Musculature) של עמוד בשדרה ומוגדרת כאחת מקבוצות השרירים העיקריות הפועלות על עמוד השדרה. קבוצת שרירים נוספת היא שרירי הנשימה והשרירים הבין צלעיים (Respiratory or Intercostal Muscles). 

קבוצת שרירי הבטן הכוללים את השרירים הבאים: השריר הישר של הבטן ( Rectus Abdominis), השריר האלכסוני פנימי של הבטן (Internal Abdominal Oblique), השריר האלכסוני חיצוני של הבטן (External Abdominal Oblique) והשריר הרחב של הבטן (Transversus Abdominis) מהווה את קיר שרירי הבטן (Abdominal Wall Muscles).  שרירים נוספים שתפקודם חשוב לגב משתייכים לקבוצת השרירים הרדודה יותר. ביניהם ניתן למנות היא השריר המעוין (Rhomboids), השריר הרחב הגבי (Latissimus dorsi), שרירי החזה (pectoralis) ושרירי הטרפז (Trapezius).

רצועות

חוליות עמוד השדרה מהוות נקודות אחיזה גם לרצועות התומכות ומייצבות את עמוד השדרה במנחים סטאטיים. הרצועות בולמות את החוליות ועמוד השדרה מלבצע תנועות יתר בקצה טווח התנועה ובכך מונעות נזקים אפשריים. הרצועות (Ligaments) הינן רקמות פסיביות התוחמות את מפרקי עמוד השדרה ומגבילות את טווחי התנועה שלהם לטווח תנועה אנטומי.

השוני במבנה ההיסטולוגי של כל רצועה נקבע בהתאם למיקומה ולרמת העומסים המוטלת עליה. בין חוליית הצוואר הראשונה ועד לעצם העצה (Sacrum) יש לנו 7 סוגים שונים של רצועות. חיבורי הרצועות נמצאים מלפנים ומאחור על גוף החוליה (Longitudinal ligament), על הזיזים האחוריים של החוליות (Supraspinus ligament), בתוך התעלה של חוט השדרה (Ligamentum flavum) בין הזיזים הרוחביים (Intertransverse ligament) ועוד. 

כאבי גב בגין פגיעות בשרירים ו/או ברצועות התומכים בעמוד השדרה הינן שכיחות. לרוב אין מדובר בפגיעות הנמשכות לאורך זמן. מאידך פגיעה כרונית ברקמות המייצבות הללו עלול לגרום לתפקוד לקוי של החוליות ועמוד השדרה ועקב כך למגבלות תנועה וכאבים טורדניים שיפסקו רק לאחר ייצוב עמוד השדרה.

עצבים

מקלעת המותן והעצהמערכות העצבים מנהלים ומוליכים את המידע הנדרש לתפקודו התקין של הגוף. המידע מועבר מהמוח אל הגפיים ואל איברי הגוף השונים וחזרה למוח דרך חוט השדרה והעצבים הפריפריים. חוט השדרה, אשר מהווה המשך של המוח יורד במורד עמוד השדרה בתוך תעלה ייעודית. בין כול שתי חוליות בוקעים מבעד לפתחים אנטומיים זוג שורשי עצבים אחד לכל צד וממשיכים משם לאיברי הגוף השונים מעבירים את המידע הנדרש מהמוח ואל המוח. 

כאשר החוליות מצויות במקומן ומתפקדות באופן סביר ומעברי העצבים בין החוליות פנויים מכל מחסום (זיזים, דיסקים פגועים ועוד) מתאפשר מעבר אותות מיטבי בין מהמוח ומערכת העצבים ויתר חלקי הגוף. חבלה, נפילה או בלאי באחת מהרקמות המרכיבות את עמוד השדרה עלולים לגרום לשינויים מבניים וללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה. לחצים פיזיים או פגיעה טראומטית ברקמה עצבים עלולים להוביל לכאבים וחסרים נוירולוגיים.

אחת הסיבות העיקריות לכאבי גם תחתון הקורנים לרגל ומלווים במגוון תסמינים נוספים היא תופעה קלינית הקרויה סכיאטיקה. סכיאטיקה נגרמת ברוב המקרים על ידי בלט או פריצה של דיסק בין חולייתי מותני היוצר לחץ על אחד משורשי העצבים הבוקעים מעמוד השדרה המותני. 

כלי דם

כמו כול רקמה בגופנו גם הרקמות העצביות זקוקות לאספקה קבועה של דם עשיר בחמצן. חוליות עמוד השדרה, חוט השדרה ושורשי העצבים מוזנים על ידי עורקים המסתעפים מאב העורקים (אאורטה). פגיעה באחד העורקים הללו עלולה להוביל לחוסר חמצן חריף לכאבים, לחסרים נוירולוגיים ואף לשיתוק. כמובן שחומרת הסימפטומים תלויה במידת הנזק ומיקומו המדויק. פגיעה כזו יכולה להתרחש בגין מחלה, טראומה, ניתוח וגידולים סרטניים. 

שלושה רבעים מאספקת הדם לחלק הקדמי של חוט השדרה מגיעים ממספר זעום של כלי דם שמסתעפים מאב העורקים. פגיעה בכלי דם בגין ניתוח, מחלה דלקתית (vasculitis) או חסימה מסיבות שונות של אב העורקים יכולים לגרום אפילו לשיתוק. הסימפטומים יכללו כאבי גב עם הקרנות, חולשת שרירים וחוסר תחושה של קור, חום וכאב מתחת לאזור שנפגע. תחושות כגון מגע, ויברציה ומיקום המועברות על ידי החלק האחורי של חוט השדרה עדין יורגשו. החלק של עמוד השדרה שבין חוליית החזה הרביעית והחוליה התשיעית מוגדר כאזור קריטי שכן באזור הזה קיימת אספקת דם דלילה לחוט השדרה. החשש הוא שכול פגיעה באחד מכלי הדם עלולה לגרום לשיתוק מלא.

עמוד השדרה, קינמטיקה וביומכניקה

תנועות עמוד השדרהלעמוד השדרה יכולת תנועה מרשימה הכוללת שש דרגות חופש: כפיפה לפנים ופשיטה לאחור, כפיפה לימין וכפיפה לשמאל סיבוב לימין וסיבוב לשמאל. מלבד תנועות עיקריות אלו יש לעמוד השדרה דרגות חופש ודינאמיות נוספת המוכתבת מהמבנה האנטומי הייחודי של כול אזור בעמוד השדרה והמיקום של החוליות. כך למשל כפיפה של עמוד השדרה הצווארי הצידה תלווה ברוטציה קלה וכיפוף לפנים. 

התנועה בעמוד השדרה מתאפשרת בזכות שלושת הפרקים הקיימים בין כול שתי חוליות הכוללים את הדיסק הבין חולייתי ואת זוג מפרקי השטחה הסינוביאליים. גודלה של התנועה בין כול צמד חוליות מוכתבת על פי עוביו וגמישותו של הדיסק הבין חולייתי. צבר התנועות בין כול החוליות מקנה לעמוד השדרה את יכולת התנועה המרשימה שלו. מבחינה ביו מכנית תפקידו של עמוד השדרה הוא לשאת ולהעביר את משקל הראש והגוף לגפיים ולאגן, לאפשר לנו להתנועע וכמובן להגן על חוט השדרה והעצבים העוברים דרכו. לשם ביצוע מטלות אלו בהצלחה עמוד השדרה זקוק ליציבות ביו מכנית. הרקמות הפועלות סביב עמוד השדרה ומפרקי עמוד השדרה מעניקים לו את היציבות הנדרשת. 

מנחי גוף שונים ותנועות שונות יוצרים רמות עומס ואתגרים שונים לעמוד השדרה, יציבות תקינה משמעותה שיש ביכולתו של עמוד השדרה לשמור על המבנה והמיקום התקין של הפרקים והחוליות בכול מנח ובכול סוג של עומס פיזי ומנוע נזקים ושחיקה. הרוב המכריע של נזקי וכאבי הגוף שאינם על רקע טראומטי, אלא נובעים מעומס יתר ונזק מצטבר, נגרמים בגלל שינויים ניווניים מוקדמים אשר מוליכים לפגיעה ביכולת של הפרקים או החוליות לשמר התנהגות ביו מכנית אופטימאלית. 

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב בעמוד השדרה ובכללם: כאבי גב תחתון וכן כאבי צוואר וכאבי גב עליון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)